Košice 9. júna 2016 (HSP/Foto:Šengenský poludník.eu)
Nevšedné zážitky s hudbou mladých muzikantov prinesie na prelome júna a júla do Košíc, miest Košického samosprávneho kraja, Popradu, Vysokých Tatier, ale aj do ukrajinského Užhorodu už 8. ročník Medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov a zborov Šengenský poludník. S podporou partnerov ho od 29. júna do 12. júla organizuje košický Sláčikový orchester Musica Iuvenalis
Tradične neľahkú úlohu zorganizovať festival a priniesť zaujímavých hostí sa podarilo aj v tomto roku. „Na festivalových podujatiach sa opäť predstaví takmer dvesto mladých hudobníkov a spevákov zo šiestich krajín. Sme veľmi radi, že sa na festivale ako špeciálni hostia predstavia špičkové mužské spevácke zbory St. Ephraim z Budapešti a Zbor Sväto-pokrovského chrámu z Užhorodu, ktoré spolu s detským zborom Schola Cantorum Budapestiensis budú účinkovať aj na exkluzívnom otváracom koncerte festivalu 5. júla v košickom Kostole Premonštrátov. Určite zaujímavým hosťom bude aj Študentský symfonický orchester mesta Brzech z Poľska a Moravské dychové kvinteto z Brna. Prvý raz bude mať na festivale zastúpenie aj Rumunsko. Hosťom bude orchester a zbor „Altissimo“ z Bukurešti, s ktorým nás viaže priateľstvo ešte zo spoločného účinkovania na festivaloch Eurochestries vo Francúzsku,“ hovorí riaditeľ festivalu Igor Dohovič. Už tradičným hosťom festivalu je aj košický tanečný dychový orchester Klasik Band a účinkovať bude samozrejme aj Musica Iuvenalis.
Festival Šengenský poludník od svojho vzniku napĺňa základné ciele – búranie hraníc medzi ľuďmi prostredníctvom hudby. A tak aj v tomto roku bude symbolicky prvý koncert festivalu 29. júna v ukrajinskom Užhorode, kde sa v miestnom katedrálnom gréckokatolíckom chráme predstaví Musica Iuvenalis. Ako tradične festival zavíta do celého regiónu východného Slovenska, koncerty budú v kostoloch v Košiciach a v mestách Košického samosprávneho kraja, na mape festivalu opäť nechýbajú Vysoké Tatry či Poprad.
Po otváracom koncerte na sv. Cyrila a Metoda sľubuje 8. júla ďalší nevšedný zážitok aj Záverečný galakoncert. Opäť sa uskutoční v Kostole Premonštrátov, v ktorom v predchádzajúcich rokoch Medzinárodný orchester a zbor „Šengenský poludník“ uviedol také diela ako Requiem Giuseppe Verdiho, Korunovačnú omšu C-dur Wolfganga Amadea Mozarta, Petite messe solenelle Gioacchina Rossiniho či naposledy pred rokom Stabat Mater Karola Szymanowského. „Po každom takomto záverečnom koncerte príde veľký pocit úľavy. Skladby, ktoré dokážu z niekoľkých skúšok predniesť mladí hudobníci, patria medzi náročné diela svetovej hudobnej literatúry. A to ako ich zvládajú je dôkazom toho, že hudba je pre nich naozaj vášňou,“ povedal pred rokom Igor Dohovič. Určite tomu inak nebude ani v tomto roku, keď na záverečnom koncerte odznejú Štyri ročné obdobia Antonia Vivaldiho.
Redakciu informoval Svjatoslav Dohovič, mediálny manažér festivalu.