Chemnitz 5. septembra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP/DPA)
Česká komentátorka a blogerka Markéta Šichtařová na Facebooku uviedla, že už sa nedokáže pozerať na to, ako mainstreamové médiá skreslene informujú o protestoch v nemeckom Chemnitzi. Uvádza, že nikde vo veľkých médiách nezaznie, že tzv. antirasistickí nexenofóbni protestujúci sú vlastne neomarxistami.
“Mňa na celej veci nevýslovne mrzí to zrejme zámerné manipulovanie jazyka. Výraz “pravics” znamená filozifiu založenú na schvaľovaní voľného trhu a sociálnych (myslené najmä majetkových) rozdielov medzi ľuďmi. Výraz “pravica” naopak neznamená rasizmus či násilie. Lenže istá skupina ľudí, ktorá sa rozhodla označovať samu seba za “ľavicových liberálov”, začala výraz “pravicu” zámerne posúvať, požívať ho ako nadávku a tým však demaskuje, že v skutočnosti celé multikulti sú v podstate neomarxisti, ktorých cieľom je rovnakosť všetkých ľudí, a to majetková, štatutárna, národnostné i pohlavná,” napísala na sociálnej sieti Markéta Šichtařová.
Dodala, že takáto slepá vývojová cesta síce dlhodobo podľa nej nemá nádej na prežitie, “ale vieme, ako dlho boľševici vyčíňali u nás a koľko škôd pritom napáchali… Takže nazvime veci pravými menami, žiadne také to “ten, ktorého meno sa nesmie vysloviť”: Protesty v Chemnitzi nie sú žiadnym “rasistickým krajným pravičiarstvom” vs. normálna nexenofóbna spoločnosť, ale sú to normálni ľudia a odporcovia neomarxistov vs. neomarxisti.”
Atmosféra v bývalom Karl-Marx-Stadte je napätá konca augusta, keď tam po predchádzajúcej hádke došlo k usmrteniu 35-ročného Nemca. Na dvoch podozrivých z tohto zločinu, 23-ročného Sýrčana a o rok mladšieho Iračana, ktorí obeť napadli bez zjavného dôvodu nožom, vydali v pondelok zatykače.
Nemecké médiá priniesli správy o tom, že podozrivý Iračan mal navyše v minulosti mnoho problémov s políciou a súdmi. Je údajne zodpovedný za viaceré zločiny vrátane podvodu, drogovej trestnej činnosti a vážneho ublíženia na zdraví – za čo si odpykal dvojročný podmienečný trest – a podľa nemeckého práva mal byť deportovaný. Aj tieto súvislosti nahnevali dav ľudí v nemeckom meste Chemnitz, ktorý už niekoľko dní protestuje kvôli neudržateľnej migračnej politike krajiny.
Protimigračná strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) a hnutie PEGIDA, známe najmä svojimi pouličnými protestmi proti “islamizácii” a masovej migrácii, usporiadali ako odpoveď “smútočný pochod”. Účastníci si preniesli plagáty s menami a podobizňami ľudí, o ktorých sa predpokladá, že ich zabili migranti, vrátane študentky Marie Ladenburgerovej – dcéry úradníka EÚ, ktorá bola znásilnená a utopená prisťahovalcom Husseinom Khavarim.
“Smútočný pochod” sa niesol v temnej a vážnej atmosfére. Sprievod a protesty vo východonemeckom meste Chemnitz, sa zaobišli bez výtržností a násilia. Nasadené však bolo veľké množstvo policajtov, aby dohliadali na pokoj medzi zhruba 5 000 demonštrantmi oddelenými od asi 4 000 “antifašistov” a aktivistov za obmedzenie extrémne pravicových prejavov. Väčšina násilností v meste však pochádza práve z tábora protidemonštrarntov (viac v článku).