“Naša cesta má byť začiatkom mobilizačnej kampane k voľbám do EP, ktorú budeme viesť pod názvom Volíme si Európu,” spresnil zástupca iniciatívy Juraj Šeliga. Zdôraznil, že kampaňou chcú šíriť povedomie o tom, prečo sú EÚ a členstvo v tomto spoločenstve pre Slovensko dôležité, rovnako je cieľom poukázať na možnosti, akým spôsobom sa i bežní ľudia môžu stať aktívnymi spolutvorcami verejných politík EÚ.
Karolína Farská z iniciatívy v tejto súvislosti vyzvala na angažovanosť mladých ľudí v oblasti európskych tém, získavanie a deľbu relevantných informácií o projektoch i problémoch Únie, ktoré pomôžu zachovať si kritický odstup od množstva konšpirácií a hoaxov na sociálnych sieťach. Verí, že mobilizačná kampaň prispeje k zvýšeniu účasti mladých ľudí v májových voľbách do EP.
V Bruseli sa skupina mladých Slovákov stretne okrem iných aj s eurokomisárkou pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a otázku rovnosti pohlaví Věrou Jourovou, podľa Šeligových slov budú témou stretnutí na pôde EP otázky spravodlivosti, čerpania a zneužívania eurofondov, ale aj rozvoj poľnohospodárstva.
“Dôvodom nasej cesty je to, že sa spochybňuje zahranično-politická orientácia Slovenska,” uviedol Šeliga s tým, že si myslí, že najlepším životným priestorom pre Slovensko je práve Európska únia. “Za nami bola vždy slovenská a európska vlajka,” dodal.
Mladí “slušní” pokračovali vo svojej rétorike podobnej Georgovi Sorosovi: “Chceme aktívnu otvorenú občiansku spoločnosť”. Predstavitelia za Slušné Slovensko uviedli, že chcú vyslať jasný signál “v dobe kadejakých Orbánov, Salviniov, Kotlebov a iných demagógov,” že nie všetci sú ochotní veriť konšpiráciám a že nie všetci sú antieurópsky naladení.”
Diskutujúci im však na sociálnej sieti pripomínajú, že v rámci korektnosti by sa mali zastaviť aj v no-go zónach, teda oblastiach, kvôli ktorým sa v EÚ rozhojnila kritika jej politiky a nátlaku na národné štáty, ktorú slušní nazývajú demagógiou.
Karolína Farská vyzvala mladých ľudí, aby sa začali angažovať a zaujímať o veci verejné, keďže v roku 2014 v eurovoľbách bolo Slovensko krajinou s najnižšou volebnou účasťou, pričom volilo iba 6 % ľudí od 18-24 rokov.
Približne 15-hodinová cesta z Bratislavy do Bruselu podľa Šeligu symbolizuje aj ďalší výrazný medzník v modernej histórii Slovenska – 15. výročie vstupu SR do EÚ. Informoval o tom, že na cestu troch autobusov z Bratislavy, Banskej Bystrice a Košíc prispela EÚ, časť nákladov dvojdňovej cesty hradí iniciatíva Za slušné Slovensko a časť si platia samotní účastníci.
Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 25. mája, obyvatelia budú voliť 14 europoslancov. Hlasovacie právo majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt. Poslanci europarlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie.