Moskva 31. júla 2023 (HSP/rmx.news/Foto:TASR/AP-Alexander Kazakov, Sputnik, Kremlin)
Zdá sa, že Západ nie je príliš ochotný presadiť svoj cenový strop 60 dolárov na ruskú ropu, informuje spravodajský portál REMIX News
Moskovské vedenie možno neoslavovalo nahlas, ale pravdepodobne aj tak oslavovalo potichu v múroch Kremľa. Koniec koncov, Rusko vyhralo ropnú vojnu. O tejto správe sa medzi ekonómami a dokonca aj v západnej tlači veľa hovorilo, ale nedá sa povedať, že by to bol prekvapujúci šok. Tí, ktorí sa podieľajú na globálnom obchode s ropou, vedeli, že takúto vojnu proti Rusku nemôžu vyhrať.
Cieľom opatrení Spojených štátov a Európskej komisie na zníženie ruského vývozu energií bolo vyrobiť problémy pre ruskú štátnu pokladnicu znížením jej príjmov. Zdá sa však, že trestné opatrenia zavedené bez akéhokoľvek posúdenia vplyvu boli najmä zo strany EÚ vážne chybné. EÚ potrestala skôr samu seba tým, že sa vzdala lacného ruského plynu a bola nútená kupovať drahý americký zemný plyn.
Nech to znie akokoľvek zvláštne, bruselskí úradníci presne vedeli, že toto bude dôsledok sankcií, ktoré uvalili. Stojí za to obrátiť sa na experta na Rusko Christophera Davisa, profesora na Oxfordskej univerzite: Davis netvrdil nič iné, ako že Európska komisia sa začala zaoberať dôsledkami trestných opatrení až po zavedení sankcií voči Rusku. Vtedy vypracovala tajnú štúdiu, s ktorou sa občania EÚ nestretli. Uviedla, že rozhodnutia boli prijaté príliš rýchlo a že boli prijaté pod politickým tlakom bez predchádzajúceho posúdenia hospodárskeho vplyvu. EÚ teda neskúmala potenciálne dôsledky sankcií; v podstate išlo o náhle a nepremyslené rozhodnutie.
Moskva medzitým hľadala iných odberateľov svojho čierneho zlata, čo sa dalo aj predvídať, a Čína bola jednou z prvých, ktorá sa prihlásila. Moskva teraz vybudovala infraštruktúru, aby zvládla zvýšenú dopravu medzi Ruskom a Áziou. Pred vojnou na Ukrajine Čína kupovala od Ruska 1,5 milióna barelov ropy denne. Dnes odoberá 2,5 milióna barelov denne.
Teraz publikácie ako Wall Street Journal uznávajú, že Rusko dosiahlo skutočné globálne víťazstvo v ropných vojnách. Cena ruskej ropy zo zmesi Ural prvýkrát prekročila limit 60 dolárov za barel, ktorý stanovili USA a ich spojenci v decembri minulého roka. Hoci sa tak stalo len minulý štvrtok, nič nenasvedčuje tomu, že by niekto chcel túto sankciu presadiť.
V súčasnosti už nie je len predpokladom, že EÚ a USA prijali spontánne rozhodnutia o sankciách voči Rusku s nepredvídateľnými dôsledkami. Je pochopiteľné, že Európska komisia nechce verejne priznať dôsledky takýchto nešikovných opatrení.
Otázku si treba položiť znova, už po niekoľkýkrát: Prečo nie sú vyvodené dôsledky z katastrofálneho rozhodnutia Európskej komisie, ktoré opäť prešlo cez hlavy členských štátov bez toho, aby sa s nimi vôbec konzultovalo?
Prečítajte si tiež
Dôležité vyhlásenia Vladimira Putina
Chazin: Putin otočil svoj hlavný plán o 180 stupňov