Moskva 22. novembra 2024 (HSP/Svpressa/Foto:Pixabay)
Medzi kladivom a nákovou: v nadchádzajúcej obchodnej vojne je Európa na strane toho, kto ju zrazí k zemi, píše Georgij Smirnov pre ruské noviny Svobodnaja Pressa
Európu rozdelí hospodárska politika Donalda Trumpa a zatiahne ju do obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Riziko takéhoto vývoja je vysoké, pretože v závislosti od záujmov rôznych krajín a odvetví je množstvo európskych spoločností napojených na americký trh a iné na čínsky trh, uviedol francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Trump predtým nevylúčil zavedenie 10 – 20 % cla na všetok tovar zo zahraničia, čo by mohlo mať vplyv na priemyselné odvetvia a krajiny v Európe závislé od vývozu. Zoznam zahŕňa ekologické dotácie navrhované ešte za Bidenovej vlády, ako aj clá na oceľ a hliník. Vzťahy medzi EÚ a Čínou sú už dosť napäté, najmä po tom, čo Európska komisia (EK) navrhla zaviesť vyrovnávacie clá na dovoz batériových elektrických vozidiel (BEV) z ČĽR. Peking reagoval clami na európske brandy, čo ovplyvnilo najmä vývozný potenciál francúzskeho koňaku, uvádza agentúra Bloomberg.
– Trump môže donútiť Európanov, aby pristúpili na obmedzenia, ktoré plánuje zaviesť. Bude od EÚ vyžadovať, aby všemožne obmedzovala obchod s Čínou, čo už Európania v zásade sami robia, ale zatiaľ v miernom rozsahu,“ zdôrazňuje Andrej Kušnirenko, docent medzinárodného obchodu na katedre medzinárodného obchodu VAVT Ruskej ekonomickej akadémie.
„SP”: Utrpí automobilový a chemický priemysel v Nemecku a Francúzsku?
– Áno, najmä prvý priemysel, dostáva veľa komponentov z Číny. Ani nie tak samotné materiály vzácnych zemín, ale mikročipy pre masovú výrobu. Špičkové technológie si Európania vyrábajú sami a masová výroba automobilových súčiastok sa nachádza v Číne a Južnej Kórei. Taiwan tiež, ale ten sa viac zameriava na pokročilé obvody ako na masovú výrobu.
„SP: Môžeme očakávať, že na pozadí problémov s chemickým priemyslom sa Nemecko vráti k spotrebe ruského plynu? A môže Rusko profitovať z eskalujúcej obchodnej vojny?
– Budú opatrnejší pri zavádzaní obmedzení voči ruskému LNG, ale je nepravdepodobné, že by sa vrátili k ruskému plynu z potrubia. Zároveň je nepravdepodobné, že Rusko bude mať z takýchto hospodárskych konfliktov prospech, pretože obmedzenia a prekážky medzinárodného obchodu spomalia ekonomiky účastníkov obchodnej vojny vo všetkých krajinách.
Čína je jedným z motorov globálneho rozvoja a jej spomalenie povedie k pomalšiemu rastu globálnej ekonomiky, čo zníži dopyt po zdrojoch vrátane ruských a zníži ich ceny. Samotná Čína bude spotrebúvať menej ropy z Ruska alebo ju bude nakupovať lacnejšie. V takejto situácii pravdepodobne nevyhráme. Skôr budeme prehrávať.
V diskusii pokračuje Pavel Selezňov, doktor politických vied, dekan Fakulty medzinárodných ekonomických vzťahov na Finuniverzite.
– Vzhľadom na surovinový potenciál našej krajiny a obrovskú potrebu svetovej ekonomiky v oblasti energonosičov Rusko zo svetového trhu nezmizne. Len čo dôjde k reálnemu pochopeniu situácie v Európe, napríklad ak národne orientované vlády európskych krajín si začnú vyjednávať preferencie, ako to už teraz robí Maďarsko, vyjednávacia pozícia Ruska sa výrazne posilní.
Nemôžem tvrdiť, že sa naše energetické zdroje vrátia do Európy „v nejakom všeobecne uznanom formáte“. Pokiaľ tieto zdroje prechádzajú cez sprostredkovateľov, je to pre európske podniky drahé. Keďže Nord streami boli zničené a faktor Ukrajiny (s plynovodmi, ktoré cez ňu prechádzajú) je veľmi rizikový, nemôžeme povedať, že dodávky ruskej energie do Európy budú v blízkej budúcnosti obnovené v plnom rozsahu. Rastúci počet národne orientovaných lídrov však prispeje k nájdeniu kompromisu s Ruskom.
„SP: Čo plánujú USA urobiť v súvislosti s Európou?
– Bez ohľadu na to, kto je prezidentom USA, Biden alebo Trump, postava hlavy štátu nemá strategický vplyv na americkú zahraničnú politiku. Línia zostáva rovnaká, v zahraničnej politike môžu byť len odchýlky a preferencie. Cieľom USA je ekonomické zničenie EÚ, aby si predĺžili svoju vlastnú existenciu, na čo sú štáty zvyknuté. Dovážajú oveľa viac, ako vyvážajú. Sú zvyknuté brať si od zvyšku sveta viac, ako za to dávajú. Preto je obchodná bilancia USA od roku 1976 v deficite a v súčasnosti dosahuje 1,126 bilióna USD (v obchode s Čínou dosahuje deficit 284 miliárd USD).
Cieľom Washingtonu je teda zlikvidovať strednú triedu v Európe, ktorá sa tam vytvorila počas rokov života bez chudoby. Vždy sme dávali za príklad bohatých európskych dôchodcov, ktorí cestujú po celom svete. Snívali sme o tom, že budeme na ich mieste. Tento bezoblačný život sa končí – urobilo sa všetko pre to, aby Európania zaplatili čo najvyššiu cenu, a to aj za americký skvapalnený zemný plyn – kvôli tomu boli zničené Nord streamy.
Pokiaľ ide o konfrontáciu medzi USA a Čínou, je jasné, ktorú stranu si Európa vyberie. Brusel presadzuje výlučne proamerickú politiku. Existuje však šanca zachrániť sa, ak budú mať národne orientovaní lídri európskych krajín, ako napríklad Maďarska a Slovenska, dostatok sily alebo ambícií.
Prečítajte si tiež
- Nemeckí podnikatelia a ekonómovia sa obávajú, že po Trumpovom návrate sa môže začať nová obchodná vojna medzi USA a Európskou úniou
- Le Maire: Obchodná vojna spôsobí globálnu ekonomickú krízu
- Šéfka MMF varovala Trumpa, že obchodná vojna by najviac zasiahla USA