Bratislava 11. mája 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Aktualizované 11. mája 2023 12:36
Mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR k vláde odborníkov a skoršiemu termínu predčasných volieb vo štvrtok ráno neotvorili. Poslanci opakovane neboli uznášaniaschopní
Plénum zároveň vzhľadom na priebeh riadnej májovej schôdze odsúhlasilo, že vo štvrtok a piatok (12. 5.) sa hlasovať nebude. Najbližšie hlasovanie tak bude podľa slov podpredsedu parlamentu Petra Pčolinského (Sme rodina) v utorok (16. 5.) o 11.00 h, keď sa bude opakovane zisťovať aj uznášaniaschopnosť v rámci mimoriadnej schôdze.
Mimoriadne rokovanie inicioval opozičný Smer-SD. Chce presadiť uznesenie k úradníckej vláde a skorším voľbám, a to 1. alebo 8. júla. Kabinet odborníkov chce zaviazať, aby predložil aj návrhy zmien zákonov upravujúcich lehoty a podmienky dôležité na konanie parlamentných volieb v júlovom termíne.
K rozhodnutiu menovať vládu odborníkov prezidentka Zuzana Čaputová pristúpila po tom, ako dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuela Vlčan avizoval odchod z funkcie. Po ňom požiadal o odobratie poverenia riadiť rezort aj minister zahraničných vecí Rastislav Káčer. Menovať nový kabinet plánuje hlava štátu začiatkom nasledujúceho týždňa.
Paragraf 363
Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú vo štvrtok dopoludnia v riadnej 90. schôdzi. Na stole majú novelu Trestného poriadku z dielne poslanca Tomáša Tarabu (nezaradený).
Legislatíva, ktorú navrhol Taraba, zakazuje podať obžalobu pred rozhodnutím generálneho prokurátora o návrhu na postup podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. Poslanec tiež v novele navrhuje, aby počas konania podľa paragrafu 363 Trestného poriadku nebolo možné skončiť prípravné konanie a podať obžalobu. Ak by bola obžaloba podaná, musela by byť súdom odmietnutá.
Taraba v rozprave povedal, že úlohou paragrafu 363 Trestného poriadku nie je rušiť trestné stíhania. Koncipovaný bol ako inštitút, ktorý dokáže vyhodnotiť nezákonnosť v prípade, ak prokuratúra nevykonáva činnosť s Ústavou SR, Trestným poriadkom alebo keď sa porušuje právo na obhajobu. Prokuratúra má byť podľa neho strážcom toho, aby proces prebehol v súlade so zákonom. “Nikto by nemal stáť nad zákonom, ani generálny prokurátor, ani špeciálny prokurátor,” povedal Taraba s tým, že nikto by nemal byť ani perzekvovaný.
Navrhuje, aby mal generálny prokurátor časovú lehotu, kedy má o podnetoch rozhodnúť, a tiež aby mal právo sa k spisu dostať. Navrhol tiež, aby v období, keď sa má preskúmavať porušenie práv ľudí, by nemalo dochádzať k žiadnemu ďalšiemu procesnému postupu konaní na súd.
Popoludní čaká poslancov tradičná hodina otázok. Plénum sa tiež dohodlo, že vo štvrtok sa nebude hlasovať.
Reakcie poslancov na Tarabov návrh
Návrhom novely Trestného poriadku sa môžu podľa Šeligu sťažiť vyšetrovania najzávažnejších trestných činov tak, že prokurátori nebudú mať šancu podať žalobu na súd. Myslí si, že návrh sa tvári ako snaha ochrániť zákonnosť, no v skutočnosti ide o snahu rozvrátiť právny štát.
“Verím, že všetci rozumní poslanci sa k tomu postavia tak, že toto je rozvrat právneho štátu a maximálne posilňovanie Maroša Žilinku alebo posilňovanie obvinených v kauze Očistec,” povedal Šeliga.
Akékoľvek chyby, ktoré urobí prokurátor, vyšetrovateľ či sudca, nemôžu byť podľa neho zámienkou na zbúranie systému a zničenie ÚŠP.
Ak zákon definitívne prejde, Šeliga sľubuje apel na prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby ho nepodpísala. Ak by v prípade jej vetovania poslanci opätovne schválili zákon, poslanci okolo Šeligu sa chcú obrátiť na Ústavný súd SR. “Tento návrh zákona nemá iný cieľ ako fakticky zmariť možnosť podávať žaloby,” doplnil.
Šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico potvrdil, že poslanci jeho strany sú pripravení návrh podporiť. Nemá námietky voči existencii ÚŠP, Špecializovaného trestného súdu či Národnej kriminálnej agentúry. “Nikto z nás nemá záujem nič rušiť ani meniť,” povedal na tlačovej konferencii. Kritizuje však personálne obsadenie týchto inštitúcií. Dodal tiež, že posledné tri roky sa zneužívalo trestné právo.
Sme rodina takisto podporí návrh v prvom čítaní. Predseda poslaneckého klubu Peter Pčolinský povedal, že pokiaľ si generálny prokurátor vyžiada spis, nemôže sa stať, aby ho podriadený orgán odmietol vydať. O tom je podľa neho návrh Tarabu. Odmietol, že by sa vďaka novele blokovalo vyšetrovanie káuz.