Bratislava 5. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian, SITA-Branislav Bibel)
Opozičná poslankyňa NR SR Denisa Saková (Hlas-SD) na sociálnej sieti kladie otázku, z akého dôvodu Ministerstvo spravodlivosti SR zriadilo vyšetrovací tím v prípade Lučanský, keď všetky materiály, ktoré boli zverejnené dostali médiá. Saková, ktorá viedla rezort vnútra v čase, keď bol generál Milan Lučanský prezidentom PZ, sa v pondelok stala jednou z členiek novej komisie
Exministerka vnútra Saková vyhlásila, že ak niekto čakal, že začiatkom tohto týždňa na ministerstve spravodlivosti zasiahne ruka skutočnej spravodlivosti a pod dozorom, dohľadom a kontrolou sa prešetria všetky okolnosti súvisiace s väzobným stíhaním generála Milana Lučanského, tak sa podľa nej riadne zmýlil.
“Avizovaná komisia bola zriadená na základe rozhodnutia ministerky spravodlivosti, ale len na preskúmanie dodržiavania nariadení a vykonávania procesných úkonov príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). Komisia nebude nahrádzať žiadne orgány činné v trestnom konaní, t. j. vyšetrovateľov, prokurátorov, ani príslušníkov Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra SR,” upozornila v utorok.
.
Vysvetlila tiež, to, že ako členka komisie môže svojimi nápadmi a podnetmi podporovať vyšetrovanie, prípadne si žiadať informácie od orgánov činných v trestnom konaní, ktoré však údajne kompetentní nemajú na akom právnom poskytnúť.
“V najbližších dňoch dostaneme spis zo ZVJS, môžeme navštíviť väznicu a do dvoch týždňov pani ministerka očakáva, že našu prácu uzatvoríme. A väznicu sme vraj mohli ísť pozrieť už aj dnes… Ibaže to by sme videli iba celu a keby sme sa spýtali príslušníkov ZVJS niečo, tak asi by ich nestihli zbaviť mlčanlivosti obratom za včerajšie popoludnie.”
.“A zdravotná dokumentácia, ktorá koluje v médiách už niekoľko dní? Tak tú môžeme dostať iba so súhlasom rodiny, ktorá ju – mimochodom netušíme, či vôbec – už oficiálne obdržala… A keď sme sa s opozičnými kolegami dožadovali, či nemôže byť členom tejto skupiny aj niekto z rodiny nebohého generála Lučanského, bolo nám povedané, že by len zbytočne vynášali informácie na verejnosť a vnášali emócie do práce komisie.”
Schizofrenické kroky
Podľa Denisy Sakovej sú takéto kroky vedenia ministerstva “troška schizofrenické”. “Keďže včera večer dostali médiá viac dokumentov, ako my na samotnej včerajšej “vyšetrovacej”, respektíve kontrolnej komisii. A keď si k tomu všetci čítame citlivé a utajované informácie z vyšetrovacích spisov v médiách na dennom poriadku, tak neviem, čo vlastne my ideme na komisii preverovať.”
Poslankyňa poznamenala, že súčasťou komisie sa stala z úcty k Milanovi Lučanskému. “Ktorý celý svoj profesionálny život zasvätil práci, boju proti mafiánskym skupinám, ktoré terorizovali slovenský národ. Chcela som poznať pravdu a získať fakty, čo sa vlastne v decembri minulého roka stalo. Po včerajšom dni a po scenári, ktorý nám ministerstvo spravodlivosti pripravilo, si kladiem otázku, načo mám byť v takejto komisii a strácať tam čas, keď sa dozviem pod rúškom “utajenia” a “mlčanlivosti” presne to, čo majú médiá a ešte dokonca skôr.”
“Som rada, že ešte minulý týždeň – pred Silvestrom – sme podali žiadosť o zvolanie brannobezpečnostného výboru, kde sme požiadali fyzicky dostaviť sa pani ministerku, dočasné vedenie ZVJS aj šéfa väznice v Prešove. Adresovali sme im celú stranu požiadaviek, ktoré očakávame, že nám pozvaní ľudia vysvetlia, zodpovedajú alebo prinesú dokumenty aspoň k nahliadnutiu… Výbor bude vo štvrtok,” dodala Saková z Hlasu-SD.
.
Komisia zriadená ministerkou Kolíkovou bude fraška, myslí si Taraba
Podľa nezaradeného opozičného poslanca Tomáša Tarabu bude komisia zriadená ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou “fraška”.
“Dôvod? Komisia si dala hneď v úvode za cieľ preveriť okolnosti okolo “samovraždy” generála Lučanského. Už sedliacky rozum hovorí, že cieľom malo byť prešetriť okolnosti “okolo úmrtia” generála. Keď si však hneď na úvode stanovíte výsledok, hovorí to o celom projekte veľa.”
Taraba tiež poukázal na to, že zo 17 členov komisie sú, až na troch členov opozície, všetko ľudia okolo Kolíkovej.
“Takže týmto smerom by som žiadne veľké očakávania nemal, že by sme sa dopátrali k významnejšie iným informáciám ako tie, ktoré vedú k marketingovým politickým výstupom, ktoré nám Kolíková podsúva na tlačovkách, kde bez hanby povie, že generál sa asi obesil, aby neprišiel o majetok,” dodal.
.
Pellegrini: Rezort spravodlivosti v súvislosti so smrťou Lučanského zverejnil len útržky
Ministerstvo spravodlivosti v súvislosti so smrťou bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského zverejnilo len útržky. Na dnešnom brífingu to uviedol líder strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) a opozičný poslanec Peter Pellegrini
Na základe zverejnených materiálov podľa neho nie je možné povedať, že je všetko jasné a občan si zatiaľ o celej veci „nemôže urobiť obraz“.
„To nie je komplet celé čo sa dialo s generálom Lučanským,“ povedal Pellegrini, pričom kritizoval, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) zaviazala členov ňou zriadenej komisie k mlčanlivosti az do uzavretia prešetrovania a pritom sama zverejnila dokumenty.
Členovia danej komisie alebo parlamentného brannobezpečnostného výboru by však podľa Pellegriniho mohli mať prístup aj ku kamerovým záznamom z prešovského ústavu.
„Ak to bude trvať dlho, tak sa vystavujú podozreniu, že môžu s nimi manipulovať,“ uviedol na margo rezortu spravodlivosti. „To je podozrenie, ja netvrdím, že sa tak deje,“ zdôraznil zároveň opozičný poslanec. Doplnil, že ministerka Kolíková by ešte mala zvážiť svoju rezignáciu aj keď podľa neho „ťažko v sebe nájde takúto odvahu“.
Ministerstvo spravodlivosti SR zverejnilo dokumenty súvisiace s prvým zranením policajného exprezidenta Milana Lučanského vo väzbe z 9. decembra 2020 aj tie popisujúce pokus o samovraždu z 29. decembra. Lučanský zomrel v stredu 30. decembra po tom, ako sa 29. decembra v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.