Bratislava 9. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR – Martin Baumann)
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS) a minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) budú dnes, 9. júna, informovať členov vlády o pozíciách a prioritách Slovenska na summite NATO v Bruseli. Summit sa uskutoční 14. júna a Slovensko na ňom bude zastupovať prezidentka Zuzana Čaputová, šéfovia rezortov diplomacie a obrany a stály predstaviteľ SR pri NATO Peter Bátor
Témami, ktoré sú prioritou Slovenska, budú okrem posilnenia politickej jednoty a akcieschopnosti NATO, adaptácie Aliancie na meniace sa bezpečnostné prostredie či udržanie efektívneho odstrašujúceho potenciálu zamerané aj na zvyšovanie obranných výdavkov a financovanie NATO. Slovenská delegácia sa bude zaoberať aj zapájaním sa Slovenska do misií NATO, budovaním odolnosti Aliancie a spojencov, rozvíjaniu partnerskej politiky NATO a podpore rozširovania Aliancie.
Ministri budú v stredu na 15. schôdzi vlády SR preberať aj národnú stratégiu pre otvorenú vedu na roky 2021 – 2028 či monitorovaciu správu plnenia stratégie SR pre integráciu Rómov za rok 2020. K základným cieľom stratégie pre otvorenú vedu patrí sprístupnenie primárnych výstupov výskumu financovaného z verejných zdrojov – publikácie a dáta – v digitálnom formáte bez obmedzení alebo s minimálnymi obmedzeniami verejnosti. Vyplýva to z návrhu programu rokovania vlády, ktorý zverejnili na internetovej stránke Úradu vlády SR.
Splnené a nesplnené aktivity určené na rok 2020
Podľa monitorovacej správy o plnení stratégie pre integráciu Rómov žije v 15 okresoch na Slovensku približne 63 percent rómskej populácie. Ide o okresy Revúca, Rimavská Sobota, Kežmarok, Gelnica, Rožňava, Vranov nad Topľou, Spišská Nová Ves, Košice – okolie, Sabinov, Levoča, Lučenec, Michalovce, Trebišov, Stará Ľubovňa a Bardejov.
Celkový objem čerpaných finančných prostriedkov na plnenie opatrení stratégie za rok 2020 predstavoval 148 091 070 eur. Zo 114 aktivít, ktorých plnenie bolo určené na rok 2020, bolo celkovo 58 vyhodnotených ako splnených, v prípade 12 aktivít prebiehala realizácia, 8 aktivít bolo v priebehu prípravy a 36 aktivít sa nesplnilo.
Členovia vlády budú rokovať aj o návrhoch poslancov Národnej rady SR (NR SR). Jedným z nich je novela o Fonde na podporu kultúry národnostných menšín. Tá navrhuje zmenu podmienok, ktoré musí splniť organizácia príslušnej národnostnej menšiny, aby mohla navrhovať svojho zástupcu za člena jednotlivých odborných rád Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.
Svojho zástupcu má byť oprávnená navrhnúť len organizácia spĺňajúca podmienky, zapísaná v registri kultúrnych organizácií národnostných menšín, ktorá vyvíja aktívnu činnosť v oblasti svojho pôsobenia. Ďalej budú na rokovaní kabinetu schvaľovať návrh skupiny poslancov na zmenu rokovacieho poriadku parlamentu či návrh o poskytovaní príspevku účastníkom národného boja za oslobodenie a vdovám a vdovcom po týchto osobách.