Neskôr pôdu budú určite predávať aj cudzincom. Ale zasa: cudzinec a cudzinec je rozdiel: v súlade s novým ukrajinským zákonom ruským „agresorom a nepriateľom“ bude zakázané kupovať pôdu na Ukrajine. Číže o pár rokov pôdu si na Ukrajine bude môcť kúpiť občan členskej krajiny Európskej únie, USA, Maroka, Paraguaja, Papua Novej Guiney, nejakých ostrovov v Tichom oceáne, ale nie Rus…
Ukrajinské médiá dodnes emocionálne komentujú prijatie zákona o predaji pôdy, zvlášť poukazujú na spolčenie vládnej strany „Sluha ľudu“ súčasného prezidenta Volodymyra Zelenského a opozičnej „Európskej solidarity“, bývalého prezidenta Petra Porošenka a strany „Hlas“ rokového speváka Vakarčuka. Domáci novinári poukazujú predovšetkým na mimoriadnu zainteresovanosť prezidenta Zelenského, ktorý urobil všetko, aby sa presadil zákon, ktorý Ukrajine „nadiktoval“ Medzinárodný menový fond.
Viacerí ukrajinskí novinári podotýkajú, že zákon schválili až po polnoci, pričom celé dianie v sále parlamentu sledoval prezident Zelenskyj, niekoľkokrát vystúpil a vyzýval poslancov, aby podporili zákon, otvorene sa odvolával na to, že si to vyslovene žiada Medzinárodný menový fond, inak neposkytne Kyjevu ďalší úver. Zelenskyj bol mimoriadne nervózny, veľmi mu záležalo na výsledku hlasovania. Nakoniec ako prvý vyskočil zo svojho miesta a nadšene tlieskal, keď tento zákon poslanci schválili. Mnohé médiá zverejnili toto „historické“ video:
Európske a slovenské mainstreamové médiá tejto ozaj historickej udalosti na Ukrajine venovali podivuhodne malú pozornosť. Tak, medzi rečou, iba uviedli, že na Ukrajine odhlasovali zrušenie takmer dvadsaťročného zákazu predaja poľnohospodárskej pôdy a odstránili tým jednu z prekážok potrebných na odomknutie úverového balíka od Medzinárodného menového fondu vo výške 8 miliárd dolárov.
Niektoré médiá poukázali aj na to, že na podporu zrušenia zákazu vyzval parlament samotný prezident Volodymyr Zelenskyj. Vysvetlil to tým, že v opačnom prípade by hrozil krach krajiny v dôsledku ekonomického šoku spôsobenom pandémiou. Médiá iba okrajovo poznamenali, že schválenie zákona umožní miestnym oligarchom skupovať pozemky a rovnako spôsobí vytlačenie chudobnejších Ukrajincov pri kúpe pôdy, a tiež že opozícia tvrdí, že súčasné vedenie v Kyjeve podľahlo vydieraniu Medzinárodného menového fondu. Znenie samotného zákona podrobnejšie nevysvetlil nik…
Poukázali iba na to, že nový zákon, ktorý vstúpi do platnosti v júli 2021, umožní nakupovať a predávať poľnohospodársku pôdu iba Ukrajincom a v krajine sa uskutoční referendum o tom, či sa má povoliť vstup na trh s pôdou aj cudzincom a subjektom so zahraničnými vlastníkmi. Pričom v prijatom zákone nie je vôbec stanovený žiaden presný dátumu konania referenda.
Súčasné vedenie Ukrajiny prízvukuje, že zákon neznamená okamžité komplikované premeny v krajine. Začne platiť až od júla 2021 – iba odvtedy Ukrajinci (iba Ukrajinci?) budú môcť kúpiť do 100 hektárov pôdy systémom „sto hektárov – do jedných rúk“, čiže pre fyzickú osobu. Potom od 1. januára 2024 si pôdu budú môcť kúpiť (pozor!) aj právnické osoby, zaregistrované na Ukrajine (aj laik vie, že to nemusia byť čisto ukrajinské firmy…) a spoločnosti, ktoré vlastnia občania Ukrajiny – budú si môcť kúpiť pôdu v rozsahu do 10 tisíc hektárov „do jedných rúk“..
Súčasné vedenie krajiny tvrdí, že sa o tom, či sa pôda bude predávať aj cudzincom, rozhodne na referende. Mnohí analytici a médiá však pochybujú, že sa toto referendum uskutoční: po niekoľkých mesiacoch alebo pár rokoch sa na referendum zabudne… Domáci novinári poukazujú na dve ďalšie pikantérie: bude zakázané predávať pôdu vo vzdialenosti bližšie ako 50 km od hraníc, a takisto bude zakázané predávať pôdu občanom Ruska.
Eugen Rusnák