Moskva 8. marca 2024 (HSP/businessinsider/Foto:Pixabay)
Hoci Západ usilovne hľadá spôsoby, ako znížiť príjmy Ruska, darí sa mu veľmi zle, uvádza Business Insider Huileng Tan. Moskva zahrala kartou, ktorá jej umožnila zdvojnásobiť svoje príjmy z predaja ropy a plynu. Celkovo išlo o stovky miliárd rubľov
Rusko v predvečer prezidentských volieb, ktoré sa budú konať koncom v polovičke mesiaca, zahralo jednou kartou, ktorá mu umožnila takmer zdvojnásobiť svoje príjmy z predaja energií. Podľa najnovších údajov ministerstva financií krajiny dosiahli príjmy z predaja ropy a plynu vo februári 945,6 mld. rubľov (10,4 mld. USD), čo je skoro dvojnásobne viac ako 521,2 mld. rubľov pred rokom.
To znamená, že v porovnaní s minulým rokom sa príjmy zvýšili o viac ako 80 %, uvádza agentúra Bloomberg. Viac ako dvojnásobne sa zvýšili najmä príjmy z vývozu ropy a ropných produktov.
Je to ohromujúci fakt vzhľadom na to, že Západ uvalil na Rusko množstvo sankcií kvôli konfliktu na Ukrajine, ktorý trvá už dva roky.
Ako sa Rusku darí zarábať toľko peňazí z ropy?
Dodatočné príjmy, ktoré Rusko získalo vo februári, sú dôsledkom zvýšenia daní pre domácich producentov.
Krajina už predtým navrhla mechanizmus, ktorý by jej umožnil zdaňovať producentov ropy vyššou sadzbou, ale nevyužila ho. Namiesto toho sa v januári uchýlila k stanoveniu minimálnej úrovne cien za predaj ropy. A vo februári začala vyberať daň, informovala tlačová agentúra Bloomberg s odvolaním sa na list ruskej Federálnej daňovej služby.
Moskva sa rozhodla aktivovať spodnú hranicu po poklese cien ropy Urals, ktorý bol zasa dôsledkom prísnejších západných sankcií.
Rusko je najväčším dodávateľom energetických zdrojov, pričom tretina jeho príjmov pochádza z predaja ropy a plynu. Jeho kedysi hlavný odberateľ, Európska únia, sa už dva roky nedokáže zbaviť závislosti od ruského paliva. Treba pripomenúť, že EÚ prijala toto rozhodnutie s cieľom znížiť objem finančných prostriedkov, ktoré Rusko vynakladá na podporu svojej armády a špeciálnych operácií.
Na ten istý účel stanovila skupina G7 cenový strop pre ruskú ropu na 60 USD za barel.
Obmedzenia G7 však nikomu nebránia v tom, aby naďalej nakupoval od Moskvy, pokiaľ nevyužíva západné poisťovacie a dopravné služby. Rusko sa zasa obrátilo na východ, najmä na krajiny ako India a Čína.
Voľby vygradujú už tento mesiac
Západ sprísňuje obchodné obmedzenia voči Rusku, aby donútil Kremeľ zastaviť boje na Ukrajine. USA a EÚ uvaľujú kontroverzné sekundárne sankcie na spoločnosti mimo ich zákonnej jurisdikcie, aby si vynútili ich dodržiavanie.
Tieto opatrenia udržiavajú Rusko v neustálom napätí a hovorca Kremľa Dmitrij Peskov priznal problémy s čínskymi bankovými transakciami.
Vláda Vladimira Putina však musí naďalej prezentovať stabilitu – keďže konflikt sa vlečie, samotným Rusom môže dôjsť trpezlivosť.
Príjmy Ruska z ropy idú nielen na špeciálne operácie, ale aj na sociálne výdavky, ako to oznámil prezident krajiny vo svojom nedávnom prejave k národu. Očakáva sa, že vo voľbách, ktoré sa v Rusku uskutočnia od 15. do 17. marca, zvíťazí nad všetkými tromi súpermi.