Na konci mája navštívila Angela Merkelová Čínu a krátko pred tým navštívila aj Rusko. Američania podozrievavo vnímajú aktivity Berlína a obávajú sa vzniku trojuholníka Rusko-Čína-Nemecko, pretože vznik euroatlantického bloku odsunie Američanov na perifériu svetovej politiky. Američania sa budú preto snažiť zo všetkých síl zabrániť transatlantickému rozkolu, zvyšujú svoj tlak na EÚ, no Nemecko ako najsilnejšia ekonomika EÚ sa už evidentne snaží zbaviť americkej kontroly. Americké vypovedanie jadrovej dohody s Iránom zhoršilo aj bilaterálne vzťahy medzi USA a Francúzskom, dôvody sú pochopiteľné. Ani Nemecko a ani Francúzsko nechce prinášať ekonomické obete v prospech USA.
Antizápadné spojenectvo Ruska a Číny už dnes predstavuje globálne centrum sily, ktoré ukazuje svoju efektivitu. Ak sa k Moskve a Pekingu pridá aj Berlín, oslabenie Američanov na medzinárodnej scéne sa stane ešte markantnejšie. Politické procesy, ktoré momentálne v Nemecku silnejú poukazujú na to, že Nemci sa snažia zbaviť kontroly USA. Nemci, ktorí svoju štátnu subjektivitu stratili v roku 1949 (Nemecko sa rozdelilo na NDR a NSR) dúfali, že svoju politickú subjektivitu získajú pádom Berlínskej steny v roku 1990. Nestalo sa tak, prišlo síce k zjednoteniu Nemecka, Nemci však ostali aj naďalej v “americkom inkubátore” a americkej agresívnej supremácii (1990 – 2004) charakteristickej pre jednopolárny svet, nedokázali Nemci odolávať.
Situácia dnes sa však mení, Rusko a Čína ukončili obdobie americkej dominancie, americký prezident Donald Trump svojou politikou vnáša nestabilitu do vzťahov medzi USA a EÚ. Nemecky establishment sa čoraz viac stáva zainteresovaným vo veci obnovenia svojej vlastnej štátnej suverenity. Trump núti Berlín chrániť vlastné ekonomické záujmy, Nemcom už prestáva vyhovovať stimulácia americkej ekonomiky na nemecký úkor. V súčasnosti však Nemci nemôžu Američanom oponovať osamotení, a to ich približuje práve k Rusku a Číne.
V kontexte spomenutých udalostí preto nikoho neudivuje Merkelovej návšteva Číny a Ruska. Merkelová rokovala s čínskymi a ruskými významnými politikmi za zatvorenými dvermi. O čom rokovali, sa môžeme len dohadovať, no osud Nord Stream 2 sa prerokúval následne v Berlíne a Bruseli, napriek tlaku a nesúhlasu USA. To by naznačovalo, že formovanie trojuholníka Rusko – Čína- Nemecko pokračuje úspešne dopredu.