Moskva 22. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/Roscosmos Space Agency Press Service)
Rusko v stredu úspešne vyslalo na orbitu laboratórny modul pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Raketa Proton-M s modulom Nauka vyštartovala z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane o 19:58 miestneho času. Po bezchybnom štarte sa už rozvinuli aj navigačné antény a solárne panely. Po sérii manévrov by sa 20-tonový modul mal k ISS pripojiť 29. júla
Vyslanie modulu, ktorý má poskytnúť viac priestoru pre vedecké experimenty a priestor pre posádku, niekoľkokrát odložili pre technické problémy. Pôvodne mal letieť do vesmíru už v roku 2007. V roku 2013 odborníci našli kontamináciu v jeho palivovom systéme, čo viedlo k dlhej a nákladnej náhrade. Modernizáciou a opravami prešli aj ďalšie systémy modulu. Tento rok bol let naplánovaný na 15. júla, to zase preložili na stredu pre opravu bližšie nešpecifikovaných chýb.
Predtým, ako sa Nauka pripojí k stanici, bude potrebné odstrániť jeden zo starších modulov – Pirs. Ruskí operátori plánujú v piatok vykonať potrebný manéver po tom, čo skontrolujú a potvrdia, že systémy nového modulu fungujú tak, ako majú.
Ruskí členovia posádky ISS vykonali v rámci prípravy na príchod Nauky dva výstupy do vesmíru, aby spojili káble. Keď sa modul spojí so stanicou, bude potrebné vykonať viacero ďalších manévrov, vrátane 11 výstupov do vesmíru, aby bol pripravený na prevádzku.
Na ISS je v súčasnosti trojica astronautov z NASA – Mark Vande Hei, Shane Kimbrough a Megan McArthur, Rusi Oleg Novickij a Pjotr Dubrov, Japonec Akihiko Hošide a Francúz Thomas Pesquet z Európskej vesmírnej agentúry.