Moskva 22. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay,Sputnik-David W Cerny)
V ruskom hlavnom meste započuli slová českého premiéra Andreja Babiša o myšlienke prerokovania sporných otázok v dvojstranných česko–ruských vzťahoch podľa príkladu samitu Putin–Biden. Nakoľko je reálny taký formát rokovaní pre prezidenta Putina a čo by takýto samit mohol priniesť?
Svoj názor Sputniku uviedol expert na strednú Európu Ruskej štátnej humanitnej univerzity Vadim Truchačev.
Truchačev: Za súčasnej administratívy v Kremli o rusko–českých vzťahoch môžeme hovoriť len v minulom čase. Česko je oficiálne nie priateľským štátom, to znamená nepriateľom Ruska. U nás sa domnievajú, že s ním nie je o čom hovoriť. To, že je tam slabá centrálna moc, že starosta nejakej štvrte môže ovplyvňovať zahraničnú politiku krajiny, je priťažujúcim elementom, aby Rusko o niečom s Českom rokovalo. Tak smutná je realita, ktorú si musíme priznať. Kto by si mohol pomyslieť, že sa Česko pre Rusov stane najviac nepriateľským štátom na svete! A posledným štátom, s ktorým oficiálne vedenie sadne k rokovaciemu stolu. Skôr to môže byť Čad, Burundi alebo Východný Timor. Ale nie Česká republika.
Ministerstvo zahraničia ČR v najbližšej dobe zvolá rokovanie expertov parlamentných strán, na ktorom chce prerokovať dvojstranné vzťahy s Ruskom. Môže to pohnúť mŕtvym bodom a začať budovanie “nových vzťahov“, o čom hovorí Andrej Babiš?
Je ťažké si to predstaviť… Môžem povedať len jedno. Dnes Sergej Lavrov neklesne tak hlboko, aby hovoril s pánom Jakubom Kulhánkom. A verte mi, že Česko bude posledným štátom na svete, s ktorým Rusko obnoví letecké spojenie. Čo sa týka obchodných vzťahov, Rusko robí všetko, aby nahradilo tie české výrobky, ktoré ešte kupuje, inými.
Aké kroky by musela Praha urobiť, aby sa predsa len v Kremli naladili na bilaterálne rokovania?
Potom, čo v apríli Česko úplne zničilo naše vzťahy, existuje iba jeden krok – postaviť pamätník maršalovi Ivanovi Konevovi v Prahe na nejakom dôstojnom mieste. Nie na cintoríne, dokonca na Olšanských… Predbežná podmienka pre začiatok rokovaní je práve taká. Jej splnenie by mohlo aspoň ľahko posunúť česko-ruské vzťahy z mŕtveho bodu. Kam premiestniť pamätník? Môže to byť Konevova ulica, ktorá je v inej pražskej štvrti, môže to byť námestie pred ruským veľvyslanectvom. To sú dva možné varianty, ktoré ma hneď napadajú, ale určite sú aj iné, okrem cintorína.
Bez tejto predbežnej podmienky s Českom nikto hovoriť nebude. Moskva je kategorická. Česko získalo image nespoľahlivého a nesamostatného partnera, bez ktorého je možné sa obísť a je lepšie s ním nemať nič spoločné. Ako ja viem, práve takto sú naladení v Kremli. Tak tam nie je naladený posledný človek, ale prvý námestník riaditeľa Administratívy prezidenta RF Alexej Gromov, ktorý zodpovedá za politiku voči Česku.
Nie je to tak dávno, čo Ministerstvo zahraničia ČR informovalo o plánoch vyčleniť 200 tisíc eur na vytvorenie obchodného centra v Moskve. S jeho pomocou by české spoločnosti mohli ruským partnerom predstavovať svoju produkciu a rokovať. Ako hodnotíte možnosť realizácie takéhoto nápadu?
Úprimne? Ako nulovú. Českú vládu v Rusku pri súčasnom stave našich vzťahov nenechajú nič robiť. České spoločnosti samozrejme budú aj naďalej v Rusku fungovať, nikto im nebude vytvárať žiadne prekážky. Ale budú sa baviť priamo s ruskými partnermi alebo ruskými orgánmi. Úloha českého štátu bude v týchto vzťahoch minimalizovaná.
Čechy pravdepodobne inšpiroval takýto výsledok samitu Putin–Biden, ako je návrat veľvyslancov do Moskvy a Washingtonu. Ale je reálne sa dohovoriť na ukončení diplomatickej vojny a na obnove dôstojného počtu diplomatického zastúpenia Ruska a Česka?
Opakujem, čo som už povedal. Pri tej hranici, ku ktorej sa dostali vzťahy Moskvy a Prahy, je to úplne nemožné. Navyše v najbližších rokoch sa v Česku bude pravdepodobne nachádzať splnomocnenec Ruska, nie veľvyslanec. Moskva je veľmi nahnevaná a tým chce demonštratívne potrestať Prahu, veď formálnymi príznakmi je Česká republika voči Rusku najviac nepriateľským štátom na svete.
Je ťažko uveriť, že to česká strana samostatne vymyslela a vytvorila…
Ale prečo? Podľa mňa to bola samostatná iniciatíva pána Michala Koudelku, riaditeľa Bezpečnostnej informačnej služby (BIS), ktorá bola schválená vo Veľkej Británii a USA. Áno, iniciatíva vychádzala z Prahy, ale zrejme bola schválená. Netreba českých rusofóbov zbavovať vlastnej vôle. Oni niekedy dokážu bežať pred americkým alebo anglickým vlakom, ako vidíme, sú v tom veľmi úspešní. Možno ani nečakali taký ničivý efekt svojich akcií voči Moskve.