Berlín 9. marca (TASR/HSP/Foto:TASR)
Pred hospodárskymi dopadmi sankcií na európsku ekonomiku varoval nemecký eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger
Sankcie Európskej únie voči Rusku v súvislosti s aktuálnym dianím na Ukrajine nevyvolávajú v Nemecku len pozitívne reakcie.
Aj predseda Európskeho parlamentu, kandidát európskych socialistov a sociálnych demokratov na post budúceho predsedu Európskej komisie Martin Schulz sa pre týždenník Wirtschaftswoche vyjadril, že sebavedomého Vladimira Putina nemožno prinútiť sankciami, aby zasadol za rokovací stôl. Podľa politika Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) by Európska únia mala namiesto toho zabezpečiť dialóg konfliktných strán.
Pred hospodárskymi dopadmi sankcií na európsku ekonomiku varoval nemecký eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger. V podobnom duchu sa na stránkach týždenníka Focus vyjadril aj šéf zahraničnoobchodnej zložky Nemeckej priemyselnej a obchodnej komory (DIHK) Volker Treier, ktorý hospodárske sankcie označil za “riskantnú hru,” pri ktorej môže aj Nemecko stratiť mnoho.
Riaditeľ Inštitútu nemeckého hospodárstva Michael Hüther pre dnešné vydanie novín Kölner Stadt-Anzeiger uviedol, že sankcie sú zriedkavo presvedčivým prostriedkom riešenia konfliktu. Pripomenul však, že Rusko je najmenej tak odkázané na finančné toky od západných krajín, ako tie na ruský plyn. Sankcie môžu mat preto podľa jeho názoru istý efekt, ale negatívne dôsledky pre obe strany.
Podpredsedníčka Spolkového snemu (Bundestagu) Claudia Rothová, reprezentantka nemeckých zelených, podobne ako druhý muž poslaneckej frakcie Merkelovej CDU či predtým dvaja americkí senátori hovorila o prípadnom preložení MS vo futbale 2018, ktoré by mala usporiadať Ruská federácia. “Ak by Rusko nestiahlo svojich vojakov z Krymu alebo dokonca obsadilo ďalšie oblasti Ukrajiny, potom sa z môjho pohľadu nesmú v Rusku konať žiadne MS, uviedla Rothová pre denník Bild.
Predstaviteľ strany Ľavica Bernd Riexinger to označil pre internetové vydanie Handelsblattu za hlúposť s tým, že niekoľko futbalových stúpencov studenej vojny by chcelo zneužiť krízu na Kryme na vyvolanie protiruských nálad.
Predseda zahraničného výboru Spolkového snemu Norbert Röttgen (CDU) sa domnieva, že ak sa Rusko nevráti k princípom mierového spolunažívania, nemôže sa nikto spoliehať na hospodársku stabilitu.
3 le