Moskva 6. apríla 2023 (HSP/dunya/Foto:TASR/AP-Alexei Nikolsky)
Dünya: Rusko a Saudská Arábia “rozplačú” špekulantov. Ktoré krajiny stoja za operáciou s ropou?
Oznámením o znížení ťažby ropy vyslali Rusko a Saudská Arábia Západu hneď niekoľko signálov, píše Dünya. Ich zámerom je teda vraj nielen zabrániť poklesu cien čierneho zlata, ale aj “rozplakať” špekulantov. Súčasné kvóty sú ich “cenovým stropom”.
Krajiny OPEC+ sa od mája tohto roku rozhodli znížiť ťažbu ropy o viac ako milión barelov denne a cena ropy prudko vzrástla. Energetickí experti v rozhovore pre denník Dünya zhodnotili tento šokujúci krok voči USA: “Za touto operáciou stojí Saudská Arábia a Rusko. V jednom ťahu bolo vyslaných päť signálov”.
Niektoré arabské členské štáty OPEC+ na čele so Saudskou Arábiou sa rozhodli dobrovoľne znížiť dennú ťažbu ropy od mája tohto roka a ceny ropy začali týždeň s nárastom.
Členské krajiny skupiny to oznámili v nedeľu večer a v pondelok 3. apríla cena ropy Brent vzrástla o 5 %, pričom cena za barel dosiahla 85 USD. Prvé vyhlásenie prišlo z Rijádu: “Po dohode s krajinami OPEC+ bolo rozhodnuté o znížení dennej produkcie ropy o 500 000 barelov od mája do konca roka. Toto dobrovoľné zníženie dopĺňa rozhodnutie o znížení z novembra 2022.” Rusko tiež oznámilo, že zníži ťažbu ropy o 500 000 barelov denne.
Vďaka týmto rozhodnutiam krajiny OPEC+ znížia produkciu čierneho zlata od mája 2023 o viac ako jeden milión barelov denne. Na zasadnutí 5. októbra 2022 sa krajiny OPEC+ rozhodli znížiť ťažbu ropy o dva milióny barelov denne od novembra 2022. Členské krajiny OPEC+ to oznámili v nedeľu večer, tesne pred zasadnutím monitorovacieho výboru OPEC, ktoré sa uskutoční 3. apríla.
Podľa energetických analytikov ide o “nečakaný obrat”. Oznámiť pred zasadnutím “dobrovoľne znižujeme ťažbu”, urobiť vyhlásenie s vedomím, že ceny vyskočia, bolo podľa expertov pre všetkých šokujúce. Sohbet Karbuz, riaditeľ pre ropu a plyn Únie stredomorských energetických spoločností, sa domnieva, že za touto operáciou stojí Rusko a Saudská Arábia.
“Urobili to zámerne,” hovorí Karbuz. – Cena ropy klesla z 85 na 80 dolárov. Hovoríme o 15-mesačnom minime. Hlavné zasadnutie OPEC sa uskutoční v júni. A môže ísť o operáciu, ktorá má zabrániť poklesu cien pred týmto stretnutím. Mohli by existovať aj iné dôvody. Možno mysleli na všetko a rozhodli sa zabiť niekoľko much jednou ranou.” Z pohľadu Karbúza členovia OPEC+ vyslali päť signálov, z ktorých štyri boli trhové a jeden politický. Ide o tieto signály.
1. Členské krajiny skupiny prijali preventívne opatrenie, aby ich produkcia ropy v druhej polovici tohto roka neprekročila dopyt.
2. Reagovali na šortové ponuky špekulantov. Vyslali signál: “Ak budete ešte viac shortovať, budete plakať.
3. Hlavným cieľom nebolo zvýšiť ceny, ale zabrániť ich poklesu.
4. Bol vyslaný tichý signál: “Toto je náš cenový strop”. Ide o akýsi signál trhu: “Nebude to 70 dolárov, musíme brať vyššiu cenu ako základ…” Od 80 USD.
5. A politické posolstvo je toto. Je dobre známe, že vzťahy medzi USA a Saudskou Arábiou nie sú dobré. Toto oznámenie však bolo oficiálnym krokom, ktorý naznačuje, že Saudská Arábia a Rusko smerujú k vytvoreniu bloku. Samozrejme, rokovalo sa o tom aj s Čínou.
Podľa Sohbeta Karbuza sa boj Ruska s anglosaským západným blokom rozšíril, čo z geopolitického hľadiska ovplyvnilo trh s ropou. “Došlo k hospodárskej vojne namierenej proti Rusku a Číne. Toto vyhlásenie predstavuje aj kolektívny výkrik južného bloku ako odpoveď Západu,” dodal expert.
Analytik pochybuje, že krajiny skutočne pristúpia k zníženiu ťažby ropy, a to z dvoch dôvodov: “Po prvé, je to rozhodnutie prijaté na máj. To, čo sa deje dnes, je hodnotenie zníženia zo strany trhu. To bude mať vplyv na krátkodobé ceny. Druhým dôvodom je, že už teraz nedokážu udržať ťažbu v rámci existujúcich kvót. Preto nebudú môcť znižovať. Je to iba hrozba pre krátkodobý rast cien.”
Bagdad dosiahol dohodu s KRAI o vývoze ropy
Kurdský regionálny úrad Iraku (KRAI) a iracká vláda dosiahli dohodu o obnovení vývozu ropy do Turecka. Hovorca KRAI uviedol, že strany sa dohodli na obnovení dodávok ropy na sever. Hovorca dodal, že Bagdad to oznámi Turecku a požiada o obnovenie tokov cez ropovod.
Lawk Ghafuri, vedúci oddelenia zahraničných vzťahov KRAI, vo vyhlásení na Twitteri uviedol: “Po sérii rozhovorov medzi kurdskou regionálnou vládou a federálnou vládou sa dosiahla predbežná dohoda o obnovení vývozu ropy cez Ceyhan tento týždeň. Táto dohoda zostane v platnosti, kým iracký parlament neschváli zákon o rope a plyne.”
Veľmi dôležitý krok
Hovorca BBC pre Blízky východ Sameer Hashmi povedal: “Prekvapivé oznámenie OPEC+ je dôležité v mnohých ohľadoch. Na pozadí kolísania cien v posledných mesiacoch sa vyskytli obavy, že svetový dopyt po rope prevýši ponuku najmä ku koncu roka. Nárast cien ropy po nedeľňajšom oznámení má potenciál vyvinúť ďalší tlak na infláciu, prehĺbiť krízu životných nákladov a zvýšiť riziko recesie. Zaujímavé je, že toto oznámenie bolo urobené deň pred zasadnutím OPEC… Jeho účastníci dávali signály, že sa budú držať rovnakej ťažobnej politiky, alebo inými slovami, že nedôjde k žiadnym novým zníženiam, takže toto bolo veľkým prekvapením. Existuje možnosť, že viacerí členovia skupiny pristúpia k dobrovoľnému znižovaniu… Tento vývoj pravdepodobne ešte viac naštrbí vzťahy medzi USA a OPEC+ na čele so Saudskou Arábiou. Biely dom naliehal na skupinu, aby zvýšila dodávky s cieľom znížiť ceny a kontrolovať finančnú situáciu Ruska. Nedeľňajšie vyhlásenie však zároveň zdôrazňuje úzku spoluprácu medzi krajinami produkujúcimi ropu a Ruskom.”