Jednoduchá propaganda, ktorá funguje v Číne však nefunguje v Európe aspoň u tej časti populácie, ktorá si zachovala triezve myslenie. V talianskom senáte sa k toľko propagovanej čínskej pomoci vyjadril bývalý vícepremiér Matteo Salvini, ktorý v prejave k situácii v Taliansku s koronavírusom povedal: „Pokiaľ čínska vláda vedela, neohlásila a nechránila, dopustila sa zločinu proti ľudstvu. Tí ktorí nakazili svet sa nemôžu hrať na spasiteľov.“
Talianov tiež prekvapilo, že časť pomoci prezentovaná ako bezplatná, bola určená len pre Číňanov žijúcich v Taliansku, ktorých je asi 320 000.
Čína na začiatku epidémie umlčiavala lekárov a novinárov, ktorí na nový vírus šíriaci sa z mokrého trhu so zvieratami upozorňovali. Režim miesto toho, aby proti šíreniu vírusu okamžite zakročil, radšej zavrel špičkové laboratórium v Šanghaji, ktoré ako prvé opísalo genóm nového vírusu. Vírus sa tak takmer mesiac mohol nekontrolovateľne šíriť za hranice krajiny. Teraz ide Čína zarábať na tom, že vírusom postihnutej Európe predáva nedostatkové zdravotnícke pomôcky vrátane rúšok a rýchlotestov na Covid 19, ktoré predtým odtiaľ nakúpila.
Štúdia univerzity v Southamptone ukázala, že ak by Čína zakročila skôr, mohla vírus potlačiť už v zárodku. Ak by Číňania nečakali tri týždne, ale konali hneď, nakazených by bolo až o 95% menej, čo by výrazne znížilo riziko šírenia nákazy za hranice.
Na neznámy vírus upozornil ešte 30. decembra lekár Lin Weng-liang z Wu-chanu, ktorý o mesiac neskôr na Covid19 zomrel. Až tri týždne na to poslal Peking do Wu-chanu epidemiológov. 23. januára vyhlásili karanténu pre Wu-chan a ďalšie tri mestá. Z Wu-chanu však odišlo asi 5 miliónov ľudí, ktorých nikto neotestoval. V súčasnosti je už nákaza vo viac ako 150 krajinách sveta a nakazených je 470 000 ľudí. Počet ľudí, ktorí zbytočne zomreli sa blíži k 21 000.
Pavol Novak