Vladimir Putin

NAŽIVO

Európska centrálna banka ešte viac uvoľní svoju menovú politiku, ak obchodné napätie zasiahne jej krehkú ekonomiku. Uviedli to vo štvrtok (17. 4.) analytici v prieskume pre agentúru Reuters.

 

15:51

Počas návštevy Talianska americký viceprezident J.D. Vance vyjadril optimizmus v súvislosti s ukončením vojny na Ukrajine. Talianskej premiérke Georgii Meloniovej dokonca povedal, že ju o vývoji rokovaní bude informovať. Informuje AFP a ANSA.

15:49

Predstaviteľ poľského ministerstva vnútra dnes uviedol, že počet prevádzačov zadržaných na hranici Poľska s Bieloruskom v tomto roku naznačuje možný výrazný pokles v porovnaní s rokom 2024. Informuje PAP.

14:58

USA predstavili ešte včera nové prístavné poplatky pre lode vyrobené a prevádzkované Čínou. Cieľom je podporiť domáci lodiarsky priemysel a obmedziť dominanciu Číny v tomto sektore. Informuje AFP.

14:56

Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí vyjadril pochybnosti o zámeroch Spojených štátov deň pred plánovaným druhým kolom rokovaní Teheránu a Washingtonu o jadrovej dohode. Informuje AFP a ANSA.

 

14:56

Maďarsko očakáva, že do šiestich mesiacov podpíše obchodnú dohodu s USA, ktorá by mu mohla pomôcť kompenzovať vplyv ciel prezidenta Donalda Trumpa. Uviedol to ešte vo štvrtok neskoro večer pre web www.ot.hu maďarský premiér Viktor Orbán. Informuje Reuters.

 

14:54

Ako uviedol denník Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na osoby oboznámené so situáciou, americký prezident Donald Trump už niekoľko mesiacov súkromne zvažuje odvolanie šéfa Federálneho rezervného systému Jeroma Powella.

Jeho odvolanie ostáva otvorené. Konečné rozhodnutie, či ho odvolať pred koncom jeho funkčného obdobia na budúci rok, je neisté. Informuje portál businesstimes.

12:47

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ navštívi budúci týždeň Washington. Tam by mal rokovať s vysokopostavenými americkými predstaviteľmi o uzavretí dlho očakávanej dohody o nerastných surovinách. Šmyhaľ tak urobí na základe „memoranda o zámere“, ktoré vo štvrtok podpísali USA s Ukrajinou. Informuje AFP.

12:47

Európske krajiny sa musia rozhodnúť, či znovu zavedú sankcie voči Iránu, pretože Teherán nedodržiava súčasnú jadrovú dohodu, uviedol americký minister zahraničných vecí Marco Rubio. Informuje AFP a Reuters.

12:12

Turisti si za vstup do Benátok priplatia. Tí, ktorí pricestujú do Benátok na jeden deň, budú musieť od piatka platiť vstupný poplatok v dvojnásobnej výške. Za jednodňovú návštevu mesta zaplatia desať eur. Informuje DPA.

12:09
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Rusko-Západ: Stúpajúca stávka

V Rusku sa čoraz viac šíri názor, že cieľom Spojených štátov a “kolektívneho Západu” na čele s Washingtonom je konečné riešenie “ruskej otázky”, píše Ivan Timofeev pre Modern Diplomacy

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin
❚❚
.

Za takýto cieľ sa považuje porážka Ruska, vyrovnanie jeho vojenského potenciálu, reštrukturalizácia jeho štátnosti, pretvorenie jeho identity a prípadná likvidácia ako samostatného štátu. Tento názor zostával dlho na periférii zahraničnopolitického myslenia. Uplynulý rok a pol toho veľa zmenil. Dnes sa toto vnímanie cieľov Západu stalo hlavným prúdom. Má stabilný a racionálne reflektovaný charakter. Samotné Rusko vedie aktívnu recipročnú politiku voči ukrajinskému štátu, ktorého existenciu v pôvodnej podobe a hraniciach Moskva vníma ako kľúčovú bezpečnostnú výzvu.

Historická skúsenosť z minulého storočia ukazuje, že spôsobenie totálnej porážky nepriateľovi s následnou reštrukturalizáciou jeho štátnosti je v zahraničnopolitickej praxi skôr pravidlom ako výnimkou. Práve v tom spočíva kľúčový rozdiel oproti konfliktom z 18. a 19. storočia, keď sa vojenská porážka nepriateľa považovala za spôsob, ako získať ústupky, ale nie prebudovať základy jeho štátnosti.

Skúsenosť 20. a 21. storočia nie je vždy lineárna, ale jej opakovanie je zrejmé. Porážka Nemecka v prvej svetovej vojne viedla k citeľnému pretvoreniu jeho štátnosti. Určovali ju vnútorné rozpory. Zavŕšila ju však porážka krajiny vo vojne. Porážka Nemecka po druhej svetovej vojne viedla k oveľa radikálnejším dôsledkom. Krajina bola rozdelená, zbavená samostatnosti v zahraničnej politike a takmer úplne prebudovaná. Vojenská porážka a následná okupácia viedli k preformátovaniu ďalších veľkých mocností – Japonska a Talianska. Sovietsky zväz sa ako víťazná krajina aktívne podieľal na riešení “nemeckej otázky”. V krajinách oslobodených spod nacistickej okupácie ZSSR aktívne vytváral socialistické režimy. Následná studená vojna takéto zmeny sťažila. Každý takýto pokus sa stretol s odporom nepriateľa. Niekedy sa boj skončil nerozhodne, ako sa to stalo v Kórei. Niekedy Sovietsky zväz prevzal moc a spôsobil napríklad Spojeným štátom bolestivú porážku vo Vietname. Niekedy boli Spojené štáty úspešné pri pomoci protisovietskym silám, napríklad v Afganistane.

.

Rozpad ZSSR dal Washingtonu voľnú ruku. Napriek rétorike sovietskej a neskôr ruskej strany, že studená vojna sa skončila víťazstvom oboch strán, realita hovorila inak. Bývalé socialistické krajiny sa rýchlo integrovali do euroatlantických štruktúr za aktívnej pomoci nových miestnych elít a so širokou podporou verejnosti. Samotné Rusko deklarovalo svoju túžbu vrátiť sa do “civilizovaného sveta”. Spojené štáty a Západ ako celok dostali širokú carte blanche pri reštrukturalizácii obrovského priestoru a nie bezdôvodne to považovali za výsledok svojho nekrvavého víťazstva nad Sovietskym zväzom. Bez protiváhy USA uskutočnili niekoľko vojenských intervencií, ktoré sa tiež skončili úplnou reštrukturalizáciou cieľových štátov. Juhoslávia sa rozpadla. Irak bol obsadený, jeho vodca popravený a systém vlády zmenený. Došlo aj k prelomeniam. V Afganistane sa rýchle víťazstvo zmenilo na ťažkú partizánsku vojnu, ktorá viedla k následnému stiahnutiu vojsk. Vojenský zásah v Iráne sa neuskutočnil, hoci bol plánovaný. Severná Kórea sa stala jadrovou veľmocou, čo prudko znížilo pravdepodobnosť vonkajšej invázie. Úspešné intervencie USA vyvolali nespokojnosť v Moskve, ale do istého momentu nepriniesli veľké protesty. Vo vnútri krajiny sa podporovali alebo aspoň neodsudzovali rozsiahle západné investície, úzka humanitárna spolupráca a záujem ruskej spoločnosti o Západ až do konca roka 2010.

Súčasne sústavné a rastúce odmietanie ruských orgánov bolo spôsobené dvoma tendenciami. Prvou boli čoraz hmatateľnejšie pokusy západných krajín o dialóg s tzv. ruskou občianskou spoločnosťou, obchádzajúci štát. V tejto paradigme stáli proti sebe “dobrá” občianska spoločnosť a “zlá” vláda. Rastúcu a pochopiteľnú alergiu Moskvy vyvolával pojem “ruský režim”. Naznačoval alebo dokonca priamo naznačoval, že Západ nejakým spôsobom vníma občiansku spoločnosť ako protiklad vlády a nepovažuje ju za súčasť jedného politického spoločenstva. Čím zámernejší a demonštratívnejší bol tento prístup zo strany západných štátov, tým väčší odpor vyvolával v Moskve. Na Západe sa tento prístup ospravedlňoval tým, že ruská demokracia má nedostatky, čo len zvyšovalo podráždenie v Moskve. Ruské úrady sa zjavne nechceli spoliehať na vonkajšie hodnotenia štruktúry štátu. Navyše menovateľ takýchto hodnotení čoraz viac určovali nielen vyspelé demokracie, ale aj východoeurópske a pobaltské krajiny so svojou kyticou historických krívd a komplexov. Skúsenosti s “farebnými revolúciami” v postsovietskom priestore len posilnili obavy Moskvy. V Gruzínsku, Kirgizsku a na Ukrajine sa verejným protestom dostalo plnej morálnej, politickej a dokonca aj materiálnej podpory zo strany západných krajín, zatiaľ čo úrady boli, naopak, často démonizované. Revolučná zmena moci, hoci v záujme demokratizácie a rozvoja, bola v Moskve prirodzene vnímaná ako výzva. V ruskej elite sa sformoval stabilný konsenzus – budovanie štátu by malo a môže prebiehať len vnútornými silami. Účasť akejkoľvek vonkajšej sily je neprijateľná v akejkoľvek forme. Konsenzus sa začal formovať už v polovici 90. rokov a do konca prvého funkčného obdobia Vladimíra Putina sa zmenil na jasnú politickú líniu.

Druhý trend, ktorý mal významný vplyv na zmenu ruských názorov, súvisel s politikou USA a EÚ v postsovietskom priestore. Rusko pohltilo integráciu krajín strednej a východnej Európy do západných štruktúr, pravdepodobne ich považovalo za toxický prínos. Na rozdiel od stereotypu rozšíreného na Západe, ktorý Moskve pripisoval túžbu obnoviť ZSSR, skutočné ciele mali ďaleko od imperiálnych ambícií. Rusko netúžilo opäť prevziať obrovské imperiálne bremeno, živiť miestne elity a kupovať si lojalitu obyvateľstva. Celkom ho uspokojovala neutralita bývalých sovietskych republík a dokonca aj spolupráca so Spojenými štátmi v postsovietskom priestore za predpokladu, že takáto interakcia bude prebiehať na rovnocennom základe.

Začiatkom roka 2000 Moskva nenamietala proti americkej vojenskej prítomnosti v Strednej Ázii a potom dlhý čas pomáhala zásobovať západné jednotky v Afganistane. Moskva však bola kategoricky nespokojná s perspektívou západných projektov bez ruskej účasti. Keďže Vladimir Putin aktívne presadzoval politiku budovania konštruktívnych vzťahov s USA a EÚ vo všetkých ohľadoch, existovala nádej, že postsovietsky priestor zostane neutrálnym poľom spolupráce. Postupne sa však ukázalo, že inkluzívnosť voči Rusku bude čoraz menšia. Ďalším budíčkom boli “farebné revolúcie”. O rastúcich obavách ruského vedenia sa diskutovalo, ale západní partneri ich zakaždým zdvorilo odmietli. Západ zjavne jednoducho nepovažoval za potrebné brať do úvahy záujmy Ruska. Po totálnej recesii hospodárstva, rozsiahlom odlive mozgov, sérii vnútorných konfliktov, bujnejúcej kriminalite, korupcii, úniku kapitálu a definitívnom dokončení prechodu na status surovinového prívesku (ktorý sa začal za Leonida Brežneva), poklese pôrodnosti, náraste alkoholizmu a triezvej úmrtnosti bolo pre Rusko ťažké vnímať ho ako vážneho konkurenta. Svoju úlohu zohrali aj malomeštiacke záujmy elít niektorých postsovietskych krajín, ktoré získavali politický kapitál predávaním “ruskej hrozby” Západu.

Podcenenie vôle ruského vedenia obnoviť štátnosť a zabrániť hre s nulovým súčtom v postsovietskom priestore bolo veľkou chybou. S každou novou krízou Západ nebral do úvahy reálne najhoršie scenáre, v ktorých by Rusko bránilo svoje záujmy silou a hralo protihru na reformu postsovietskych štátov. Prvou vážnou krízou bola päťdňová vojna s Gruzínskom, počas ktorej ruská strana nielenže tvrdo reagovala na útok proti mierovému kontingentu, ale aj uznala nezávislosť Abcházska a Južného Osetska. Západ prejavil prezieravosť, keď štandardne uznal chyby gruzínskeho vodcu a urovnal krízu s Ruskom. Cenou však bol precedens skutočnej revízie hraníc. Po ďalšej ukrajinskej revolúcii v rokoch 2013 – 2014 Moskva rýchlo reagovala “krymskou jarou” a potom podporou odporu v Donbase. Minské dohody ponechali možnosť relatívne mäkkého východiska z krízy. Tvrdá a rozhodná línia Ruska však už vtedy vyvolala na Západe znepokojenie. Tu sa zvolila cesta zadržiavania Moskvy a boja proti nej. Vzťahy medzi Západom a Ruskom v postsovietskom priestore, a najmä na Ukrajine, sa napokon dostali do režimu súperenia a neskôr by niektorí západní lídri otvorene označili minské dohody za manéver na prípravu nového boja. Ruská podpora sýrskej vláde ukázala, že Moskva zabráni “sociálnemu inžinierstvu” mimo postsovietskeho priestoru.

.

Napriek očakávaniu novej krízy mnohí vrátane Ruska považovali scenár plnohodnotnej vojenskej operácie proti Ukrajine za nepravdepodobný. Rusko bolo hlboko zakorenené v globálnej ekonomike orientovanej na Západ. Vzájomná obchodná závislosť s EÚ bola stále vysoká. V Rusku neexistovalo hodnotové odmietanie Západu, hoci niektoré spoločenské javy a hnutia boli kritizované a spôsobovali prirodzenú kompenzáciu obrátením sa k tradičným hodnotám. Pre Moskvu zostala kľúčovou otázkou bezpečnosť západných hraníc. Ruské orgány zrejme vychádzali z nevyhnutnosti postupnej militarizácie Ukrajiny aj východného krídla NATO, po ktorej by v pre Rusko nevhodnej chvíli nasledovala vojenská kríza. Neonacizmus na Ukrajine nebol rozšírený a nemal veľkú podporu obyvateľstva, ale tolerancia radikálnych hnutí zo strany kyjevských úradov vyvolala v Rusku kategorické odmietnutie. Rozhodnutie o preventívnej vojenskej operácii sa stalo bodom rozdvojenia, čo radikálne zvýšilo stávky na súperenie. Následný vojenský konflikt do značnej miery anuloval dedičstvo postsovietskeho obdobia. Návrat do reality roku 2021 sa už konať nebude. Je zrejmé, že Rusko urobí všetko pre ochranu nového územného status quo, ako aj pre čo najväčšie oslabenie vojenského potenciálu Ukrajiny. Je tiež zrejmé, že Západ urobí všetko pre to, aby Rusko vyčerpal, a ak mu budú okolnosti priaznivé, využije vo svoj prospech aj vnútorné problémy.

Otázkou zostáva, ako sa súčasná kríza skončí? V súčasnosti neexistuje politické riešenie rusko-ukrajinského konfliktu. Udržateľnosť akejkoľvek mierovej dohody, aj keď sa dosiahne, je veľkou otázkou. Západ sa obáva prudkej vojenskej eskalácie a vojny s Ruskom, ktorá by sa mohla rýchlo zmeniť na výmenu jadrových úderov. Postupné vojenské zapojenie NATO do konfliktu však nemožno vylúčiť. V západných médiách a analytických materiáloch sa široko diskutuje o vyhliadkach na vnútorné nepokoje v Rusku. Zatiaľ sa takéto názory jednoznačne neodrážajú v oficiálnych stanoviskách. Prechod od odborných cvičení a populistických vyhlásení jednotlivých politikov k oficiálnemu stanovisku však môže byť len otázkou času. Problémy vo veľkej jadrovej mocnosti predstavujú veľké riziko. Na Západe však môžu byť vnímané ako nižšie než priamy vojenský stret a vnútorný výbuch by mohol umožniť vyradiť Rusko na dlhý čas z hry a pokúsiť sa preformátovať jeho politický systém. Podľa tohto scenára sa hlavnou stávkou konfliktu opäť stáva zachovanie štátnosti a suverenity Ruska. Ďalšou stávkou je štátnosť Ukrajiny. Je veľmi pravdepodobné, že zo súčasnej krízy vyjde s oslabeným potenciálom, osekanými hranicami a úplnou závislosťou od vonkajších síl.

USA sú v lepšej pozícii. V čase krízy sú schopné disciplinovať svojich spojencov a ich štátnosť nie je ohrozená. USA však už vstúpili do súperenia s Čínou a ocitli sa v situácii dvojitého odstrašenia. Víťazstvo Ruska a posilnenie jeho vzťahov s Čínou bude pre Spojené štáty zo strategického hľadiska veľkým problémom.

 

Prečítajte si tiež

.

Putin nie že sa nechystá ukončiť vojnu na Ukrajine, ale sa chystá na omnoho väčšiu vojnu

Modlite sa za ruský úspech alebo riskujte jadrovú vojnu, povedal Medvedev

Rusko vyhralo ropnú vojnu

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Viktor Pondělík

Ivan Štubňa

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.

Ozvalo sa rádio Súdneho dňa a oznámilo blížiace sa zničenie Nemecka. Vydáva tajomný bzučiak predpovede alebo príkazy?

V uplynulom týždni sa rozhlasová stanica súdneho dňa, známa aj pod názvami Žužžalka alebo UVB-76, zrazu stala aktívnejšou. Odvysielala naraz…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Putin komentoval Trumpovo vyhlásenie

Putin komentoval Trumpovo vyhlásenie, že očakáva odpoveď Moskvy na návrh prímeria do konca týždňa

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Radačovský: Vyššie postavení politici by nemali súhlasiť so zastavením trestného stíhania

Skrátenie premlčacej doby alebo znižovanie trestných sadzieb za ekonomickú kriminalitu pomohlo aj niektorým vysokopostaveným politikom alebo osobám blízkym vládnucej strany.…

18. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump rokuje s Čínou o ukončení obchodnej vojny

Trump uviedol, že už rokuje s Čínou o ukončení obchodnej vojny a očakáva, že ju ukončí do troch až štyroch…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ruská zahraničná spravodajská služba navrhla, aby s USA spoločne čelili “eurofašizmu”

Ruská SVR vydala vyhlásenie s názvom „Eurofašizmus je rovnako ako pred 80 rokmi spoločným nepriateľom Moskvy a Washingtonu“. Vymedzuje sa…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Odpísaní oponenti verejne rozosiali nenávisť

Novinári Vagovič s Dírerom hostili na verejnom debatnom posedení Bod zlomu v Žiline Milana Kňažka s Ivetou Radičovou. Mohli by…

18. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Washington hrozí stiahnutím sa z rozhovorov o Ukrajine. Majú podmienku

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v piatok povedal, že Washington by po stretnutí s európskymi a ukrajinskými predstaviteľmi v…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Priama linka: Prečo sa nevyšetrujú kauzy okolo Matoviča, Naďa či Hegera? Expert si nebral servítky

Verejnosť zatiaľ stále iba čaká na prešetrenie viacerých káuz bývalej vládnej garnitúry. Šafárenie počas Covidu, darovanie vojenskej techniky Ukrajine, atď……

18. 04. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov

Plynovody na Ukrajinu sú stále “mŕtve”. Čo sa deje v pozadí?

Necelé štyri mesiace je Slovensko bez dodávok zemného plynu z Ukrajiny. Plynovod vo Veľkých Kapušanoch je tak od začiatku tohto…

18. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Výsledky veľkého dňa rokovaní

Včera sa skončili rokovania v Paríži, na ktorých sa zúčastnili Trumpovi vyslanci so zástupcami Ukrajiny, Francúzska, Británie a Nemecka. Potom…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Spolužiakom na základnej škole hrozil zastrelením. Odídenec z Ukrajiny zostáva vo väzbe

Pätnásťročný žiak základnej školy v Nitre, ktorý sa vyhrážal spolužiakom zastrelením, zostáva vo väzbe. Krajský súd v Nitre zamietol sťažnosť…

18. 04. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čína posiela USA tvrdý odkaz. Prestaňte fňukať!

Juraj Draxler na svojom facebookovom profile najnovšie informuje, že Čína posiela USA tvrdý odkaz, nech prestane fňukať. Uvádza, že toto…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Na změnu kurzu v Evropě se stále čeká

V listopadu jsem při předávání našich cen za svobodu projevu zmínil, že jsem zvědav, zda bude třeba je udílet i…

18. 04. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Existuje život na inej planéte? Vedci našli zatiaľ najsilnejší dôkaz

Blízko vzdialenej planéty našli astronómovia stopy chemických látok, ktoré na Zemi produkujú len živé bytosti. Článok o tomto mimoriadnom objave vedcov…

18. 04. 2025 | Zaujímavosti | 6 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zaujímavosti | 6 min. čítania | 0 komentárov

Američan sa pokúsil uniesť lietadlo, cestujúci ho zastrelil

Cestujúci v malom lietadle z Belize vo štvrtok zastrelil Američana ozbrojeného nožom, ktorý sa pokúšal uniesť stroj. Ako uviedla polícia…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Proč je málo dětí? Demografie volá na poplach

Ještě před zveřejněním oficiálních statistik o vývoji obyvatelstva v roce 2024 se v Senátu konala konference, která se věnovala otázkám…

18. 04. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

Pre Bombica žiadajú väzbu, porušil obmedzenia uložené súdom

Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR podal včera na Špecializovaný trestný súd sudcovi pre prípravné konanie návrh na vzatie…

18. 04. 2025 | Aktualizované 18. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Aktualizované 18. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Tradície sú u nás stále živé a pestré

Aj keď Slováci v súčasnosti necestujú na Veľkú noc len do svojich rodísk, ale čoraz viac oddychujú na chalupách i…

18. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Novináři a “novináři…”

Děkuji Echu za umístění na titulní stránku. Děkuji Danielu Kaiserovi za vedení rozhovoru, který mě, myslím, ukázal takového, jaký doopravdy…

18. 04. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Záznam o krste nemožno vymazávať, iba dopĺňať: Nový dokument Dikastéria pre legislatívne texty

Dikastérium pre legislatívne texty zverejnilo vo štvrtok 17. apríla „Vysvetľujúcu poznámku“ o zákaze výmazov v Krstnej matrike. Text, ktorý podpísali…

18. 04. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Marco Rubio a Steve Whitkoff prišli zatlačiť na Francúzsko

Trumpovi spolupracovníci Marco Rubio a Steve Whitkoff pricestovali do Paríža, aby zatlačili na Macrona v otázkach Ukrajiny a Palestíny, informoval…

17. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

„Vyhnite sa akejkoľvek eskalácii“. Nemecké ministerstvo radí učiteľom, ako postupovať pri násilných útokoch žiakov

Počet násilných incidentov v nemeckých školách sa z roka na rok stupňuje. Ministerstvo školstva spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko preto zverejnilo…

17. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Záhradnícke tipy a triky ideálne pre začiatočníkov

Nie som ten, kto by tvrdil, že viem, čo robím, keď ide o záhradkárčenie. Pravdu povediac, nikdy som nemal vlastnú…

18. 04. 2025 | 0 komentárov

Kresťania v piatok spomínajú na deň utrpenia, ukrižovania a smrti Ježiša Krista

Veľký piatok, ktorého názov sa podľa Rímskeho misála zmenil na Piatok utrpenia Pána, je pre kresťanov spomienkou na deň utrpenia,…

18. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Táto optická ilúzia mätie tisíce ľudí! Ak nájdete ukryté číslo, patríte k absolútnej špičke

Táto optická ilúzia mätie tisíce ľudí! Ak nájdete ukryté číslo, patríte k absolútnej špičke: Optické ilúzie sú zložité obrazy, ktoré…

18. 04. 2025 | 0 komentárov

Čína prichádza so zaujímavým riešením problémov, ktoré jej spôsobili Trumpove clá

Peking trvá na tom, že bude pevne čeliť clám Donalda Trumpa na čínsky tovar. Snaží sa všetkých ubezpečiť, že krajina…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Prečo je v lietadlách tak chladno? Pravda, ktorá vás prekvapí!

18.4.2025 Redakcia Auto trendy . Cestovanie lietadlom je dnes neodmysliteľnou súčasťou života mnohých z nás. Napriek tomu, že je pohodlné…

18. 04. 2025 | 0 komentárov

Francúzska poslankyňa navrhla sprístupniť eutanáziu migrantom

Poslankyňa francúzskeho Národného zhromaždenia za stranu Zelených Sandrine Rousseauová navrhuje sprístupniť eutanáziu nelegálnym prisťahovalcom. Vyzvala, aby právo „už netrpieť“ bolo…

16. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.


.

Prezident Republiky srbskej: "Teraz sa mám báť nejakej ženy z Bruselu, ktorá niečo bľabotá?"

Srbsko, 17.apríla 2025 - Prezident Republiky srbskej Milorad Dodik odmietol hrozby šéfky eurodiplomacie Kallasovej, ktorá sľúbila dôsledky za účasť na…

18. 04. 2025 | 0 komentárov

Prezident zaplatil pokutu za porušenie zákona o volebnej kampani

Prezident SR Peter Pellegrini zaplatil pokutu za porušenie zákona o volebnej kampani. Pre TASR to potvrdila jeho hovorkyňa Patrícia Medveď…

17. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Tisíce životov v neistote: Automobilka zatvára svoju továreň

18.4.2025 Redakcia Auto trendy . Ekonomická vojna, ktorú rozpútal Donald Trump zavedením vysokých ciel na dovoz zahraničných automobilov, si vyberá…

18. 04. 2025 | 0 komentárov

Ministerstvo financií je nadšené z výsledku svojho minuloročného hospodárenia. Občania stále menej

K lepšiemu výsledku hospodárenia štátu v minulom roku prispeli predovšetkým lepší výber daní ako aj vyššie nedaňové príjmy. Na výdavkovej…

17. 04. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Nové video ukazuje, čo bolo tesne po streľbe na premiéra. Po roku od atentátu sa však vracajú aj konšpirácie

V stredu 15. mája vlani v Handlovej zaznelo päť výstrelov: Zasiahli predsedu vlády Roberta Fica, ktorý unikol smrti len o…

17. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Viktor Pondělík

Ivan Štubňa

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.
.
SUNQUICK_hlavneSpravy_300x900_L_022024
.
SUNQUICK_hlavneSpravy_300x900_P_022024
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov