Peking 19. októbra 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP-Grigory Sysoyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Čínsky prezident Si Ťin-pching sa v utorok stretol so svetovými lídrami, ktorí prišli na tretie Fórum o pásme a ceste medzinárodnej spolupráce (BRF) v Pekingu, a do hlavného mesta Číny pricestovalo čoraz viac hláv štátov, vládnych predstaviteľov a úradníkov, ako aj vedúcich predstaviteľov medzinárodných organizácií, čím sa BRF stalo v súčasnosti najatraktívnejším a najočakávanejším medzinárodným podujatím
Čínski analytici uviedli, že aktívnou účasťou na Čínou navrhovanej iniciatíve Pásmo a cesta (BRI) členovia medzinárodného spoločenstva vyjadrujú dôveru hospodárskej sile, politickému vplyvu a dôveryhodnosti Číny, ktorá má usmerňovať globálnu obnovu a pomáhať svetu prekonávať jeho výzvy.
V utorok sa Si stretol s lídrami vrátane indonézskeho prezidenta Joka Widoda, kazašského prezidenta Kassyma-Jomarta Tokajeva, maďarského premiéra Viktora Orbána, čílskeho prezidenta Gabriela Boriča, srbského prezidenta Alexandra Vučiča, uzbeckého prezidenta Šavkata Mirzijojeva, etiópskeho premiéra Abiya Ahmeda a predsedu vlády Papuy-Novej Guiney Jamesa Marapeho.
A v ten istý deň pricestovali ďalší a ďalší lídri z rôznych krajín a medzinárodných organizácií vrátane ruského prezidenta Vladimira Putina, generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, argentínskeho prezidenta Alberta Fernandeza, vietnamského prezidenta Vo Van Thuonga, mongolského prezidenta Ukhnaa Khurelsukha a mozambického premiéra Adriana Maleianeho.
Prišli lídri ďalších krajín vrátane pakistanského premiéra Anwara-ul-Haka Kakar, thajského premiéra Srettha Thavisina, kenského prezidenta Williama Ruta, kambodžského premiéra Hun Maneta, laoského prezidenta Thonglouna Sisoulitha, srílanského prezidenta Ranila Wickremesingheho a prezidenta Konžskej republiky Denisa Sassou Nguessa a niektorí z nich sa stretli s čínskymi lídrami.
Úspechy spolupráce v rámci projektu Pásmo a cesta nie sú neočakávaným ziskom ani nie sú dosiahnuté almužnami a milodarmi iných, ale zaslúžili sa o ne vlády, podniky a ľudia zúčastnených krajín svojou usilovnosťou, múdrosťou a odvahou, povedal Si v utorok večer na uvítacom bankete pre hostí, ktorí sa zúčastnili na treťom Fóre o medzinárodnej spolupráci v rámci projektu Pásmo a cesta.
Spolupráca v rámci Pásma a cesty je po energickom desaťročí na vrchole a smeruje k ďalšiemu zlatému desaťročiu, povedal Si a zdôraznil, že je potrebné zachovať si podnikateľského ducha.
Okrem súčasných lídrov prišlo tento rok na BRF aj mnoho bývalých lídrov a mimovládnych osobností vrátane delegácie francúzskych expertov na BRI, ktorí tiež pricestovali do Pekingu a stretli sa s čínskymi vysokými predstaviteľmi.
Dôveryhodná povesť Číny
Li Haidong, profesor na Čínskej univerzite zahraničných vecí, v utorok pre Global Times uviedol, že aktívna účasť medzinárodného spoločenstva robí z BRF veľkolepé podujatie, a to len dokazuje, že Čína je veľmocou s významným medzinárodným vplyvom, ktorá má rešpekt aj vo svete. BRI je populárnym verejným statkom, ktorým Čína prispela svetu, a táto iniciatíva sa teraz stala ešte dôležitejšou a vplyvnejšou, dodal.
Počas rozhovorov s čínskym prezidentom všetci zahraniční lídri spomenuli úspechy, ktoré dosiahli s Čínou v rámci BRI v uplynulom desaťročí, a všetci ocenili prínos a pomoc Číny pre rozvoj ich krajín, uviedla tlačová agentúra Sinchua. Vyjadrili dôveru a pevnú podporu Číne a Čínou navrhovanej BRI a vyjadrili nádej, že táto iniciatíva môže priniesť zmeny vo svete a byť prospešná pre viac ľudí.
Postavili sa aj proti aktu “oddeľovania” a tzv. de-riskingu, ktorého cieľom je zadržiavať Čínu a slúžiť hegemonistickým cieľom, a niektorí z nich, ktorí sú hlboko znepokojení pretrvávajúcimi problémami v horúcich bodoch, ako je ukrajinská kríza a palestínsko-izraelský konflikt, tiež prisľúbili, že budú s Čínou naďalej komunikovať a koordinovať svoju činnosť s cieľom podporiť politické urovnanie a sprostredkovanie.
“Aby sme správne pochopili podstatu BRI, musíme si najprv uvedomiť, že hlavnými účastníkmi sú členovia globálneho Juhu alebo rozvojové krajiny, ktoré predstavujú budúci pól rastu svetového trhu. BRI je v súlade s trendom celkového vzostupu krajín globálneho Juhu,” povedal v utorok pre Global Times Huang Renwei, výkonný generálny riaditeľ Fudanského inštitútu pre pásmo a cestu a globálne riadenie.
Preto negatívne postoje USA a niektorých ich stúpencov na Západe nie sú až také dôležité a ich izolácia voči Číne alebo BRI sa nakoniec stane izoláciou, uviedli odborníci.
BRI poskytuje hospodársky základ pre globálny Juh, spája príbuzné krajiny a vytvára nové a väčšie trhy, povedal Huang. “Niektoré krajiny chcú Čínu odrezať od globálneho Juhu, ale skutočnosť je taká, že krajiny Juhu sa od Číny “neoddelia”, ale budú s ňou užšie spolupracovať,” poznamenal.
Hlasy z globálneho Juhu
Krajiny globálneho Juhu sú hlavnými účastníkmi, ako aj tými, ktoré majú z BRI najväčší úžitok, a hostia z globálneho Juhu, ktorí prišli na BRF v Pekingu a ktorých oslovil Global Times, vyjadrili BRI plnú dôveru a veľké očakávania.
Muhammad Zamir Assadi, výskumný pracovník v oblasti diplomacie a mediálny spolupracovník Tlačového centra pre Čínu, južnú Áziu a juhovýchodnú Áziu, v utorok pre Global Times uviedol, že “fórum má veľký význam, pretože naň do Číny prišli desiatky medzinárodných lídrov, a zároveň je posolstvom pre medzinárodné spoločenstvo, že kvalitný vývoj dosiahnutý v rámci BRI za posledné desaťročie je pozoruhodný a uspokojivý. Ukazuje nám tiež, že obojstranne výhodná spolupráca so vzájomnými konzultáciami prináša všetkým prospešné výsledky.”
“Čínsko-pakistanský hospodársky koridor bol vyhlásený za vlajkový projekt BRI a ukázal hmatateľné výsledky. Investície do tohto projektu tiež pomohli podporiť rôzne odvetvia v Pakistane,” povedal Assadi. Očakával tiež, že medzi Čínou a Pakistanom dôjde k väčšej výmene v oblasti vzdelávania a medicíny.
“Pakistan má takú veľkú dôveru v BRI a túto dôveru by neovplyvnila žiadna iná situácia. Dôvera tu bude vždy, pretože BRI odviedla skvelú prácu pri transformácii rôznych odvetví v Pakistane a veríme, že BRI prinesie svetu dlhodobé a hmatateľnejšie výsledky,” povedal pakistanský expert.
Yahya Nawanda, regionálny komisár Simiyu v Tanzánii, pre Global Times povedal: “V Tanzánii máme toľko projektov, ktoré postavili čínske spoločnosti, a najvplyvnejší z nich, ktorý pozná každý Tanzánec, je železničný projekt Tanzánia-Zambia.”
“Chceme sa spojiť aj s ďalšími krajinami, ako je Rwanda a Burundi,” povedal Nawanda. “Musíme si domov odniesť všetko, čo tu v Číne študujeme a čoho sme svedkami, aby sme mohli pomôcť našim ľuďom a našim národom.”
Gan Tiam Loo, viceprezident Asociácie pre interakciu Malajzia – Čína, v utorok pre Global Times povedal, že “spojenie sŕdc medzi ľuďmi rôznych kultúr bolo vždy dôležité pre úspešné fungovanie BRI. S návrhom iniciatívy miestna spoločnosť v Malajzii prejavila ústretový a podporný postoj k tejto iniciatíve. Svedčí o tom aktívna účasť štátnych predstaviteľov a širokej verejnosti na štúdiu a výmene s Čínou.”
“Dúfam, že v budúcnosti sa BRI bude môcť naďalej deliť o “čínske riešenie” a “čínsku múdrosť” s ostatnými krajinami a prostredníctvom tejto novej formy medzinárodnej spolupráce sa podarí udržať regionálny mier a dosiahnuť rýchly rozvoj. Dúfam, že ľudia na celom svete premenia svoju snahu o lepší život na skutočnosť v rámci spoločenstva spoločnej budúcnosti a dosiahnu svet veľkej harmónie s BRI,” povedal Gan.