Ruský zákaz vývozu uránu do USA má viaceré zaujímavé dôsledky

❚❚

Moskva/Washington 24. novembra 2024 (HSP/Foto:X@rosatom)

 

V máji Joe Biden podpísal zákon o zákaze dovozu ruského obohateného uránu napriek varovaniam, že tento krok sa môže obrátiť proti americkej ekonomike. Moskva minulý týždeň zakázala vývoz obohateného uránu do USA. Pozrime sa, aké dopady môže mať táto sankčná vojna

Rosatom
Ilustračné foto

Americký zákaz dovozu ruského uránu

V máji t. r. prezident USA Joe Biden podpísal zákon o zákaze dovozu ruského obohateného uránu napriek varovaniam, že tento krok sa môže obrátiť proti americkej ekonomike. Rusko bolo pre Ameriku hlavným zahraničným zdrojom tohto kľúčového jadrového paliva, a to aj v čase napätia v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan však uviedol, že tento krok „posilní energetickú a ekonomickú bezpečnosť nášho národa znížením a nakoniec odstránením našej závislosti od Ruska v oblasti civilnej jadrovej energie“. USA majú 57 funkčných jadrových elektrární s 95 reaktormi, ktoré vyrábajú takmer 20 % spotreby elektrickej energie USA. Opatrenie, ktoré koncom apríla jednomyseľne schválil Senát, nadobudlo účinnosť v auguste. Ministerstvo energetiky USA však podľa neho mohlo udeliť výnimky až do roku 2028 v prípadoch, keď „neexistuje alternatíva k ruskému nízkoobohatenému uránu alebo ak sú jeho dodávky v národnom záujme“. Zákaz tiež podľa americkej administratívy poskytne približne 2,7 miliardy dolárov federálnych finančných prostriedkov na vybudovanie nových kapacít na obohacovanie uránu v Amerike s cieľom podporiť jej civilný jadrový priemysel. V podstate ide o podobnú stratégiu „náhrady dovozu“ akú využíva Rusko v boji proti sankciám kolektívneho Západu. Podľa najnovších údajov amerického Úradu pre energetické informácie (EIA) produkcia uránu v USA naďalej rastie a od začiatku roka 2024 sa už viac ako strojnásobila oproti celému roku 2023. Medzitým tlačové správy poukazujú na obavy USA, že zákaz dovozu ruského uránu by sa mohol obchádzať. Úrad obchodného zástupcu USA oznámil aktualizované clá na dovoz z Číny, nie však na dovozné kódy týkajúce sa jadrovej energie.

.

Hoci dovoz čínskeho uránu do USA bol zanedbateľný, v súčasnosti sa v USA objavujú obavy, že čínsky dovoz by sa mohol použiť na obchádzanie zákazu dovozu uránu ruskej výroby do USA, ktorý platí od augusta, keď vstúpil do platnosti zákon o zákaze dovozu ruského uránu.

 

.

Pohľad Moskvy

Podľa Moskvy je zákaz dovozu pokračovaním politiky USA, ktorou sa snaží spôsobiť strategickú ekonomickú porážku Ruska. Je presvedčená, že tento krok sa vráti USA ako bumerang a prinesie oveľa väčšie finančné straty pre Spojené štáty ako pre Rusko. Sankcie USA zatiaľ nedokázali podkopať Rusko. Realita ukázala, že ruská ekonomika je pripravená na akékoľvek výzvy a rýchlo reaguje na vznikajúce ťažkosti, dokonca z mnohých takýchto situácií dokáže ešte vyťažiť.

Od roku 2022 bolo Rusko najväčším vývozcom obohateného uránu na svetovom trhu s odhadovanou hodnotou vývozu 2 miliardy USD. Podľa údajov amerického ministerstva energetiky predstavuje ruský urán približne štvrtinu uránu používaného v amerických reaktoroch.“ V tejto súvislosti aj agentúra Bloomberg uviedla, že zákaz ‚nesie riziká‘. V decembri agentúra Bloomberg citovala zdroje, podľa ktorých ruská spoločnosť Tenex, ktorá sa zaoberá zahraničným obchodom a patrí ruskej štátnej korporácii Rosatom, varovala svojich amerických zákazníkov, že Moskva by mohla preventívne zakázať vývoz jadrového paliva do USA, ak by bol zákaz vývozu uránu schválený. Rosatom však vtedy túto správu odmietol ako „nepresnú“ a trval na tom, že Tenex „plní všetky svoje zmluvné záväzky a bude v tom pokračovať“.

 

 

Moskva následne bagatelizovala americký zákaz dovozu ruského obohateného uránu a hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že „nebude mať kritický vplyv na jadrový priemysel Ruska“. Podľa Peskova „USA sa uchýlili k zákazu dovozu uránu z dôvodu neschopnosti konkurovať ruskému jadrovému priemyslu, ktorý je jedným z najvyspelejších na svete“. Pre ruský jadrový priemysel to podľa neho nemá kritický význam. „Pre Američanov je ťažké konkurovať nám na medzinárodnej scéne. A keď je pre nich ťažké konkurovať, majú tendenciu siahnuť po všetkých prostriedkoch vrátane opatrení, ktoré rozkladajú, deformujú a rozbíjajú všetky normy a princípy medzinárodného obchodu,“ vyhlásil. „Nejde o nič iné ako o bezohľadnú konkurenciu a pokračovanie neskrývaného kurzu, ktorým sa Američania vybrali. Peskov označil ruský jadrový priemysel za ‚mimoriadne konkurencieschopný‘ a uviedol, že sa bude rozvíjať aj napriek sankciám. Podľa výročnej správy Rosatomu bolo Rusko v roku 2022 najväčším vývozcom obohateného uránu na svetovom trhu, čo predstavovalo približne 35 % celosvetového predaja paliva s odhadovanou hodnotou vývozu 2 miliardy USD. Presnú hodnotu ruského vývozu obohateného uránu v roku 2023 je ťažšie určiť, keďže Rusko ani väčšina jeho globálnych odberateľov údaje nezverejnili. Podľa nedávnej správy britského inštitútu Royal United Services Institute (RUSI), ktorá vychádza z viacerých zdrojov, však ruský vývoz v minulom roku dosiahol 2,7 miliardy dolárov.

.

 

Rusko zakázalo vývoz uránu do USA

Moskva minulý týždeň zakázala vývoz obohateného uránu do USA vrátane dodávok do iných krajín na základe dohôd o zahraničnom obchode so subjektmi registrovanými v rámci americkej jurisdikcie. Výnimky sa budú udeľovať len v prípade dodávok na základe jednorazových licencií schválených Federálnou službou pre technickú a vývoznú kontrolu a len ak sú v súlade s ruskými národnými záujmami.

Podľa amerického úradu pre energetické informácie Rusko v roku 2022 dodalo takmer štvrtinu obohateného uránu, ktorý poháňal americké komerčné jadrové reaktory, čím sa v tomto roku stalo hlavným zahraničným dodávateľom tohto paliva pre Ameriku. Ruské opatrenie obmedzujúce vývoz uránu do USA prijaté minulý týždeň bolo reakciou na zákaz dovozu ruského jadrového paliva zo strany Washingtonu. Podľa správy amerického Kongresu môže súčasná domáca kapacita na obohacovanie uránu dodať len 30 % paliva potrebného pre komerčné reaktory. Jonathan Hinze, prezident spoločnosti UxC, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu s jadrovým palivom, minulý mesiac pre agentúru Bloomberg uviedol, že v dôsledku zákazu by ceny obohateného uránu mohli vzrásť až o 20 %. Dočasné obmedzenie vývozu obohateného uránu do USA je reakciou na zákaz nákupu ruského jadrového paliva zo strany Washingtonu. Podľa dokumentu, ktorý ruská vláda zverejnila v piatok na internete, sa opatrenie týka aj vývozu v rámci dohôd o zahraničnom obchode s osobami registrovanými v jurisdikcii USA. Výnimku tvoria dodávky na základe jednorazových licencií vydaných Federálnou službou pre technickú a exportnú kontrolu. Rozhodnutie bolo prijaté na základe pokynov ruského prezidenta, uvádza sa v dokumente. Ešte v septembri Vladimír Putin navrhol obmedziť vývoz niektorých strategicky dôležitých surovín vrátane uránu na svetový trh v reakcii na pokusy Západu zablokovať Rusku prístup k niektorým tovarom vyrobeným v zahraničí. Putin vtedy na zasadnutí vlády povedal, že napriek západným obmedzeniam Rusko naďalej dodáva niektoré druhy tovaru na svetový trh „vo veľkých množstvách“ a v niektorých prípadoch si kupujúci s radosťou vytvárajú zásoby ruských výrobkov.

USA majú síce vlastné zásoby uránu, tie však nepostačujú na uspokojenie dopytu. V Rusku sa pritom nachádza najväčší komplex na obohacovanie uránu na svete, ktorý predstavuje takmer polovicu celosvetovej kapacity. Podiel Ruska na trhu s obohateným uránom sa odhaduje na približne 40 %, pričom hodnota jeho vývozu dosahuje 2,7 miliardy dolárov.

 

.

Dopad týchto opatrení

Ceny uránu v piatok po správe o obmedzení ruského vývozu vyskočili, pričom ponuky na dodávku v novembri 2025 vzrástli o 4 doláre na 84 dolárov za libru, ako uviedla spoločnosť UxC, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu. „Možno by sa našli niektoré energetické podniky, ktoré tento materiál očakávali a teraz by ho nemuseli dostať,“ povedal prezident spoločnosti UxC Jonathan Hinze pre agentúru Bloomberg. Hoci väčšina dodávok sa už uskutočnila v tomto roku, zákaz by podľa neho mohol začať bolieť už v roku 2025, čím by niektorí mohli zostať bez alternatívneho dodávateľa.

 

Čína strojnásobuje dovoz uránu z Ruska

Peking je pripravený stať sa v tomto roku najväčším dovozcom ruského jadrového paliva po tom, čo Moskva zakázala vývoz obohateného uránu do USA v odvete za selektívne obmedzenia Washingtonu. Podľa colných údajov Čína za posledných desať mesiacov nakúpila z Ruska obohatený urán v hodnote 849 miliónov dolárov, čo predstavuje 3,2-násobný nárast v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Len v októbri sa jej dovoz oproti septembru zdvojnásobil a dosiahol 216 mil. dolárov. Za rovnaké obdobie zvýšila svoje nákupy aj Južná Kórea, ktorá sa stala druhým najväčším dovozcom jadrového paliva z Ruska na 650 mil. dolárov. USA, ktoré boli vlani hlavným odberateľom ruského jadrového paliva, znížili svoje nákupy takmer o tretinu a za deväť mesiacov doviezli ruské jadrové palivo v hodnote 574 mil. dolárov, čím klesli na tretie miesto.

„USA sa bez ruského uránu síce zrejme na čas zaobídu, ale sú všetky predpoklady na to, aby sa realizovali dodávky, ktoré by obchádzali obmedzenia,“ uvádza partner expertnej skupiny Veta: „Ruský urán sa pravdepodobne dá čiastočne nahradiť dodávkami z iných krajín, pretože okrem Ruska dodávajú urán do USA aj kazašské, uzbecké, francúzske a kanadské spoločnosti, ale napríklad kazašský Kazatomprom je prepojený s ruským Rosatomom, takže teoreticky by sa vzhľadom na pretrvávajúcu závislosť USA od ruského uránu mohli obmedzenia na dodávky uránu do USA nahradiť dodávkami z iných krajín.“

Americké ministerstvo energetiky spolu s ďalšími príslušnými agentúrami pozorne sleduje dovoz z Číny, aby zabezpečilo riadne vykonávanie nedávno prijatého zákona o zákaze dovozu ruského uránu,“ uviedol hovorca ministerstva pre agentúru Reuters. Americkí úradníci monitorujú dovoz z Číny a ďalších krajín, aby „zabezpečili, že nedovážajú ruský urán,“ dodal hovorca. Čínske ministerstvo zahraničných vecí pre agentúru Reuters uviedlo, že „Čína sa vždy stavala proti akýmkoľvek nezákonným jednostranným sankciám a aplikovaniu americkej jurisdikcie v zahraničí“ a že spolupráca medzi Čínou a Ruskom je „nezávislým rozhodnutím dvoch suverénnych krajín na základe ich príslušných rozvojových potrieb, otvorene a čestne, bez toho, aby sa zamerala na akúkoľvek tretiu stranu a bez zasahovania alebo prekážok zo strany akejkoľvek tretej strany“. Čína je ochotná pokračovať v „normálnej hospodárskej a obchodnej spolupráci s krajinami na celom svete vrátane Ruska,“ dodalo ministerstvo.

 

Prečítajte si tiež

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

08:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bude v pondelok v Ankare diskutovať s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem o najnovšom vývoji v ruskej vojne na Ukrajine, uviedol v nedeľu turecký predstaviteľ.

08:36

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu podpísal zákon, na základe ktorého sa každému, kto po 1. decembri podpíše najmenej ročnú zmluvu s armádou a pôjde bojovať na Ukrajinu, odpustia dlhy do výšky desať miliónov rubľov (okolo 92.000 eur). Zákon sa vzťahuje na všetkých potenciálnych regrútov, voči ktorým bolo pred týmto termínom začaté konanie o vymáhaní pohľadávok. Doteraz existovala len možnosť odkladu splátok. Informovala o tom agentúra AFP.

08:16

Taliansko po necelých dvoch mesiacoch stiahne väčšinu zamestnancov zo svojich kontroverzne vnímaných prijímacích stredísk pre migrantov v Albánsku. Uviedla to v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na talianske médiá.

08:09

Rodiny a učitelia v španielskom meste Valencia v sobotu demonštrovali za prijatie opatrení v súvislosti so školami, ktoré koncom októbra poškodili ničivé záplavy. Povodne na východe Španielska si vyžiadali viac než 220 obetí na životoch a mali vplyv na vzdelávanie tisícov detí.

08:05

Švédska pobrežná stráž sa v sobotu pripojila k Dánsku pri monitorovaní čínskeho plavidla kotviaceho pri ich pobreží. Táto operácia súvisí s poškodením dvoch podmorských káblov v Baltskom mori.

07:57

Generálny tajomník OSN António Guterres z dohody o financovaní rozvojových štátov, ktorú prijali v noci na nedeľu účastníci konferencie o zmene klímy COP29 v Baku, vyjadril sklamanie. Podľa neho nezachádza dostatočne ďaleko. Krajiny vyzval, aby ju brali ako základ a stavali na nej.

07:49

Tisíce ľudí v Izraeli v sobotu večer opäť demonštrovali za prepustenie rukojemníkov, ktorých zajalo palestínske militantné hnutie Hamas.

protest v izraeli
Ľudia vykrikujú heslá počas protestu proti vláde premiéra Benjamina Netanjahua a žiadajú prepustenie rukojemníkov, ktorých v pásme Gazy zadržiava militantná skupina Hamas, v Tel Avive v Izraeli v sobotu 23. novembra 2024
07:47

Zvolený americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že na post ministerky poľnohospodárstva navrhol Brooke Rollinsovú, ktorá pôsobila už v jeho prvej vláde. Ide o nomináciu na poslednú vedúcu funkciu v jeho budúcej administratíve, informovala agentúra AFP.

Brooke Rollinsová
Na snímke Brooke Rollinsová
07:46

Účastníci konferencie COP29 v Azerbajdžane v noci na nedeľu miestneho času po náročných rokovaniach schválili dohodu, ktorá výrazne zvyšuje finančnú pomoc pre najchudobnejšie štáty sveta pri riešení zmeny klímy. Dohodli sa, že do roku 2035 im bohatšie krajiny každoročne poskytnú aspoň 300 miliárd dolárov. Adresáti tejto pomoci však dohodu kritizovali ako žalostne nedostatočnú.

07:39

V blízkosti izraelského veľvyslanectva v Jordánsku sa v noci na nedeľu strieľalo. Útočník podľa médií a nemenovaného zdroja spustil paľbu na policajnú hliadku, pričom troch policajtov zranil. Následne bol zastrelený políciou.

07:38

Rabín Zvi Kogan žijúci v Spojených arabských emirátoch (SAE) je od štvrtka nezvestný, potvrdila kancelária izraelského premiéra v sobotu večer. O jeho zmiznutí predtým informovali izraelské médiá. Izraelská špionážna agentúra Mosad má podozrenie, že ide o teroristický čin. Úrady sa obávajú, že ho uniesli.

07:28

V Rumunsku sa v nedeľu koná prvé kolo prezidentských volieb. Prieskumy favorizujú súčasného premiéra a šéfa sociálnych demokratov Iona-Marcela Ciolacua. Podľa médií by sa však novou hlavou štátu mohol stať aj krajne pravicový nacionalista George Simion, ktorý odmieta vojenskú pomoc Ukrajine, obdivuje Donalda Trumpa a popiera, že by bol ruským špiónom.

06:42

Futbalisti MŠK Žilina zvíťazili v šlágri 15. kola Niké ligy nad Spartakom Trnava 3:1 a znížili stratu na vedúci Slovan Bratislava na rozdiel jedného bodu. Všetky góly padli už v prvom polčase.

MŠK Žilina - FC Spartak Trnava
Na snímke sprava v súboji o loptu James Ndjeungoue (Žilina) a Kelvin Ofori (Trnava) v zápase 15. kola futbalovej Niké ligy medzi MŠK Žilina – FC Spartak Trnava
Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníčka si fotí mobilným telefónom rozsvietený vianočný stromček na Hlavnom námestí v Bratislave v piatok 22. novembra 2024

Autor: TASR-Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali