Šéf ruskej diplomacie Lavrov sa ďalej pred ruskými novinármi podľa agentúry Ria Novosti vyslovil za zodpovedný dialóg v rámci OBSE i za prehĺbenie ekonomickej spolupráce. Rusko podľa jeho slov dúfa, že štruktúrovaný dialóg v OBSE čoskoro povedie ku konkrétnym dohodám.
Poznamenal, že OBSE má kapacitu a mandát, aby “vo vojensko-praktickej oblasti posilňovala kontakty, ktoré posilnia dôveru”. Pripomenul aj tzv. štruktúrovaný dialóg o otázkach bezpečnosti v Európe iniciovaný Nemeckom a prebiehajúci na expertnej úrovni. V súvislosti s ním však vyjadril ľútosť, že tento dialóg zatiaľ nevyústil do konkrétnych výsledkov. Poznamenal, že spoločne s účastníkmi neformálneho stretnutia ministrov OBSE vo Vysokých Tatrách sa zhodli v nádeji, že “štruktúrovaný dialóg vo veľmi blízkej budúcnosti povedie k niektorým konkrétnym dohodám”.
Neformálne ministerské stretnutie v polčase predsedníctva SR v OBSE bolo jedným z najdôležitejších podujatí predsedníckeho roka Slovenska v tejto organizácii. Ministerské stretnutie vo Vysokých Tatrách hostil šéf slovenskej diplomacie a úradujúci predseda OBSE Miroslav Lajčák a malo podtitul: “Od minulých aktivít k budúcej prevencii: miesto OBSE pri garantovaní stability v Európe a za jej hranicami”.
Vo Vysokých Tatrách sa zišlo celkovo vyše 300 delegátov vrátane viac ako 20 šéfov diplomacií a 11 štátnych tajomníkov ministerstiev zahraničných vecí. Zúčastnení zástupcovia diplomacií tu mali okrem plenárnych rokovaní priestor absolvovať neformálne bilaterálne stretnutia. Ukrajinská diplomacia svoju delegáciu na najvyššej úrovni na stretnutie neposlala.
Ministri organizácie, zahŕňajúcej 57 štátov na troch kontinentoch, v neformálnej atmosfére na Štrbskom Plese za zatvorenými dverami diskutovali o výzvach, pred ktorými OBSE takmer 40 rokov od svojho vzniku stojí v súčasnom dynamicky sa meniacom medzinárodnom prostredí.
Cieľom dvojdňového stretnutia, ktoré sa konalo na pozvanie ministra Lajčáka, bolo otvorene a interaktívne hovoriť o aktuálnych témach agendy OBSE. Diskusia sa okrem iného zameriavala na oblasti, ktoré si Slovensko vytýčilo ako svoje priority v rámci predsedníctva v OBSE, a síce prevencia a riešenie konfliktov, efektívny multilateralizmus a relevancia OBSE v súčasnom svete.