Bratislava 5. júna 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Matias Delacroix,SITA-Alexandra Čunderlíková,TASR-Martin Baumann)
Liberálni euroatlantisti, ktorí spustili geopolitický boj proti ruskej vakcíne dosiahli svoje. Dopomohli im k tomu americkí jastrabi vo vláde, Baťovej ŠÚKL, neustála očierňovacia kampaň režimistických médií, bruselskí byrokrati a v neposlednom rade aj nový minister zdravotníctva Lengvarský, ktorý nastavenými podmienkami prakticky znemožnil očkovať sa Sputnikom ľuďom, ktorí to najviac žiadali
Po troch mesiacoch čakania sa začína očkovanie Sputnikom
Tak nakoniec sme sa dočkali. Po vyše troch mesiacoch odkedy na Slovensko dorazili ruské vakcíny sa nimi od 7. júna začína očkovať.
(Ne)prekvapivo však o Sputnik nie je veľký záujem. Aj keď na skladoch máme vyše 200 000 vakcín to zn. pre 100 000 ľudí, zatiaľ sa do čakárne na Sputnik prihlásilo len niečo vyše 5000 ľudí.
Novinári režimistických médií nadšene vypisujú komentáre o tom ako Slováci odmietajú Sputnik a aké je to obrovské fiasko. A ako to oni hovorili, že Sputnikom sa ľudia nebudú chcieť očkovať.
Takéto stupídne komentáre píšu buď s totálnej nevedomosti, alebo cielene ako súčasť pokračujúcej propagandy proti Sputniku.
Štvavá antikampaň režimistických médií
Povedzme si od začiatku ako to celé prebiehalo. A prečo dnes už logicky nie je o Sputnik takmer žiadny záujem.
Kým západné vakcíny od Pfizeru,Moderny a AstraZenecy mali v režimistických médiách neustálu pozitívnu kampaň, proti ruskému Sputniku sa naopak spustila štvavá mediálna očierňovacia antikampaň.
Všetko sa to začalo hneď po tom , ako 1. marca tohto roku privítal ruské vakcíny Sputnik V , vtedajší premiér Igor Matovič spoločne s exministrom zdravotníctva Marekom Krajčím na košickom letisku.
Okamžite sa spustil liberálny hejt režimistikých médií , že čo si to dovolil doviesť na Slovensko ruský výrobok. Všetko najlepšie je predsa zo skvelého Západu.Z Matoviča a z Krajčího okamžite spravili proruských vlastizradcov.
Vládni jastrabi
Aktivizovali sa aj koalíční partneri zo strán Za ľudí a SaS. Spustili reči o vakcíne ako hybridnej zbrane Moskvy a žiadali hlavu Matoviča a Krajčího. Nakoniec dosiahli svoje a obaja menovaní sa museli porúčať zo svojich postov.
Baťovej geopolitické stanovisko
Do geopolitického boja proti Sputniku sa zapojila aj šéfka ŠÚKLu, Zuzana Baťová, ktorá namiesto čiste odborného posudku Sputnika tam primiešala aj politické výroky typu – ” Sputnik v 40-tich krajinách spája len názov.”
Sputnik V bol teda očiernený nielen režimistickými médiami či koaličnými partnermi , ale aj zdravotníckou inštitúciou, akou je Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
Už to samozrejme odradilo mnohých ľudí.
Následne začalo naťahovanie času. Sputnik putoval do certifikovaného maďarského laboratória – čo sa ešte dalo pochopiť, keďže po škandalóznom vyjadrení ŠÚKLu bolo potrebné dať posúdiť Sputnik skutočným vedcom.
Naťahovanie času
A v tomto momente nastupuje Lengvarského čudesný postup. Výsledky z maďarského laboratória, ktoré potvrdili, že Sputnik V je bezpečný a účinný sme dostali 6. mája.
Situácia s Covidom sa v tom čase už pomaly zlepšovala , no napriek tomu by sa vtedy uričite dalo zaočkovať ešte množstvo ľudí. Minister zdravotníctva však celý jeden mesiac čakal. A pomohol tým západným vakcínam.
Ľudia, ktorí sa chceli dať zaočkovať a ich prvá voľba by bola Sputnik, sa radšej dali zaočkovať Pfizerom, alebo Modernou než aby čakali, kým ich skolí Covid. Sputnik bol totiž v nedohľadne.
A presne o to proamerickým liberálom šlo. Čo najviac naťahovať čas, aby sa Sputnikom už prakticky nemal kto očkovať – keďže takmer všetci, ktorí sa očkovať chceli, sa už zaočkovali.
Veľkým problémom je aj rozhodnutie Európskej únie o tom, že po schengenskom priestore sa môžu ľudia pohybovať len ak sú zaočkovaní registrovanými vakcínami Európskou liekovou agentúrou. To znamená, že ľudia zaočkovaní Sputnikom nemôžu navštíviť iné krajiny vrámci EÚ. Až na výnimky, ktoré ale musia schváliť samotné krajiny – tých zatiaľ nie je veľa.
Lengvarský hádže Sputniku „polená pod nohy“ – veková hranica
Akoby to nestačilo, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ktorý ako lekár v minulosti pôsobil vo výbore vojenskej organizácie NATO, “nahádzal Sputniku ďalšie polená pod nohy.”
Zrejme tým najväčším polenom je veková hranica. Lengvarský totiž určil, že očkovať Sputnikom sa môžu len ľudia od 18 do 60 rokov. Pritom z prieskumov verejnej mienky vieme, že práve ľudia nad 60 rokov sú tí, ktorí najviac volali po očkovaní Sputnikom.
Veková skupina ľudí, ktorá mala najväčší záujem o Sputnik je teda odstavená. Minister Lengvarský sa vyhovára na to, že to vraj výrobca určil takúto vekovú hranicu. To už však neplatí od decembra minulého roka , kedy ruskí vedci určili, že Sputnikom sa môže očkovať bez vekového obmedzenia smerom nahor. Slovenské ministerstvo má teda zrejme neaktuálne informácie.
Očkovanie Sputnikom „na konci sveta“
To ale ešte nie je všetko. Silne obmedzujúcim faktorom je aj nedostupnosť vakcinačných centrier, kde sa má očkovať Sputnikom. Kým západné vakcíny na vás vyskakujú z každej strany, Sputnikom sa bude očkovať len v ôsmich očkovacích centrách.
A aj to na totálne nelogických a pre väčšinu ľudí málo dostupných miestach. Konkrétne to bude v týchto mestách : Bratislava, Lučenec, Žilina, Piešťany, Bojnice, Nové Zámky, Humenné a Michalovce.
Okrem Bratislavy a Žiliny sú to teda malé okresné mestá, navyše mnohé totálne “od ruky.” Na východnom Slovenskom sú to mestá Michalovce a Humenné, ktoré sa nachádzajú pri ukrajinských hraniciach.
Ľudia žijúci v Poprade by tak museli putovať do 153 kilometrov vzdialeného očkovacieho centra v Humennom.
Nebolo by logickejšie zriadiť očkovacie centrá v krajských mestách Prešov a Košice, ktoré sa nachádzajú približne v strede Východného Slovenska ?
Minister zdravotníctva taktiež zneistil ľudí svojim výrokom , že on by sa Sputnikom nedal zaočkovať a neodporúčal by to ani svojim blízkym.
Ruské vakcíny možno hodíme „do Dunaja“
Ak by niekto bol americkým agentom a snažil by sa sabotovať očkovanie Sputnikom, nerobil by to inak ako slovenský minister zdravotníctva. Dúfajme teda, že to Lengvarský nerobí na niekoho pokyn, ale len zo svojej neschopnosti a nevedomosti.
Aj to by však bol veľký problém. Sputnik totiž navyše v júli a v auguste expiruje, čo znamená, že ak sa dostatočný počet ľudí dovtedy nezaočkuje už aj druhou dávkou , tisíce až desiatky tisíc ruských vakcín môžeme vyhodiť , ako povedal klasik – ” do Dunaja.”
Ak už Lengvarský schválil používanie Sputnikom takto neskoro mal sa aspoň snažiť prilákať všemožnými spôsobmi čo najviac ľudí. On však urobil presný opak a vyzerá to tak, akoby týmito všetkými obmedzeniami a dehonestujúcimi výrokmi robil všetko preto, aby sa Sputnikom zaočkovalo čo najmenej ľudí.
Ak skutočne budeme musieť Sputnik vyhodiť, Lengvarský by mal nielen vyvodiť politickú zodpovednosť odstúpením z postu ministra zdravotníctva , ale možno by sme v tomto prípade mali hovoriť už aj o trestno-právnej zodpovednosti. Expiráciou Sputnika by totiž boli vyhodené do Dunaja peniaze daňových poplatníkov.
Samuel Gdovin