Si sa stretol so svetovými lídrami v Pekingu. Obrovské diplomatické podujatie v Číne priťahuje pozornosť celého sveta

❚❚

Peking 19. októbra 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP-Grigory Sysoyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

 

Čínsky prezident Si Ťin-pching sa v utorok stretol so svetovými lídrami, ktorí prišli na tretie Fórum o pásme a ceste medzinárodnej spolupráce (BRF) v Pekingu, a do hlavného mesta Číny pricestovalo čoraz viac hláv štátov, vládnych predstaviteľov a úradníkov, ako aj vedúcich predstaviteľov medzinárodných organizácií, čím sa BRF stalo v súčasnosti najatraktívnejším a najočakávanejším medzinárodným podujatím

Si ťin-pching Vladimir Putin
Na snímke zľava ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching

Čínski analytici uviedli, že aktívnou účasťou na Čínou navrhovanej iniciatíve Pásmo a cesta (BRI) členovia medzinárodného spoločenstva vyjadrujú dôveru hospodárskej sile, politickému vplyvu a dôveryhodnosti Číny, ktorá má usmerňovať globálnu obnovu a pomáhať svetu prekonávať jeho výzvy.

.

V utorok sa Si stretol s lídrami vrátane indonézskeho prezidenta Joka Widoda, kazašského prezidenta Kassyma-Jomarta Tokajeva, maďarského premiéra Viktora Orbána, čílskeho prezidenta Gabriela Boriča, srbského prezidenta Alexandra Vučiča, uzbeckého prezidenta Šavkata Mirzijojeva, etiópskeho premiéra Abiya Ahmeda a predsedu vlády Papuy-Novej Guiney Jamesa Marapeho.

A v ten istý deň pricestovali ďalší a ďalší lídri z rôznych krajín a medzinárodných organizácií vrátane ruského prezidenta Vladimira Putina, generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, argentínskeho prezidenta Alberta Fernandeza, vietnamského prezidenta Vo Van Thuonga, mongolského prezidenta Ukhnaa Khurelsukha a mozambického premiéra Adriana Maleianeho.

.

Prišli lídri ďalších krajín vrátane pakistanského premiéra Anwara-ul-Haka Kakar, thajského premiéra Srettha Thavisina, kenského prezidenta Williama Ruta, kambodžského premiéra Hun Maneta, laoského prezidenta Thonglouna Sisoulitha, srílanského prezidenta Ranila Wickremesingheho a prezidenta Konžskej republiky Denisa Sassou Nguessa a niektorí z nich sa stretli s čínskymi lídrami.

Úspechy spolupráce v rámci projektu Pásmo a cesta nie sú neočakávaným ziskom ani nie sú dosiahnuté almužnami a milodarmi iných, ale zaslúžili sa o ne vlády, podniky a ľudia zúčastnených krajín svojou usilovnosťou, múdrosťou a odvahou, povedal Si v utorok večer na uvítacom bankete pre hostí, ktorí sa zúčastnili na treťom Fóre o medzinárodnej spolupráci v rámci projektu Pásmo a cesta.

Spolupráca v rámci Pásma a cesty je po energickom desaťročí na vrchole a smeruje k ďalšiemu zlatému desaťročiu, povedal Si a zdôraznil, že je potrebné zachovať si podnikateľského ducha.

Okrem súčasných lídrov prišlo tento rok na BRF aj mnoho bývalých lídrov a mimovládnych osobností vrátane delegácie francúzskych expertov na BRI, ktorí tiež pricestovali do Pekingu a stretli sa s čínskymi vysokými predstaviteľmi.

 

.

Dôveryhodná povesť Číny

Li Haidong, profesor na Čínskej univerzite zahraničných vecí, v utorok pre Global Times uviedol, že aktívna účasť medzinárodného spoločenstva robí z BRF veľkolepé podujatie, a to len dokazuje, že Čína je veľmocou s významným medzinárodným vplyvom, ktorá má rešpekt aj vo svete. BRI je populárnym verejným statkom, ktorým Čína prispela svetu, a táto iniciatíva sa teraz stala ešte dôležitejšou a vplyvnejšou, dodal.

Počas rozhovorov s čínskym prezidentom všetci zahraniční lídri spomenuli úspechy, ktoré dosiahli s Čínou v rámci BRI v uplynulom desaťročí, a všetci ocenili prínos a pomoc Číny pre rozvoj ich krajín, uviedla tlačová agentúra Sinchua. Vyjadrili dôveru a pevnú podporu Číne a Čínou navrhovanej BRI a vyjadrili nádej, že táto iniciatíva môže priniesť zmeny vo svete a byť prospešná pre viac ľudí.

Postavili sa aj proti aktu “oddeľovania” a tzv. de-riskingu, ktorého cieľom je zadržiavať Čínu a slúžiť hegemonistickým cieľom, a niektorí z nich, ktorí sú hlboko znepokojení pretrvávajúcimi problémami v horúcich bodoch, ako je ukrajinská kríza a palestínsko-izraelský konflikt, tiež prisľúbili, že budú s Čínou naďalej komunikovať a koordinovať svoju činnosť s cieľom podporiť politické urovnanie a sprostredkovanie.

“Aby sme správne pochopili podstatu BRI, musíme si najprv uvedomiť, že hlavnými účastníkmi sú členovia globálneho Juhu alebo rozvojové krajiny, ktoré predstavujú budúci pól rastu svetového trhu. BRI je v súlade s trendom celkového vzostupu krajín globálneho Juhu,” povedal v utorok pre Global Times Huang Renwei, výkonný generálny riaditeľ Fudanského inštitútu pre pásmo a cestu a globálne riadenie.

Preto negatívne postoje USA a niektorých ich stúpencov na Západe nie sú až také dôležité a ich izolácia voči Číne alebo BRI sa nakoniec stane izoláciou, uviedli odborníci.

.

BRI poskytuje hospodársky základ pre globálny Juh, spája príbuzné krajiny a vytvára nové a väčšie trhy, povedal Huang. “Niektoré krajiny chcú Čínu odrezať od globálneho Juhu, ale skutočnosť je taká, že krajiny Juhu sa od Číny “neoddelia”, ale budú s ňou užšie spolupracovať,” poznamenal.

 

Hlasy z globálneho Juhu

Krajiny globálneho Juhu sú hlavnými účastníkmi, ako aj tými, ktoré majú z BRI najväčší úžitok, a hostia z globálneho Juhu, ktorí prišli na BRF v Pekingu a ktorých oslovil Global Times, vyjadrili BRI plnú dôveru a veľké očakávania.

Muhammad Zamir Assadi, výskumný pracovník v oblasti diplomacie a mediálny spolupracovník Tlačového centra pre Čínu, južnú Áziu a juhovýchodnú Áziu, v utorok pre Global Times uviedol, že “fórum má veľký význam, pretože naň do Číny prišli desiatky medzinárodných lídrov, a zároveň je posolstvom pre medzinárodné spoločenstvo, že kvalitný vývoj dosiahnutý v rámci BRI za posledné desaťročie je pozoruhodný a uspokojivý. Ukazuje nám tiež, že obojstranne výhodná spolupráca so vzájomnými konzultáciami prináša všetkým prospešné výsledky.”

“Čínsko-pakistanský hospodársky koridor bol vyhlásený za vlajkový projekt BRI a ukázal hmatateľné výsledky. Investície do tohto projektu tiež pomohli podporiť rôzne odvetvia v Pakistane,” povedal Assadi. Očakával tiež, že medzi Čínou a Pakistanom dôjde k väčšej výmene v oblasti vzdelávania a medicíny.

“Pakistan má takú veľkú dôveru v BRI a túto dôveru by neovplyvnila žiadna iná situácia. Dôvera tu bude vždy, pretože BRI odviedla skvelú prácu pri transformácii rôznych odvetví v Pakistane a veríme, že BRI prinesie svetu dlhodobé a hmatateľnejšie výsledky,” povedal pakistanský expert.

Yahya Nawanda, regionálny komisár Simiyu v Tanzánii, pre Global Times povedal: “V Tanzánii máme toľko projektov, ktoré postavili čínske spoločnosti, a najvplyvnejší z nich, ktorý pozná každý Tanzánec, je železničný projekt Tanzánia-Zambia.”

“Chceme sa spojiť aj s ďalšími krajinami, ako je Rwanda a Burundi,” povedal Nawanda. “Musíme si domov odniesť všetko, čo tu v Číne študujeme a čoho sme svedkami, aby sme mohli pomôcť našim ľuďom a našim národom.”

Gan Tiam Loo, viceprezident Asociácie pre interakciu Malajzia – Čína, v utorok pre Global Times povedal, že “spojenie sŕdc medzi ľuďmi rôznych kultúr bolo vždy dôležité pre úspešné fungovanie BRI. S návrhom iniciatívy miestna spoločnosť v Malajzii prejavila ústretový a podporný postoj k tejto iniciatíve. Svedčí o tom aktívna účasť štátnych predstaviteľov a širokej verejnosti na štúdiu a výmene s Čínou.”

“Dúfam, že v budúcnosti sa BRI bude môcť naďalej deliť o “čínske riešenie” a “čínsku múdrosť” s ostatnými krajinami a prostredníctvom tejto novej formy medzinárodnej spolupráce sa podarí udržať regionálny mier a dosiahnuť rýchly rozvoj. Dúfam, že ľudia na celom svete premenia svoju snahu o lepší život na skutočnosť v rámci spoločenstva spoločnej budúcnosti a dosiahnu svet veľkej harmónie s BRI,” povedal Gan.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:23

Niekoľko tisíc Gruzíncov sa v pondelok zúčastnilo na demonštrácii v metropole Tbilisi. Protest sa uskutočnil viac ako týždeň po parlamentných voľbách, v ktorých opätovne zvíťazila vládna strana Gruzínsky sen. Opozícia priebeh volieb kritizuje a upozorňuje na volebné podvody a viaceré nezrovnalosti, ktoré hlasovanie sprevádzali.

Včera 20:12

Vo veku 91 rokov zomrel v nedeľu vo svojom dome v losangeleskej štvrti Bel Air významný americký hudobník, dirigent, skladateľ, producent a hráč na trúbku Quincy Jones. Informovala o tom jeho rodina.

Quincy Jones
Na archívnej snímke z 9. apríla 2004 americký hudobník, skladateľ a producent Quincy Jones pózuje s cenami Grammy vo svojom dome v Los Angeles
Včera 20:10

Automobilka Ford zvýšila minulý mesiac objem predaja v USA o viac než 15 %. Predaj potiahol najmä dopyt po jej pick-upoch série F a hybridných modeloch. Okrem toho vývoj predaja ovplyvnil fakt, že v októbri minulého roka automobilku zasiahol štrajk.

Včera 20:03

Investícia čínskej spoločnosti Gotion na Slovensku bola hlavnou témou návštevy predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) v čínskej provincii An-chuej. V jej hlavnom meste Che-fej ho prijal generálny tajomník provinčnej vlády Liang Yanshun, informoval v pondelok Úrad vlády (ÚV) SR. Spoločnosť, ktorá plánuje v SR vyrábať batérie do elektromobilov, má svoje hlavné sídlo práve v provincii An-chuej.

Včera 19:38

Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. obraňuje svojich zosnulých rodičov pred obvineniami, že podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo. Obvinenia sa objavili v novej knihe dánskeho novinára Petra Kramera “Škrabance na laku: Prepojenie kráľovskej rodiny s Hitlerovým Nemeckom”.

Včera 19:38

Ceny ropy pokračujú v pondelok v raste. Oproti predchádzajúcej uzávierke sa zvýšili o takmer 3 %, pričom cena Brentu prekročila 75 USD za barel (159 litrov). Náladu na trhoch výrazne ovplyvnilo rozhodnutie ropného zoskupenia OPEC+ odložiť pôvodne na december plánované zvýšenie produkcie.

Včera 19:22

Srbský minister dopravy Goran Vesič v pondelok oznámil, že rezignuje v reakcii na zrútenie časti strechy železničnej stanice v srbskom meste Nový Sad. Nešťastie si vyžiadalo 14 obetí a troch zranených.

Včera 19:22

V Česku sa v pondelok začal päťdňový protest polície. Podľa jeho organizátora Martina Červenku sa doň zapojili tisícky príslušníkov policajného zboru. Protestná akcia, ktorá by mala mať osvetový charakter, je namierená proti nízkym nástupným platom, nedostatku policajtov a zvyšujúcej sa byrokracii spojenej s ich prácou.

Včera 19:19

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen úspešne podstúpil plánovanú operáciu chrbtice, zotaviť by sa mal do budúceho týždňa. Oznámil to v pondelok jeho úrad.

Včera 19:19

Nemecko by malo investovať viac prostriedkov do obrany, vyhlásil v pondelok generálny tajomník NATO Mark Rutte napriek tomu, že krajina v tomto roku zrejme po prvý raz za uplynulých 30 rokov splní stanovený cieľ Aliancie.

Scholz Rutte
Nemecký kancelár Olaf Scholz (vľavo) víta generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho pred ich stretnutím v Berlíne 4. novembra 2024
Včera 19:19

Katastrofálne záplavy vo Valencii zničili tisícky hektárov poľnohospodárskej pôdy a zástupcovia farmárov odhadujú škody na milióny eur. Jednou z najviac poškodených skupín poľnohospodárov sú pestovatelia pomarančov, pričom Valencia je v tomto produkte kľúčovým regiónom.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Kaplnka Panny Márie Snežnej vo Volovských vrchoch nad obcou Úhorná v okrese Gelnica

Autor: FOTO TASR–Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Erik Majercak

Emma Maťašovská

Miroslav Urban

Peter Lipták

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali