Podotkol, že pre ruské spoločnosti vcelku nie je úroveň cien ropy tak dôležitá ako pre niektoré účastnícke krajiny dohody OPEC+. V tom Rusku pomáhajú oi. nízke vlastné náklady na ťažbu ropy a dosť slabý kurz rubľa.
“Iná vec je, že pre ekonomiku vcelku a pre náš rozpočet bude znamenať nízka cena ďalšie výzvy. Prudký pokles ceny by mohol ovplyvniť kurz rubľa a rast inflácie, vytvoriť neurčitú situáciu v ekonomike a skomplikovať plánovanie,” zdôraznil Novak.
V pondelok poklesli svetové ceny ropy o viac ako päť percent. V 19.25 SEČ klesla cena marcových futures na ropu značky Brent o 5,7 percent na 50,72 dolárov za barel. Tak nízka cena nebola od 13. júla 2017. Cena februárových futures na ropu WTI klesla o 6,32% na 42,7 dolárov za barel.
Investori takto zareagovali na zníženie ako amerického, tak i globálneho trhu cenných papierov na pozadí situácie s rozpočtom v USA. Americká vláda 22. decembra čiastočne pozastavila prácu kvôli tomu, že Kongres nestačil skoordinovať nový rozpočet.
7. decembra sa organizácia OPEC+ dohodla na celkovom znížení ťažby ropy o 1,2 milióna barelov denne. Táto dohoda bude platiť pol roka, až do júla 2019. Z uvedeného objemu pripadá 800-tisíc barelov na členské krajiny OPEC a 400-tisíc na štáty, ktoré do kartelu nepatria. Rusko pristúpilo na zníženie ťažby o 228-tisíc barelov denne.
Investori pochybujú o efektivite tohto plánu na vyvažovanie trhu. Analytici JBC Energy, ktorých názor uvádza The Wall Street Journal, si myslia, že krajiny OPEC budú v prvej polovici roka 2019 ťažiť denne o 760-tisíc barelov viac v porovnaní s prvým polrokom 2018. Denná ťažba v krajinách OPEC+ sa zvýši o 170-tisíc barelov v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, a to hlavne vďaka Rusku, domnievajú sa experti.