Vladimir Putin

NAŽIVO

Cena bitcoinu v pondelok stúpla a tesne sa priblížila k hranicu 100.000 USD. Najznámejšia digitálne mena tak opäť naberá na sile a zotavuje sa z poklesu koncom minulého roka, keď si americkí investori vyberali zisky po strmom náraste bitcoinu v reakcii na víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových prezidentských voľbách.

12:39

Investorom v eurozóne sa v januári 2025 zhoršila nálada a dosiahla najnižšiu úroveň za viac ako rok. Nemecko pritom zostáva brzdou menového bloku. Ukázali to v pondelok výsledky prieskumu renomovaného inštitútu Sentix.

12:38

Vo Francúzsku sa v pondelok začína súdny proces s bývalým francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym a 12 ďalšími osobami obvinenými z nezákonného financovania prezidentskej kampane, sprenevery verejných financií a úplatkárstva.

Nicolas Sarkozy
Na archívnej snímke z 10. decembra 2007 francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a líbyjský vodca Muammar Kaddáfí pózujú počas stretnutia pred Elyzejským palácom v Paríži / Foto: TASR/AP-Francois Mori
12:27

Prezident Joe Biden v pondelok zakázal ťažbu v pobrežných vodách Spojených štátov len niekoľko týždňov pred nástupom Donalda Trumpa do úradu. Jeho nástupca sa v rámci kampane zaviazal masívne zvýšiť produkciu fosílnych palív na americkom území.

12:16

Francúzsky minister financií Éric Lombard plánuje znížiť rozpočtový deficit druhej najväčšej ekonomiky eurozóny v roku 2025 na 5 až 5,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) z predpokladaných 6,1 % HDP v roku 2024. Uviedol to v pondelok pre rozhlasovú stanicu France Inter, pričom upozornil, že rozpočtová situácia Francúzska je “vážna”.

11:48

V roku 2025, ktorý je spojený s konsolidáciou verejných financií, očakáva 46 % obyvateľov Slovenska zhoršenie svojej finančnej situácie. Z toho 13 % počíta dokonca s výrazným zhoršením, informovala o tom spoločnosť Home Credit na základe výsledkov svojho nedávneho prieskumu.

11:38

Pokles aktivity v súkromnom sektore eurozóny sa v decembri spomalil o niečo viac, ako naznačil predbežný odhad. Prispel k tomu dominantný sektor služieb v menovom bloku, ktorý sa zotavil z novembrového poklesu a opäť vykázal rast. Ukázali to v pondelok spresnené výsledky prieskumu spoločnosti S&P Global a Komerčnej banky v Hamburgu (Hamburg Commercial Bank, HCOB).

11:38

Policajti zaistili zvyšky meteorologického balóna s nápismi v azbuke, ktorý sa v piatok zrútil na severovýchode Poľska. Miestna polícia to uviedla pre agentúru PAP.

11:38

V roku 2024 ruská armáda stíhala za odmietnutie bojovať na Ukrajine dvojnásobok vojakov v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

11:11

Na niektorých miestach Česka stále hrozí riziko poľadovice, ktorá sa na väčšine územia vytvárala už v nedeľu a komplikovala tak dopravu. Prevádzku muselo na niekoľko hodín prerušiť aj pražské letisko. V pondelok by sa podľa meteorológov malo výrazne otepliť.

11:11

Ceny ropy v pondelok klesli z najvyšších hodnôt od októbra minulého roka. Dôvodom je posilnenie dolára, ktorý sa pohybuje blízko dvojročného maxima. Silnejší dolár zdražuje nákup komodity v iných menách.

10:58

Počet obetí decembrového útoku na vianočných trhoch v nemeckom Magdeburgu stúpol na šesť, oznámila v pondelok nemecká prokurátora.

10:42

Tretina opýtaných Slovákov, ktorí si dávajú novoročné predsavzatia, chce v novom roku 2025 menej míňať, štvrtina plánuje viac sporiť, investovanie však ostáva skôr v pozadí. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu 365.bank, o ktorom informovala PR expertka banky Zuzana Blažečková Janove.

10:05

Záujemcovia o štátom podporované nájomné byty by sa už čoskoro mohli registrovať do zoznamu žiadateľov. Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB), ktorá spadá pod Ministerstvo dopravy SR, plánuje v krátkom čase spustiť systém registrácie. Pre TASR to uviedol minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD).

10:04

Bezpečnostné záruky pre Kyjev vo vojne s Ruskom by boli účinné jedine vtedy, ak by ich poskytli Spojené štáty. Povedal to v nedeľu večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý vyjadril nádej, že sa stretne so zvoleným americkým prezidentom Donaldom Trumpom krátko po jeho inaugurácii.

08:30
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Rusko-Západ: Stúpajúca stávka

V Rusku sa čoraz viac šíri názor, že cieľom Spojených štátov a “kolektívneho Západu” na čele s Washingtonom je konečné riešenie “ruskej otázky”, píše Ivan Timofeev pre Modern Diplomacy

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin
❚❚
.

Za takýto cieľ sa považuje porážka Ruska, vyrovnanie jeho vojenského potenciálu, reštrukturalizácia jeho štátnosti, pretvorenie jeho identity a prípadná likvidácia ako samostatného štátu. Tento názor zostával dlho na periférii zahraničnopolitického myslenia. Uplynulý rok a pol toho veľa zmenil. Dnes sa toto vnímanie cieľov Západu stalo hlavným prúdom. Má stabilný a racionálne reflektovaný charakter. Samotné Rusko vedie aktívnu recipročnú politiku voči ukrajinskému štátu, ktorého existenciu v pôvodnej podobe a hraniciach Moskva vníma ako kľúčovú bezpečnostnú výzvu.

Historická skúsenosť z minulého storočia ukazuje, že spôsobenie totálnej porážky nepriateľovi s následnou reštrukturalizáciou jeho štátnosti je v zahraničnopolitickej praxi skôr pravidlom ako výnimkou. Práve v tom spočíva kľúčový rozdiel oproti konfliktom z 18. a 19. storočia, keď sa vojenská porážka nepriateľa považovala za spôsob, ako získať ústupky, ale nie prebudovať základy jeho štátnosti.

Skúsenosť 20. a 21. storočia nie je vždy lineárna, ale jej opakovanie je zrejmé. Porážka Nemecka v prvej svetovej vojne viedla k citeľnému pretvoreniu jeho štátnosti. Určovali ju vnútorné rozpory. Zavŕšila ju však porážka krajiny vo vojne. Porážka Nemecka po druhej svetovej vojne viedla k oveľa radikálnejším dôsledkom. Krajina bola rozdelená, zbavená samostatnosti v zahraničnej politike a takmer úplne prebudovaná. Vojenská porážka a následná okupácia viedli k preformátovaniu ďalších veľkých mocností – Japonska a Talianska. Sovietsky zväz sa ako víťazná krajina aktívne podieľal na riešení “nemeckej otázky”. V krajinách oslobodených spod nacistickej okupácie ZSSR aktívne vytváral socialistické režimy. Následná studená vojna takéto zmeny sťažila. Každý takýto pokus sa stretol s odporom nepriateľa. Niekedy sa boj skončil nerozhodne, ako sa to stalo v Kórei. Niekedy Sovietsky zväz prevzal moc a spôsobil napríklad Spojeným štátom bolestivú porážku vo Vietname. Niekedy boli Spojené štáty úspešné pri pomoci protisovietskym silám, napríklad v Afganistane.

.

Rozpad ZSSR dal Washingtonu voľnú ruku. Napriek rétorike sovietskej a neskôr ruskej strany, že studená vojna sa skončila víťazstvom oboch strán, realita hovorila inak. Bývalé socialistické krajiny sa rýchlo integrovali do euroatlantických štruktúr za aktívnej pomoci nových miestnych elít a so širokou podporou verejnosti. Samotné Rusko deklarovalo svoju túžbu vrátiť sa do “civilizovaného sveta”. Spojené štáty a Západ ako celok dostali širokú carte blanche pri reštrukturalizácii obrovského priestoru a nie bezdôvodne to považovali za výsledok svojho nekrvavého víťazstva nad Sovietskym zväzom. Bez protiváhy USA uskutočnili niekoľko vojenských intervencií, ktoré sa tiež skončili úplnou reštrukturalizáciou cieľových štátov. Juhoslávia sa rozpadla. Irak bol obsadený, jeho vodca popravený a systém vlády zmenený. Došlo aj k prelomeniam. V Afganistane sa rýchle víťazstvo zmenilo na ťažkú partizánsku vojnu, ktorá viedla k následnému stiahnutiu vojsk. Vojenský zásah v Iráne sa neuskutočnil, hoci bol plánovaný. Severná Kórea sa stala jadrovou veľmocou, čo prudko znížilo pravdepodobnosť vonkajšej invázie. Úspešné intervencie USA vyvolali nespokojnosť v Moskve, ale do istého momentu nepriniesli veľké protesty. Vo vnútri krajiny sa podporovali alebo aspoň neodsudzovali rozsiahle západné investície, úzka humanitárna spolupráca a záujem ruskej spoločnosti o Západ až do konca roka 2010.

Súčasne sústavné a rastúce odmietanie ruských orgánov bolo spôsobené dvoma tendenciami. Prvou boli čoraz hmatateľnejšie pokusy západných krajín o dialóg s tzv. ruskou občianskou spoločnosťou, obchádzajúci štát. V tejto paradigme stáli proti sebe “dobrá” občianska spoločnosť a “zlá” vláda. Rastúcu a pochopiteľnú alergiu Moskvy vyvolával pojem “ruský režim”. Naznačoval alebo dokonca priamo naznačoval, že Západ nejakým spôsobom vníma občiansku spoločnosť ako protiklad vlády a nepovažuje ju za súčasť jedného politického spoločenstva. Čím zámernejší a demonštratívnejší bol tento prístup zo strany západných štátov, tým väčší odpor vyvolával v Moskve. Na Západe sa tento prístup ospravedlňoval tým, že ruská demokracia má nedostatky, čo len zvyšovalo podráždenie v Moskve. Ruské úrady sa zjavne nechceli spoliehať na vonkajšie hodnotenia štruktúry štátu. Navyše menovateľ takýchto hodnotení čoraz viac určovali nielen vyspelé demokracie, ale aj východoeurópske a pobaltské krajiny so svojou kyticou historických krívd a komplexov. Skúsenosti s “farebnými revolúciami” v postsovietskom priestore len posilnili obavy Moskvy. V Gruzínsku, Kirgizsku a na Ukrajine sa verejným protestom dostalo plnej morálnej, politickej a dokonca aj materiálnej podpory zo strany západných krajín, zatiaľ čo úrady boli, naopak, často démonizované. Revolučná zmena moci, hoci v záujme demokratizácie a rozvoja, bola v Moskve prirodzene vnímaná ako výzva. V ruskej elite sa sformoval stabilný konsenzus – budovanie štátu by malo a môže prebiehať len vnútornými silami. Účasť akejkoľvek vonkajšej sily je neprijateľná v akejkoľvek forme. Konsenzus sa začal formovať už v polovici 90. rokov a do konca prvého funkčného obdobia Vladimíra Putina sa zmenil na jasnú politickú líniu.

Druhý trend, ktorý mal významný vplyv na zmenu ruských názorov, súvisel s politikou USA a EÚ v postsovietskom priestore. Rusko pohltilo integráciu krajín strednej a východnej Európy do západných štruktúr, pravdepodobne ich považovalo za toxický prínos. Na rozdiel od stereotypu rozšíreného na Západe, ktorý Moskve pripisoval túžbu obnoviť ZSSR, skutočné ciele mali ďaleko od imperiálnych ambícií. Rusko netúžilo opäť prevziať obrovské imperiálne bremeno, živiť miestne elity a kupovať si lojalitu obyvateľstva. Celkom ho uspokojovala neutralita bývalých sovietskych republík a dokonca aj spolupráca so Spojenými štátmi v postsovietskom priestore za predpokladu, že takáto interakcia bude prebiehať na rovnocennom základe.

Začiatkom roka 2000 Moskva nenamietala proti americkej vojenskej prítomnosti v Strednej Ázii a potom dlhý čas pomáhala zásobovať západné jednotky v Afganistane. Moskva však bola kategoricky nespokojná s perspektívou západných projektov bez ruskej účasti. Keďže Vladimir Putin aktívne presadzoval politiku budovania konštruktívnych vzťahov s USA a EÚ vo všetkých ohľadoch, existovala nádej, že postsovietsky priestor zostane neutrálnym poľom spolupráce. Postupne sa však ukázalo, že inkluzívnosť voči Rusku bude čoraz menšia. Ďalším budíčkom boli “farebné revolúcie”. O rastúcich obavách ruského vedenia sa diskutovalo, ale západní partneri ich zakaždým zdvorilo odmietli. Západ zjavne jednoducho nepovažoval za potrebné brať do úvahy záujmy Ruska. Po totálnej recesii hospodárstva, rozsiahlom odlive mozgov, sérii vnútorných konfliktov, bujnejúcej kriminalite, korupcii, úniku kapitálu a definitívnom dokončení prechodu na status surovinového prívesku (ktorý sa začal za Leonida Brežneva), poklese pôrodnosti, náraste alkoholizmu a triezvej úmrtnosti bolo pre Rusko ťažké vnímať ho ako vážneho konkurenta. Svoju úlohu zohrali aj malomeštiacke záujmy elít niektorých postsovietskych krajín, ktoré získavali politický kapitál predávaním “ruskej hrozby” Západu.

Podcenenie vôle ruského vedenia obnoviť štátnosť a zabrániť hre s nulovým súčtom v postsovietskom priestore bolo veľkou chybou. S každou novou krízou Západ nebral do úvahy reálne najhoršie scenáre, v ktorých by Rusko bránilo svoje záujmy silou a hralo protihru na reformu postsovietskych štátov. Prvou vážnou krízou bola päťdňová vojna s Gruzínskom, počas ktorej ruská strana nielenže tvrdo reagovala na útok proti mierovému kontingentu, ale aj uznala nezávislosť Abcházska a Južného Osetska. Západ prejavil prezieravosť, keď štandardne uznal chyby gruzínskeho vodcu a urovnal krízu s Ruskom. Cenou však bol precedens skutočnej revízie hraníc. Po ďalšej ukrajinskej revolúcii v rokoch 2013 – 2014 Moskva rýchlo reagovala “krymskou jarou” a potom podporou odporu v Donbase. Minské dohody ponechali možnosť relatívne mäkkého východiska z krízy. Tvrdá a rozhodná línia Ruska však už vtedy vyvolala na Západe znepokojenie. Tu sa zvolila cesta zadržiavania Moskvy a boja proti nej. Vzťahy medzi Západom a Ruskom v postsovietskom priestore, a najmä na Ukrajine, sa napokon dostali do režimu súperenia a neskôr by niektorí západní lídri otvorene označili minské dohody za manéver na prípravu nového boja. Ruská podpora sýrskej vláde ukázala, že Moskva zabráni “sociálnemu inžinierstvu” mimo postsovietskeho priestoru.

.

Napriek očakávaniu novej krízy mnohí vrátane Ruska považovali scenár plnohodnotnej vojenskej operácie proti Ukrajine za nepravdepodobný. Rusko bolo hlboko zakorenené v globálnej ekonomike orientovanej na Západ. Vzájomná obchodná závislosť s EÚ bola stále vysoká. V Rusku neexistovalo hodnotové odmietanie Západu, hoci niektoré spoločenské javy a hnutia boli kritizované a spôsobovali prirodzenú kompenzáciu obrátením sa k tradičným hodnotám. Pre Moskvu zostala kľúčovou otázkou bezpečnosť západných hraníc. Ruské orgány zrejme vychádzali z nevyhnutnosti postupnej militarizácie Ukrajiny aj východného krídla NATO, po ktorej by v pre Rusko nevhodnej chvíli nasledovala vojenská kríza. Neonacizmus na Ukrajine nebol rozšírený a nemal veľkú podporu obyvateľstva, ale tolerancia radikálnych hnutí zo strany kyjevských úradov vyvolala v Rusku kategorické odmietnutie. Rozhodnutie o preventívnej vojenskej operácii sa stalo bodom rozdvojenia, čo radikálne zvýšilo stávky na súperenie. Následný vojenský konflikt do značnej miery anuloval dedičstvo postsovietskeho obdobia. Návrat do reality roku 2021 sa už konať nebude. Je zrejmé, že Rusko urobí všetko pre ochranu nového územného status quo, ako aj pre čo najväčšie oslabenie vojenského potenciálu Ukrajiny. Je tiež zrejmé, že Západ urobí všetko pre to, aby Rusko vyčerpal, a ak mu budú okolnosti priaznivé, využije vo svoj prospech aj vnútorné problémy.

Otázkou zostáva, ako sa súčasná kríza skončí? V súčasnosti neexistuje politické riešenie rusko-ukrajinského konfliktu. Udržateľnosť akejkoľvek mierovej dohody, aj keď sa dosiahne, je veľkou otázkou. Západ sa obáva prudkej vojenskej eskalácie a vojny s Ruskom, ktorá by sa mohla rýchlo zmeniť na výmenu jadrových úderov. Postupné vojenské zapojenie NATO do konfliktu však nemožno vylúčiť. V západných médiách a analytických materiáloch sa široko diskutuje o vyhliadkach na vnútorné nepokoje v Rusku. Zatiaľ sa takéto názory jednoznačne neodrážajú v oficiálnych stanoviskách. Prechod od odborných cvičení a populistických vyhlásení jednotlivých politikov k oficiálnemu stanovisku však môže byť len otázkou času. Problémy vo veľkej jadrovej mocnosti predstavujú veľké riziko. Na Západe však môžu byť vnímané ako nižšie než priamy vojenský stret a vnútorný výbuch by mohol umožniť vyradiť Rusko na dlhý čas z hry a pokúsiť sa preformátovať jeho politický systém. Podľa tohto scenára sa hlavnou stávkou konfliktu opäť stáva zachovanie štátnosti a suverenity Ruska. Ďalšou stávkou je štátnosť Ukrajiny. Je veľmi pravdepodobné, že zo súčasnej krízy vyjde s oslabeným potenciálom, osekanými hranicami a úplnou závislosťou od vonkajších síl.

USA sú v lepšej pozícii. V čase krízy sú schopné disciplinovať svojich spojencov a ich štátnosť nie je ohrozená. USA však už vstúpili do súperenia s Čínou a ocitli sa v situácii dvojitého odstrašenia. Víťazstvo Ruska a posilnenie jeho vzťahov s Čínou bude pre Spojené štáty zo strategického hľadiska veľkým problémom.

 

Prečítajte si tiež

.

Putin nie že sa nechystá ukončiť vojnu na Ukrajine, ale sa chystá na omnoho väčšiu vojnu

Modlite sa za ruský úspech alebo riskujte jadrovú vojnu, povedal Medvedev

Rusko vyhralo ropnú vojnu

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Viktor Pondělík

Elena Šebová

Marek Brna

Miro Majerník

Pavel Jacz

Matúš Pestrý

.
.
.

Jednostranný pakt o neútočení ako investícia do budúcej spolupráce s PS a SaS

Z vyjadrení nového predsedu strany Hlas – SD Matúša Šutaja Eštoka je zrejmé, že o fúzii so Smerom – SSD…

06. 01. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Zelenskyj odmietol rokovania s Trumpom a Putinom

Takto odpovedal na otázku podcastera Friedmana či by sa ukrajinský prezident mohol v januári stretnúť s Trumpom a Putinom a…

06. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Keď peniazmi zásobuješ toho, kto usiluje o tvoje zničenie

Pojem „friendly fire“ je vo vojenskej terminológii pomerne známy. Popisuje situáciu, kedy armáda spustí paľbu do vlastných línií. V porovnateľnej…

06. 01. 2025 | Aktualizované 06. 01. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 01. 2025 | Aktualizované 06. 01. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Zelení démoni začali meniť chemické zloženie morskej vody

Denník Washington Post včera informoval, že najmenej dve spoločnosti sa snažia zvýšiť zásaditosť morskej vody, a tak bojujú proti „antropogénnemu…

06. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nicholsonovej vulgárny pozdrav Ficovi: “Dúfam, že vám Ježiško nase…”

Predstavte si: Lucia Ďuriš Nicholsonová vás naučí, ako správne myslieť a hovoriť. Celodenný komunikačný seminár u nej stojí 250 eur. Vlastný…

06. 01. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 01. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Blinken komentoval novú ofenzívu AFU v Kurskej oblasti

V podstate ju podporil a povedal, že pomôže Ukrajine v budúcich rokovaniach s Ruskou federáciou

06. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

i24NEWS priniesli šokujúce informácie: Čína pomáha Húsíom získavať zbrane

Americké spravodajské služby odhalili zložitý dodávateľský reťazec, ktorý Húsíovia vytvorili v Číne od začiatku útokov v Červenom mori – prináša…

06. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Thukydidova past

„Postarali jsme se o to, že dlouho před začátkem ruské agrese, počínaje zářím a pak znovu v prosinci, jsme na…

06. 01. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
06. 01. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Od liberálov z SaS odchádza dlhoročná tvár

Z opozičnej strany lídra Branislava Gröhlinga odchádza bývalý poslanec NR SR Peter Cmorej. Informoval o tom na sociálnej sieti

05. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Zúčastní sa Zelenskyj Trumpovej inaugurácie?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v podcaste pre blogera Lexa Friedmana uviedol, či sa zúčastní inaugurácie Donalda Trumpa

06. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Taraba: Zrušenie zákazu dovozu rádioaktívneho odpadu nebolo aktivitou ministerstva životného prostredia

Zrušenie zákazu dovozu rádioaktívneho odpadu zo zahraničia nebolo aktivitou Ministerstva životného prostredia SR. V rozhovore pre TASR to uviedol minister…

06. 01. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 01. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Odstúpi Trudeau po deviatich rokoch z funkcie?

Kanadský premiér Justin Trudeau by mohol po deviatich rokoch vo funkcii oznámiť svoju rezignáciu už dnes, informovala agentúra Reuters s…

06. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Spoľahlivý spôsob, ako ľahko olúpať varené vajcia. Vždy funguje

6.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Kulinárske dilemy sa často týkajú aj tých najjednoduchších pokrmov, ako sú napríklad vajcia uvarené…

06. 01. 2025 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

06. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Svitko skončil v 2. maratónskej etape na 18. priečke, celkovo je 16.

Slovenský motocyklista Štefan Svitko obsadil 18. priečku v maratónskej 2. etape 47. ročníka Rely Dakar. Na trati dlhej celkovo 1058…

06. 01. 2025 | Aktualizované 06. 01. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 01. 2025 | Aktualizované 06. 01. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tieto potraviny znížia váš cholesterol. Pridajte všade, kde môžete

06.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Boj s vysokou hladinou zlého cholesterolu (LDL) si nie vždy vyžaduje užívanie liekov. Mnohé…

06. 01. 2025 | 0 komentárov

O afghánsko-pákistánské válce

Děje se toho tolik, že nestíháme registrovat takové drobnosti jako momentálně probíhající válku mezi Afghánistánem a Pákistánem. Měli by to…

06. 01. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 01. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Motorka po zime neštartuje? Vieme, čo s tým!

6.1.2025 Redakcia Auto trendy . Zima sa pominie, cesty nás budú opäť lákať na jazdu, no váš motocykel alebo skúter…

06. 01. 2025 | 0 komentárov

Z Bratislavy do Košíc za hodinu? 450 km/h na koľajniciach, predstavili vlak budúcnosti

6.1.2025 Redakcia Auto trendy . Čína opäť šokuje svet. Predstavila revolučný vysokorýchlostný vlak CR450, ktorý dokáže prekonať aj legendárne Bugatti…

06. 01. 2025 | 0 komentárov

Ako bude prebiehať denacifikácia Ukrajiny. Aká bola úloha veľvyslanectva USA pri zmene režimu

Rusko, 6. januára 2025 - Autor skúma cieľ a predpoklady špeciálnej vojenskej operácie Ruska na území Ukrajiny. Analyzuje osobitosti mechanizmu…

06. 01. 2025 | 0 komentárov

Severná Kórea odpálila na Japonské more balistickú strelu

Severná Kórea odpálila zrejme balistickú raketu stredného doletu smerom k moru na východe krajiny, uviedla juhokórejská armáda, pričom ide o…

06. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Získa slovenská a maďarská vláda nového spojenca vo Viedni?

Po odstúpení rakúskeho kancelára Karla Nehammera sa novým predsedom vlády môže stať líder  Strany slobody Herbert Kickl. Prezident krajiny ho…

05. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pravoslávni veriaci na Slovensku začínajú sláviť Vianoce 6. januára

V pravoslávnej cirkvi na Slovensku vrcholí v týchto dňoch 40-dňové obdobie pôstu pred vianočnými sviatkami. Veriaci počas neho dodržiavajú zdržanlivosť…

06. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Danko chce z Moskvy priniesť informácie a otvoriť ľuďom oči

Januárová cesta parlamentnej delegácie do Moskvy má za cieľ obnoviť komunikáciu a načerpať informácie, ktorými je potrebné Slovákom “otvoriť oči”,…

05. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Podobnosť čisto náhodná? Maďarské médiá a opozícia vypátrali Orbána na dovolenke v Indii

Na Slovensku sa už tri dni prepiera súkromná dovolenka premiéra Roberta Fica vo Vietname. V rovnakom čase sa odohravá rovnaký…

05. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Kresťania slávia sviatok Zjavenia Pána, známy ako Traja králi

Sviatok Zjavenia Pána, známy aj pod názvom Traja králi, slávia v pondelok katolíci i ďalší veriaci kresťanských cirkví. Ide o…

06. 01. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 01. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Korčok sa opäť prejavil. Opozícia zrádza slovenské záujmy

Napádať koalíciu a rozoštvávať ľud – to sú v skratke pracovné metódy našej opozície na čele s progresívcami. Tentoraz sa opustil ich najnovší…

05. 01. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
05. 01. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Prvý koho Trump napadne by mala byť Veľká Británia

Vyjadrenia Donalda Trumpa o jeho zámere kúpiť Grónsko od Dánska, ako aj anektovať Kanadu a Mexiko, vyvolali u pozorovateľov štipľavé…

05. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Podľa časopisu Vogue patria Kolíková a Vášáryová medzi najvplyvnejšie političky

Exposlankyňa Anna Belousovová komentuje nomináciu slovenských političiek Márie Kolíkovej a Magdy Vášáryovej módnym časopisom Vogue na honor najvplyvnejších žien v…

05. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Cena bitcoinu v pondelok stúpla a tesne sa priblížila k hranicu 100.000 USD. Najznámejšia digitálne mena tak opäť naberá na sile a zotavuje sa z poklesu koncom minulého roka, keď si americkí investori vyberali zisky po strmom náraste bitcoinu v reakcii na víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových prezidentských voľbách.

12:39

Investorom v eurozóne sa v januári 2025 zhoršila nálada a dosiahla najnižšiu úroveň za viac ako rok. Nemecko pritom zostáva brzdou menového bloku. Ukázali to v pondelok výsledky prieskumu renomovaného inštitútu Sentix.

12:38

Vo Francúzsku sa v pondelok začína súdny proces s bývalým francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym a 12 ďalšími osobami obvinenými z nezákonného financovania prezidentskej kampane, sprenevery verejných financií a úplatkárstva.

Nicolas Sarkozy
Na archívnej snímke z 10. decembra 2007 francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a líbyjský vodca Muammar Kaddáfí pózujú počas stretnutia pred Elyzejským palácom v Paríži / Foto: TASR/AP-Francois Mori
12:27

.

Baerbockovej návšteva v Damasku vyvolala škandál

Návšteva nemeckej ministerky zahraničných vecí v Damasku vyvolala nový škandál

05. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Jednoduchá úloha, ktorá mnohých mätie. Skúsite ju vyriešiť?

06.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe Aj jednoduché matematické úlohy dokážu byť výzvou, ak si nedáte pozor na detaily. V dnešnom…

06. 01. 2025 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Rusi osadili vlajku na západnom okraji Kurachova

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

05. 01. 2025 | Aktualizované 05. 01. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov
05. 01. 2025 | Aktualizované 05. 01. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov

Dovolenku Fica v Hanoji komentovali aj v Prezidentskom paláci

Médiá koncom týždňa informovali, že predseda vlády Robert Fico sa má aktuálne nachádzať na luxusnej súkromnej dovolenke vo Vietname, pričom…

05. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Vedci konečne odhalili šokujúcu odpoveď na dilemu „kura alebo vajce”

Vedci konečne odhalili šokujúcu odpoveď na dilemu „kura alebo vajce”: Nedávny objav prináša fascinujúci nový zvrat v klasickej otázke „sliepka…

06. 01. 2025 | 0 komentárov

Letisko v Bratislave má v prevádzke obe dráhy, počasie spôsobuje meškania letov

Obe dráhy letiska v Bratislave sú naďalej prevádzkyschopné, kapitáni lietadiel využívajú aj službu odstraňovania námrazy na strojoch. Pre TASR to…

05. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Viktor Pondělík

Elena Šebová

Marek Brna

Miro Majerník

Pavel Jacz

Matúš Pestrý

.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov