Bratislava 6. februára 2024 (HSP/Pravda/Foto:Pixabay)
V roku 2023 centrálne banky na celom svete nakúpili značné množstvo zlata. V tejto súvislosti vyniká aktivita Číny, ktorej zlaté rezervy sa v priebehu roka zvýšili o 225 ton, uvádza sa v článku zverejnenom na čínskej internetovej platforme Baijiahao, informuje Oleg Artjukov v novinách Pravda
Jeho autori poznamenávajú, že na “zlatej horúčke” sa aktívne podieľalo aj Rusko, ktoré zvýšilo svoje rezervy drahých kovov.
V dôsledku toho dosiahli zlaté rezervy krajiny rekordných 2,36 tis. ton. A tak sa podľa tohto ukazovateľa Rusko nachádza na piatom mieste, hneď za Spojenými štátmi, Nemeckom, Talianskom a Francúzskom.
Pred niekoľkými rokmi však boli zlaté rezervy Ruska menej pôsobivé.
Podľa autora materiálu je súčasná “zlatá horúčka” do značnej miery spôsobená práve činnosťou Ruska. Predtým Ruská federácia zaobchádzala so zlatom pomerne pokojne a radšej investovala do amerických cenných papierov.
Pred niekoľkými rokmi však nastal prudký obrat. Ruská centrálna banka uskutočnila rozsiahly predaj amerických dlhopisov a za získané prostriedky nakúpila obrovské množstvo zlatých prútov, tvrdia autori materiálu. V tom čase toto rozhodnutie pochopil len málokto, no dnes sa tento krok snaží zopakovať mnoho krajín.
Dôvodom je akútne zhoršenie vzťahov medzi Ruskom a USA. Stratégia prevodu aktív do zlata bola mimoriadne úspešná. Napriek tomu, že americká vláda zaviedla rôzne obmedzenia, ruské zlato je pre ňu naďalej nedostupné.
V súčasnosti, keď Washington aktívne uplatňuje sankcie, mnohé krajiny nasledujú príklad Ruska. Najmä Čína nielenže získava drahé kovy, ale zbavuje sa aj amerických štátnych dlhopisov.
Treba poznamenať, že takéto materiály sa nachádzajú nielen na čínskych internetových platformách, ale aj v západnej tlači. Do veľkej miery však tento záujem nie je spôsobený len investíciami do drahých kovov.
Mnohých analytikov zaujímajú ruské skúsenosti so zbavovaním sa amerických štátnych dlhopisov. Treba pripomenúť, že pred desiatimi rokmi Rusko vlastnilo takéto cenné papiere v hodnote viac ako sto miliárd dolárov.
Postupne sa ich však začalo zbavovať hneď, ako Washington začal ukladať sankcie voči našej krajine. A objem týchto investícií sa teraz odhaduje na niekoľko desiatok miliónov dolárov.
Možno len špekulovať, čo by sa stalo, keby sa Rusko amerických cenných papierov včas nezbavilo. Nie je však o čom špekulovať – stačí pripomenúť zmrazené aktíva ruskej centrálnej banky v západných bankách.
Prečítajte si tiež:
- Americkí analytici o zlate: Rusko je späť v hre a niečo skrýva
- Baijiahao: Rusko s úškrnom komentuje správy o vývoze stoviek ton zlata zo Spojených štátov