Vladimir Putin

NAŽIVO

Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) ocenil stredajšie prijatie nového stavebného zákona poslancami Národnej rady (NR) SR. Pozornosť ďalej upriamil na podporu novej legislatívy zainteresovanými subjektami, ako sú Združenie miest a obcí Slovenska, Únia miest Slovenska, Zväz stavebných podnikateľov SR, Slovenská komora stavebných inžinierov a Slovenská komora architektov.

18:48

Vedenie automobilovej skupiny Volkswagen (VW) predstavilo v stredu na stretnutí so zamestnancami, ktoré sa uskutočnilo za zatvorenými dverami, koncept nového lacného elektrického modelu.

18:48

Európska centrálna banka (ECB) by mala zostať pri nastavovaní menovej politiky flexibilná, keďže inflačné riziká pretrvávajú v oboch smeroch, vyhlásil v stredu hlavný ekonóm ECB Philip Lane.

18:47

Na výskyt vtáčej chrípky upozornili veterinári na juhu Trebišovského okresu pri hranici s Maďarskom. Vírus ochorenia laboratórne potvrdili u uhynutých labutí nájdených koncom januára na mŕtvom ramene rieky Bodrog pri obci Klin nad Bodrogom. Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Trebišov nariadila opatrenia pre infikované pásmo zahŕňajúce katastrálne územie obcí Klin nad Bodrogom, Streda nad Bodrogom, Borša, Viničky a Somotor.

18:45

Americké vojenské lietadlo so 104 deportovanými migrantmi pristálo v stredu v meste Amritsar ležiacom na severe Indie v štáte Pandžáb. Ide o prvý deportačný let do Indie od nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpova k moci.

18:27

Hodnota vývozu francúzskeho koňaku do Číny klesla v minulom roku takmer o štvrtinu. Dôvodom je pomalé zotavovanie čínskej ekonomiky, ako aj reštriktívne obchodné opatrenia vlády v Pekingu.

18:26

Španielska polícia zadržala hackera, ktorý podnikol desiatky kybernetických útokov na strategické inštitúcie vrátane americkej armády, NATO, OSN a španielskeho ministerstva obrany. Na odhalení hackera sa podieľali aj Európsky policajný úrad (Europol) a americký Úrad pre vyšetrovanie vnútornej bezpečnosti.

18:26

Pri výbuchu v blízkosti náborového centra ukrajinskej armády v Chmeľnyckej oblasti na západe Ukrajiny zahynula v stredu jedna osoba a ďalšie štyri boli zranené, oznámil tamojší gubernátor Serhij Ťurin.

18:19

Maďarsko v uplynulých rokoch okrem iného pracovalo aj na tom, aby sa v regulárnom rozpočte Organizácie Spojených národov (OSN) rátalo aj s bojom proti terorizmu, čo sa napokon zrealizovalo. Podľa agentúry MTI to uviedol v stredu v New Yorku šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

17:40

Do švédskeho mesta Örebro, kde v utorok došlo k streľbe v miestnom vzdelávacom centre pre dospelých, pricestoval v stredu švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv s kráľovnou Silviou, aby sa zúčastnili na pietnej udalosti na pamiatku najmenej 11 obetí. K pietnemu miestu v blízkosti jednoposchodovej školy, kde došlo k streľbe a kde policajti pokračujú vo vyšetrovaní, nosia ľudia kvety a sviečky.

17:39

Americký viceprezident J.D. Vance sa zúčastní na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii (MSC), ktorá sa uskutoční od 14. do 16. februára. Oznámil to v stredu Steffen Hebestreit, hovorca nemeckého kancelára Olafa Scholza.

17:39

Rusko a Ukrajina si v stredu vymenili po 150 zajatých vojakov. Výmenu sprostredkovali Spojené arabské emiráty.

17:16

Vo veku 88 rokov zomrel duchovný vodca izmailitskej odnože šiitského islamu Karim Aga Khan IV., ktorý bol aj veľmi známym filantropom, majiteľom dostihových koní a osobným priateľom zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II.

17:15

Všetky linky metra v belgickej metropole Brusel sú od stredy popoludnia opäť v prevádzke. Verejná hromadná doprava bola obmedzená pre pátranie po najmenej dvoch ozbrojených mužoch, z ktorých najmenej jeden v stredu skoro ráno niekoľkokrát vystrelil pred stanicou metra Clémenceau v Anderlechte v metropolitnej oblasti Bruselu. Muži následne vbehli do budovy stanice a skryli sa v sieti tunelov metra.

17:15

Ukrajina a ďalšie európske krajiny majú potenciál nakupovať skvapalnený zemný plyn (LNG) zo Spojených štátov a skladovať ho Ukrajine, čo by mohlo posilniť energetickú bezpečnosť Európy, keďže tranzit plynu z Ruska sa skončí, vyhlásil v stredu ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha.

17:13

Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili v stredu poobede mimoriadnu schôdzu. Urobili tak po odhlasovaní zdravotníckeho zákona, stavebného zákona a ďalších úprav s ním súvisiacich. Poslanci by sa mali do lavíc vrátiť až na riadnu schôdzu. Tá sa má začať 25. marca. Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) však avizoval, že vo februári by sa mohla uskutočniť ešte mimoriadna schôdza k voľbe predsedu NR SR.

17:08

Slovenská polícia na základe európskeho zatykača zadržala maďarského občana, ktorý sa vlani v decembri pri severomaďarskej obci Kisigmánd vyhrážal strelnou zbraňou a dlhou dýkou pracovníkovi tamojšej kancelárie a strelil pri tom do steny. Po tomto čine odišiel z krajiny. Slovenské orgány ho odovzdali maďarským vyšetrovateľom 4. februára v Rajke, uviedla v stredu polícia na svojej stránke police.hu.

16:44

Viac ako 150 slovenských odborárov zo všetkých regiónov Slovenska sa v stredu doobeda pridalo k celoeurópskemu protestu, ktorý v Bruseli v blízkosti inštitúcií EÚ zorganizovala Európska konfederácia odborových zväzov (ETUC) a združenie IndustriAll Europe.

16:44
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Rusko-Západ: Stúpajúca stávka

V Rusku sa čoraz viac šíri názor, že cieľom Spojených štátov a “kolektívneho Západu” na čele s Washingtonom je konečné riešenie “ruskej otázky”, píše Ivan Timofeev pre Modern Diplomacy

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin
❚❚
.

Za takýto cieľ sa považuje porážka Ruska, vyrovnanie jeho vojenského potenciálu, reštrukturalizácia jeho štátnosti, pretvorenie jeho identity a prípadná likvidácia ako samostatného štátu. Tento názor zostával dlho na periférii zahraničnopolitického myslenia. Uplynulý rok a pol toho veľa zmenil. Dnes sa toto vnímanie cieľov Západu stalo hlavným prúdom. Má stabilný a racionálne reflektovaný charakter. Samotné Rusko vedie aktívnu recipročnú politiku voči ukrajinskému štátu, ktorého existenciu v pôvodnej podobe a hraniciach Moskva vníma ako kľúčovú bezpečnostnú výzvu.

Historická skúsenosť z minulého storočia ukazuje, že spôsobenie totálnej porážky nepriateľovi s následnou reštrukturalizáciou jeho štátnosti je v zahraničnopolitickej praxi skôr pravidlom ako výnimkou. Práve v tom spočíva kľúčový rozdiel oproti konfliktom z 18. a 19. storočia, keď sa vojenská porážka nepriateľa považovala za spôsob, ako získať ústupky, ale nie prebudovať základy jeho štátnosti.

Skúsenosť 20. a 21. storočia nie je vždy lineárna, ale jej opakovanie je zrejmé. Porážka Nemecka v prvej svetovej vojne viedla k citeľnému pretvoreniu jeho štátnosti. Určovali ju vnútorné rozpory. Zavŕšila ju však porážka krajiny vo vojne. Porážka Nemecka po druhej svetovej vojne viedla k oveľa radikálnejším dôsledkom. Krajina bola rozdelená, zbavená samostatnosti v zahraničnej politike a takmer úplne prebudovaná. Vojenská porážka a následná okupácia viedli k preformátovaniu ďalších veľkých mocností – Japonska a Talianska. Sovietsky zväz sa ako víťazná krajina aktívne podieľal na riešení “nemeckej otázky”. V krajinách oslobodených spod nacistickej okupácie ZSSR aktívne vytváral socialistické režimy. Následná studená vojna takéto zmeny sťažila. Každý takýto pokus sa stretol s odporom nepriateľa. Niekedy sa boj skončil nerozhodne, ako sa to stalo v Kórei. Niekedy Sovietsky zväz prevzal moc a spôsobil napríklad Spojeným štátom bolestivú porážku vo Vietname. Niekedy boli Spojené štáty úspešné pri pomoci protisovietskym silám, napríklad v Afganistane.

.

Rozpad ZSSR dal Washingtonu voľnú ruku. Napriek rétorike sovietskej a neskôr ruskej strany, že studená vojna sa skončila víťazstvom oboch strán, realita hovorila inak. Bývalé socialistické krajiny sa rýchlo integrovali do euroatlantických štruktúr za aktívnej pomoci nových miestnych elít a so širokou podporou verejnosti. Samotné Rusko deklarovalo svoju túžbu vrátiť sa do “civilizovaného sveta”. Spojené štáty a Západ ako celok dostali širokú carte blanche pri reštrukturalizácii obrovského priestoru a nie bezdôvodne to považovali za výsledok svojho nekrvavého víťazstva nad Sovietskym zväzom. Bez protiváhy USA uskutočnili niekoľko vojenských intervencií, ktoré sa tiež skončili úplnou reštrukturalizáciou cieľových štátov. Juhoslávia sa rozpadla. Irak bol obsadený, jeho vodca popravený a systém vlády zmenený. Došlo aj k prelomeniam. V Afganistane sa rýchle víťazstvo zmenilo na ťažkú partizánsku vojnu, ktorá viedla k následnému stiahnutiu vojsk. Vojenský zásah v Iráne sa neuskutočnil, hoci bol plánovaný. Severná Kórea sa stala jadrovou veľmocou, čo prudko znížilo pravdepodobnosť vonkajšej invázie. Úspešné intervencie USA vyvolali nespokojnosť v Moskve, ale do istého momentu nepriniesli veľké protesty. Vo vnútri krajiny sa podporovali alebo aspoň neodsudzovali rozsiahle západné investície, úzka humanitárna spolupráca a záujem ruskej spoločnosti o Západ až do konca roka 2010.

Súčasne sústavné a rastúce odmietanie ruských orgánov bolo spôsobené dvoma tendenciami. Prvou boli čoraz hmatateľnejšie pokusy západných krajín o dialóg s tzv. ruskou občianskou spoločnosťou, obchádzajúci štát. V tejto paradigme stáli proti sebe “dobrá” občianska spoločnosť a “zlá” vláda. Rastúcu a pochopiteľnú alergiu Moskvy vyvolával pojem “ruský režim”. Naznačoval alebo dokonca priamo naznačoval, že Západ nejakým spôsobom vníma občiansku spoločnosť ako protiklad vlády a nepovažuje ju za súčasť jedného politického spoločenstva. Čím zámernejší a demonštratívnejší bol tento prístup zo strany západných štátov, tým väčší odpor vyvolával v Moskve. Na Západe sa tento prístup ospravedlňoval tým, že ruská demokracia má nedostatky, čo len zvyšovalo podráždenie v Moskve. Ruské úrady sa zjavne nechceli spoliehať na vonkajšie hodnotenia štruktúry štátu. Navyše menovateľ takýchto hodnotení čoraz viac určovali nielen vyspelé demokracie, ale aj východoeurópske a pobaltské krajiny so svojou kyticou historických krívd a komplexov. Skúsenosti s “farebnými revolúciami” v postsovietskom priestore len posilnili obavy Moskvy. V Gruzínsku, Kirgizsku a na Ukrajine sa verejným protestom dostalo plnej morálnej, politickej a dokonca aj materiálnej podpory zo strany západných krajín, zatiaľ čo úrady boli, naopak, často démonizované. Revolučná zmena moci, hoci v záujme demokratizácie a rozvoja, bola v Moskve prirodzene vnímaná ako výzva. V ruskej elite sa sformoval stabilný konsenzus – budovanie štátu by malo a môže prebiehať len vnútornými silami. Účasť akejkoľvek vonkajšej sily je neprijateľná v akejkoľvek forme. Konsenzus sa začal formovať už v polovici 90. rokov a do konca prvého funkčného obdobia Vladimíra Putina sa zmenil na jasnú politickú líniu.

Druhý trend, ktorý mal významný vplyv na zmenu ruských názorov, súvisel s politikou USA a EÚ v postsovietskom priestore. Rusko pohltilo integráciu krajín strednej a východnej Európy do západných štruktúr, pravdepodobne ich považovalo za toxický prínos. Na rozdiel od stereotypu rozšíreného na Západe, ktorý Moskve pripisoval túžbu obnoviť ZSSR, skutočné ciele mali ďaleko od imperiálnych ambícií. Rusko netúžilo opäť prevziať obrovské imperiálne bremeno, živiť miestne elity a kupovať si lojalitu obyvateľstva. Celkom ho uspokojovala neutralita bývalých sovietskych republík a dokonca aj spolupráca so Spojenými štátmi v postsovietskom priestore za predpokladu, že takáto interakcia bude prebiehať na rovnocennom základe.

Začiatkom roka 2000 Moskva nenamietala proti americkej vojenskej prítomnosti v Strednej Ázii a potom dlhý čas pomáhala zásobovať západné jednotky v Afganistane. Moskva však bola kategoricky nespokojná s perspektívou západných projektov bez ruskej účasti. Keďže Vladimir Putin aktívne presadzoval politiku budovania konštruktívnych vzťahov s USA a EÚ vo všetkých ohľadoch, existovala nádej, že postsovietsky priestor zostane neutrálnym poľom spolupráce. Postupne sa však ukázalo, že inkluzívnosť voči Rusku bude čoraz menšia. Ďalším budíčkom boli “farebné revolúcie”. O rastúcich obavách ruského vedenia sa diskutovalo, ale západní partneri ich zakaždým zdvorilo odmietli. Západ zjavne jednoducho nepovažoval za potrebné brať do úvahy záujmy Ruska. Po totálnej recesii hospodárstva, rozsiahlom odlive mozgov, sérii vnútorných konfliktov, bujnejúcej kriminalite, korupcii, úniku kapitálu a definitívnom dokončení prechodu na status surovinového prívesku (ktorý sa začal za Leonida Brežneva), poklese pôrodnosti, náraste alkoholizmu a triezvej úmrtnosti bolo pre Rusko ťažké vnímať ho ako vážneho konkurenta. Svoju úlohu zohrali aj malomeštiacke záujmy elít niektorých postsovietskych krajín, ktoré získavali politický kapitál predávaním “ruskej hrozby” Západu.

Podcenenie vôle ruského vedenia obnoviť štátnosť a zabrániť hre s nulovým súčtom v postsovietskom priestore bolo veľkou chybou. S každou novou krízou Západ nebral do úvahy reálne najhoršie scenáre, v ktorých by Rusko bránilo svoje záujmy silou a hralo protihru na reformu postsovietskych štátov. Prvou vážnou krízou bola päťdňová vojna s Gruzínskom, počas ktorej ruská strana nielenže tvrdo reagovala na útok proti mierovému kontingentu, ale aj uznala nezávislosť Abcházska a Južného Osetska. Západ prejavil prezieravosť, keď štandardne uznal chyby gruzínskeho vodcu a urovnal krízu s Ruskom. Cenou však bol precedens skutočnej revízie hraníc. Po ďalšej ukrajinskej revolúcii v rokoch 2013 – 2014 Moskva rýchlo reagovala “krymskou jarou” a potom podporou odporu v Donbase. Minské dohody ponechali možnosť relatívne mäkkého východiska z krízy. Tvrdá a rozhodná línia Ruska však už vtedy vyvolala na Západe znepokojenie. Tu sa zvolila cesta zadržiavania Moskvy a boja proti nej. Vzťahy medzi Západom a Ruskom v postsovietskom priestore, a najmä na Ukrajine, sa napokon dostali do režimu súperenia a neskôr by niektorí západní lídri otvorene označili minské dohody za manéver na prípravu nového boja. Ruská podpora sýrskej vláde ukázala, že Moskva zabráni “sociálnemu inžinierstvu” mimo postsovietskeho priestoru.

.

Napriek očakávaniu novej krízy mnohí vrátane Ruska považovali scenár plnohodnotnej vojenskej operácie proti Ukrajine za nepravdepodobný. Rusko bolo hlboko zakorenené v globálnej ekonomike orientovanej na Západ. Vzájomná obchodná závislosť s EÚ bola stále vysoká. V Rusku neexistovalo hodnotové odmietanie Západu, hoci niektoré spoločenské javy a hnutia boli kritizované a spôsobovali prirodzenú kompenzáciu obrátením sa k tradičným hodnotám. Pre Moskvu zostala kľúčovou otázkou bezpečnosť západných hraníc. Ruské orgány zrejme vychádzali z nevyhnutnosti postupnej militarizácie Ukrajiny aj východného krídla NATO, po ktorej by v pre Rusko nevhodnej chvíli nasledovala vojenská kríza. Neonacizmus na Ukrajine nebol rozšírený a nemal veľkú podporu obyvateľstva, ale tolerancia radikálnych hnutí zo strany kyjevských úradov vyvolala v Rusku kategorické odmietnutie. Rozhodnutie o preventívnej vojenskej operácii sa stalo bodom rozdvojenia, čo radikálne zvýšilo stávky na súperenie. Následný vojenský konflikt do značnej miery anuloval dedičstvo postsovietskeho obdobia. Návrat do reality roku 2021 sa už konať nebude. Je zrejmé, že Rusko urobí všetko pre ochranu nového územného status quo, ako aj pre čo najväčšie oslabenie vojenského potenciálu Ukrajiny. Je tiež zrejmé, že Západ urobí všetko pre to, aby Rusko vyčerpal, a ak mu budú okolnosti priaznivé, využije vo svoj prospech aj vnútorné problémy.

Otázkou zostáva, ako sa súčasná kríza skončí? V súčasnosti neexistuje politické riešenie rusko-ukrajinského konfliktu. Udržateľnosť akejkoľvek mierovej dohody, aj keď sa dosiahne, je veľkou otázkou. Západ sa obáva prudkej vojenskej eskalácie a vojny s Ruskom, ktorá by sa mohla rýchlo zmeniť na výmenu jadrových úderov. Postupné vojenské zapojenie NATO do konfliktu však nemožno vylúčiť. V západných médiách a analytických materiáloch sa široko diskutuje o vyhliadkach na vnútorné nepokoje v Rusku. Zatiaľ sa takéto názory jednoznačne neodrážajú v oficiálnych stanoviskách. Prechod od odborných cvičení a populistických vyhlásení jednotlivých politikov k oficiálnemu stanovisku však môže byť len otázkou času. Problémy vo veľkej jadrovej mocnosti predstavujú veľké riziko. Na Západe však môžu byť vnímané ako nižšie než priamy vojenský stret a vnútorný výbuch by mohol umožniť vyradiť Rusko na dlhý čas z hry a pokúsiť sa preformátovať jeho politický systém. Podľa tohto scenára sa hlavnou stávkou konfliktu opäť stáva zachovanie štátnosti a suverenity Ruska. Ďalšou stávkou je štátnosť Ukrajiny. Je veľmi pravdepodobné, že zo súčasnej krízy vyjde s oslabeným potenciálom, osekanými hranicami a úplnou závislosťou od vonkajších síl.

USA sú v lepšej pozícii. V čase krízy sú schopné disciplinovať svojich spojencov a ich štátnosť nie je ohrozená. USA však už vstúpili do súperenia s Čínou a ocitli sa v situácii dvojitého odstrašenia. Víťazstvo Ruska a posilnenie jeho vzťahov s Čínou bude pre Spojené štáty zo strategického hľadiska veľkým problémom.

 

Prečítajte si tiež

.

Putin nie že sa nechystá ukončiť vojnu na Ukrajine, ale sa chystá na omnoho väčšiu vojnu

Modlite sa za ruský úspech alebo riskujte jadrovú vojnu, povedal Medvedev

Rusko vyhralo ropnú vojnu

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Lipták

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Jozef Gandžala

Dušan Hirjak

René Pavlík

.
.
.

Fiala sa podľa médií v pondelok stretol s Ficom. Premiér tvrdí, že všetko bolo inak

Český premiér Petr Fiala sa v pondelok v Bruseli neformálne stretol s predsedom slovenskej vlády Robertom Ficom (Smer-SD) a vyjadril…

05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Ďalšia krajina vystúpila z WHO

Trump prvý deň po svojom nástupe do úradu podpísal vystúpenie z problémovej organizácie WHO. Zdá sa, že inšpiroval ďalších

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To, čo robí EÚ, je zverstvo

Tento výrok predniesol včera TRUMP z letiska na krátkom brífingu. Vyjadril sa tak vo vzťahu k tomu, že EÚ odoberá…

05. 02. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Pellegrini je “prázdny oblek”, Fico vraj prináša ruskú mentalitu. K útokom na našich lídrov sa pridali českí novinári aj bývalá diplomatka

Tento týždeň sme boli svedkami spoločného vyhlásenia lídrov koaličných strán s prezidentom Pellegrinim a predsedom KDH o jednoznačnom euroatlantickom ukotvení Slovenskej republiky. To…

05. 02. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

„Gruzínsky sen“ zbavil opozičných poslancov ich mandátov

Poslanci vládnucej strany hlasovali za toto rozhodnutie jednomyseľne, informovala stanica Deutsche Welle. Štyridsaťdeväť opozičných poslancov bolo zbavených mandátov a automaticky…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Organizátorka protestov perlila. Takáto je “odbornosť“ Progresívneho Slovenska

Tak bolo referendum o vstupe Slovenska do EÚ alebo nebolo ? Hlavná protagonista a organizátorka protestov Lucia Štasselová je skalopevne…

05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Lekári v marci neodídu z nemocníc, parlament schválil zmeny, ktoré vyžadovali

Poslanci Národnej rady SR schválili v stredu legislatívu, ktorá je súčasťou dohody s Lekárskym odborovým združením (LOZ). Za návrh hlasovalo…

05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Z domova | 8 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Z domova | 8 min. čítania | 0 komentárov

Blanár reaguje na dehumanizujúce vyjadrenia Magdy Vášáryovej v Českom rozhlase

Slovenská diplomatka, politička, bývalá herečka a opozičná aktivistka Magda Vášaryová vystúpila v Českom rozhlase. U našich susedov však prezentovala dehumanizujúce…

05. 02. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Na bratislavskom trhovisku odpadol a zomrel bývalý poslanec Ján Cuper

Na trhovisku na Miletičovej ulici v Bratislave zomrel v stredu 78-ročný muž. TASR o tom informovala Danka Capáková z Operačného…

05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

„Apolitické“ kampane PS podporujú aj firmy cez jednu veľkú nadáciu

Rada vlády pre mimovládne organizácie zistila, že banky zasiahli nekalo do predvolebnej kampane pred voľbami v roku 2023, keď v…

05. 02. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Voľby v Česku by s brutálnym náskokom vyhralo opozičné hnutie ANO expremiéra Andreja Babiša

Ak by voľby v Česku boli na konci januára, víťazom by sa stalo opozičné hnutie ANO expremiéra Andreja Babiša so…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Gruzínsky žoldnier si berie do úst Slovensko. Tu sú nové informácie

Veliteľ Gruzínskej légie je počas posledných dní mimoriadne aktívny v online priestore. Na sociálnej sieti vyhlásil, že miluje Slovákov, a…

05. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ako je možné, že na poste hovorkyne je manželka Bárdyho? Policajná prezidentka sa ospravedlnila Ficovi

Nová policajná prezidentka Jana Maškarová sa musela ospravedlniť premiérovi Robertovi Ficovi za to, že polícia poprela jeho slová o začatom…

05. 02. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Zelenskyj sa domnieva, že Putin chce zatiahnuť Bielorusko do vojny a vyprovokovať Poľsko

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Obžalovaných v kauze výbuchu v bani v Handlovej uznal súd za vinných

Obžalovaných v kauze tragického výbuchu v bani v Handlovej z augusta 2009, ktorý si vyžiadal životy 20 ľudí, uznal v…

05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

“Prečo Zelenskyj stále nie je v blázinci?”

“Prečo Zelenskyj stále nie je v blázinci?” pýta sa Juraj Draxler vo svojom príspevku na sociálnej sieti. Jeho status prinášame…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ricky Gervais jednou vetou odpálil politické prejavy víťazov Grammy

Ricky Gervais kritizoval víťazov 97. ročníka udeľovania cien Grammy, ktorí využili svoj čas v šou a predniesli politické prejavy o…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Trump podpísal príkaz na vystúpenie Spojených štátov z niektorých orgánov OSN

Americký prezident Donald Trump v utorok podpísal exekutívny príkaz, ktorým sa Washington sťahuje z viacerých orgánov Organizácie Spojených národov vrátane…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Logická otázka pre Progresívne Slovensko

Ak by sme urobili pomyselné dva – tri kroky späť, aby sme získali potrebný odstup a nadhľad a objektom nášho záujmu by…

05. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Švédsko sa spamätáva z najhoršej masovej streľby vo svojej histórii

Švédsko sa spamätáva z najsmrteľnejšej masovej streľby vo svojej histórii. Celkovo desať ľudí plus podozrivý strelec zahynuli pri utorňajšej streľbe…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj v rozhovore s Morganom už nemá veľké ramená: Uvažujeme realisticky!

“Som pripravený, ak je to jediná konfigurácia na dosiahnutie mieru na Ukrajine,” – povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Kamenický reaguje na správy o jeho dopravnej nehode: “Kto je tu konšpirátor?“

Minister financií Ladislav Kamenický reaguje na reportáž TV Markíza k dopravnej nehode, ktorú mal v pondelok ráno v Bratislave. Reportáž…

05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump šokuje: chce vlastniť Pásmo Gazy a presídliť Palestínčanov do iných krajín

Americký prezident Donald Trump v utorok predstavil nevšedný plán. Chce, aby Spojené štáty prevzali Pásmo Gazy, presídlili Palestínčanov do iných…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

VI. Medzinárodná konferencia za Rovnováhu sveta v Havane: Nová éra globálneho poriadku mimo západných ilúzií

Havana, 31. januára 2025 – V čase eskalujúcich globálnych konfliktov, klimatickej devastácie a hroziacej planetárnej katastrofy sa v Havane na…

04. 02. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Malatinec stranu Hlas zaskočil. Vyjadrenia predstaviteľov sú prekvapivé

Rozhodnutie poslanca Národnej rady SR Romana Malatinca odísť zo strany Hlas-SD a pridať sa ku skupine poslancov z Národnej koalície…

05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Test osobnosti: Vaša poloha počas spánku odhalí vaše skryté osobnostné črty

Test osobnosti: Vaša poloha počas spánku odhalí vaše skryté osobnostné črty. Spíte na chrbte, na boku alebo na bruchu? Vaša…

05. 02. 2025 | 0 komentárov

Amerika chystá monopol na ťažbu na Ukrajine. “Trump sa naozaj chystá podojiť celý svet, čo to dá,” varuje exminister

Americký prezident Donald Trump v pondelok naznačil, že chce rokovať s Ukrajinou o dohode, na základe ktorej by Kyjev dodával…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Aj keď z Ukrajiny zostane len kúsok Rusko ho bude musieť skôr či neskôr zničiť

Ukrajina, 5. februára 2025 - Ak by Ukrajina vyhrala vojnu, komunikovalo by sa s ňou bez ohľadu na to, kto…

05. 02. 2025 | 0 komentárov

Pan velvyslanec nerozdává!

Největší radost mi tento týden udělaly dvě věci. Jednak Eva Destroix , která si mě opět začala brát do huby,…

05. 02. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) ocenil stredajšie prijatie nového stavebného zákona poslancami Národnej rady (NR) SR. Pozornosť ďalej upriamil na podporu novej legislatívy zainteresovanými subjektami, ako sú Združenie miest a obcí Slovenska, Únia miest Slovenska, Zväz stavebných podnikateľov SR, Slovenská komora stavebných inžinierov a Slovenská komora architektov.

18:48

Vedenie automobilovej skupiny Volkswagen (VW) predstavilo v stredu na stretnutí so zamestnancami, ktoré sa uskutočnilo za zatvorenými dverami, koncept nového lacného elektrického modelu.

18:48

Európska centrálna banka (ECB) by mala zostať pri nastavovaní menovej politiky flexibilná, keďže inflačné riziká pretrvávajú v oboch smeroch, vyhlásil v stredu hlavný ekonóm ECB Philip Lane.

18:47

Na výskyt vtáčej chrípky upozornili veterinári na juhu Trebišovského okresu pri hranici s Maďarskom. Vírus ochorenia laboratórne potvrdili u uhynutých labutí nájdených koncom januára na mŕtvom ramene rieky Bodrog pri obci Klin nad Bodrogom. Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Trebišov nariadila opatrenia pre infikované pásmo zahŕňajúce katastrálne územie obcí Klin nad Bodrogom, Streda nad Bodrogom, Borša, Viničky a Somotor.

18:45

.

Zlí ľudia a priatelia, ktorí sú bezpochybne veľmi oddaní svojmu remeslu

Zlí ľudia a priatelia, ktorí sú bezpochybne veľmi oddaní svojmu remeslu: Niektorí ľudia berú svoju „prácu“ naozaj vážne - aj…

05. 02. 2025 | 0 komentárov

Zelenskyj odhaduje vojenské straty Ukrajiny na 45 100 osôb

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že ukrajinské ozbrojené sily prišli o 45 100 mŕtvych príslušníkov. Podľa jeho slov bolo zaznamenaných…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Škarohlídové nevyhrávají

Koncem minulého týdne jsem tu zmínil zjištění sociálního psychologa Jonathana Haidta, že od roku 2012 v USA probíhá epidemie depresí…

05. 02. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

Veľká zmena: Malatinec opúšťa Hlas a pridáva sa k Huliakovi. Reaguje aj skupina rebelov okolo Migaľa

Poslanec Hlasu Roman Malatinec sa pridáva k nezaradenej trojici okolo Rudolfa Huliaka. „Rozhodol sa prijať naše pozvanie do Národnej koalície,“…

04. 02. 2025 | Aktualizované 04. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2025 | Aktualizované 04. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










USAID je agentúra amerického vplyvu, konšpirátori mali nakoniec pravdu

USA, 5. februára 2025 - Biely dom uvádza, že v USAID je plytvanie a zneužívanie hlboko zakorenené. Na jeho internetovej…

05. 02. 2025 | 0 komentárov

Znovu treba zapojiť politické kalkulačky. Nielen kvôli Malatincovi. Pre niektorých prichádza osudové rozhodnutie

Poslanec Roman Malatinec prestúpil zo dňa na deň zo strany HLAS do Národnej Koalície. Tým spôsobil, že vláda bude musieť…

04. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Lipták

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Jozef Gandžala

Dušan Hirjak

René Pavlík

.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov