Brusel 26. novembra 2021 (HSP/Russia Today/Foto:TASR/AP-Alberto Pezzali)
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová podľa Deutsche Wirtschafts Nachrichten vyžaduje, aby komunikačné platformy ako napríklad WhatsApp a ďalšie „monitorovali“ svojich používateľov. Brusel chce špeciálny program na analýzu korešpondencie. V „prípade potreby“ žiada zaslať upozornenie príslušným orgánom. V tejto situácii je pozoruhodné, že samotnej von der Leyenovej sa nie celkom etickým spôsobom podarilo vyhnúť hroziacemu škandálu vďaka úplnému vymazaniu údajov z jej telefónov. Uviedla Russia Toady
Ako informovali Deutsche Wirtschafts Nachrichten v Európskej komisii sa všetka korešpondencia po šiestich mesiacoch automaticky vymaže. Archivujú sa iba konkrétne jednotlivé listy. Komunikáciu úradníkov v rámci platforiem na posielanie elektronických správ ako WhatsApp či Telegram však vôbec nikto nemonitoruje.
Európska komisia sa totiž domnieva, že takáto jej korešpondencia „neobsahuje žiadne zásadne dôležité informácie o politike, činnosti alebo rozhodnutiach komisie“. Ale každodenná komunikácia bežných občanov EÚ zjavne obsahuje veľa „dôležitých informácií“.
Tvrdí to aspoň predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová. Koniec koncov, neexistuje žiadny iný spôsob, ako vysvetliť, prečo chce WhatsApp a ďalšie platformy zaviazať, aby vykonávali úplný dohľad nad svojimi používateľmi.
Zmysel otázny
Brusel chce, aby táto kontrola prebiehala automaticky. Špeciálny program analyzuje korešpondenciu a v prípade potreby pošle upozornenia príslušným orgánom. Zároveň je známe, že úroveň chýb umelej inteligencie dosahuje až 80 %. S programom sa navyše ľahko manipuluje. Stačí mierne zmeniť šifrovací systém tak, aby si „nevšímal“ nezákonný obsah. Bezproblémový obsah môže zasa naopak hlásiť povedzme kriminálnej polícii. Takže praktický prínos takéhoto sledovania pravdepodobne ani nebude zmysluplný.
Vodu káže a víno pije
Pozoruhodné na celej situácii je, že samotná von der Leyenová sa dokázala vyhnúť škandálu len tým, že vymazala všetky nepohodlné údaje zo svojich vlastných telefónov. Išlo o takzvaný „podvod s poradcami“.
Ukázalo sa totiž, že keď ešte bola nemeckou ministerkou obrany, bez výberového konania „rozdala“ zahraničným poradcom stovky miliónov dolárov. Takže ju obvinili z až príliš „voľného výkladu“ vnútorných ministerských predpisov a rodinkárstva.
.
Vyšetrovaniu sa jej podarilo vyhnúť vďaka tomu, že všetky informácie na jej dvoch telefónoch boli vymazané. Dosvedčuje to i správa nemeckého ministerstva obrany. Prvý telefón jej mal z domu „zobrať šofér“ a údaje vymazať IT špecialisti na ministerskom úrade. Na druhom telefóne si mala „nevhodné“ správy údajne vymazať dokonca osobne terajšia predsedníčka Európskej komisie.