Bratislava 16. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martina Kriková)
Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga prejavil záujem o kandidatúru na šéfa strany. Snem by sa mohol podľa neho konať na jeseň. Hovorí o potrebe spájať stredový priestor, chce budovať alternatívu po vzore niekdajšej SDK. Váži si, že bol označený za kompromisného kandidáta
Pre ministerku spravodlivosti a podpredsedníčku Za ľudí Máriu Kolíkovú je otázka o podpore Šeligu za šéfa strany predčasná. Pre TASR uviedla, že nevie prijať konštrukt kompromisného kandidáta a nevie, o aký kompromis má ísť.
Šeliga považuje spoluprácu s ostatnými stranami za “psiu povinnosť”, hoci mimoparlamentné Progresívne Slovensko podľa jeho slov nemá záujem. Ak nedôjde k spolupráci, budú podľa neho vládnuť Hlas-SD a Smer-SD. So svojou víziou o budovaní alternatívy po vzore SDK chce predstúpiť pred členov.
“Pre takúto víziu ich chcem nadchnúť. Verím, že ich dôveru získam,” doplnil pre TASR.
.“Keďže som bol označený za kompromisného kandidáta samotnou pani predsedníčkou Remišovou a časťou poslancov, tak mi z toho vyplýva, že by ma na predsedu strany podporili aj pri férovej súťaži v konkurencii s ďalšími kandidátmi. Samozrejme, že si to vážim,” povedal o svojej kandidatúre.
Ak by sa chcel niekto vzdať v jeho prospech alebo podporiť jeho víziu, potešilo by ho to.
Lídrom Za ľudí by mal byť podľa Kolíkovej človek, ktorý má jasnú víziu, kam chce stranu viesť a s ktorou sa vie stotožniť väčšina v strane.
“Tu sa nebavíme o žiadnych kompromisoch,” dodala.
To, či by kandidovala, podľa nej vôbec nesúvisí s tým, či kandiduje Šeliga alebo niekto iný.
“Ak by som kandidovala, tak by som kandidovala preto, že som presvedčená, že viem ponúknuť strane víziu, o ktorej si myslím, že by sa s ňou mohla stotožniť väčšina strany a mám k nej už vopred podporu aj od kľúčových osobností v strane. Je pre mňa tiež dôležité, aby som bola aj oslovená,” skonštatovala pre TASR.
Kolíková by chcela snem na začiatku septembra. Veľký hlas majú podľa nej krajské predsedníctva.
“V prípade, že by bolo päť krajských predsedníctiev, ktoré by jednoznačne navrhovali zvolanie snemu, prípadne s konkrétnym dátumom, tak toto by mal byť jasný podnet pre veľké predsedníctvo, aby to rešpektovalo,” vyhlásila pre TASR.
“Veľké” predsedníctvo bude mať podľa nej zmysel po tom, ako príde relevantný podnet z regiónov. S ohľadom na okolnosti zváži, či príde na predsedníctvo.
Podpredsedníčka Za ľudí Jana Žitňanská pre TASR povedala, že pravdepodobný scenár vidí v súťaží viacerých kandidátov na predsedu strany. Vie si predstaviť, že by Šeliga kandidoval na tento post. Nevedela povedať, kedy bude ďalšie zasadnutie predsedníctva strany, je to podľa nej v rukách predsedníčky strany Veroniky Remišovej.
Remišová vyhlásila, že spoločným kandidátom predsedníctva na predsedu strany by mohol byť Šeliga s tým, že by nekandidovala ani ona, ani Kolíková. Skupina okolo Kolíkovej už vyslovila nedôveru šéfke strany Remišovej. Hovorili o vytvorení frakcie či platformy v rámci strany a chceli miesto aj na rokovaniach koalície.
Opozícia šíri naratívy, ktoré búrajú dôveru v políciu, hovorí Juraj Šeliga
Predstava, že minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) sedí v kancelárii a každý deň hovorí, koho treba zobrať do väzby, je naivná. Vyhlásil to poslanec Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí) počas diskusie k návrhu na odvolanie Mikulca. Odmieta tiež predstavu, že sa koalícia na tajných stretnutiach rozpráva, koho teba zavrieť. Podčiarkol i to, že minister podľa zákona o Policajnom zbore (PZ) nemôže zasahovať do sekcií polície, ktoré majú na starosti vyšetrovanie. Pýta sa, prečo opozícia podsúva takéto naratívy, ktoré “rozbúravajú dôveru v políciu”. Hovorí o politickej vendete a vyčíta opozícii, že zatiaľ nepovedali veľa o dôvodoch na odvolanie ministra.
“Sami hovoríte, že treba vyšetrovať a ak sa stala chyba, majú byť zodpovední ľudia potrestaní. Na to, aby išiel niekto do väzby, o tom rozhoduje súd,” podčiarkol.
Pripustil, že chyba sa môže stať, no aj na to sú podľa neho súdy. Poukázal na to, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) pripravuje veľkú reformu Trestného poriadku, ktorá má riešiť viaceré nedostatky a že na programe júnovej schôdze majú poslanci zmeny v oblasti kolúznej väzby.
“Nikto sa netvári, že všetko je dokonalé, nikto sa netvári, že všetko je v poriadku,” skonštatoval.
Nepovažuje za správne účelovo vyťahovať časti zo správy Slovenskej informačnej služby (SIS).
Opozíciu kritizoval, že v diskusii hovorí o obstarávaniach vo Vojenskom spravodajstve (VS) z čias, keď tam Mikulec pôsobil a keď mal prihrať zákazky rodinným príslušníkom. Šeliga si myslí, že aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) už jasne preukázal, že Mikulec s tým nič nemal.
“Vtedy ste mali moc, mali ste tie informácie a nič nebolo. Príde mi to účelové,” hovorí.
Pripomenul tiež, že Mikulec bol nezákonne trestne stíhaný za bývalých vlád a potvrdil to aj súd.
Skonštatoval, že opozícia ministrovi vyčíta, že PZ nefunguje, ako by mal. Poukázal na to, že spôsob voľby policajného prezidenta a šéfa policajnej inšpekcie menil ešte Smer-SD a tiež, že viacerí opoziční poslanci hlasovali aj za súčasného šéfa polície Petra Kovaříka. Namieta, že v súvislosti s dianím v polícii doteraz opozícia nechcela Kovaříka predvolať na brannobezpečnostný výbor, ktorý má možnosť sa ho pýtať.
“Ak je problém v PZ, treba sa o tých veciach baviť, na to je však brannobezpečnostný výbor,” podčiarkol Šeliga.
Marián Saloň (Smer-SD) reagoval tým, že v prípade stíhania Mikulca v minulosti nikto z opozície dnes nespochybňuje rozhodnutie súdu o jeho nevine.
“Ale to nebolo predmetom odvolávania,” uviedol.
V súvislosti so slovami o voľbe policajného prezidenta Saloň poznamenal, že súčasná vláda mala vyše roka čas zmeniť tento proces. To, že hlasoval za Kovaříka, podľa neho neznamená, že súhlasí s tým, čo sa dnes deje.
“Ak niekto spáchal trestný čin, nech je súdený aj vyšetrovaný, ale normálnym spôsobom a nie zneužitím kolúznej väzby,” podotkol.
.
Marián Kéry (Smer-SD) poznamenal, že Mikulec nie je odvolávaný za “akési obstarávanie”. Nechápe, prečo koalícia bagatelizuje informácie o tom, že Mikulcova rodina mala dostať drahé zákazky od VS v čase, keď mu šéfoval.
Popoludní prišiel do NR SR aj minister vnútra Mikulec. Opozícia mu dopoludnia vyčítala jeho neúčasť na rokovaní, na ktorom čelí odvolávaniu. Koaliční poslanci vysvetlili, že členovia kabinetu museli ísť na rokovanie vlády, preto v pléne neboli.