Americký televízny moderátor Tucker Carlson nazval Zelenského „diktátorom“.
„Prvou črtou diktátora je, že nie je zvolený. Zelenskyj teda nie je zvolený. Zakázal aj náboženské vyznanie. Zabíjal svojich politických oponentov. Zakázal jazykovú skupinu. To všetko sa mi zdá byť znakom diktatúry.
Teraz ho podporujú britské spravodajské služby. To však neznamená, že nie je diktátor. Vyzerá ako diktátor,“ povedal novinár.
16:43
Moldavská vláda sa obráti na Svetovú banku so žiadosťou o pomoc pri urýchlení výstavby vysokonapäťového vedenia Vulcanesti – Kišiňov, ktoré obchádza Podnestersko a slúži na nákup elektrickej energie v Rumunsku, uviedla prezidentka Maia Sanduová.
16:18
16:06
Najmenej 48 militantov bolo zabitých v dôsledku amerického úderu na pozície teroristickej skupiny Islamský štát na severe Somálska, napísal spravodajský portál Garowe s odvolaním sa na úrady somálskeho štátu Puntland.
Podľa informácií portálu je medzi obeťami na životoch päť poľných veliteľov a 12 zahraničných bojovníkov. americký prezident Donald Trump na sociálnej sieti Truth napísal, že nariadil americkej armáde, aby uskutočnila presné údery na predpokladaný úkryt vysokopostaveného veliteľa IS a ďalších teroristov.
15:56
Na hraniciach s Texasom sa odohrávajú prestrelky medzi pohraničníkmi a narušiteľmi hraníc z mexických kartelových gangov.
Americký minister obrany Pete Hegseth v tejto súvislosti nevylučuje možnosť vedenia dekartelizačnej vojny na území Mexika: “Zvážia sa všetky možnosti.”
13:47
13:32
Výmena Martiny Šimkovičovej neprichádza do úvahy, povedal v STVR poslanec SNS Roman Michelko.
Rovnako sa podľa neho nepočíta s tým, že by sa jej kritik a poslanec Hlasu Roman Malatinec stal štátnym tajomníkom na ministerstve kultúry.
13:30
Česká opozičná strana ANO bývalého premiéra Babiša, ktorá vedie v prieskumoch verejnej mienky pred októbrovými voľbami, prisľúbila pozastaviť iniciatívu na nákup munície pre Ukrajinu, ak sa vráti k moci, informoval denník Financial Times.
„Musíme zastaviť súčasnú prax,“ povedal Karel Havlíček, podpredseda ANO.
13:11
Koymický teleskop Hubble od NASA zachytil zoskupenie galaxií SDSS J1038+4849 v súhvezdí Veľkého voza.
Na snímke je vidieť zakrivenú čiaru, ktorá vyzerá ako úsmev. Tvoria ju svetelné oblúky, ktoré sú výsledkom efektu známeho ako gravitačné šošovky.
Na snímke sú tiež vidieť dve oranžové „oči“, ktoré sú v skutočnosti veľmi jasné galaxie, a biely „nos“.
09:57
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio, ktorý je na svojej prvej zahraničnej návšteve Panamy od Trumpových vyhlásení o Panamskom prieplave, navštívi v rámci svojej návštevy Južnej Ameriky aj Kostariku, Salvádor, Guatemalu, Kostariku a Dominikánsku republiku.
Musíme sa pripraviť na vojnu. To je najlepší spôsob, ako sa jej vyhnúť,“ povedal generálny tajomník NATO Rutte.
Vyzval európske krajiny, aby zvýšili výdavky na obranu a pripravili sa na vojnu, aby sa jej vyhli. Uviedol, že táto otázka bude v nasledujúcich mesiacoch predmetom diskusií v mnohých európskych krajinách.
09:33
Putin môže poraziť celý svet, ale nie Ukrajinu – povedal Zelenskyj v rozhlasovom vysielaní.
09:32
Minister obrany USA Pete Hegseth oficiálne zrušil „Národný mesiac afroamerickej/černošskej histórie“, „Mesiac histórie žien“, „Mesiac dedičstva Ázijských Američanov a Tichomorských ostrovanov“, „Národný mesiac hispánskeho dedičstva“, „Národný mesiac povedomia o zamestnanosti zdravotne postihnutých“ a „Národný mesiac dedičstva amerických Indiánov“.
09:12
Tlačová tajomníčka Bieleho domu Caroline Leavittová povedala o americkom prezidentovi Donaldovi Trumpovi: „Tento prezident urobil za prvých 100 hodín viac ako predchádzajúci prezident za prvých 100 dní“
08:34
Nehoda lietadla, ktoré sa v piatok zrútilo krátko po štarte v americkom meste Filadelfia, si vyžiadala sedem obetí a 19 zranených. Predstavitelia v sobotu uviedli, že na palube leteckej záchrannej služby sa nachádzalo šesť ľudí, siedma obeť zahynula v aute na ulici, na ktorú sa lietadlo zrútilo. Informovala o tom agentúra AP.
08:33
Tisíce demonštrantov v sobotu zablokovali cesty a obsadili tri mosty v srbskom meste Nový Sads cieľom vyvinúť tlak na vládu tri mesiace od zrútenia prístavby na železničnej stanici, pri ktorom prišlo o život 15 ľudí. Táto tragédia vyvolala v Srbsku masové protivládne a protikorupčné protesty. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.
08:31
08:25
Nemeckí vedci zistili, že ochorenia srdca možno liečiť pomocou „náplastí na srdcový sval“, ktoré sa odoberajú z krvi a môžu sa premeniť na kmeňové bunky.
08:24
Hodnotenie prezidenta Trumpa na začiatku jeho druhého funkčného obdobia je 46 percent, čo je výrazný nárast oproti 36 percentám na začiatku jeho prvého funkčného obdobia v januári 2017.
08:22
Webová stránka americkej agentúry USAID, ktorej činnosť Trump zmrazil, prestala fungovať.
Agentúra financovala na Ukrajine viac ako sto projektov v hodnote 7 miliárd dolárov. Išlo o médiá, ako aj programy v oblasti energetiky, medicíny a inklúzie.
07:44
Novým náčelníkom generálneho štábu izraelských ozbrojených síl bude generálmajor vo výslužbe Ejal Zamir. Do funkcie ho v sobotu vymenoval premiér Benjamin Netanjahu po dohode s ministrom obrany Jisraelom Kacom. Informuje o tom agentúra AFP.
Generálplukovník Halevi svoj odchod avizoval 21. januára, teda dva dni po tom, ako v Pásme Gazy začalo platiť prímerie, v rámci ktorého Hamas a Palestínsky islamský džihád už prepustili 18 rukojemníkov.
07:13
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu začne v pondelok počas svojej návštevy Washingtonu rokovať o druhej fáze dohody o prímerí v Pásme Gazy. Vyplýva to z vyhlásenia jeho kancelárie, ktoré zverejnila v sobotu večer. Informuje o tom agentúra AFP.
Poradca izraelského premiéra Dmitrij Gendelman pre ruskú agentúru TASS povedal, že Netanjahu do Washingtonu poletí už v nedeľu a stretne sa s prezidentom USA Donaldom Trumpom.
06:06
Americká Demokratická strana si na zasadnutí zvolila Kena Martina za svojho nového predsedu. Martin, ktorý stranu doteraz viedol v štáte Minnesota, vo funkcii šéfa Národného výboru Demokratickej strany nahradí Jaimeho Harrisona. Agentúra AP Martina označila za nevýrazného politika z amerického stredozápadu.
Šesť mesiacov “pekelných” sankcií a odpoveď Ruska. Ktoré obmedzenia Rusku škodia, a s ktorými sa dá žiť. Ruský pohľad na silu sankcií Západu
Prinášame vám veľmi zaujímavý článok z Komsomoľskej pravdy, v ktorom sami Rusi hodnotia vplyv západných sankcií na ich hospodárstvo
23. 08. 2022 |Ekonomika|
12 min. čítania |0 komentárov
|
Ilustračné foto
Bratislava 23. augusta 2022 (HSP/booking/kp.ru/Foto:Shutterstock, screenshot)
▶❚❚↻
.
Krajinu postihli obmedzenia, ktorým doteraz nečelila žiadna iná krajina na svete. Aké opatrenia nám Západ vnútil a ako s nimi môžeme žiť?
Nie je ľahké uviesť presný počet protiruských sankcií. Sankčné balíky k nám prilietajú takmer denne – z Európskej únie, USA, Kanady, Japonska… Celkovo sa do sankčnej vojny zapájajú desiatky štátov. Mnohé zahraničné spoločnosti už nevedia, s kým v Rusku nemôžu spolupracovať a s kým ešte môžu. Preto sa v USA objavil projekt Castellum, ktorého analytici starostlivo vypočítavajú obmedzenia uvalené na našu (a nielen našu) krajinu. Do 22. augusta ich bolo 1812. To je približne trikrát viac ako náš najbližší konkurent Irán (3 665)
Leví podiel obmedzení – 9 107 – bol uvalený na Rusko po 22. februári 2022 (Putin podpísal dekrét o uznaní donbaských republík večer 21. februára). Je pravda, že viac ako 7,5 tisíc sankcií je namierených proti jednotlivcom, záujmy organizácií sú v súčasnosti dotknuté 1 452 sankciami.
.
“Komsomolka” sa rozhodla zistiť, ktoré zo sankcií sú pre ruskú ekonomiku naozaj kritické (“Stoj alebo padni”), ktoré sú nepríjemné, ale znesiteľné (“Mraky sa mračia”) a s ktorými sa dá vyrovnať (“Prežijeme”).
Špičkové technológie
Vplyv sankcií: “Stoj alebo padni”
Od začiatku špeciálnej operácie západné krajiny obmedzili prístup Ruska k špičkovému technologickému vybaveniu a vývoju v oblasti IT. USA zaviazali všetkých zahraničných výrobcov, ktorí používajú americké technológie, aby získali licencie na dodávanie svojich výrobkov do Ruska. Len jeden príklad – naša krajina nevyrába polovodiče potrebné na výrobu moderných zariadení, leví podiel mikročipov dovážame zo zahraničia. Najväčší výrobca polovodičových čipov, taiwanská spoločnosť TSMC, ktorá dodáva 90 % svetových potrieb, však kvôli sankciám odmietla spolupracovať s Ruskom. Osud ruských spracovateľov Bajkalu a Elbrusu, na ktorých výrobe sa podieľala, je teraz tiež nejasný.
Podľa odborníkov bude trvať približne 15 rokov, kým sa v krajine vytvorí vlastná výroba moderných polovodičov. Mikročipy sa v súčasnosti používajú všade a bez nich nie je možné vyrobiť moderný inteligentný telefón alebo auto. A to je len malá časť problémov spôsobených sankciami v oblasti IT.
.
Nádej dáva všadeprítomná Čína, ale je nepravdepodobné, že by dokázala zaplátať všetky diery v ruskej ekonomike v oblasti špičkových technológií. Treba dodať, že blokovacie sankcie boli uvalené na veľké ruské IT spoločnosti, ktoré sú tak či onak prepojené so štátom. Preto sú pre nás opatrenia, ktoré zaviedol Západ, veľmi bolestivé.
Veda
Vplyv sankcií: “Stoj alebo padni”
Na jar a v lete takmer denne niekoľko zahraničných výskumných organizácií oznamovalo, že pozastavujú alebo prerušujú spoluprácu s Ruskom. Naši vedci sú vylúčení zo serióznych výskumných projektov, na ktorých pracovali celé roky. Mnohé výskumné ústavy sú závislé od dodávok moderného vedeckého vybavenia do Ruska, ktoré sú teraz zmrazené. A bez nich je ruská veda odsúdená na stagnáciu. O potrebe oživiť domáce vedecké prístrojové vybavenie sa diskutuje už roky, ale zatiaľ je závislosť od dodávok zo zahraničia veľmi vysoká.
Ruskí výskumníci významne prispievajú k modernej svetovej vede. Bez ich pomoci by sa sotva podarilo vybudovať Veľký hadrónový urýchľovač pod záštitou Európskej organizácie pre jadrový výskum. Spolupráca s touto organizáciou však bola zmrazená. Rovnako ako s Nemeckým centrom pre výskum ťažkých iónov, kde sa naši vedci podieľali na vytvorení urýchľovača FAIR, ktorý pomôže skúmať fundamentálne základy vesmíru. A takýchto príkladov je veľa.
.
Teraz však prevažuje politika. Najhorší scenár je, že sankcie zostanú v platnosti a seriózni výskumníci odídu do zahraničia, kde môžu pokračovať vo svojej práci, ako to robili v 90. rokoch. Podľa rôznych odhadov potom krajinu opustilo približne 100 tisíc vedcov.
Letectvo
Vplyv sankcií: “Mraky sa mračia”
Ruský letecký priemysel bol zasiahnutý už koncom februára. Najprv desiatky krajín EÚ, ako aj Spojené kráľovstvo, Island, Kanada, Moldavsko, Nórsko, USA, Švajčiarsko a ďalšie krajiny uzavreli svoj vzdušný priestor pre ruské lietadlá. Rusko reagovalo zrkadlovými opatreniami, čo však situáciu neuľahčilo.
Po druhé, boli zavedené obmedzenia týkajúce sa poistenia a údržby lietadiel z Ruska.
Po tretie, EÚ zakázala predaj vybavenia, lietadiel a súčiastok ruským leteckým spoločnostiam.
Tieto opatrenia mali ničivý vplyv na ruský letecký priemysel, pretože lietadlá zahraničnej výroby tvorili 95 % obratu osobnej dopravy v Rusku. A všetky tieto lietadlá sa ocitli bez údržby, navyše ich zahraniční majitelia (lízingové spoločnosti) požadovali ich okamžité vrátenie.
Rusko však našlo východisko. Nevzdali sme sa lietadiel – inak by bola letecká doprava v krajine ochromená – a takmer všetky lietadlá sme previedli do ruskej registrácie. A postupne nahradíme starnúce dovážané lietadlá domácimi. Program rozvoja leteckého priemyslu, s ktorým sa počíta do roku 2030, stanovuje ambiciózny cieľ – postaviť za 8 rokov viac ako 1000 domácich lietadiel (SSJ-New, MS-21, Il-114-300, Tu-214 a ďalšie).
Žiaľ, sú tu tri ale.
Po prvé, všetky tieto “Tučka” a “Iliušiny” majú nižšiu spotrebu paliva ako ich západné náprotivky.
.
Po druhé, lietadlá SSJ-New a MS-21, ktoré sú modernejšie a zároveň úplne “vlastné”, ešte neboli zavedené do sériovej výroby. To znamená, že harmonogram sa môže ešte viac posunúť.
Po tretie, nie je známe, kedy sa začne využívať letecká doprava do západných krajín. Chýbajúca komunikácia s Európou a Amerikou je ranou pre mnohé organizácie a odvetvia, od cestovného ruchu a dodávok tovaru až po letecké spoločnosti, ktoré kedysi získavali leví podiel svojich ziskov z medzinárodných letov. A bez nich im hrozí, že pôjdu do čerta.
Odvetvie ropy a zemného plynu
Vplyv sankcií: “Mraky sa mračia”
Sankcie proti ruskému plynu a rope prijímajú “znepriatelené krajiny” pomaly, pretože európske hospodárstvo je veľmi závislé od ruských energetických zdrojov. Jedným z najvážnejších opatrení bolo pozastavenie certifikácie plynovodu Nord Stream 2 zo strany Nemecka. Okrem toho boli zakázané dodávky zariadení na výrobu skvapalneného zemného plynu, čo znemožnilo plány Ruska stať sa významným výrobcom LNG. Okrem toho má EÚ v úmysle znížiť spotrebu ruského plynu o 15 % a v roku 2023 sa postupne zbaviť ruskej ropy a ropných produktov.
.
Rusko bolo doteraz hlavným dodávateľom “čierneho zlata” do Európy. Pre Rusko je EÚ tiež dôležitým partnerom, v našej krajine sa vyťažilo približne 35-40 % ropy určenej na dovoz na Západ. Teraz sa časť dodávok presmerovala do Ázie, ale značný objem stále smeruje do Európy.
Príjmy Ruska z predaja ropy a zemného plynu sa doteraz zvyšovali vďaka rastúcim cenám, ale Európa je na pokraji vážnej energetickej krízy. Embargo na ruskú ropu a ropné produkty by tak mohlo ekonomike zasadiť vážnu ranu (pozri “Komentár experta”).
Kultúra
Vplyv sankcií: “Mraky sa mračia”.
Kurz k “zlikvidovaniu Ruska” zasiahol predovšetkým našu kultúru. Ruské knihy a filmy už nevychádzajú v zahraničí, zahraniční spisovatelia rušia práva na vydávanie svojich diel v Rusku, ako to urobil napríklad Stephen King, hudobníci rušia koncerty a orchestre rušia zmluvy s ruskými hudobníkmi. Bežných občanov sa to príliš nedotýka a krajine zatiaľ nehrozí nedostatok dobrej literatúry a hudby. Ale hudobníci a umelci nie sú z tejto situácie nadšení, pretože mnohé medzinárodné projekty boli pozastavené a kultúra nemá rada izoláciu.
.
Ale asi najvážnejšou ranou pre nás bolo rozhodnutie hollywoodskych filmových spoločností zakázať premietanie ich filmov v Rusku. V posledných rokoch si filmový distribučný priemysel drží svoju pozíciu práve vďaka hollywoodskym trhákom. Ruských filmov sa neuvádza veľa a nie vždy sa im podarí naplniť pokladnice kín. Kiná sú na pokraji prežitia a nikto nevie, čo s tým.
Bez systematickej podpory zo strany štátu nebudú môcť kiná prežiť, ale ak nebude dostatočný počet nových filmov, ktoré by prilákali masové publikum, bude táto podpora zbytočná. Ale prudko zvýšiť produkciu ruských filmov a prinútiť ľudí, aby na ne chodili, nie je ľahká úloha. Neexistujú rýchle riešenia.
Finančný a bankový systém
Vplyv: “Prežijeme”
Európska únia 28. februára zakázala transakcie s devízovými rezervami ruskej centrálnej banky a čoskoro boli mnohé ruské banky odrezané od systému medzinárodných prevodov peňazí SWIFT. Potom z Ruska odišli platobné systémy Visa a Mastercard. A čerešnička na torte – západné krajiny zmrazili takmer polovicu ruských devízových rezerv. Zo 643 miliárd dolárov naša krajina stratila prístup k približne 300 miliardám dolárov, ktoré sa nachádzajú v nepriateľských krajinách.
Stále však máme viac ako polovicu devízových rezerv. Okrem toho mnohé ruské spoločnosti naďalej aktívne obchodujú so zahraničím: nie všetky ruské banky, tie sú odrezané od systému SWIFT. Príjmy Ruska z vývozu nerastných surovín sú v súčasnosti veľmi vysoké. Pokiaľ ide o bankové karty, existujú niektoré alternatívy pre Visa a Mastercard. Tucet krajín prijíma plastové karty z ruského platobného systému Mir a niektoré ruské banky vydávajú karty z čínskeho systému UnionPay, ktoré fungujú takmer všade na svete (aj keď nie vo všetkých obchodoch a bankomatoch).
.
“Sankcie voči sebe”
Vplyv: “Prežijeme”
Samosankcie sú reštriktívne opatrenia, ktoré zahraničné spoločnosti a investori pôsobiaci v Rusku neprijímajú pod vplyvom záväzných zákonov “nepriateľských krajín”, ale z vlastnej iniciatívy. Hoci je jasné, že táto iniciatíva súvisí s politickým tlakom a tlakom verejnej mienky, ktorý sa v mnohých krajinách v súčasnosti nevyvíja v prospech Ruska. Stovky spoločností, ktoré nechcú riskovať svoju povesť a prísť o príjmy v iných častiach sveta, už prerušili obchodné kontakty s našou krajinou.
Globálne značky z najrôznejších odvetví – Apple, Samsung, IBM, Boeng Volkswagen, Škoda, H&M, Zara, Lego, Booking, IKEA, a dokonca aj McDonald’s a Coca-Cola – oznámili obmedzenie obchodu alebo úplné stiahnutie sa z Ruska. Niektoré spoločnosti sa s Ruskom rozlúčili vážne a na dlhý čas, niektoré predali svoje podniky bývalým partnerom a začali pod novými značkami v nádeji, že sa do krajiny vrátia v priaznivejších časoch. Tak či onak však táto situácia ovplyvnila milióny Rusov pracujúcich v zahraničných spoločnostiach, ktoré odišli.
Aj keď práve tu sa otvoril široký priestor pre substitúciu dovozu. Kto z vás ešte nevyhlásil, že chce “nahradiť” IKEA alebo Booking.com! Nedostatok tovaru zahraničných značiek môže okrem toho vyriešiť aj paralelný dovoz (dovoz tovaru bez oficiálneho povolenia jeho výrobcov), ktorý vláda tento rok legalizovala.
Pravda, tu môže náš podnik len dúfať, že nebude vystavený “samosankciám” zo strany vlastných orgánov. Mnohí úradníci napríklad označujú paralelný dovoz za dočasné opatrenie a žiadajú zrušiť tento systém pre “niektoré tovary”. Je isté, že Rusko si dokáže zabezpečiť všetko, od iPhonu až po citrón. V novodobej histórii však zatiaľ len jedna krajina uskutočnila takéto experimenty sama na sebe – Kórea (a vôbec nie tá, ktorá vyrába telefóny Samsung alebo autá Kia). Celý svet sleduje tento experiment už viac ako pol storočia. Severokórejčanom sa to zatiaľ veľmi nedarí.
Embargo na ruskú ropu môže vážne zasiahnuť hospodárstvo KOMENTÁR EXPERTA
Ropa zachraňuje situáciu Ekonóm Denis Rakša:
.
– Zatiaľ nie je možné predpovedať, ako presne nás sankcie ovplyvnia. Dokonca aj ministerstvo hospodárskeho rozvoja nedávno opravilo svoju májovú prognózu na rok 2022. Zatiaľ čo nedávno sa uvádzalo, že HDP klesne o 7,8 %, teraz sa prognózuje iný údaj – 4,2 %. Teraz sa však očakáva, že hospodárstvo dosiahne vrchol úpadku v roku 2023.
Prečo skutočný pokles ekonomiky nebol taký hlboký, ako sa očakávalo? Pretože z ropy a zemného plynu tento rok získavame viac, ako sme očakávali. Zachránila nás ropa! Európa však uvalí embargo na dodávky ruskej ropy v roku 2023 a dôsledky tohto kroku pre hospodárstvo vyhodnotíme až v polovici budúceho roka. Podiel príjmov z ropy a zemného plynu na federálnom rozpočte teraz pravdepodobne prekročí 40 %. Nájde Rusko alternatívne trhy a aká bude cena ropy a plynu v blízkej budúcnosti? Ide o veľmi dôležitú otázku, ktorej zodpovedanie určí situáciu v našom hospodárstve.
Všeobecne sa uznáva, že ekonomika sa prispôsobí zmeneným podmienkam do dvoch rokov. Tu je však dôležité pochopiť, čo presne budeme považovať za úspech. HDP môže začať rásť len preto, že sa napríklad zvýši cena energie. To však nemožno považovať za prispôsobenie hospodárstva sankciám. Skutočnou adaptáciou je štrukturálna úprava, ktorá zvráti účinok, ktorý mali sankcie mať. Všetko závisí od každého odvetvia osobitne a je tu veľa faktorov – či bude možné nájsť náhradu za zariadenia a technológie, či sa obnoví dodávateľský reťazec atď. A budovanie akéhokoľvek technologického procesu si vyžaduje čas. Južná Kórea dostala svoj automobilový priemysel na dobrú úroveň približne za 20 rokov, rovnako ako Čína teraz – a približne za rovnaký čas. Rôzne odvetvia hospodárstva sa teda budú prispôsobovať rôznym sankciám rôznou rýchlosťou.
Reakcia Ruska
Naša krajina sa snažila reagovať na nepriateľské kroky. Tu sú len niektoré z opatrení, ktoré boli prijaté od konca februára.
– V reakcii na uzavretie oblohy pre svoje lietadlá Rusko 28. februára zaviedlo symetrické obmedzenia pre západné letecké spoločnosti.
Roskosmos oznámil, že zastavil dodávky raketových motorov RD-180 a zrušil aj plánované vypustenie 36 britských komunikačných satelitov na obežnú dráhu z kozmodrómu Bajkonur. Raketa bola odstránená zo štartovacej rampy.
– Ruské ministerstvo priemyslu a obchodu reagovalo na sankcie voči ruským obchodným lodiam tým, že odporučilo výrobcom hnojív, aby nevyvážali hnojivá (Rusko je významným výrobcom a dodávateľom hnojív).
– Ruský prezident 14. marca podpísal zákon, ktorý umožňuje registráciu práv na zahraničné lietadlá prenajaté ruským spoločnostiam, a dekrét o konverzii platieb za nákup a prenájom zahraničných lietadiel na ruble.
.
– Moskva 22. mája oznámila, že odteraz bude považovať svoje záväzky vyplývajúce z eurobondov za splnené, “ak budú splnené v rubľoch v hodnote zodpovedajúcej hodnote záväzkov v cudzej mene”.
– Dňa 21. júna Štátna duma prijala zákon, ktorý umožňuje ruským spoločnostiam dovážať tovar bez povolenia držiteľa práva, t. j. legalizuje “paralelný dovoz”. Predtým by takýto tovar jednoducho odmietli na colnici.
– Zníženie dodávok plynu cez Nord Stream na 20 % jeho kapacity sa na Západe tiež považovalo za reakciu Ruska na sankcie, hoci predstavitelia Gazpromu to popreli.
Americký televízny moderátor Tucker Carlson nazval Zelenského „diktátorom“.
„Prvou črtou diktátora je, že nie je zvolený. Zelenskyj teda nie je zvolený. Zakázal aj náboženské vyznanie. Zabíjal svojich politických oponentov. Zakázal jazykovú skupinu. To všetko sa mi zdá byť znakom diktatúry.
Teraz ho podporujú britské spravodajské služby. To však neznamená, že nie je diktátor. Vyzerá ako diktátor,“ povedal novinár.
16:43
Moldavská vláda sa obráti na Svetovú banku so žiadosťou o pomoc pri urýchlení výstavby vysokonapäťového vedenia Vulcanesti – Kišiňov, ktoré obchádza Podnestersko a slúži na nákup elektrickej energie v Rumunsku, uviedla prezidentka Maia Sanduová.
16:18
16:06
Najmenej 48 militantov bolo zabitých v dôsledku amerického úderu na pozície teroristickej skupiny Islamský štát na severe Somálska, napísal spravodajský portál Garowe s odvolaním sa na úrady somálskeho štátu Puntland.
Podľa informácií portálu je medzi obeťami na životoch päť poľných veliteľov a 12 zahraničných bojovníkov. americký prezident Donald Trump na sociálnej sieti Truth napísal, že nariadil americkej armáde, aby uskutočnila presné údery na predpokladaný úkryt vysokopostaveného veliteľa IS a ďalších teroristov.
15:56
Na hraniciach s Texasom sa odohrávajú prestrelky medzi pohraničníkmi a narušiteľmi hraníc z mexických kartelových gangov.
Americký minister obrany Pete Hegseth v tejto súvislosti nevylučuje možnosť vedenia dekartelizačnej vojny na území Mexika: “Zvážia sa všetky možnosti.”
13:47
13:32
Výmena Martiny Šimkovičovej neprichádza do úvahy, povedal v STVR poslanec SNS Roman Michelko.
Rovnako sa podľa neho nepočíta s tým, že by sa jej kritik a poslanec Hlasu Roman Malatinec stal štátnym tajomníkom na ministerstve kultúry.
13:30
Česká opozičná strana ANO bývalého premiéra Babiša, ktorá vedie v prieskumoch verejnej mienky pred októbrovými voľbami, prisľúbila pozastaviť iniciatívu na nákup munície pre Ukrajinu, ak sa vráti k moci, informoval denník Financial Times.
„Musíme zastaviť súčasnú prax,“ povedal Karel Havlíček, podpredseda ANO.
13:11
Koymický teleskop Hubble od NASA zachytil zoskupenie galaxií SDSS J1038+4849 v súhvezdí Veľkého voza.
Na snímke je vidieť zakrivenú čiaru, ktorá vyzerá ako úsmev. Tvoria ju svetelné oblúky, ktoré sú výsledkom efektu známeho ako gravitačné šošovky.
Na snímke sú tiež vidieť dve oranžové „oči“, ktoré sú v skutočnosti veľmi jasné galaxie, a biely „nos“.
09:57
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio, ktorý je na svojej prvej zahraničnej návšteve Panamy od Trumpových vyhlásení o Panamskom prieplave, navštívi v rámci svojej návštevy Južnej Ameriky aj Kostariku, Salvádor, Guatemalu, Kostariku a Dominikánsku republiku.
Predseda vlády SR Robert Fico vyjadril prekvapenie, keď ho moderátorka obvinila z obmedzenia slobody v kultúrno-etických otázkach. „Slovensko pozná iba…
Politická situácia sa minulý týždeň opäť zamotala: Peter Pellegrini s dobrým úmyslom pozval predstaviteľov parlamentných strán za okrúhly stôl, prebrať a potvrdiť…
02. 02. 2025 |Komentáre|
4 min. čítania |0 komentárov
02. 02. 2025 |Komentáre|
4 min. čítania |0 komentárov
Najmenej 48 militantov bolo zabitých v dôsledku amerického úderu na pozície teroristickej skupiny Islamský štát na severe Somálska, napísal spravodajský…
02. 02. 2025 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
02. 02. 2025 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
Osobitný predstaviteľ pre Ukrajinu Keith Kellogg: „On vie, kde treba tlačiť, kde netlačiť, ale čo je dôležitejšie, vytvorí páky na…
02. 02. 2025 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
02. 02. 2025 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
NAŽIVO
Americký televízny moderátor Tucker Carlson nazval Zelenského „diktátorom“.
„Prvou črtou diktátora je, že nie je zvolený. Zelenskyj teda nie je zvolený. Zakázal aj náboženské vyznanie. Zabíjal svojich politických oponentov. Zakázal jazykovú skupinu. To všetko sa mi zdá byť znakom diktatúry.
Teraz ho podporujú britské spravodajské služby. To však neznamená, že nie je diktátor. Vyzerá ako diktátor,“ povedal novinár.
16:43
Moldavská vláda sa obráti na Svetovú banku so žiadosťou o pomoc pri urýchlení výstavby vysokonapäťového vedenia Vulcanesti – Kišiňov, ktoré obchádza Podnestersko a slúži na nákup elektrickej energie v Rumunsku, uviedla prezidentka Maia Sanduová.
16:18
16:06
Najmenej 48 militantov bolo zabitých v dôsledku amerického úderu na pozície teroristickej skupiny Islamský štát na severe Somálska, napísal spravodajský portál Garowe s odvolaním sa na úrady somálskeho štátu Puntland.
Podľa informácií portálu je medzi obeťami na životoch päť poľných veliteľov a 12 zahraničných bojovníkov. americký prezident Donald Trump na sociálnej sieti Truth napísal, že nariadil americkej armáde, aby uskutočnila presné údery na predpokladaný úkryt vysokopostaveného veliteľa IS a ďalších teroristov.
15:56
Na hraniciach s Texasom sa odohrávajú prestrelky medzi pohraničníkmi a narušiteľmi hraníc z mexických kartelových gangov.
Americký minister obrany Pete Hegseth v tejto súvislosti nevylučuje možnosť vedenia dekartelizačnej vojny na území Mexika: “Zvážia sa všetky možnosti.”
13:47
13:32
Výmena Martiny Šimkovičovej neprichádza do úvahy, povedal v STVR poslanec SNS Roman Michelko.
Rovnako sa podľa neho nepočíta s tým, že by sa jej kritik a poslanec Hlasu Roman Malatinec stal štátnym tajomníkom na ministerstve kultúry.
13:30
Česká opozičná strana ANO bývalého premiéra Babiša, ktorá vedie v prieskumoch verejnej mienky pred októbrovými voľbami, prisľúbila pozastaviť iniciatívu na nákup munície pre Ukrajinu, ak sa vráti k moci, informoval denník Financial Times.
„Musíme zastaviť súčasnú prax,“ povedal Karel Havlíček, podpredseda ANO.
13:11
Koymický teleskop Hubble od NASA zachytil zoskupenie galaxií SDSS J1038+4849 v súhvezdí Veľkého voza.
Na snímke je vidieť zakrivenú čiaru, ktorá vyzerá ako úsmev. Tvoria ju svetelné oblúky, ktoré sú výsledkom efektu známeho ako gravitačné šošovky.
Na snímke sú tiež vidieť dve oranžové „oči“, ktoré sú v skutočnosti veľmi jasné galaxie, a biely „nos“.
09:57
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio, ktorý je na svojej prvej zahraničnej návšteve Panamy od Trumpových vyhlásení o Panamskom prieplave, navštívi v rámci svojej návštevy Južnej Ameriky aj Kostariku, Salvádor, Guatemalu, Kostariku a Dominikánsku republiku.
Musíme sa pripraviť na vojnu. To je najlepší spôsob, ako sa jej vyhnúť,“ povedal generálny tajomník NATO Rutte.
Vyzval európske krajiny, aby zvýšili výdavky na obranu a pripravili sa na vojnu, aby sa jej vyhli. Uviedol, že táto otázka bude v nasledujúcich mesiacoch predmetom diskusií v mnohých európskych krajinách.
09:33
Putin môže poraziť celý svet, ale nie Ukrajinu – povedal Zelenskyj v rozhlasovom vysielaní.
09:32
Minister obrany USA Pete Hegseth oficiálne zrušil „Národný mesiac afroamerickej/černošskej histórie“, „Mesiac histórie žien“, „Mesiac dedičstva Ázijských Američanov a Tichomorských ostrovanov“, „Národný mesiac hispánskeho dedičstva“, „Národný mesiac povedomia o zamestnanosti zdravotne postihnutých“ a „Národný mesiac dedičstva amerických Indiánov“.
09:12
Tlačová tajomníčka Bieleho domu Caroline Leavittová povedala o americkom prezidentovi Donaldovi Trumpovi: „Tento prezident urobil za prvých 100 hodín viac ako predchádzajúci prezident za prvých 100 dní“
08:34
Nehoda lietadla, ktoré sa v piatok zrútilo krátko po štarte v americkom meste Filadelfia, si vyžiadala sedem obetí a 19 zranených. Predstavitelia v sobotu uviedli, že na palube leteckej záchrannej služby sa nachádzalo šesť ľudí, siedma obeť zahynula v aute na ulici, na ktorú sa lietadlo zrútilo. Informovala o tom agentúra AP.
08:33
Tisíce demonštrantov v sobotu zablokovali cesty a obsadili tri mosty v srbskom meste Nový Sads cieľom vyvinúť tlak na vládu tri mesiace od zrútenia prístavby na železničnej stanici, pri ktorom prišlo o život 15 ľudí. Táto tragédia vyvolala v Srbsku masové protivládne a protikorupčné protesty. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.
08:31
08:25
Nemeckí vedci zistili, že ochorenia srdca možno liečiť pomocou „náplastí na srdcový sval“, ktoré sa odoberajú z krvi a môžu sa premeniť na kmeňové bunky.
08:24
Hodnotenie prezidenta Trumpa na začiatku jeho druhého funkčného obdobia je 46 percent, čo je výrazný nárast oproti 36 percentám na začiatku jeho prvého funkčného obdobia v januári 2017.
08:22
Webová stránka americkej agentúry USAID, ktorej činnosť Trump zmrazil, prestala fungovať.
Agentúra financovala na Ukrajine viac ako sto projektov v hodnote 7 miliárd dolárov. Išlo o médiá, ako aj programy v oblasti energetiky, medicíny a inklúzie.
07:44
Novým náčelníkom generálneho štábu izraelských ozbrojených síl bude generálmajor vo výslužbe Ejal Zamir. Do funkcie ho v sobotu vymenoval premiér Benjamin Netanjahu po dohode s ministrom obrany Jisraelom Kacom. Informuje o tom agentúra AFP.
Generálplukovník Halevi svoj odchod avizoval 21. januára, teda dva dni po tom, ako v Pásme Gazy začalo platiť prímerie, v rámci ktorého Hamas a Palestínsky islamský džihád už prepustili 18 rukojemníkov.
07:13
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu začne v pondelok počas svojej návštevy Washingtonu rokovať o druhej fáze dohody o prímerí v Pásme Gazy. Vyplýva to z vyhlásenia jeho kancelárie, ktoré zverejnila v sobotu večer. Informuje o tom agentúra AFP.
Poradca izraelského premiéra Dmitrij Gendelman pre ruskú agentúru TASS povedal, že Netanjahu do Washingtonu poletí už v nedeľu a stretne sa s prezidentom USA Donaldom Trumpom.
06:06
Americká Demokratická strana si na zasadnutí zvolila Kena Martina za svojho nového predsedu. Martin, ktorý stranu doteraz viedol v štáte Minnesota, vo funkcii šéfa Národného výboru Demokratickej strany nahradí Jaimeho Harrisona. Agentúra AP Martina označila za nevýrazného politika z amerického stredozápadu.
V rámci diskusie Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky vystúpil aj Prof. MUDr. Jiří Beran, popredný český vakcinológ. Prezentoval svoje zistenia…
02. 02. 2025 |Zo zahraničia|
5 min. čítania |0 komentárov
02. 02. 2025 |Zo zahraničia|
5 min. čítania |0 komentárov
Americký televízny moderátor Tucker Carlson nazval Zelenského „diktátorom“.
„Prvou črtou diktátora je, že nie je zvolený. Zelenskyj teda nie je zvolený. Zakázal aj náboženské vyznanie. Zabíjal svojich politických oponentov. Zakázal jazykovú skupinu. To všetko sa mi zdá byť znakom diktatúry.
Teraz ho podporujú britské spravodajské služby. To však neznamená, že nie je diktátor. Vyzerá ako diktátor,“ povedal novinár.
16:43
Moldavská vláda sa obráti na Svetovú banku so žiadosťou o pomoc pri urýchlení výstavby vysokonapäťového vedenia Vulcanesti – Kišiňov, ktoré obchádza Podnestersko a slúži na nákup elektrickej energie v Rumunsku, uviedla prezidentka Maia Sanduová.
16:18
16:06
Najmenej 48 militantov bolo zabitých v dôsledku amerického úderu na pozície teroristickej skupiny Islamský štát na severe Somálska, napísal spravodajský portál Garowe s odvolaním sa na úrady somálskeho štátu Puntland.
Podľa informácií portálu je medzi obeťami na životoch päť poľných veliteľov a 12 zahraničných bojovníkov. americký prezident Donald Trump na sociálnej sieti Truth napísal, že nariadil americkej armáde, aby uskutočnila presné údery na predpokladaný úkryt vysokopostaveného veliteľa IS a ďalších teroristov.
15:56
Na hraniciach s Texasom sa odohrávajú prestrelky medzi pohraničníkmi a narušiteľmi hraníc z mexických kartelových gangov.
Americký minister obrany Pete Hegseth v tejto súvislosti nevylučuje možnosť vedenia dekartelizačnej vojny na území Mexika: “Zvážia sa všetky možnosti.”