Bratislava 10. júna 2024 (HSP/ Die Welt/Brussels Signal/ Foto: TASR/AP-Michael Probst)
Dvadsaťminútový prejav šéfa nemeckej burzy Theodora Weimera vyvolal veľký rozruch. Z najužšieho kruhu nemeckej podnikateľskej elity ešte nikdy nezazneli takéto slová, píše Die Welt
Podujatie v hoteli “Bayerischer Hof“ v centre Mníchova, na ktorom vystúpil aj riaditeľ nemeckej burzy Theodor Wiemer, zorganizoval Bavorský hospodársky poradný zbor.
Wiemer predniesol približne 20-minútovú prednášku – a bola to taká silná prezentácia, že záznam zdanlivo nudného podujatia bol na sociálnych sieťach zdieľaný a komentovaný tisíckrát. Jeden používateľ ho 6. júna dokonca označil za „prejav roka“.
Weimer stojí na čele nemeckej burzy “Deutsche Börse” od roku 2018 a už dlhé roky patrí k najvýznamnejším podnikateľským lídrom v krajine. To, čo predniesol v Mníchove, nie je nič iné ako komplexné, bezprecedentné zúčtovanie s Nemeckom ako s miestom pre podnikanie a vládou v Berlíne, ktorá je za tento stav zodpovedná.
Hospodárska politika, prisťahovalectvo, inovácie
Hospodárska politika, prisťahovalectvo, inovácie – kamkoľvek sa Weimer pozrie, vidí známky pokročilého úpadku. „Sme na ceste stať sa rozvojovou krajinou,“ varuje. Na zvrátenie situácie sú podľa neho potrebné radikálne opatrenia.
Podnikatelia musia prestať sedieť ako “králiky pred hadom“ a čakať, kým ich vláda uhryzne. Namiesto toho by mali prejaviť svoj odpor a vziať si príklad z USA. „Je nám jedno, ktorý starý pán sa stane prezidentom. To my riadime krajinu,“ tvrdia americký top manažéri.
Z úzkeho kruhu nemeckej podnikateľskej elity nikdy nezazneli podobné vyjadrenia. Medzi mnohými podnikateľskými lídrami sa nahromadilo veľa frustrácie zo „semaforovej“ koalície. V tejto súvislosti prezident BDI Siegfried Russwurm nedávno vyjadril ľútosť nad „dvoma stratenými rokmi“. A predsa sa generálni riaditelia aj v dôverných rozhovoroch snažili zachovať minimálny pokoj a neriskovať otvorené roztržky s Berlínom. Ak trpeli, trpeli v tichosti – a investovali v zahraničí.
Povesť
Weimer tento pakt o neútočení porušil. Otvorene a komplexne zaútočil na vládu bezprecedentným spôsobom – najmä na jedného z jej členov.
Weimer prišiel na konferenciu po stretnutí s nemeckým ministrom hospodárstva Robertom Habeckom.
„Môžem vám povedať, že je to absolútna katastrofa,“ povedal Weimer na začiatku svojho 20-minútového prejavu. Uviedol, že na začiatku Habeckovho funkčného obdobia bol jeho činnosťou dokonca nadšený. Minister výborne počúval a urobil niekoľko vecí správne. Medzitým sa však podľa Weimera „začali čoraz viac presadzovať fundamentalisti“.
Neskôr, v diskusii s publikom, sa Weimer opäť vyjadruje podobne jasne. Poukázal na to. že keď Habeck hovorí, že mu chýba 40 miliárd eur na balík hospodárskych stimulov, vynára sa otázka, „čí je to vlastne výmysel?“. „Nemecku chýba veľa vecí, ale určite nie kapitál,“ tvrdí Weimer. Kapitálu je podľa neho dostatok a je okamžite k dispozícii, ak existuje perspektíva zisku.
„Nemecko má potom najhoršiu medzinárodnú povesť, akú kedy malo,“ povedal Weimer . Dodal, že tento názor zdieľa mnoho veľkých medzinárodných investorov, s ktorými vedie neustály dialóg a tento názor je rovnako trpký ako jasný : „Naša povesť vo svete ešte nikdy nebola taká zlá ako teraz. Nikdy predtým!“ vraví Weimer.
Uviedol, že vo svete nad Nemeckom ľudia len krútia hlavou a čudujú sa, kam sa podeli nemecké cnosti. Weimer si myslí, že každý, kto v Nemecku investuje, to „robí len oportunisticky“ – pretože je to také lacné. „Stali sme sa obchodom s haraburdím,“ hovorí.
Koniec kariéry ?
To, že šéf burzy hovorí tak slobodne, môže byť spôsobené aj pokročilým štádiom jeho kariéry. O niekoľko mesiacov sa jeho pôsobenie na čele burzy po dobrých šiestich rokoch skončí. V decembri bude mať 65 rokov, takže už nemusí byť ohľaduplný. Ale ani to nie je veľmi prekvapujúce: bývalý investičný bankár bol vždy priateľom prostej reči. Vo svete vrcholových manažérov, ktorých mediálni tréneri a komunikační poradcovia “vyleštili“ na nepoznanie, je už roky výnimkou. To platí aj pre jeho otvorene predvádzané sebavedomie. Na stretnutí v Mníchove sa predstavuje ako „pán Dax“, ktorý si „tyká“ s polovicou najdôležitejších nemeckých generálnych riaditeľov a v Berlíne a Bruseli je síce „vyhľadávaným, ale nie obľúbeným partnerom pre dialóg“.
Jednou z tém, ku ktorej sa vyjadril veľmi kriticky, bol automobilový priemysel. „Zničili sme automobilový priemysel,“ povedal Weimer a dodal, že je to len jeden článok v reťazci vážnych chýb, ktoré Nemecko v posledných rokoch urobilo. Dodal, že ho veľmi bolelo, keď sa rozprával s vedúcimi predstaviteľmi najväčších nemeckých výrobcov automobilov, pretože tento priemysel bol zatlačený „do kúta, z ktorého už nemôže uniknúť“.
Tvrdil, že všetky spôsobené škody nakoniec nebudú nič znamenať, pretože „spaľovacie motory budeme mať ešte ďalších 35 rokov“, dodáva Brussels Signal.
„To, čo robíme, je šialenstvo,“ povedal.
A potom temne poukazuje na zlovestnú prácu „istých kruhov“. V skutočnosti nemeckej „hospodárskej politike chýba kompas“. Výsledkom je, že štát stále hlbšie zasahuje do hospodárstva a povyšuje sa nad občanov.
„Do čerta, nechcem byť chránený touto vládou!,“ zvolá Weimer. „Štát sa musí stiahnuť, zníženie daní by malo umožniť inteligentné investície a v oblasti digitalizácie je potrebný skutočný skok vpred. A podnikatelia by sa mali odvážiť byť sebavedomejší,“ hovorí.
Reakcie
Viacerí medzinárodní investori nechcú Weimerove vyjadrenia o údajnom odklone od Nemecka komentovať.
Na niektorých ekonómov to neurobilo taký veľký dojem. Achim Truger, člen nemeckej Rady hospodárskych expertov, označil prednášku za „úplne nepodložené politické burcovanie“. Niektorí zástupcovia podnikov však boli jasnými slovami nadšení.
„Inak veľmi umiernenej nemeckej ekonomike došla trpezlivosť,“ reaguje Thorsten Alsleben, výkonný riaditeľ Initiative Neue Soziale Marktwirtschaft (INSM). „Táto vláda musí okamžite zmeniť kurz v prospech väčšieho rastu, inak potrebujeme novú vládu,“ uviedol.
Weimer „udrel klinec po hlavičke“, hovorí podnikateľka a členka dozornej rady Sarna Röserová. Veľa cestuje do zahraničia a môže potvrdiť analýzy šéfa burzy. „S ideologickou ľavicovo-zelenou politikou, moralizovaním a feministickou zahraničnou politikou už Nemecko nebude brané vážne ani doma, ani v zahraničí a bude naďalej klesať,“ uviedla.
Nemecko potrebuje čo najrýchlejšie zmeniť kurz smerom k pragmatickej hospodárskej politike. Dlho jej chýbal hlas generálnych riaditeľov a manažérov. „Teraz sa konečne niekto ozval!,“ dodala.
Prečítajte si tiež :