Moskva/Viedeň 17. novembra 2024 (HSP/Foto:Pixabay)
Rakúsko bolo doteraz jednou z troch vnútrozemských stredoeurópskych krajín, ktoré sa bránili politike EÚ požadujúcej odpojenie sa od dodávok ruského zemného plynu, pričom tieto krajiny, medzi ktoré patrí aj Maďarsko a Slovensko, sa odvolávali na náklady a logistické ťažkosti spojené so zabezpečením alternatívnych a cenovo dostupných zdrojov energie
Gazprom v sobotu skoro ráno zavrel kohútiky plynu smerujúceho do Rakúska po tom, ako rakúska energetická spoločnosť OMV oznámila, že prestane platiť za dodávky po tom, ako získala od Medzinárodnej obchodnej komory arbitrážny rozsudok vo výške 230 miliónov eur v súvislosti so zmluvným sporom s ruským plynárenským gigantom.
Rakúsko sa od 60. rokov minulého storočia spoliehalo na lacný a spoľahlivý ruský plyn dodávaný potrubím, pričom dodávky pomáhali zabezpečovať energetickú bezpečnosť stredoeurópskeho štátu a podporovali „hospodársky zázrak“, vďaka ktorému sa Rakúsko stalo jednou z najbohatších krajín EÚ podľa HDP na obyvateľa.
V decembri 2023 získavalo Rakúsko až 98 % plynu z Ruska. Ešte v júli 2024 to bolo viac ako 80 %.
Očakáva sa, že Viedeň bude teraz kupovať plyn od Nemecka, pričom za toto privilégium pravdepodobne zaplatí vyššiu cenu, keďže Berlín je teraz sám závislý od dovozu skvapalneného zemného plynu, ktorý je drahší kvôli potrebe jeho prepravy loďou, stlačenia a dekompresie.
Podľa nedávneho prieskumu spoločnosti Deloitte sa rakúska ekonomika v roku 2023 prepadne do recesie a 3 zo 4 miestnych spoločností sa obávajú deindustrializácie.
Priemysel tvorí približne 22 % rakúskeho HDP. Dlhodobé zastavenie dodávok ruského plynu by pravdepodobne ešte viac prehĺbilo hospodárske problémy krajiny, najmä vzhľadom na to, že európske ceny plynu v spotovom obchodovaní dosiahli v roku 2024 svoje maximum v podmienkach obmedzených dodávok s blížiacou sa zimou.
Hoci rakúsky kancelár Karl Nehammer v piatkovom televíznom prejave k národu uviedol, že Viedeň sa na rozhodnutie Gazpromu „pripravovala“, jeho koaličná vláda už predtým oznámila plány ukončiť dovoz ruského plynu až v roku 2027.
Nehammerova koalícia utrpela v septembrových voľbách dramatickú porážku, keď opozičná Slobodná strana Rakúska získala 28,8 % hlasov a väčšinu kresiel. Nehammer prisľúbil, že nevytvorí koalíciu s opozičnou stranou, ktorá vyzvala Viedeň, aby zachovala ruský plyn ako súčasť rakúskeho energetického mixu, a namiesto toho sa snaží o spojenectvo s menšími stranami vrátane Sociálnodemokratickej strany Rakúska a strany Nové Rakúsko a Liberálne fórum.