Bratislava 1. júla 2020 (HSP/Foto:SITA-Jana Birošová, Branislav Bibel)
Viacerí politici najmä z radov parlamentnej opozície v utorok komentovali odchod policajného prezidenta Milana Lučanského zo svojej funkcie. Samotný Lučanský na tlačovom brfingu hovoril o politizácii polície a podobnom duchu sa vyjadrujú aj exministerka vnútra Denisa Saková (členka skupiny poslancov okolo Petra Pellegriniho zakladajúceho stranu Hlas) ako aj poslanec za Smer-SD Juraj Blanár.
Denisa Saková na sociálnej sieti uviedla, že spoločne so skúseným generálom Milanom Lučanským podľa nej odíde z polície viacero príslušníkov PZ. “Je mi veľmi ľúto, že polícia stráca takého kvalitného prezidenta, akým bezpochyby bol Milan Lučanský. Veľakrát dokázal, že je to človek na pravom mieste, ktorý si vyslúžil rešpekt a obdiv svojich kolegov,” komentuje bývalá šéfka rezortu vnútra.
Policajný zbor jeho odchodom podľa Sakovej veľa stratí. “Ale nebude to jediná obeť nezmyselných politických tlakov a čistiek. Na základe mojich pracovných skúseností som presvedčená o tom, že s Milanom Lučanským odídu aj mnohí iní kvalitní policajti, pretože mu veria, podporujú ho a vyznávajú rovnaké hodnoty ako on: cit pre spravodlivosť a pravdu.”
“Politika do polície nepatrí – to je heslo Milana Lučanského a ja s ním absolútne súhlasím. Som zvedavá ako bude chod polície pokračovať pod novým vedením. Budem veľmi pozorne sledovať všetky rozhodnutia ministra vnútra. Slovensko je v ťažkom období a je dôležité, aby sa ľudia cítili bezpečne,” dodala Denisa Saková.
Aj poslanec za Smer-SD Juraj Blanár vyhlásil, že dôrazne odmieta snahy vládnej koalície o politizáciu Policajného zboru SR. “Obavy strany Smer-SD o nezávislosť a odbornosť pri výkone svojej činnosti potvrdil policajný prezident Milan Lučanský. Aj napriek tomu, že sme za našej vlády nastavili nové pravidlá voľby šéfa policajtov, tak sa Matovičov minister vnútra neustále snažil spochybňovať úspechy polície i jej samotnú činnosť.”
“Logickým vyústením je dnešné odstúpenie policajného prezidenta, ktorý odmieta niesť zodpovednosť za to, „že vedenie ministerstva vnútra politizuje políciu“, to znamená, že ide o ministra vnútra R. Mikulca.”
Blanár ďalej píše, že Milan Lučanský nechce spolupracovať so súčasným vedením ministerstva vnútra, pretože nemá ich dôveru a oni zase nemajú dôveru jeho. “M. Lučanský, za ktorého vedenia sa Policajnému zboru SR podarilo mnoho úspechov v boji s organizovaným zločinom i pri odkrývaní zneužívania právomocí viacerých činiteľov, nechce „niesť zodpovednosť za začínajúci úpadok dobre vybudovaného Policajného zboru“, ktorý nedokáže ovplyvniť. Ministerstvo vnútra už teraz siahlo na právomoci šéfa polície, čím z neho chce spraviť bábku vo svojich rukách.”
“Takéto snahy nie sú demokratické, ale len prispievajú k vnášaniu Matovičových praktík do radov polície. Ide o vážne ohrozenie nezávislosti polície, čo v rukách súčasného premiéra považujeme za reálne nebezpečenstvo, že bude zneužívaná polícia proti občanom a na politické ciele.”