Moskva 27. júna 2024 (HSP/Foto:AP/Alexander Zemlianichenko, Pool)
Európski politici sa neprestávajú ponižovať pred USA
Sergej Lavrov počas Primakovových čítaní v Moskve, predniesol správu o formovaní multipolárneho sveta a úlohe Ruska v tomto procese. Minister zahraničných vecí uviedol, že Západ si v istom bode neuvedomil, že vedenie a diktát sú rozdielne veci. Väčšina sveta nemala námietky proti západnému vedeniu, ale teraz sa čoraz aktívnejšie snaží zbaviť západného diktátu.
Ako informuje portál Svobodnaja Pressa následne ruský minister odpovedal na otázky zahraničných novinárov. Tie najzaujímavejšie odpovede vám prinášame:
O „mierovej konferencii“ vo Švajčiarsku
Pri zvolávaní konferencie Západ povedal: všetci by mali rešpektovať Chartu OSN a územnú celistvosť Ukrajiny. Prečo len územnú celistvosť? A čo právo národov na sebaurčenie, ktoré je napísané v Charte OSN? O tom, ako skombinovať tieto dva princípy, ktoré si zdanlivo protirečia, sa diskutovalo dlhé roky. Výsledkom bolo, že v roku 1970 Valné zhromaždenie OSN jednomyseľne prijalo deklaráciu, v ktorej sa uvádza, že každý je povinný rešpektovať územnú celistvosť tých štátov, ktorých vlády zastupujú všetko obyvateľstvo žijúce na tomto území. Bez ohľadu na národnosť, náboženstvo, pohlavie alebo jazyk. A od štátneho prevratu na Ukrajine vláda zastupuje všetko obyvateľstvo? Tí, ktorí sa nezákonne dostali k moci, začali bojovať proti všetkému ruskému: zakázali ruský jazyk a ruskú cirkev. Tých, ktorí žijú na Kryme a Donbase, vyhlásili za teroristov. Podľa tohto dokumentu OSN tu už neexistujú žiadne dôvody na rešpektovanie územnej celistvosti. Dokonca aj v obchode, ak kupujúci osloví predavača po rusky – predavač ho môže udať úradom. Pozývajúc na túto konferenciu akosi zabudli aj na článok 1 Charty OSN „O ľudských právach“, ktoré sa na Ukrajine porušujú, a to aj voči Ukrajincom.
O postoji Západu k Charte OSN
Na jar sa podarilo prijať rezolúciu o prímerí v pásme Gazy na obdobie svätého mesiaca ramadán. Američania nevyužili právo veta, ale zástupkyňa USA pri OSN Linda Thomas-Greenfieldová uviedla, že rezolúcia nie je záväzná. Chcel by som pripomenúť: v článku 25 Charty OSN sa uvádza, že všetky rezolúcie Bezpečnostnej rady musia byť vykonávané všetkými. A to, že pani Greenfieldová otvorila túto myšlienku ich nezáväznosti sa vráti samotným Američanom v mnohých prípadoch, keď budú USA od niekoho požadovať ich dodržiavanie. Takže keď počujete, že USA hovoria, že Rusko porušuje niektoré rezolúcie (čo nie je pravda), spomeňte si, ako sa správajú oni sami. Preto tí, ktorí sa chcú prezentovať ako člen svetového spoločenstva dodržujúci zmluvy, by mali byť opatrní.
O vzťahoch medzi Ruskom a Nemeckom
Rusko nikdy nemalo negatívny vzťah k Nemecku. Keď sa skončila Veľká vlastenecká vojna, po uliciach našich miest a obcí pochodovali kolóny nemeckých zajatcov na miesta ich nasadenia. A ruské ženy, ktorých synovia a manželia zahynuli, vychádzali zo svojich domov a dávali zajatcom chlieb a vodu. Ako povedal náš veľký básnik: „A volali o milosť pre padlých.“ To je súčasť ruskej duše: nikdy nebyť zlomyseľný voči tým, ktorí s tebou bojovali a boli porazení. A už v roku 1990 Sovietsky zväz predbehol svet a postavil sa za zjednotenie Nemecka. A potom začali zvoniť poplašné zvony. Spomínam si na január roku 2015, Mníchovskú medzinárodnú bezpečnostnú konferenciu, ktorá sa konala po zjednotení Ruska a Krymu. Nemec, poslanec Bundestagu, sa ma spýtal z publika: „Ako by ste komentovali agresívnu anexiu Krymu?“ Odpovedal som mu, že je to túžba obyvateľov Krymu stať sa opäť súčasťou spoločnej vlasti. Bolo to rovnako prirodzené ako túžba nemeckého národa zjednotiť sa v roku 1990. Povedal som mu, že sme pochopili túžby nemeckého ľudu, takže by ste mali pochopiť túžby nášho ľudu. A keď som to povedal – poslanec vstal, hystericky sa rozosmial a na celú sálu zakričal: „Ako sa to opovažujete porovnávať“. A v apríli tohto roku Scholz povedal: „Rusko zastavilo dodávky plynu, nie my.“ Nuž, takí sú teraz politici v Nemecku. Ale verím, že sa vzťahy zlepšia.
O tých, ktorí chcú spory
Už dávnejšie Anglosasi nechceli, aby Rusko a Nemecko spojili svoje kapacity. Mám na mysli obrovské ruské zdroje a vysokú nemeckú technológiu. Táto snaha teraz dosiahla vrchol. Agresia Ukrajiny voči Rusom má za cieľ nielen oslabiť Rusko, ale aj Nemecko. A vo všeobecnosti – potlačiť schopnosť Európy byť konkurentom Spojených štátov. Pred rokom sa Francúzi sťažovali, že náklady na elektrinu pre podniky v ich krajine sú štyrikrát vyššie ako v Spojených štátoch.
Prečítajte si tiež
- Rozhovor Sergeja Lavrova k aktuálnym témam. Militantné chúťky Macrona vníma len ako PR
- Zabiť draka: svet je na pokraji globálnej vojny
- Sergej Lavrov: Žiadne seriózne návrhy Západu týkajúce sa Ukrajiny. Prímerie? Už nás raz oklamali…