Americký minister obrany James Mattis medzitým povedal, že Spojené štáty sa budú naďalej usilovať o nájdenie riešenia pre severokórejské provokácie, a to v snahe zabrániť možným “tragickým” dôsledkom, ktoré by mohlo priniesť vojenské riešenie.
“Ak to zájde k vojenskému riešeniu, bude to tragické v neuveriteľnom rozsahu, preto sa snažíme spolupracovať s OSN, Čínou, Japonskom, Južnou Kóreou na nájdení východiska z tejto situácie,” uviedol Mattis na tlačovej konferencii vo Washingtone.
Bezpečnostná rada OSN tento týždeň odsúdila najnovšiu raketovú skúšku Severnej Kórey a jej členovia sa zišli, aby diskutovali o sprísnení sankcií voči Pchjongjangu.
Kim In-rjong v súvislosti s najnovším odpálením rakety, ktorá by podľa severokórejskej štátnej tlačovej agentúry KCNA mohla niesť jadrovú hlavicu, povedal, že išlo o oprávnený krok sebaobrany. USA podľa neho musia zanechať svoj “nepriateľský postoj” ku KĽDR.
Severokórejský diplomat dodal, že je “absurdné” spájať Severnú Kóreu s rozsiahlym počítačovým útokom, ktorý zasiahol 150 krajín sveta. Niektorí experti na počítačovú bezpečnosť uviedli, že časť kódu použitá v škodlivom softvéri WannaCry naznačuje spojenie so Severnou Kóreou.
Kim vyhlásil, že je typické pre USA spustiť “hlasnú kampaň proti KĽDR” vždy, keď “sa stane niečo neobvyklé”, citovala ho agentúra DPA.