Dnešná situácia je obscénne ironická. Veľvyslanectvá tradične symbolizujú diplomaciu a mier. Otvorenie amerického veľvyslanectva v Jeruzaleme bolo sprevádzané groteskným krstom a vraždením Palestínčanov a v konečnom dôsledku ohlásilo širšiu vojnu na Blízkom východe.
Otvorenie ambasády sa jednak konalo na výročie jednej z najhorších epizód etnického očisťovania a vyvlastňovania minulého storočia – Nakba z roku 1948 alebo katastrofa Palestínčanov – Izrael a vláda Spojených štátov nedbá na dedičov tohto historického násilia.
Trump nehľadí na možné následky pri podpore izraelských porušení arabských historických práv, čo môže byť podnetom k väčšiemu regionálnemu konfliktu.
Je ťažké vyjadriť túto hrôzu. Izraelskí ostreľovači pália na neozbrojených palestínskych demonštrantov v Gaze, zatiaľ čo v Jeruzaleme asi 100 kilometrov ďalej, americkí hodnostári a pastori požehnali otvorenie nového washingtonského veľvyslanectva ako “Božieho diela”.
Cunningham ďalej hodnotí politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa na Blízkom východe ako “politiku absolútnej šialenosti”. Niet divu, že väčšina európskych štátov neprijala pozvanie na americkú recepciu po odhalení nového diplomatického centra.
Trumpovo bezohľadné ignorovanie palestínsko-izraelského mieru vrhá región do krvavej vojny. Trumpove rozhodnute o odstúpení od iránskej jadrovej dohody minulý týždeň spôsobilo sériu protestov Palestínčanov a širšieho arabského regiónu. Toto porušenie medzinárodnej zmluvy zanechalo diplomatov z Európy, Ruska, Číny a Iránu v pozícii, aby sa pokúsili zachrániť mierovú dohodu. A ak sa v dôsledku amerického rozhodnutia celkom zrúti, spôsobí ešte viac nestability na Blízkom východe.
Keď Trump v decembri oznámil, že presťahuje veľvyslanectva jeho krajiny z Tel Avivu do Jeruzalema, USA boli na pôde Organizácie Spojených národov neústupné. Treba však poznamenať, že tento krok porušuje desiatky rokov medzinárodného konsenzu, že Jeruzalem by mal byť spoločným hlavným mestom pre Palestínčanov a Izraelčanov až do skončenia mierových rokovaní.
Trump povedal, že jeho rozhodnutie je iba “odrazom reality”. Cynicky tak potvrdzuje americký súhlas s nezákonným izraelským okupovaním palestínskeho územia.
Aby sme boli presní, zámer Washingtonu presťahovať svoje veľvyslanectvo do Jeruzalema tu bol už pred viac ako 20 rokmi v roku 1995. Prezidenti Clinton, G. W. Bush a Obama sa rozhodli odložiť tento krok a tvrdili, že to závisí od pokroku v mierových rozhovoroch. Trump teraz len vybral zo šuflíka staré právne návrhy a aplikoval ich do praxe.
Ale jeho vyhlásenie naznačuje, že akéhokoľvek prehlásenie zo strany USA, že je “čestným sprostredkovateľom” medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi nie je korektné. Palestínski vodcovia teraz na znak odporu odmietajú vôbec rokovať s americkými predstaviteľmi.
Paradoxne, Trump pomáha objasniť situáciu. USA otvorene podporujú izraelské dobývanie palestínskeho územia a útlak Palestínčanov. Washington je teraz transparentne spolupáchateľom v kriminálnej izraelskej politike, namiesto toho, aby sa skrýval za roľu “sprostredkovateľa”.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tento týždeň privítal, že Trump “znovu urobí Izrael veľkým”. Netanjahu vyzval ostatné národy, aby nasledovali USA s absurdným tvrdením, že ak presťahujú svoje veľvyslanectvá z Tel Avivu do Jeruzalema, zabezpečia mier.
Prevrátená logika americkej politiky zapríčinila, že šanca na mier medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi je úplne zničená.
Pekelné podmienky, ktorým sú Palestínčania vystavení za neúprosnej izraelskej okupácie, ich vedú k zúfalým činom a protestom pod dohľadom izraelských ostreľovačov.
Počas posledných šiestich týždňov, keď obyvateľstvo Gazy začalo oslavovať sviatok “Veľký marecnávratov”, zavraždil Izrael približne 50 neozbrojených demonštrantov. V deň otvorenia veľvyslanectva USA boli zastrelené desiatky ďalších civilistov, v priebehu niekoľkých hodín.
Izraelskí velitelia otvorene priznali, že sa používa taktická stratégia, podľa ktorej sa vojaci dokonca zameriavajú na deti, ktoré sa odvážia priblížiť k separačnej bariéru na izraelskej hranici na východe pásma Gazy.
Protesty v Gaze organizujú obyčajní Palestínčania, aby zdôraznili svoj zúfalý odpor proti barbarskej okupácii, títo ľudia obhajujú svoje historické domovy na pôvodných palestínskych územiach vrátane Jeruzalema. Asi 70 percent obyvateľov Gazy tvoria utečenci, ktorí boli vysídlení Izraelom v pogromoch z roku 1948 a neskôr vo vojne z roku 1967.
V rámci izraelského obliehania, ktoré OSN označilo za nezákonné, sa obyvateľom Gazy zabránilo, aby sa dostali z pobrežného pásma. Asi dva milióny ľudí – z ktorých polovica je mladších ako 18 rokov – zostáva v nedôstojných podmienkach. Viac ako 90% dodávok vody v Gaze je znečistených, elektrina je k dispozícii len niekoľko hodín denne, rybári nemôžu pracovať niekoľko kilometrov od pobrežia, pretože odpadové kanály tu vedú priamo do mora.
Ako poukazuje americký historik Norman Finkelstein, Gaza trpí vojenskou okupáciou, neľudskou blokádou, masakrami beztrestne vykonávanými izraelskou armádou. Dá sa tu hovoriť o kontexte genocídy, najmä v súvislosti s aktuálnymi protestami a izraelským zabíjaním.
Protesty boli organizované tak, aby sa zhodovali so 70. výročím vyhlásenia nezávislosti Izraela 14. mája 1948. Palestínčania a mnohí priaznivci na celom svete označili tento akt za katastrofu.
Rozhodnutie Trumpa o otvorení veľvyslanectva USA v Jeruzaleme tento týždeň nemôže byť viac provokatívne a kriminálne šialené. Skutočne je to šokujúco nepríjemné zobrazenie podpory USA sedem desaťročí barbarského útlaku voči Palestínčanom a širšiemu arabskému regiónu.
Jeruzalem je považovaný za sväté miesto pre moslimov a kresťanov. Súhlas Washingtonu s izraelským vyhlásením mesta za “nerozdeliteľné hlavné mesto” židovského izraelského štátu je nehorázna rana pre stovky miliónov ľudí z iných náboženstiev. Je vandalistický výpad na svetové názory založené na bežných zásadách spravodlivosti, morálky a súcitu s dlho trpiacim palestínskym ľudom.
Európa nesie veľkú zodpovednosť za ťažkú situáciu Palestínčanov. Po tom, čo Hamas vyhral parlamentné voľby v roku 2006, sa EÚ a USA zhodli na neschválení novej vlády Hamasu kvôli jej odmietaniu uznať štát Izrael. Izraelské obliehanie v pásme Gazy sa tak páchaso spoluzodpovednosťou EÚ a USA.
Európske vlády môžu byť znepokojené silným opovrhnutím Trumpa palestínskymi právami a medzinárodným právom. Prispeli k súčasnému zhoršeniu situácie na Blízkom východe tým, že podľahli politike Washingtonu sponzorujúcej izraelskú okupáciu, ako aj sponzorujúcej arabské spojenecké režimy ako je Saudská Arábia, a politike podnecujúcej nezákonné vojny a operácie na zmenu režimu napríklad v Sýrii.
Trumpova impulzivita a nevedomosť – nepochybne podporovaná darmi mnohých miliónov dolárov od bohatých židovských Američanov ako Sheldon Adelson – obrátila USA na kolízny kurz s arabskými masami, kvôli jeho hlbokej ľahostajnosti k ich právam. Ako by to nemohlo byť viac horľavé, Trump tlačí rovnakú izraelsko-saudskú despotickú agendu nepriateľstva voči Iránu, čo dokazuje nedávna sabotáž jadrovej dohody.
Európske vlády musia teraz pochopiť, že ak sa na Blízkom východe chcú vyhnúť výbušnému násiliu a konfliktom, musia sa vzdať amerického líderstva a začať uplatňovať nezávislú zahraničnú politiku. Skutočný mierový proces, ktorý zabezpečí dlho zanedbávané palestínske práva a zamedzí snahám USA zbaviť sa iránskej jadrovej dohody by mal byť bezprostredným cieľom pre Európanov, čím sa vrátia aspoň k nejakému zdravému rozumu a rešpektu – skôr ako bude príliš neskoro.