Russia BRICS Summit Putin Mauro Vieira
.
.

NAŽIVO

„Bláznivá dáma s fialovými vlasmi“ vyhadzuje peniaze daňových poplatníkov – Musk šokovaný 81-ročnou kongresmankou Rosou DeLauro.

Rosa DeLauro
Na snímke 81-ročná kongresmanka Rosa DeLauro / Foto: Screenshot

Americký podnikateľ Elon Musk vyjadril svoju nespokojnosť so zverejnenými výdavkami amerických úradov:

Pod jeho vedením ministerstvo pre efektívnosť vlády zistilo prípady neopodstatneného míňania:

2,3 milióna dolárov – na kokaín pre psov (výskum účinkov drog na zvieratá), 6,9 milióna dolárov na „inteligentné“ toalety s rozpoznávaním odtlačkov análov, 118 mil. dolárov – na zistenie, či kovový Thanos dokáže lúskať prstami, 75 000 dolárov na sfukovanie jašteríc zo stromov na Harvarde.

„A vy sa stále sťažujete na svoje účty za energie,“ uzavrel Musk.

 

18:19

„Gazprom láme rekordy v tranzite plynu do Číny”, informoval Bloomberg.

Podľa informácií agentúry Bloomberg začal Gazprom dodávať do Číny viac surovín ako do všetkých európskych krajín spolu.

„Gazprom 20. decembra druhýkrát v priebehu mesiaca aktualizoval absolútny rekord denných dodávok plynu do Číny cez „Sibírsku energetickú líniu“. Dodaný objem prekročil zmluvné záväzky Gazpromu,“ uviedla štátna spoločnosť.

Predtým Vladimir Putin uviedol, že Gazprom prežije ukončenie tranzitu cez Ukrajinu.

18:02

Šéf CIA Burns prišiel na Ukrajinu na svoju poslednú oficiálnu návštevu. Informoval o tom prezident Zelenskyj.

Zvyčajne sa o takýchto stretnutiach verejne neinformuje a všetky naše stretnutia – na Ukrajine, v iných európskych krajinách, v Amerike a v iných častiach sveta – sa uskutočnili bez oficiálnych informácií,“ povedal Zelenskyj.

Dodal, že s odchádzajúcim šéfom CIA „udržiava kontakt“.

18:01

V Gruzínsku opäť prebiehajú demonštrácie prívržencov opozície, ktorí požadujú opätovné voľby do parlamentu.

17:52

Valné zhromaždenie OSN vo štvrtok miestneho času prijalo tri rezolúcie proti Izraelu. Jedna z nich drvivou väčšinou (137 hlasov za) podporuje stanovisko Medzinárodného súdneho dvora k činnosti Agentúry OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA), ktorú Tel Aviv zakázal na okupovaných palestínskych územiach.

Česká republika spolu s Maďarskom a USA sa postavili na stranu Izraela, Slovensko sa zdržalo hlasovania.

14:31

Grécke akcie sa rýchlo stávajú populárnou voľbou pre investorov. Viacerí z nich predpovedajú, že na budúci rok dosiahnu vytúžený status rozvinutého trhu, keďže grécka ekonomika rastie rýchlejšie ako je priemer v eurozóne a akcie bánk stúpajú. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

12:47

Úročenie štátnych dlhopisov, následne aj úverov vrátane hypoték na Slovensku, ovplyvní v najbližšom období vývoj svetovej a európskej ekonomiky, menovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB), ale aj ratingového hodnotenia SR. Nedávne zníženie ratingu agentúrou Moody´s nemusí mať okamžitý vplyv na úroky, investori však budú pozornejšie sledovať situáciu na Slovensku a dlhodobejší vývoj je ťažké odhadnúť, upozornili ekonomickí analytici.

12:46

Piatkový teroristický útok v Nemecku je tragický, no v západnej Európe sa už takéto činy stávajú takmer pravidelnými. Podľa servera magyarhirlap.hu to vyhlásil v sobotu na koncoročnej tlačovej konferencii predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

12:45

Pápež František v sobotu odsúdil bombardovanie detí v Pásme Gazy ako krutosť, deň po tom ako palestínske úrady oznámili, že pri izraelskom nálete zahynulo sedem detí z jednej rodiny. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

“Včera nevpustili (jeruzalemského) patriarchu do Pásma Gazy, ako sľúbili. Včera bombardovali deti. Toto je krutosť, toto nie je vojna,” uviedla hlava katolíckej cirkvi. “Chcem to povedať, pretože sa ma to dotýka,” dodal pápež František.

12:42

BalíkoBoxy Slovenskej pošty poskytujú už aj službu posielania zásielok. Zákazníci si tak môžu v boxoch balíky nielen vyzdvihnúť, ale zásielku prostredníctvom nich aj odoslať. Modernizáciu informačného systému BalíkoBoxov pošta dokončila na jeseň. Informoval o tom hovorca Slovenskej pošty Martin Guzi.

10:36

Takmer 500 ľudí museli v sobotu evakuovať z budovy juhokórejského parlamentu na západe Soulu po tom, ako tam vypukol požiar. Šesť ľudí ošetrili zdravotníci po tom, ako sa nadýchali splodín. Nijaké vázne zranenia však z miesta nehlásili. TASR o tom informuje podľa agentúry Jonhap.

10:32

Barcelona zostavila balík technológií čistej energie, ktoré pomôžu verejnej doprave stať sa ekologickejšou. A zároveň prispejú k boju proti zmene klímy a pri zložitom prechode Európy od využívania spaľovacích k elektrickým vozidlám. TASR o tom informuje na základe správy AP.

Šestnásť staníc barcelonského metra je súčasťou týchto plánov. Konkrétne ide o projekt MetroCharge, pri ktorom sa energia z bŕzd podzemných vlakov využíva na pohon samotných vlakov aj staníc metra a zvyšok sa posiela cez káble do nabíjacích staníc pre elektromobily.

10:18

V českých novembrových voľbách by zvíťazilo hnutie ANO so ziskom 33,5 %, ODS má 11,5 % a STAN 10 %. Podľa modelu Medianu by Piráti, SPD, KSČM a motoristi mali zhodne 6,5 percenta.

10:14

Jemenskí povstalci húsíovia sa v sobotu prihlásili k zodpovednosti za raketový útok na strednú časť Izraela. Došlo k tomu krátko po tom, ako izraelská armáda oznámila, že nezachytila strelu vypálenú z Jemenu, ktorá dopadla neďaleko Tel Avivu. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.

10:08

Index očakávaní firiem v SR na jeseň výrazne poklesol, a to na zápornú hodnotu -12,4 bodu. Oproti úvodu tohto roka sa tak sentiment medzi podnikateľmi znížil o deväť bodov, pričom tento pokles odráža najmä obavy z ekonomickej situácie na Slovensku. Informovala o tom Československá obchodná banka (ČSOB) na základe svojho prieskumu.

09:47

Obe komory amerického Kongresu – republikánmi kontrolovaná Snemovňa reprezentantov aj demokratmi ovládaný Senát schválili v noci na sobotu návrh zákona na odvrátenie zastavenia činnosti vlády, tzv. shutdownu, ktorý by ochromil činnosť mnohých vládnych inštitúcií. Legislatíva tak čaká už len na podpis dosluhujúceho prezidenta Joea Bidena, ku ktorému by malo dôjsť v priebehu soboty, informuje TASR podľa správ agentúr AP a AFP.

09:37

Slovenský brankár Samuel Hlavaj dosiahol v noci na sobotu v zámorskej AHL úspešnosť zákrokov 94,4 percenta. Jeho Iowe to však proti Chicagu nestačilo a prehrala 2:3. Dvadsaťtriročný slovenský gólman, ktorý je v organizácii Minnesoty Wild, vykryl 34 z 36 striel.

08:46

Slovenský hokejista Ondrej Molnár si pripísal v noci na sobotu asistenciu v zámorskej juniorskej súťaži OHL. Jeho Sudbury vyhralo nad North Bay 6:3 a slovenský útočník zaznamenal asistenciu a dva plusové body. V 13 stretnutiach tohto ročníka nazbieral šesť kanadských bodov (4+2).

08:46
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Samit BRICS v ruskej Kazani: historický medzník

V utorok 22. októbra sa v Kazani začal 16. samit BRICS, ktorý je významným medzinárodným podujatím. Hlavné mesto Tatarstanu bude prvýkrát hostiť taký veľký počet vysokopostavených hostí. Podujatie bude trvať len tri dni, do 24. októbra. Hlavnými témami samitu BRICS bude posilnenie multilaterálnej interakcie medzi krajinami, integrácia nových členov a riešenie regionálnych konfliktov. Do mesta pricestovali zástupcovia 36 členských krajín, aby rokovali o možných partnerstvách, pričom 22 krajín zastupujú hlavy štátov. Podujatie bude pokrývať približne 2 000 novinárov, ktorí do Ruska pricestujú z 59 krajín. Na samite BRICS sa zúčastnia generálni tajomníci najväčších regionálnych integračných združení: ŠOS, SNŠ, EAEÚ a Bieloruska. Do Kazane pricestuje aj generálny tajomník OSN António Guterres

Russia BRICS Summit Putin Mauro Vieira
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a brazílsky minister zahraničných vecí Mauro Vieira sa zúčastňujú na uvítacom ceremoniáli pred neformálnou večerou v rámci samitu BRICS na radnici v Kazani v Rusku
❚❚
.

Postavenie BRICS vo svete

BRICS je medzištátne združenie krajín. Posledný samit na úrovni hláv členských štátov sa konal v auguste 2023 v Johannesburgu. Výsledkom bolo rozhodnutie členov BRICS o historickom rozšírení. K Brazílii, Rusku, Indii, Číne a Južnej Afrike sa 1. januára 2024 pripojili Egypt, Irán, Etiópia a Spojené arabské emiráty.

Celkový HDP krajín BRICS prekročil 60 biliónov USD, čo je viac ako HDP krajín G7. Úloha krajín BRICS vo svetovom hospodárstve výrazne vzrástla a naďalej rastie. Na konci roka 2023 sa podiel krajín BRICS na svetovom hospodárstve zvýšil z 31 % na 35 %. V roku 2024 dosiahne podiel krajín BRICS na globálnom HDP v parite kúpnej sily (PPP) rekordných 36,7 percenta v porovnaní s krajinami G7, ktoré dosiahli len 29,6 percenta, uviedol ruský minister financií Anton Siluanov. Spoločný HDP krajín G7 sa v roku 2023 odhaduje na 46,3 bilióna USD. Priemerné tempo rastu ekonomík krajín BRICS v novom zložení dosiahne 4,4 % ročne oproti celosvetovému číslu 3,2 %, uviedol Siluanov. V rovnakom čase bude tempo rastu krajín G7 predstavovať len 1,7 percenta.

„Krajiny, ktoré sú súčasťou nášho združenia, sú v skutočnosti hnacou silou globálneho hospodárskeho rastu. A práve v BRICS sa bude v dohľadnej budúcnosti generovať hlavný rast globálneho HDP,“ povedal Putin.

.

Nastal čas zmeniť tvár globálneho finančného systému, domnieva sa Siluanov a vyjadril nádej, že sa to podarí v nasledujúcich piatich rokoch. Hospodársky rast umožňuje krajinám BRICS konať nezávislejšie, bez toho, aby sa obzerali na kolektívny Západ.

Krajiny BRICS majú oproti skupine G7 viacero výhod. Po prvé, BRICS je obrovský trh, keďže počet obyvateľov krajín BRICS je viac ako trojnásobne vyšší ako počet obyvateľov krajín G7. „A vysoký podiel chudobných ľudí v krajinách BRICS práve vytvára potenciál pre ďalší rast ekonomík a spotrebiteľského trhu,“ hovorí Alexander Potavin, analytik spoločnosti FG Finam.

Po druhé, BRICS sú krajiny s pomerne bohatou surovinovou základňou. „Žiadna z krajín G7 nemá bohatú základňu prírodných zdrojov, a to je pre ne vážny problém. Tieto krajiny sa už dlho „plávajú nad hladinou“ najmä vďaka rozvinutému sektoru služieb, a nie reálnej výrobe, ktorá si vyžaduje dobrú surovinovú základňu.

Na krajiny BRICS pripadá približne 49 % všetkých zásob ropy a plynu na svete. Toto združenie má 80 % svetových zásob hliníka. Vďaka Číne má BRICS vedúce postavenie v zásobách vzácnych kovov, ako aj v produkcii lítia a ďalších prvkov potrebných na rozvoj výroby špičkových technológií. Okrem zdrojov majú krajiny BRICS aj potrebné logistické trasy na výhodnejšiu obchodnú interakciu, dodáva odborníčka.

 

.

 

Každá krajina združenia má svoje silné stránky. Napríklad Čína vytvorila globálnu továreň tým, že sa začlenila do globálnych výrobných reťazcov, India je najväčšou krajinou z hľadiska počtu obyvateľov, Rusko a Saudská Arábia sú krajiny s veľkým množstvom prírodných zdrojov, Brazília je najväčšou krajinou Latinskej Ameriky.

Veľký počet obyvateľov znamená aj väčšiu spotrebu potravín a energie. Nie je prekvapujúce, že krajiny BRICS prevyšujú krajiny G7 o viac ako 74 % v produkcii energie a plocha obrábaných polí v krajinách BRICS je viac ako dvakrát väčšia ako v krajinách G7. Napokon, krajiny BRICS majú bohaté ľudské zdroje, síce nie také vzdelané a kvalifikované, ale číselne väčšie a hlavne mladšie ako v krajinách G7.

Krajiny BRICS však majú aj svoje slabé stránky, ktoré treba posilniť. BRICS nemá inštitucionálnu štruktúry, t. j. stále sa nepremenil na plnohodnotnú medzinárodnú organizáciu. Je potrebné dosiahnuť novú kvalitu a hĺbku spolupráce v rámci združenia. Potom bude jednoduchšie prehĺbiť úroveň finančnej spolupráce a vytvoriť plnohodnotný nezávislý platobný systém BRICS.

„Zatiaľ je BRICS veľmi amorfný politický subjekt. Okrem skratky krajiny BRICS spája to, že sú hlavnými ekonomickými a politickými aktérmi vo svete, ale nemajú zodpovedajúcu úlohu pri prijímaní globálnych politických rozhodnutí. Okrem toho existujú rozpory v rámci združenia. Aby BRICS prestalo byť len skratkou, je potrebné vytvoriť skutočné hospodárske inštitúcie. V prvej fáze by to mohla byť alternatívna cezhraničná platobná infraštruktúra k tej západnej o čom sa aktívne diskutuje. Rusko ponúklo riešenie vo forme platobného systému BRICS Bridge ako protiváhu západného systému SWIFT. Diskutuje sa aj o možnosti vytvorenia spoločnej meny, ktorá by oslabila dominanciu dolára.

.

 

Priebeh prvého deň samitu BRICS v Kazani

Ešte deň pred začiatkom samitu Putin prijal v Kremli prezidenta Spojených arabských emirátov Mohameda bin Zayeda Al Nahyana. Hlavy štátov potvrdili „historický, strategický charakter“ vzťahov.

Do hlavného mesta Tatarstanu pricestovali na XVI. samit BRICS zástupcovia 36 krajín. Hostiteľ samitu BRICS ruský prezident Putin uviedol, že na samite v Kazani sa prijmú významné rozhodnutia na posilnenie spolupráce. Práca na samite sa začala už večer, keď sa lídri BRICS stretli pri večeri v neformálnej komunikácii. Ruský prezident už stihol s niektorými kľúčovými partnermi hovoriť medzi štyrmi očami. Informujeme vás o hlavných udalostiach prvého dňa tohto najväčšieho medzinárodného podujatia. Podujatie je rozdelené do dvoch hlavných blokov: komunikácia s členmi BRICS a stretnutia vo formátoch výjazdového rokovania a BRICS+. Podrobný program podujatia je uverejnený na oficiálnej webovej stránke BRICS. Vo štvrtok 24. októbra sa uskutoční stretnutie na tému „BRICS a globálny Juh, spoločne budujeme lepší svet“, pričom osobitná pozornosť sa bude venovať situácii na Blízkom východe. Po zasadnutí bude nasledovať tlačová konferencia ruského prezidenta.

 

 

V tento deň Vladimír Putin absolvuje sedem bilaterálnych stretnutí: s prezidentmi Palestíny, Laosu, Mauritánie, Bolívie, Srbskej republiky, generálnym tajomníkom OSN a predsedom vlády Vietnamu. Výsledkom samitu má byť aj prijatie Kazaňskej deklarácie. Okrem toho má Vladimír Putin 23. októbra v úmysle uskutočniť bilaterálne stretnutia s lídrami všetkých krajín, najmä s lídrami Iránu a Turecka Massoudom Pezeshkianom a Recepom Tayyipom Erdoganom, ako aj s predsedom vlády Etiópie Abiyom Ahmedom Alim.

 

Privilegované partnerstvo: stretnutie s indickým premiérom

Putin začal rozhovory s Naréndrom Módím v Paláci guvernéra Kremľa v Kazani, čím otvoril sériu rokovaní na samite BRICS. Na stretnutí s indickým premiérom zdôraznil význam nadchádzajúcej diskusie pre ďalšie zlepšenie práce združenia. Hovoril aj o stave bilaterálnych vzťahov. „Rusko-indické vzťahy majú charakter mimoriadne privilegovaného strategického partnerstva a naďalej sa aktívne rozvíjajú,“ zdôraznil prezident. Interakcia sa posilňuje prostredníctvom legislatívnych orgánov, na úrovni ministerstiev. Rastie obchodný obrat, realizujú sa veľké projekty, rozširujú sa diplomatické vzťahy: India sa rozhodla otvoriť generálny konzulát v Kazani. Posilňuje sa interakcia po línii zákonodarných orgánov, naši ministri zahraničných vecí sú v neustálom kontakte,“ zdôraznil Putin.

Indický premiér uviedol, že samit BRICS je pre svet významný. Zmienil sa aj o situácii na Ukrajine. „Pokiaľ ide o prebiehajúci konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou, sme v pravidelnom kontakte,“ pripomenul Módí. „Ako som už povedal, sme presvedčení, že problémy by sa mali riešiť mierovými prostriedkami. Plne podporujeme skoré nastolenie mieru a stability. Vo všetkých našich snahách uprednostňujeme ľudskosť a sme pripravení pomôcť akýmkoľvek spôsobom.“

Indický líder označil svoju návštevu Kazane za dôkaz úzkej koordinácie a silného priateľstva medzi Moskvou a Naí Dillí. Dodal, že vzťahy medzi krajinami budú ešte silnejšie po otvorení indického generálneho konzulátu v Rusku v hlavnom meste Tatarstanu.

.

 

Stretnutie s „drahým priateľom“

Následne sa uskutočnilo rokovania s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Ruský líder s ním udržiava úzke kontakty: stačí pripomenúť, že si Čínu vybral na svoju prvú zahraničnú návštevu po májovej inaugurácii. Tento rok krajiny navyše oslavujú významný dátum – 75. výročie nadviazania diplomatických vzťahov.

„Naša mnohostranná spolupráca je rovnocenná, vzájomne výhodná a absolútne nekonfliktná,“ pripomenul Putin. Podľa neho slúži ako vzor spolupráce v modernom svete. Rusko a Čína úspešne realizujú spoločné projekty v oblasti energetiky, priemyslu, špičkových technológií, dopravy a logistiky, poľnohospodárstva. A nebránia tomu ani negatívne vonkajšie faktory,“ zdôraznil prezident. V januári až auguste sa obchodný obrat zvýšil o 4,5 percenta a celkovo „pozitívny trend pokračuje“. A spolupráca oboch krajín v medzinárodných otázkach „pôsobí ako jeden z hlavných stabilizačných faktorov na svetovej scéne. Máme v úmysle ďalej zvyšovať koordináciu na všetkých multilaterálnych platformách s cieľom zabezpečiť globálnu bezpečnosť a spravodlivý svetový poriadok,“ ubezpečil Putin.

„Nastúpili sme na správnu cestu budovania spolupráce medzi veľmocami,“ uviedol Si. – Na zásadách neangažovanosti, nekonfliktnosti a nesmerovania spolupráce proti tretím stranám. V novej ére budeme vy aj ja vždy venovať zvýšenú pozornosť čínsko-ruským vzťahom a udržiavať ich pod našou osobnou kontrolou.“ Zároveň poďakoval Rusku za jeho prácu ako predsedajúcej krajiny BRICS v roku 2024.

 

.

Pokračujúca vzájomná podpora s Južnou Afrikou

„Po určitom poklese začal obchodný obrat opäť rásť, v období od januára do augusta tohto roka o tri percentá,“ povedal Putin na stretnutí s hlavou Juhoafrickej republiky Cyrilom Ramaphosom. „Samozrejme tu je ešte na čom spoločne pracovať, pokiaľ ide o zvyšovanie a diverzifikáciu vzájomného obchodu a investícií. Perspektívnymi oblasťami spolupráce sú energetika, priemysel, agrárny sektor, veda, inovácie. Rusko a Juhoafrická republika koordinujú svoje úsilie aj na medzinárodnej scéne s cieľom vytvoriť a formovať spravodlivý multipolárny svetový poriadok. A samozrejme, Moskva venuje osobitnú pozornosť interakcii s Afrikou ako celkom: 9. – 10. novembra sa v Soči uskutoční ministerská konferencia partnerského fóra,“ uviedol prezident Putin.

„Rusko považujeme za veľmi cenného spojenca a priateľa. Podporovali ste nás od samého začiatku, od čias, keď sme bojovali proti apartheidu, až po súčasnosť,“ povedal Ramaphosa.

 

Úloha národných mien ako prostriedku na zmiernenie rizík

Prezident Putin sa stretol aj s Dilmou Rousseffovou. V rokoch 2011 až 2016 bola prezidentkou Brazílie (prvou ženou v tejto funkcii). Od roku 2023 stojí na čele Novej rozvojovej banky (NRB) BRICS. Putin ocenil jej úspechy. Poznamenal, že NRB je „dobre sa rozvíjajúca a sľubná finančná inštitúcia“. Od roku 2018 banka financovala približne sto projektov v celkovej hodnote 33 miliárd dolárov.

„Zvýšenie zúčtovania v miestnych menách umožňuje znížiť poplatky za obsluhu dlhu, zvýšiť finančnú nezávislosť členských krajín BRICS, čo najviac zníži geopolitické riziká a v rámci možností dnešného sveta zbaví hospodársky rozvoj politiky,“ spresnil prezident.

.

„V súčasnosti krajiny globálneho Juhu veľmi potrebujú finančné prostriedky a podmienky na ich získanie sú dosť zložité,“ zdôraznila Rousseffová. „Preto je dôležité poskytovať pomoc v národných menách. A NRB sa touto zásadou riadi.“

Bilaterálne rozhovory budú pokračovať aj v nasledujúcich dňoch samitu. Naplánované sú dve desiatky osobných stretnutí. O priebehu samitu vás budeme priebežne informovať.

 

História BRICS

BRICS je názov združenia, ktorého skratku tvoria prvé písmená anglických názvov piatich rýchlo sa rozvíjajúcich krajín: Brazília (Brazil), Rusko (Russia), India (India), Čína (China) a Južná Afrika (South Africa).

Koncept skupiny štyroch krajín (Brazília, Rusko, India a Čína) prvýkrát predstavil v roku 2001 ekonóm Jim O’Neill, ktorý vo svojom výskume zdôraznil rastúci potenciál týchto krajín a ich úlohu v globálnej ekonomike. Predpovedal, že v budúcnosti sa krajiny BRIC (Brazília, Rusko, India, India, Čína) stanú dôležitým hráčom na svetovej scéne, ktorý bude schopný konkurovať vyspelým ekonomikám Západu.

Využijúc myšlienku Jima O’Neilla začali krajiny BRIC v roku 2006 organizovať pravidelné stretnutia na úrovni ministrov zahraničných vecí. Tento proces sa stal základom pre formálnejšiu spoluprácu. To viedlo k prvému samitu BRIC v ruskom Jekaterinburgu v roku 2009. Na tomto samite hlavy štátov potvrdili svoj záväzok k spoločnej spolupráci v diskusiách o globálnom hospodárstve, bezpečnostnej politike a udržateľnom rozvoji.

V roku 2011 sa k BRIC pripojila Juhoafrická republika, čo umožnilo rozšírenie skupiny a zmenu jej názvu na BRICS. Tento vývoj bol dôležitým krokom smerom k demokratickejšej architektúre medzinárodných vzťahov, ktorá podporuje spravodlivejšie rozdelenie zdrojov a vplyvu v globálnom hospodárstve. Juhoafrická republika nielenže zastupovala Afriku v BRICS, ale zároveň ukázala, ako sa môžu rozvojové krajiny spájať a zastupovať záujmy svojich regiónov na svetovej scéne.

.

Cieľom BRICS je vytvoriť nový mechanizmus na podporu multilaterálnej spolupráce a zlepšenie globálneho hospodárskeho riadenia. Členské krajiny sa snažia prekonať finančné a obchodné prekážky, podporiť udržateľný rozvoj a znížiť vplyv hospodárskych kríz.

BRICS v súčasnosti tvorí 10 krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika, Juhoafrická republika, Irán, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Egypt a Etiópia. Podľa brazílskeho ministra zahraničných vecí Maura Vieiru sa o členstvo v organizácii usiluje približne 40 krajín. Okrem toho s organizáciou nechcú spolupracovať len spriatelené štáty. V roku 2023 Emmanuel Macron vyjadril želanie zúčastniť sa na samite v Juhoafrickej republike, ale nikdy nedostal pozvanie.

 

Prečítajte si tiež

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Pavel Jacz

Matúš Pestrý

Viktor Pondělík

Peter Lipták

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.

Vyšetrovanie ukázalo, že rumunské prezidentské voľby boli zrušené bezdôvodne. Čo teraz?

Rumunská daňová služba ANAF zistila, že kampaň na TikToku víťaza zrušeného prvého kola rumunských prezidentských volieb Kelina Georgesca neplatili Rusi,…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Scholza na mieste teroristického útoku v Magdeburgu vypískali

Nemeckého kancelára Scholza Nemci na ulici, keď prišiel na návštevu miesta teroristického útoku, vypískali

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Finian Cunningham: Ruská odveta za smrť generála Kirillova by mala vyvolať hrôzu v Kyjeve aj v Londýne

Rusko príliš mäkko odpovedá Ukrajine a Británii za zabíjanie vlastných ľudí

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

The New York Times: Náhly neúspech Ruska v Sýrii spôsobuje Putinovi bolesti hlavy

Rusko sa už desaťročia snaží získať späť svoj vplyv na Blízkom východe. Po rýchlom páde Asadovho režimu v Sýrii sa…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

FT: Scholz ostro kritizoval Dudov návrh na konfiškáciu ruského majetku

Nemecký kancelár Olaf Scholz reagoval podráždene na nápad poľského prezidenta Andrzeja Dudu skonfiškovať ruské aktíva zmrazené v EÚ, píše denník…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Vychádzajú na povrch motívy útočníka z Magdeburgu

Protiislamský aktivista podozrivý z útoku na vianočný veľtrh v Magdeburgu sa na svojich účtoch na sociálnych sieťach opakovane vyhrážal násilím,…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Príčinou teroru je hystéria Londýna. Rusko bude reagovať

Začala sa nová fáza konfliktu medzi Ruskom a NATO na Ukrajine. Kyjev, tlačený Britániou, znásobil eskaláciu v očakávaní narušenia rokovaní…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ochladenie. Na horách mohutná víchrica. To je predpoveď na noc a nedeľu

Na horách na severnom a strednom Slovensku treba v nedeľu počítať s víchricou, miestami až mohutnou. Meteorológovia vydali pre viaceré…

21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Poľský minister neskrýva rozhorčenie nad zábermi obrneného transportéra, ktorý odovzdali Ukrajine

Poľského ministra obrany rozhnevala vlajka UPA, ktorú bolo možné vidieť na poľskom obrnenom transportéri Rosomak, ktorý bol odovzdaný Ukrajine

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Vladimír Baláž pre HS: To si povedzme úplne normálne. Samozrejme, že ide o platy…Prijatý kompromis to potvrdil

Chcú sa odborári s ministrom dohodnúť? Ide o platy? Ktoré požiadavky sú kameňom úrazu? Bude nakoniec vyhlásená mimoriadna situácia? O čom je ministrov…

21. 12. 2024 | Rozhovory | 14 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Rozhovory | 14 min. čítania | 0 komentárov

Tragédia pri Michalovciach: telo nezvestného mladíka našli bez známok života

Po troch dňoch pátrania sa v sobotu po 13.00 h podarilo nájsť nezvestného 19-ročného Bohdana, ktorý sa stratil vo štvrtok…

21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Mazurek upozornil na novú kampaň EÚ: “Toto je už naozaj čisté psycho!”

Obmedzí Bursel sprchovanie ? Europoslanec Milan Mazurek upozornil na novú kampaň, v ktorej Európska únia informuje o svojich enviromentálnych cieľoch…

21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Nemecké úrady opäť vylúčili vyslanie vojakov na Ukrajinu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
.

Povedzme si konečne pravdu o vrcholovej politike: Moc nie je hra pre bezmocných

V demokratickom zriadení sme upadli do kolektívnej halucinácie, kde sa mylne nazdávame, že vládnuť budú automaticky tí najlepší, najvzdelanejší, najmorálnejší z nás.…

21. 12. 2024 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Príslušníkov ukrajinskej protivzdušnej obrany preveľujú k pechote

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl nariadil poslať vojakov, ktorí slúžili v silách protivzdušnej obrany, na frontovú líniu ako pechotu, pretože…

21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Orešnik vs. západná protiraketová obrana: Kto vyhrá?

Ruský prezident Vladimir Putin navrhol zorganizovať akýsi technologický súboj medzi produktmi ruského a západného vojensko-priemyselného komplexu

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Hity a prepadáky na európskom trhu áut za november 2024 – kto vyhral a kto stratil?

21.12.2024 Redakcia Auto trendy . Po drobnom oživení v októbri 2024 prišiel november s ďalším poklesom predaja nových áut v…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

.

Útok na vianočných trhoch: Medzi obeťami má byť dieťa. Počet mŕtvych stúpol. Podozrivý je lekár zo Saudskej Arábie

Hlásia mŕtvych a 60 až 80 zranených si vyžiadal v piatok večer útok autom typu SUV na vianočných trhoch v…

21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Výzva pre majstrov detailov: Jedna vianočná guľa je iná, nájdete ju?

21.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe Pripravte sa na jedinečnú hádanku, ktorá otestuje vašu pozornosť, trpezlivosť a zmysel pre detail! Riešenie…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

Devín. Prečo ten názov?

Na Slovensku máme hrad Devín. Myslíme si, že názov vznikol od dievčaťa. Dovina = dievča. Ale rovnako na juhu českej…

21. 12. 2024 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Politológ Iščenko: Svet je lepší ako bol pred vojnou

Sýria, 21. decembra 2024 - Nemôžeme sa sami rozhodnúť, ako a s kým riešiť ukrajinský chaos, rovnako ako sa nemôžeme…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

.

Ukrajinské úrady majú plán na fronte v čase Trumpovej inaugurácie

Ukrajinské úrady sa chcú chopiť iniciatívy na fronte v čase Trumpovej inaugurácie, aby ukázali, že Ukrajinci sú „víťazi“, uviedol denník…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

5 historických faktov, o ktorých nás v škole klamali

Žijeme v informačnej ére. K mnohým dátam máme v dnešnej dobe jednoduchý prístup. Veď po ruke máme mobily, tablety, počítače a…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

Udalosť, ktorá bude mať na slovenskú politiku dlhodobý vplyv

Voliči v priebehu prvého polroka 2024 dvakrát, vo voľbách prezidenta aj eurovoľbách, potvrdili výsledok parlamentných volieb zo septembra 2023. V…

21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Sovietsky ekranoplán, ktorý je väčší ako Boeing 747 Jumbo Jet leží opustený na pláži

Jedno z najzvláštnejších lietadiel na svete, prezývané taktiež ako "Kaspické morské monštrum" - leží opustené na pláži uprostred plánov urobiť z neho…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

.

Elon Musk naďalej ostro kritizuje nemecké orgány. Scholzovi poslal tvrdý odkaz

Po tom, ako pochválil AfD, označil kancelára Scholza za „nekompetentného hlupáka“ a vyzval ho na odstúpenie

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Dacia triumfuje na európskom trhu: Pol milióna predaných áut za 11 mesiacov!

21.12.2024 Redakcia Auto trendy . Dacia si upevňuje svoju pozíciu na európskom automobilovom trhu a dosahuje nový predajný míľnik. Za…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

Šokujúci e-mail nájdený po smrti zástancu eutanázie odhaľuje, že mohol byť zachránený

Podľa správ by sa hlavný bojovník za kanadský program eutanázie možno rozhodol žiť, ak by bola k dispozícii primeraná starostlivosť.…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prezident bilancuje: Nedokázali sme sa zhodnúť v kľúčových oblastiach na programe

Dlhodobým problémom Slovenska, ktorý brzdí jeho rozvoj viac ako nedostatok zdrojov, je diskontinuita pri realizácii dlhodobých strategických zámerov. V bilančnom…

21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

„Bláznivá dáma s fialovými vlasmi“ vyhadzuje peniaze daňových poplatníkov – Musk šokovaný 81-ročnou kongresmankou Rosou DeLauro.

Rosa DeLauro
Na snímke 81-ročná kongresmanka Rosa DeLauro / Foto: Screenshot

Americký podnikateľ Elon Musk vyjadril svoju nespokojnosť so zverejnenými výdavkami amerických úradov:

Pod jeho vedením ministerstvo pre efektívnosť vlády zistilo prípady neopodstatneného míňania:

2,3 milióna dolárov – na kokaín pre psov (výskum účinkov drog na zvieratá), 6,9 milióna dolárov na „inteligentné“ toalety s rozpoznávaním odtlačkov análov, 118 mil. dolárov – na zistenie, či kovový Thanos dokáže lúskať prstami, 75 000 dolárov na sfukovanie jašteríc zo stromov na Harvarde.

„A vy sa stále sťažujete na svoje účty za energie,“ uzavrel Musk.

 

18:19

„Gazprom láme rekordy v tranzite plynu do Číny”, informoval Bloomberg.

Podľa informácií agentúry Bloomberg začal Gazprom dodávať do Číny viac surovín ako do všetkých európskych krajín spolu.

„Gazprom 20. decembra druhýkrát v priebehu mesiaca aktualizoval absolútny rekord denných dodávok plynu do Číny cez „Sibírsku energetickú líniu“. Dodaný objem prekročil zmluvné záväzky Gazpromu,“ uviedla štátna spoločnosť.

Predtým Vladimir Putin uviedol, že Gazprom prežije ukončenie tranzitu cez Ukrajinu.

18:02

Šéf CIA Burns prišiel na Ukrajinu na svoju poslednú oficiálnu návštevu. Informoval o tom prezident Zelenskyj.

Zvyčajne sa o takýchto stretnutiach verejne neinformuje a všetky naše stretnutia – na Ukrajine, v iných európskych krajinách, v Amerike a v iných častiach sveta – sa uskutočnili bez oficiálnych informácií,“ povedal Zelenskyj.

Dodal, že s odchádzajúcim šéfom CIA „udržiava kontakt“.

18:01

V Gruzínsku opäť prebiehajú demonštrácie prívržencov opozície, ktorí požadujú opätovné voľby do parlamentu.

17:52

.

Poľská vláda zúri, hrozí európsky škandál: V Poľsku stíhaný politik dostal azyl v inej krajine EÚ

Pozor, pozor, máme tu nový nepriateľský akt medzi krajinami Európskej únie! Maďarsko totiž poriadne podkoplo nohy svojim poľským partnerom, keď…

20. 12. 2024 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2024 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Krajina, kde je veľa Slovákov zavádza “krízové protokoly“, chce trestať nevhodné správanie na internete

Británia sa chystá zasiahnuť proti nenávistnému obsahu, ktorý sa šíri na sociálnych sieťach. Zákon o online bezpečnosti má obsahovať takzvané…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Beztrestnosť a nezákonné benefity kajúcnikov – 1. časť

K téme spolupracujúcich osôb bolo v ostatnej dobe publikovaných množstvo odborných právnych článkov, názorov, analýz, rozhovorov, videí, ako aj nespočetné…

21. 12. 2024 | Z domova | 18 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Z domova | 18 min. čítania | 0 komentárov

USA sa podarilo vyhnúť shutdownu

USA sa podarilo vyhnúť shutdownu – teda zastaveniu financovania vlády. Dolná komora Kongresu schválila legislatívu na predĺženie rozpočtového financovania do…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Trumpove predstavy o obrane mnohých nepotešia

Tím Donalda Trumpa plánuje pokračovať vo vojenskej pomoci Ukrajine, ale už informoval európskych predstaviteľov, že budúci prezident USA bude od…

20. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Pavel Jacz

Matúš Pestrý

Viktor Pondělík

Peter Lipták

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov