Saudská Arábia sa oslobodila od petrodolárových záväzkov

❚❚

Washington 14. júna 2024 (HSP/vz.ru//Foto:Pixabay)

 

Petrodolárový pakt medzi Saudskou Arábiou a USA podpísaný v roku 1974 sa skončil. Saudská Arábia tak bude môcť predávať svoju ropu a iný tovar nielen v amerických dolároch, ale aj v iných menách, ubezpečujú médiá. Prečo Saudi kedysi podpísali takúto dohodu so Spojenými štátmi a prečo je niečo také dnes nemožné?

Saudská Arábia
Ilustračné foto

Finančný svet čakajú veľké zmeny po rozhodnutí Saudskej Arábie neobnoviť 50-ročný petrodolárový pakt so Spojenými štátmi, píše Bizcommunity.

.

Bezpečnostnú dohodu podpísali USA a Saudská Arábia 8. júna 1974, spresňuje Olga Samofalova pre noviny Vzgljad. Stanovovala zriadenie dvoch spoločných komisií – pre hospodársku spoluprácu a pre vojenské potreby Saudskej Arábie. USA presvedčili Saudov, aby obchodovali s ropou len v dolároch, čo sa pevne zakotvilo vo svetovom obchode s ropou.

Platnosť zmluvy sa skončila 9. júna 2024. Rozhodnutie neobnoviť zmluvu umožní Saudskej Arábii predávať ropu a iné komodity vo viacerých menách vrátane čínskych jüanov, eur, jenov, a nie len v amerických dolároch. Okrem toho sa môže uvažovať o digitálnych menách, ako je bitcoin.

.

Takéto rozhodnutie znamená postupné opustenie petrodolárového systému zavedeného v roku 1972 a očakáva sa, že urýchli celosvetové opustenie amerického dolára, uvádza sa v článku.

Nedávno Saudská Arábia oznámila svoju účasť na projekte mBridge, ktorý skúma platformu digitálnej meny (CBDC) v spolupráci s niekoľkými centrálnymi bankami (Izrael, Francúzsko, Egypt, ECB, MMF a ďalšie).

Ešte v marci 2022 médiá informovali, že Saudská Arábia uvažuje o používaní jüanu namiesto amerického dolára pri zúčtovaní časti dodávok ropy z kráľovstva do Číny.

V januári 2023 saudskoarabský minister financií Mohammed Al-Jadaan na Svetovom ekonomickom fóre v Davose ohromil novinárov vyhlásením, že krajina je po prvýkrát za 48 rokov otvorená obchodovaniu s inými menami ako americký dolár.

Prečo Saudská Arábia podpísala v roku 1974 dohodu s USA, ktorá predpokladá ropu výmenou za bezpečnosť? A prečo je teraz nepravdepodobné, že by podpísala podobnú zmluvu alebo predĺžila starú?

.

“Saudská Arábia bola ako ropný štát objavená až v 60. a 70. rokoch dvadsiateho storočia, ložiská ropy sa tu našli neskôr ako v Perzii, teda na území dnešného Iránu. A USA bolo jasné, že sa z vývozcu ropy stáva jej čistým dovozcom. A druhá svetová vojna ukázala, že ropa je hlavnou strategickou komoditou, pretože jednou z príčin prehry Nemecka v druhej svetovej vojne bol okrem iného aj nedostatok ropy. Napríklad dobytie Stalingradu bolo dôležité okrem iného aj preto, že otvorilo cestu ku kaukazskej rope. Práve vtedy dostala ropa prezývku krv vojny: flotila poháňaná kvapalným palivom je manévrovateľnejšia a rýchlejšia ako flotila poháňaná uhlím a kvapalné palivo potrebujú lietadlá, tanky a všetky motorové vozidlá. A po druhej svetovej vojne Spojené štáty okamžite vstúpili do studenej vojny so Sovietskym zväzom. A globálna konfrontácia si vyžadovala veľké zásoby ropy. Je teda logické, že USA chceli zablokovať ropu Saudskej Arábie a získať exkluzívne podmienky na dodávky ropy,” hovorí Igor Juškov, expert Finančnej univerzity pri vláde Ruskej federácie a Fondu národnej energetickej bezpečnosti.

“Na oplátku USA poskytli Saudskej Arábii bezpečnostné záruky a vtiahli ju do svojho kapitalistického bloku na rozdiel od socialistického bloku. Aj na Blízkom východe prebiehal boj medzi USA a ZSSR. Aká bola Saudská Arábia v tých rokoch? Bol to pomerne slabý regionálny štát, v ktorom prebiehali vojny medzi klanmi a boj o moc, takže Saudská Arábia potrebovala vonkajšiu ochranu, záruku bezpečnosti, ktorú boli USA pripravené poskytnúť,” hovorí Igor Juškov.

Blízky východ bol v tom čase tiež veľmi horúci: práve v októbri 1973 sa uskutočnila vojna súdneho dňa – vojenský konflikt medzi koalíciou arabských štátov a Izraelom.

“Preto bolo pre obe strany výhodné podpísať túto dohodu – bezpečnosť výmenou za ropu,” dodáva expert.

Ak však bola takáto dohoda logická vtedy, teraz už nie je. Po prvé, Saudská Arábia sa stala silným štátom a regionálnym hráčom na Blízkom východe. Po druhé, USA sa zmenili na opačnú stranu – z dovozcu ropy sa stali späť jej vývozcom a saudskú ropu už nepotrebujú v takej miere ako v minulom storočí.

.

“Vďaka bridlicovej revolúcii Spojené štáty výrazne zvýšili produkciu ropy a znížili jej dovoz. Štatistiky ukazujú, že postupne opustili a dokonca zvýšili nákupy ropy z Kanady a Mexika, ale znížili nákupy ropy od producentov z Blízkeho východu vrátane Saudskej Arábie,” konštatuje Juškov.

Ak bol americký trh kedysi hlavným trhom pre saudskú ropu, teraz už ním nie je. Saudská Arábia presmerovala svoje toky ropy do Číny. Teraz je po Rusku druhým dodávateľom ropy do Nebeskej ríše. Inými slovami, Saudská Arábia je dôležitým dodávateľom ropy do krajiny, ktorá je konkurentom Spojených štátov.

“Saudská Arábia sa môže obávať, že čím menej sú Spojené štáty závislé od Saudskej Arábie, tým menej majú záujem na udržaní stability v Saudskej Arábii. Ak sa začne globálny konflikt medzi Čínou a USA, USA by mohli spôsobiť Číne hlad po zdrojoch, t. j. mohli by prerušiť dodávky ropy po mori, a to aj zo Saudskej Arábie,” vysvetľuje respondent. Tým by utrpela nielen Čína, ale, samozrejme, aj samotná Saudská Arábia. “USA sa z bezpečnostného garanta stanú pre Saudskú Arábiu bezpečnostnou hrozbou,” poznamenáva Juškov.

Pokiaľ ide o obchodovanie v inej mene, Juškov sa domnieva, že Saudská Arábia obchoduje s ropou v dolároch okrem iného aj preto, že je to pre ňu výhodné a ziskové, keďže dolár zostáva hlavnou svetovou rezervnou menou. Dolár sa dá ľahko konvertovať na akúkoľvek inú menu, ako aj odkladať a ukladať do rezerv z predaja ropy.

Na aké meny môže Saudská Arábia pri obchodovaní s ropou prejsť? Odborníci uvádzajú tri meny – okrem dolára by to mohli byť aj euro a jüan. “Je nepravdepodobné, že by sa Saudská Arábia rozhodla prejsť na nejakú exotickú menu alebo presadiť svoju národnú menu na medzinárodnom trhu, pretože sa ťažko konvertujú a viedli by k vysokým nákladom. Saudská Arábia však dodáva do Číny veľa ropy a zároveň sama nakupuje veľa čínskeho tovaru, takže jednotlivé kontrakty alebo dodávky ropy by mohli prebiehať v jüanoch. Sotva však ide o to, aby Saudská Arábia úplne opustila dolár,” domnieva sa Juškov.

“Vyzerá reálne diverzifikovať obchod s ropou v prospech eura, keďže táto mena je pri obchodovaní s Čínou na druhom mieste v globálnom obchode za americkým dolárom a čínskym jüanom, Vzhľadom na vysokú volatilitu a jej malý podiel v štruktúre svetového obchodu však neočakávame, že podiel jüanu bude významný,” hovorí Sergej Pigarev, hlavný analytik spoločnosti Freedom Finance Global.

Faktom však je, že predtým Saudská Arábia nemohla na obchodovanie s ropou v nedolároch ani pomyslieť a teraz si začala všímať, že existuje alternatíva. Možno v tom vidieť snahu zabezpečiť sa proti geopolitickému boju s USA, ako aj obavy o samotnú americkú ekonomiku a dolár.

“Túžba diverzifikovať exportnú menu znížením podielu dolára môže súvisieť s rastúcim vládnym dlhom USA a tzv. dvojitým deficitom, keď má krajina deficit zahraničného obchodu (viac dováža ako vyváža) a zároveň rozpočtový deficit. Táto situácia môže z dlhodobého hľadiska viesť k znehodnoteniu meny,” hovorí Pigarev.

Na druhej strane, pre Saudskú Arábiu nebude také jednoduché rozhodnúť sa prijať alternatívnu menu, pretože ju k tomu nikto nenúti. “To Rusko je v zúfalej situácii, je odrezané od Swiftu a platbu v dolároch môžu odhaliť regulátori sankcií. Národné meny nepoužívame z rozmaru: vo všeobecnosti to zvyšuje transakčné náklady a znižuje efektívnosť obchodu. Prečo by Saudská Arábia prechádzala na menej efektívny obchod? Preto si myslím, že budú jüan používať v obmedzenej miere,” domnieva sa Juškov.

Podľa údajov OPEC Saudská Arábia v máji 2024 ťažila približne 9 miliónov barelov ropy denne, čo predstavuje menej ako 9 % celosvetovej produkcie. “Podiel dolára na medzinárodných zúčtovaniach započítaných v systéme SWIFT sa od januára do decembra 2023 zvýšil zo 40 % na 47,5 %. Podiel ropy na globálnom obchode v roku 2022 pritom predstavoval približne 6 %, a to aj pri extrémne vysokých cenách. Vzhľadom na nízky podiel ropy v štruktúre svetového obchodu by sme nemali očakávať výrazný vplyv odmietnutia dohody o “petrodolári” zo strany Saudskej Arábie,” konštatuje Pigarev.

.

 

Prečítajte si tiež:

 

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

19:41

Trumpov štáb sa domnieva, že do konca volebného dňa – 5. novembra – pravdepodobne nebude jasné, kto zvíťazí, ale rozloženie síl v niekoľkých kľúčových štátoch bude jasné.

Informuje o tom CNN s odvolaním sa na informované zdroje.

19:37

Izraelský minister obrany Yoav Gallant bol prepustený, informoval denník Jerusalem Post.

Pripomíname, že Gallant stál na čele ministerstva obrany v čase útoku Hamasu v októbri minulého roka a riadil všetky následné bojové akcie.

Novým ministrom obrany je Jisrael Katz.

Netanjahu odvolal ministra obrany Galanta
Na snímke z 28. októbra 2024 izraelský premiér Benjamin Netanjahu (druhý zľava) a minister obrany Joav Galant (vľavo)
19:36

Izraelská armáda oznámila, že pri utorkovom nálete zasiahla sklad zbraní libanonského militantného hnutia Hizballáh v sýrskom meste Kusajr ležiacom pri libanonských hraniciach. Sýrske štátne médiá naproti tomu informovali o zasiahnutých obytných budovách v tejto oblasti, píše TASR podľa agentúry AFP.

19:33

Taliansky výrobca luxusných športových automobilov Ferrari vykázal za 3. štvrťrok 2024 nárast zisku aj tržieb, aj keď jeho dodávky v porovnaní s predchádzajúcim rokom klesli. Automobilka očakáva, že zvýšenie predaja vo 4. štvrťroku podporí jej celoročné výsledky. TASR o tom informuje na základe správy DPA.

Spoločnosť Ferrari v utorok oznámila, že jej čistý zisk v 3. štvrťroku 2024 vzrástol medziročne o 13 % na 375 miliónov eur z 332 miliónov eur v rovnakom období minulého roka.

Výstava Autosalón v Incheba Expo Aréna v Bratislave Ferrari 812
Na snímke Ferrari 812 Superfast počas výstavy Autosalón v Incheba Expo Aréna 30. apríla 2022 v Bratislave
19:17

Opozičné Progresívne Slovensko (PS) je znepokojené aktuálnym prístupom vlády k financovaniu samospráv a k riešeniu ich finančných výziev. Kroky vlády považuje za nepriateľské a nedostatočné voči potrebám miest a obcí. Vyhlásil to poslanec parlamentu Marek Lackovič (PS).

PS Jana Hanuliaková a Marek Lackovič
Na snímke poslanci za Progresívne Slovensko Jana Hanuliaková a Marek Lackovič
19:05

Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude týkať firiem s viac ako 49 zamestnancami, pričom maximálna výška príspevku je stanovená na 275 eur ročne na všetky deti zamestnanca. Vyplýva to z návrhu novely Zákonníka práce poslancov koaličnej SNS, ktorý Národná rada (NR) SR v utorok definitívne schválila.

19:00

Od januára začne v poľskej obci Tuplice fungovať nové poľsko-nemecké stanovište, ktoré posilní hliadky na oboch stranách hranice, uviedol hovorca tamojšej jednotky pohraničnej stráže. TASR o tom informuje na základe utorňajšej správy agentúry PAP.

Podobné stanovištia už existujú v dvoch lokalitách na nemeckej strane (Pomellen a Ludwigsdor), ako aj v jednej ďalšej poľskej obci Šwiecko.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke hrad Krásna Hôrka, ktorý sa nachádza nad obcou Krásnohorské Podhradie v okrese Rožňava

Autor: FOTO TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Milan Šupa

Erik Majercak

Emma Maťašovská

Miroslav Urban

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali