Moskva 22. júla 2023 (HSP/Washingtonpost/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)
Ruské úrady v piatok zadržali Igora Girkina, bývalého ruského veliteľa na Ukrajine a prominentného vojnového blogera, údajne na základe obvinenia z propagácie extrémizmu, čo je prvý prípad, keď Moskva zakročila proti horlivému podporovateľovi vojny na Ukrajine, ktorý však hlasno kritizoval ruských lídrov a ich vojenskú stratégiu, informuje o tom The Washington Post
Kritika vojny a armády je v Rusku nezákonná a úrady nemilosrdne zasahujú proti tým, ktorí vyjadrujú protivojnové názory, vrátane školákov. Podľa The Post, ruské orgány činné v trestnom konaní však ignorovali ostrú, často plamennú kritiku provojnových jastrabov, ktorí kritizovali rozhodnutia na bojisku, odsudzovali opakované vojenské neúspechy a požadovali tvrdšie útoky na Ukrajinu.
Girkin, ktorý je známy aj pod pseudonymom Igor Strelkov, je bývalým príslušníkom Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Zohral úlohu pri ruskej invázii a anexii Krymu v roku 2014 a potom pôsobil ako veliteľ v Ruskom kontrolovaných oblastiach Donbasu na východe Ukrajiny, kde pomáhal podnecovať separatistickú vojnu a bol obvinený z mimosúdnych popráv.
V novembri súd v Holandsku usvedčil Girkina a dvoch spoluobžalovaných z vraždy v prípade zostrelenia letu Malaysia Airlines 17 nad východnou Ukrajinou v roku 2014, pri ktorom zahynulo všetkých 298 cestujúcich a členov posádky na palube. Rusko v tomto prípade chránilo Girkina pred vydaním.
Teraz je však Girkin obvinený z “verejných výziev na extrémistické aktivity” na internete, informovali ruské štátne tlačové agentúry. V piatok večer sa dostavil na moskovský súd na predbežné vypočutie, kde vyšetrovatelia žiadali, aby bol uväznený na dva mesiace.
Girkinova manželka Miroslava Reginská ako prvá informovala o zadržaní svojho manžela na svojom blogu na Telegrame, ktorý má takmer milión odberateľov, a uviedla, že policajti v piatok ráno vstúpili do ich bytu a “odviedli ho na neznáme miesto”.
Girkinovi stúpenci vo vyhlásení na jeho blogu spojili zadržanie s jeho kritikou spôsobu, akým Rusko vedie vojnu na Ukrajine, a s jeho požiadavkami na vyvodenie zodpovednosti po krátkej vzbure, ktorú koncom júna zorganizoval šéf žoldnierov Wagner Jevgenij Prigožin.
“V poslednom čase, po udalostiach z 24. júna tohto roku, sa Igor dôsledne usiloval o odsúdenie činnosti nelegálnej ozbrojenej skupiny PMC “Wagner” a aktivít jej vodcu Prigožina na štátnej úrovni, za čo sa mu otvorene vyhrážali,” uvádza sa vo vyhlásení. “Sme presvedčení, že dnešné zadržanie podkopáva dôveru obyvateľov krajiny v orgány činné v trestnom konaní a považujeme ho za pokračovanie nečestného boja proti Igorovi, ktorý má mimoriadne negatívne dôsledky pre stabilitu krajiny v podmienkach špeciálnej vojenskej operácie,” dodalo sa vo vyhlásení, pričom sa použil eufemizmus Kremľa pre vojnu.
Prigožinova vzbura, pri ktorej bolo zostrelených niekoľko ruských vojenských lietadiel a konvoj Wagnerových stíhačiek s ťažkými zbraňami podnikol krátky “pochod na Moskvu”, kým bieloruský prezident Alexander Lukašenko nepomohol sprostredkovať dohodu o jej odvolaní, rozbúrila ruský “vlastenecký” tábor – skupinu otvorených komentátorov, blogerov a bývalých vojenských dôstojníkov, ktorým Kremeľ povolil kritizovať armádu, zrejme preto, že skupina neúnavne podporuje vojnu ako celok.
Mnohí členovia tejto skupiny vyzývali Putina, aby potrestal Prigožina za destabilizáciu spoločnosti, a boli pobúrení, keď ruský líder nechal Prigožina a Wagnera na slobode. Iní naznačovali, že Prigožin oprávnene kritizoval najvyššie vojenské vedenie krajiny a jeho pokusy absorbovať žoldniersku skupinu, ktorá bola chválená ako jedna z efektívnejších ruských jednotiek, zatiaľ čo regulárna armáda je často považovaná za nefunkčnú.
Okrem toho, že Putin povolil ich kritiku, dokonca niektorým popredným provojenským komentátorom poskytol niekoľko osobných stretnutí, aby si vypočul ich sťažnosti. Podľa The Washington Post, však prípad proti Girkinovi signalizuje, že tolerancia Kremľa sa možno vyčerpala.
Girkin na svojom blogu označil Prigožina za zradcu a zosmiešnil Putinovo rozhodnutie stretnúť sa s ním a ďalšími veliteľmi Wagner len niekoľko dní po vzbure, pričom naznačil, že ide o prejav prezidentovej slabosti.
“Tí, ktorí zostali pod velením bastarda a zradcu Prigožina, sú teraz, po vzbure a vyvraždení ruskej armády… zradcami, pretože preukázali ochotu zabiť kohokoľvek a kdekoľvek na príkaz tých, ktorí im platia peniaze,” napísal Girkin začiatkom júla.
Girkin tiež priamo obvinil Putina z nerozhodnosti a kritizoval prezidentovu čoraz väčšiu neprítomnosť na verejnosti a slabé výsledky krajiny na bojisku.
“Úbohé fňukanie, sťažnosti na partnerov… už veľmi, veľmi dlho sa prezidentova rétorika ani zďaleka nepodobá tradičnému “mužskému štandardu”… len veľa rečí, málo činov a úplná absencia akejkoľvek vôle prevziať zodpovednosť za neúspechy,” napísal Girkin 18. júla. “Toto je štýl ‘neskorého Putina’ približne od roku 2014 spolu s nepodloženými chválenkárskymi lžami.”
Len o pol hodiny neskôr Girkin zverejnil ďalší príspevok, v ktorom navrhol Putinovi odstúpiť, za čo sa ruské opozičné osobnosti ocitli vo väzení a čo by sa podľa ruských zákonov mohlo považovať za “výzvy k extrémizmu”.
“Krajina neprežije ďalších šesť rokov s touto zbabelou priemernosťou pri moci,” napísal Girkin. “A jediná užitočná vec, ktorú by mohol urobiť ‘pred koncom’, je zabezpečiť odovzdanie moci niekomu skutočne schopnému a zodpovednému.”
Girkin, ktorý sa sám označuje za ruského nacionalistu, je bývalý plukovník FSB, ktorý pred deviatimi rokmi pomáhal viesť vpád Moskvy na východnú Ukrajinu.
V roku 2014 sa Girkin s niekoľkými desiatkami maskovaných mužov vkradol do ukrajinského mesta Slovjansk, kde obsadil vládne budovy a policajnú stanicu. Krátko nato sa Girkin vyhlásil za “najvyššieho veliteľa” Doneckej ľudovej republiky a vyvesil ruskú vlajku na znak vernosti bábkového štátu Moskve. Ukrajinské sily ho čoskoro vytlačili zo Slovjanska, ale obvinili Kremeľ, že nebol dostatočne rozhodný a neposlal posily.
Počas svojho pôsobenia v Donecku sa Girkin údajne podieľal na zničení letu Malaysia Airlines 17. Po vyšetrovaní vedenom Holandskom súd v Holandsku odsúdil Girkina a ďalších dvoch mužov za údajnú úlohu pri prevoze raketového systému zem-vzduch Buk z ruskej základne na Ukrajinu a jeho umiestnení. V neprítomnosti boli odsúdení na doživotie.