Moskva 23. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR – Pavol Zachar, TASR/AP – Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Ruský minister obrany Sergej Šojgu reagoval na slová svojej nemeckej kolegyne Annegret Krampovej-Karrenbauerovej o potrebe zadržať Rusko pomocou jadrových zbraní
Berlín by si podľa neho mal pamätať, ako končí presun síl k ruským hraniciam.
“Na pozadí výziev k vojenskému obmedzeniu Ruska NATO dôsledne tiahne sily k našim hraniciam. Nemecká ministerka obrany musí dobre vedieť, ako to pre Nemecko a Európu skôr končilo,” povedal Šojgu.
Zdôraznil, že “bezpečnosť v Európe môže byť iba spoločná, bez porušenia záujmov Ruska”.
“NATO ale dnes nie je pripravené na rovnocenný dialóg o tejto otázke. Realizácia natovského plánu ,odstrašenie’ v Afganistane navyše skončila katastrofou, s ktorou sa teraz stretáva celý svet,” dodal Šojgu.
Krampová-Karrenbauerová 21. októbra v reakcii na otázku, či NATO uvažuje o scenároch zadržiavania Ruska pre regióny Baltského a Čierneho mora, vrátane vzdušného priestoru s jadrovými zbraňami, povedala, že treba Moskve dať jasne najavo, že západné krajiny sú ochotné “používať také prostriedky”.
“Nikto by nemal zvažovať možnosť útoku na partnerov aliancie v pobaltských krajinách a Čiernom mori,” zdôraznila.
Ministerka tvrdí, že Moskva údajne systematicky narúša vzdušný priestor týchto štátov, preto je potrebné ich ochrane venovať osobitnú pozornosť. Okrem toho obvinila Rusko z neustálych kybernetických útokov a podnecovania migračnej krízy na hranici Bieloruska a krajín EÚ.
Rusko obvinenia z útokov odmieta
Rusko opakovane vyhlásilo, že nemá žiadne agresívne plány proti žiadnym krajinám. Všetky lety ruských lietadiel sú vykonávané v prísnom súlade s medzinárodnými pravidlami pre využívanie vzdušného priestoru nad neutrálnymi vodami, bez narušenia hranice iných štátov.
Ruský minister obrany skôr uviedol, že NATO posilňuje infraštruktúru pozdĺž hraníc zväzového štátu Ruska a Bieloruska.
“Priama prítomnosť bloku NATO sa zvyšuje v blízkosti hraníc zväzového štátu Ruska a Bieloruska, zlepšuje sa jeho vojenská infraštruktúra, vytvárajú sa zásoby zbraní, vojenského vybavenia a materiálu a zavádzajú sa akcie pre presun vojakov,” povedal šéf ruského rezortu obrany.
Šojgu poznamenal, že Spojené štáty preniesli obrnenú brigádu pozemných síl a štyri mnohonárodnú práporové taktickú skupiny do Poľska a pobaltských krajín. Koalícia tiež vytvorila divízie NATO v Rumunsku, Poľsku a Lotyšsku.
Podľa neho sa počet prioritných síl NATO takmer zdvojnásobil – z 25 na 40 tisíc vojakov.
“Washington rozmiestňuje protiraketové systémy Aegis Ashore v Rumunsku a Poľsku. Všestrannosť ich odpaľovacích zariadení zároveň umožňuje použiť spoločne s antiraketami riadené strely Tomahawk a sľubné útočné zbrane vyvinuté Pentagonom,” dodal.
O 30 percent sa navyše zvýšil počet letov prieskumných a taktických lietadiel krajín NATO v regiónoch susediacich s Ruskom. Minister všeobecne zdôraznil, že “intenzita operačného a bojového výcviku zostáva vysoká”.