Moskva 25. septembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP/Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo)
Aktualizácia 25. septembra 2024
Putin uviedol, že nová ruská jadrová stratégia bude obsahovať možnosť použitia jadrových zbraní v prípade „agresie proti Rusku zo strany akéhokoľvek nejadrového štátu, ale s účasťou alebo podporou jadrového štátu. Takýto prípad sa navrhuje považovať za ich spoločný útok na Ruskú federáciu“
Treba poznamenať, že pod túto definíciu môže spadať aj vojna na Ukrajine. Predtým Putin povedal, že umožnenie útoku západných rakiet dlhého doletu na Rusko by znamenalo, že krajiny NATO by sa zúčastnili na vojne proti Rusku.
Celý Putinov citát znie takto: „navrhuje sa urobiť niekoľko spresnení, pokiaľ ide o vymedzenie podmienok použitia jadrových zbraní. Návrh zásad tak rozširuje kategóriu štátov a vojenských aliancií, proti ktorým sa vykonáva jadrové odstrašovanie. Doplnil sa zoznam vojenských hrozieb, na ktorých neutralizáciu sa prijímajú opatrenia jadrového odstrašovania. Chcel by som upozorniť najmä na ďalšiu vec: v aktualizovanej verzii dokumentu sa navrhuje, aby sa agresia proti Rusku zo strany akéhokoľvek štátu, ktorý nemá jadrové zbrane, ale za účasti alebo s podporou štátu, ktorý má jadrové zbrane, považovala za spoločný útok na Ruskú federáciu.
Ďalšie Putinove vyhlásenia o zmenách ruskej jadrovej doktríny
Putin uviedol, že kritické ohrozenie ruskej suverenity konvenčnými zbraňami bude dôvodom na jadrovú odpoveď.
Taktiež uviedol, že spoľahlivé informácie o vypustení leteckých útočných prostriedkov, ako aj bezpilotných lietadiel smerom na Rusko „budú znamenať jadrovú odpoveď“.
Okrem toho si Rusko podľa Putina vyhradzuje právo použiť jadrové zbrane v prípade agresie voči Bielorusku.
Zmena ruskej jadrovej doktríny. Čo to znamená?
Pokiaľ ide o Putinom ohlásené zmeny v jadrovej doktríne Ruska, kde sa navrhuje zaviesť klauzulu, podľa ktorej by sa vojna proti Rusku zo strany nejadrovej krajiny s podporou jadrovej mocnosti (čo by sa interpretovalo ako ich „spoločný útok na Rusko“) stala dôvodom na použitie ruských jadrových zbraní.
Ak sa tieto zmeny vykonajú, bude to pre Rusko dôvod na použitie jadrových zbraní vo vojne na Ukrajine. A to nielen proti Ukrajine, ale aj proti západným krajinám, ktoré ju vo vojne podporujú.
Toto vyhlásenie bolo samozrejme urobené na pozadí diskusií na Západe o zrušení zákazu úderov raketami dlhého doletu na Ukrajinu. Putin predtým povedal, že povolenie takýchto úderov by znamenalo, že krajiny NATO sa pridajú k vojne proti Rusku. Oznámením zmien v jadrovej doktríne Putin zrejme dáva jasne najavo, že v reakcii na raketové údery proti Rusku môže použiť jadrové zbrane.
Či ich v skutočnosti použije, je otvorená otázka.
Stupeň napätia v predvečer Bidenovho možného rozhodnutia o raketových úderoch Západu proti Rusku však stúpa ešte viac.
Prezident vyzval na jadrovú obozretnosť
Prezident Slovenskej republika vyzval Úrad jadrového dozoru SR a ďalšie orgány, aby zvýšili pohotovosť, aby Slovensko vedelo čeliť prípadnému jadrovému incidentu na Ukrajine. Vyhlásil to v stredu prezident SR Peter Pellegrini na brífingu pre slovenské médiá v priestoroch OSN v New Yorku.
Pellegrini reagoval na Zelenského prejav v OSN, v ktorom tvrdil, že Rusi chcú zaútočiť na ukrajinské jadrové elektrárne. Odhliadnuc od toho, že keby to Rusi chceli, už to mohli mnohokrát urobiť, zmena jadrovej doktríny je o dôvod naviac pre zvýšenú obozretnosť zo strany orgánov jadrového dozoru Slovenskej republiky.
Prvá reakcia z Ukrajiny
Prvá reakcia ukrajinských orgánov na Putinom oznámené zmeny v ruskej jadrovej doktríne, ktoré umožňujú použitie jadrových zbraní vo vojne na Ukrajine.
„Okrem jadrového vydierania Rusko nemá nič iné, žiadne iné nástroje na zastrašovanie sveta. Tieto nástroje nebudú fungovať,“ napísal vedúci kancelárie prezidenta Andrej Jermak.
Prečítajte si tiež:
- Prezident: Orgány SR musia byť pripravené na jadrový incident na Ukrajine
- Ukázala sa pravá podstata Zelenského plánu víťazstva