Bratislava 5. júna 2021 (HSP/Foto:Facebook-Rafael Rafaj)
Ak si národné sily nenájdu k sebe cestu, tak národná a konzervatívna politika nemusí mať po najbližších voľbách v parlamente vôbec zastúpenie. Zakladatelia SNS na svojom stretnutí hľadali odpoveď na otázku, čo sa s tým dá robiť
V bratislavskom hoteli Tatra sa v stredu 2. júna stretli zakladatelia, dlhoroční členovia a funkcionári Slovenskej národnej strany, aby si pripomenuli 150. výročie vzniku najstaršej politickej strany Slovákov (SNS) a 160. výročie Memoranda národa slovenského, dôležitého historického programového dokumentu slovenských štátoprávnych, politických a kultúrnych požiadaviek. Stretnutie sa konalo pod záštitou iniciatívy Tatranské memorandum – za návrat k skutočným národným hodnotám a politike pre národ.
Účastníci stretnutia sa vyjadrili aj k aktuálnej kríze národných síl na Slovensku, ale bola to tiež príležitosť pozrieť sa dopredu a hľadať odpoveď na otázku, čo bude ďalej s národnou a konzervatívnou politikou na Slovensku (písali sme o tom TU).
O stretnutí sme sa rozprávali s organizátorom stretnutia Rafaelom Rafajom, predsedom Inštitútu národnej politiky a bývalým podpredsedom SNS.
Hlavné správy: O čom bolo stretnutie bývalých funkcionárov Slovenskej národnej strany, ktoré sa konalo tento týždeň v Bratislave?
Rafaj: Otcovia zakladatelia SNS – ktorí boli aj zakladateľmi slovenskej štátnosti, keďže boli pri vytváraní Ústavy aj Deklarácie o zvrchovanosti SR – sa stretli na jednej pôde z dôvodu pripomenutia si 150. výročia založenia SNS a 160. výročia Memoranda národa slovenského, ktoré je nadčasové. Pri tej príležitosti kriticky zhodnotili súčasnú situáciu nielen v SNS, ale aj na národnej scéne. Kríza v SNS spôsobila aj krízu národných síl ako takých, pretože približne do roku 2012 bola SNS dominantným subjektom na národnej scéne, v podstate nemala relevantnú konkurenciu.
Po posledných voľbách vedenie SNS, až na výnimky, ktoré abdikovali, nebolo schopné nájsť sebareflexiu a pochopiť, že s týmto štýlom a s takýmto menom už tá strana nemôže uspieť. Tí ľudia sú nevoliteľní. Preto z tohto stretnutia vzišiel apel, aby všetky tie strany, ktoré sa definujú ako národné a konzervatívne, hľadali k sebe také cesty, aby po najbližších voľbách mal národno-konzervatívny volič v parlamente svoje zastúpenie.
A zároveň je tam, samozrejme, apel na Andreja Danka, aby odstúpil z funkcie, pretože tam je tá najväčšia brzda.
Hlavné správy: Aký máte zo stretnutia pocit, čím prispelo do diskurzu o národnej a konzervatívnej politike na Slovensku?
Rafaj: Mám z toho stretnutia pozitívny dojem, dozvedel som sa napríklad viaceré nové skutočnosti z ranej histórie zakladania štátu.
A čím by mohlo inšpirovať? Súčasnej generácii politikov chýba tá odvaha, ktorú mali ich predchodcovia v roku 1990, keď sa rozhodovalo o vzniku samostatného štátu. Na stretnutí boli napríklad aj bývalí federálni poslanci, ktorí svojím životným príbehom ukázali, že povýšili celonárodný záujem nad svoj osobný, pretože oni so zánikom federácie si odhlasovali aj zánik svojho mandátu.
To by mohol byť príklad pre tých dnešných poslancov, ktorí špekulujú, či ich mandát musí byť štvorročný, alebo či im ho niekto môže skrátiť – mohli by sa poučiť od svojich predchodcov, ktorí veľmi dobre chápali, že keď je tu vôľa národa, tak osobné záujmy musia ísť bokom.
Hlavné správy: Vidíte vôbec ešte nejakú šancu, nejakú budúcnosť pre značku SNS ako najstaršiu politickú značku na Slovensku? Veľa ľudí ju vníma ako definitívne rozvrátenú a morálne vytunelovanú…
Rafaj: Nielen morálne, ale aj obsahovo. Účastníci stretnutia sa zhodli na konštatovaní, že predošlé reprezentácie SNS od roku 1990 boli všelijaké, dalo by sa im všeličo vytýkať, ale nikdy nie to, že by zradili národný pilier. Napriek tomu, že možno dodnes majú niektorí na seba navzájom za niektoré veci ťažké srdce, nikdy nebolo problémom to, že by niekto zradil národný záujem. To je ich spoločný menovateľ.
Lenže v tejto dnešnej SNS došlo k úplnému pochovaniu toho národného piliera politiky a k zmene politiky na nejaký sociálno-populistický model. Bývalý predseda SNS Jozef Prokeš na stredajšom stretnutí napríklad povedal, že SNS je momentálne mŕtva strana.
Hlavné správy: Takými istými slovami to povedal už vlani po sneme v rozhovore pre náš denník aj bývalý podpredseda SNS Anton Hrnko a podobne sa vyjadrili aj ďalší členovia. Ale čo s tým?
Rafaj: Práve teraz, keď som bol v sobotu na tom protestnom zhromaždení, ma oslovil tradičný volič SNS od Považskej Bystrice s otázkou, koho by mal teraz voliť, keby boli voľby. K SNS sa ešte stále hlásia ľudia zo zotrvačnosti. To sú tí, ktorí buď ešte nevidia, čo sa vlastne deje, alebo si to nechcú pripustiť, prípadne je aj tretia možnosť, že nemajú alternatívu: v žiadnej zo strán nemajú záruku, že dostane päť percent a že ich hlas neprepadne. Takto ľudia už začínajú uvažovať.
Aj preto je otázne, aká bude budúcnosť národných a konzervatívnych síl. Uvidíme – náznaky možného pozitívneho vývoja tu sú. Na stretnutí bol napríklad syn Jána Slotu Pavol Slota, ktorý „dvíha zástavu“…
Hlavné správy: Problém je však jasný: tých národných strán je tu už príliš veľa. Máme na Slovensku hádam dvadsaťpäť strán, ktoré sa prezentujú ako národné a každá si robí nádeje, že sa v najbližších voľbách dostane do parlamentu. Čo sa podľa vás dá urobiť, aby sa národné sily zjednotili? Ako by mohlo vyzerať spájanie? Vidíte možnosť vzniku nejakej koalície či niečoho podobného?
Rafaj: Pragmaticky je vždy možné „manželstvo z rozumu“, to kedysi urobil Dzurinda, keď spojil tuším päť strán, alebo volebný model s pomlčkami, ktorý použil Matovič. Potom už ide len o to, kto má aké ambície alebo vlastné ego a sebahodnotenie. Ale, a to tiež zaznelo na stredajšom stretnutí v diskusii o analýze súčasného stavu, v súčasnosti tu nie je človek, ktorý by všetkých prevyšoval, a ktorého by všetci ostatní prirodzene rešpektovali ako vedúcu osobnosť.
Toľko strán tu je práve z toho dôvodu, že zatiaľ nikto nevyčnieva „o dve hlavy“ od ostatných.
Hlavné správy: To sú tie Svätoplukove prúty…
Rafaj: Model Pavla Slotu, to je už o druhej generácii mladších národniarov, ktorí hovoria o potrebe oživenia a generačnej výmeny. A práve tam by sa mali presunúť bývalí voliči SNS. Už aj to meno ich možno osloví…
Treba hľadať cestu vpred. Ak sa nič nezmení, tak SNS na čele s Andrejom Dankom bude mať dve percentá, aj keby nič neurobil, aj keby odišiel teraz na dovolenku a vrátil sa týždeň pred voľbami.
Hlavné správy: Lenže ak strana získa dve percentá, tak to sú percentá, ktoré z pohľadu reálnej politiky putujú rovno do koša…
Rafaj: Veď samozrejme. Ale ktovie, možno že aj to je nejaký zámer.
Ivan Lehotský