Moskva 2. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Autonómny vojenský dron Karg-2 prvýkrát v dejinách zabil muža bez toho, aby mu to prikázal človek, informuje časopis New Scientist s odkazom na správu OSN. Samovoľný útok dronu sa odohral počas ozbrojeného konfliktu v Líbyi
K udalosti došlo v marci 2020, ale bolo to zverejnené až teraz. Dron vyrobili v Turecku a fungoval vo “vysoko efektívnom autonómnom režime”, to znamená, že bol naprogramovaný k útoku na ciele bez nutnosti príkazov od operátora.
Logistické konvoje určené k útoku už ustupovali a podľa nastaveného programu mali prestať byť terčom. Bezpilotné bojové lietadlá alebo autonómne zbrane vrátane dronov STM Karg-2 ich však začali prenasledovať a čoskoro začali aj útok. V oblasti medzi týmito konvojmi sa nachádzal človek, ktorý sa nakoniec stal obeťou útoku. Zosnulý bol príslušníkom Líbyjskej národnej armády pod vedením Chalífa Haftara, ktorá bojuje proti pravidelnej armáde líbyjskej vlády v Tripolise.
Dron kargo-2
Karg sú útočné drony s rotujúcimi krídlami, ktoré sa využívajú najmä počas asymetrických konfliktov alebo v rámci protiteroristických zásahov, píše portál STM.
Drony môžu byť využívané pri útoku na pohyblivé, ale aj statické ciele. Vo svojej platforme totiž majú zabudovaný systém, ktorý dokáže spracovávať obrazy v reálnom čase, ako aj algoritmy strojového učenia. V priloženom videu si môžete pozrieť, ako dron zameriava figuríny v poli a následne ich odpáli. Aj to je dôkazom toho, že drony dokážu efektívne zlikvidovať aj ľudský terč.
Útok dronu vyvolal vlnu nespokojnosti, a to najmä v radoch tých, ktorým sa nepozdáva myšlienka, že sa z robotov stávajú vraždiaci stroje.
Organizácia Human Rights Watch tvrdí, že takéto roboty nie sú schopné brať ohľad na základné ľudské práva, ako je právo na život a na dôstojnosť. Volá preto po zákaze ďalšieho vývoja a produkcie autonómnych zbraní. Členovia organizácie pripomínajú, že aj umelá inteligencia robí chyby. Ukážkou sú autonómne autá Tesla, ktoré havarovali a zapríčinili aj úmrtia.