Bratislava 12. júna 2023 (HSP/Responsiblestatecraft/Foto:Twitter)
Senátor z Kentucky vyjadril ľútosť nad tým, čo podľa neho znamená rýchlu stratu “strategickej nejednoznačnosti” vo vzťahu s Pekingom
Senátor Rand Paul vo štvrtok priznal, že jeho republikáni sú posadnutí Čínou – teda vojnou s Čínou.
Republikán z Kentucky povedal publiku na výročnej konferencii amerických konzervatívcov o zahraničnej politike, že sa obáva, že jastrabi na Kapitole budú krajinu hnať priamo do konfliktu.
“Príďte do môjho republikánskeho zhromaždenia a budete počuť bubnovanie. Sú to bubny za vojnu s kýmkoľvek, ale predovšetkým za vojnu s Čínou. Všetko sa točí okolo vojny s Čínou.”
Dodal, že nie všetci sú nadšení myšlienkou konfliktu. “Nedávno som bol na Havaji, kde som sa rozprával s niektorými ľuďmi z našej armády v Tichomorí. Jeden z vyššie postavených príslušníkov za mnou prišiel a povedal mi: ‘Odovzdajte tento odkaz svojim kolegom senátorom: vojna s Čínou nie je nevyhnutná’.”
“Preboha, nemali by sme hovoriť o tom, ako sa vyhnúť vojne s Čínou, a nie o tom, aby bola nevyhnutná?”
“S Čínou sme mali neľahký mier, máme neľahké vzťahy medzi Čínou, USA a Taiwanom,” poznamenal senátor Paul, ale vo Výbore pre zahraničné vzťahy, v ktorom má kreslo, “každý týždeň vychádza nový návrh zákona o Taiwane, ktorý zvyčajne obsahuje tvrdé formulácie o Číne, o tom, ako budeme plánovať vojnu a čo budeme robiť, keď Čína urobí to alebo ono.”
Paul dodal: “Môj názor je, že čím menej nejednoznačná je vaša politika, čím viac rečníte a básnite, čím jasnejšie vyjadrujete svoju politiku pre vojnu,” tým nebezpečnejšia a menej pák majú USA v tejto situácii. “Strategická nejednoznačnosť udržiavala mier 50 rokov,” povedal Paul.
Senátor posilnil význam vnímania zahraničnej politiky cez optiku ústavného konzervativizmu, čo vo svojich vlastných vystúpeniach na konferencii podporil jeho kolega senátor Mike Lee (R-Utah). Paul povedal, že bude naďalej presadzovať zrušenie AUMF (Authorization for the Use of Military Force) z roku 2001 a je pripravený kritizovať akékoľvek použitie budúceho zákona o pomoci Ukrajine alebo núdzových výdavkov na naplnenie rozpočtu Pentagónu.
Pochyboval tiež o tom, že sa vyvinulo dostatočné úsilie na ukončenie vojny na Ukrajine (začiatkom tohto roka podpísal list prezidentovi Bidenovi, v ktorom sa vyslovil proti novej pomoci Ukrajine bez stratégie na dosiahnutie mieru). “Táto krajina je zničená. Dajte jej ešte rok a bude zničená ešte viac. V konečnom dôsledku musí nastať mier. Ak si myslíte, že vojny sa skončia tým, že dobro porazí zlo, nie ste realisti. Potrebujete mier na základe rokovaní.”
PREČÍTAJTE SI EŠTE
Provokuje Čína USA na ich vlastnom dvore?
Môžu Čína a USA dosiahnuť vzájomný rešpekt a zmierniť napätie?