Kim Čong-un tieto slová predniesol vo svojej uvítacej reči na 6. republikovom zraze veteránov, ktorý prebehol v pondelok v rámci 67. výročia ukončenia Kórejskej vojny rokov 1950-1953.
“Aby sme nezažili mučenie a bolesť vojny z 50. rokov, musíme získať absolútnu silu, ktorá dokáže zadržať a zabrániť vojne ako takej. Preto tam, kde by iní už stokrát spadli a vzdali sa, my sme prekonávaním ťažkostí a vytrvalým znášaním všemožných hrozieb a provokácií šli cestou samostatného rozvoja do úlohy jadrovej veľmoci. Teraz sme krajinou, ktorá sa môže spoľahlivo a vytrvalo brániť pred aktívnymi provokáciami nepriateľských síl imperialistických protivníkov v akejkoľvek ich forme a pred strašením vojnovým nebezpečenstvom. Vojna je ozbrojený konflikt s tým, na koho pozerajú zhora nadol. Teraz nás nikto nemôže nedoceňovat. A ak to tak bude, bude za to musieť zaplatiť zodpovedajúcu cenu,” cituje agentúra slová Kim Čong-una.
“Tlak imperialistov rastie”
Podľa lídra KĽDR krutý boj s nepriateľmi pokračuje od čias Kórejskej vojny a “tlak zo strany imperialistov” iba rastie. Aby vraj krajinu ochránili pred vonkajšími hrozbami, nikdy neprestane “vyvíjať najsilnejší národný obranný potenciál”, s ktorými sa “sily iných krajín nebudú môcť rovnať”.
“Vďaka našim spoľahlivým a efektívnym silám na tejto zemi už nikdy nebude vojna a naša národná bezpečnosť a budúcnosť budú navždy tvrdo garantované,” oznámil tiež Kim Čong-un.
Zraz veteránov Kórejskej vojny
Prvý zraz veteránov vojny KĽDR usporiadala v roku 1993, na 40. výročie konca vojny. Ďalšie štyri prebehli v rokoch 2012, 2013, 2015 a 2018. Naposledy s príhovorom Kim Čong-un vystupoval v roku 2015. Ako uvádzajú juhokórejské médiá, tento rok je akcia namierená na posilnenie vnútornej jednoty pred ekonomickými následkami pandémie koronavírusu a sankcií.
Kórejská centrálna spravodajská agentúra tiež uviedla, že v centre hlavného mesta Pchjongjang pri výročí konca vojny prebehol ohňostroj, na ktorý sa prišlo pozrieť veľké množstvo ľudí.
Kórejská vojna sa skončila 27. júla 1953, keď KĽDR podpísala dohodu o prímerí vojskami USA bojujúcimi pod vlajkou OSN, čím technicky Južná a Severná Kórea zostali vo vojnovom stave.