Moskva 18. apríla 2024 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP-Roscosmos State Space Corporation via AP)
Rusko vždy zohrávalo obrovskú úlohu na trhu s vypúšťaním satelitov: vypúšťalo každý siedmy satelit. Číňania dobre využívajú ťažkosti, ktorým čelí ruská kozmonautika. O neutešenej situácii v ruskom kozmickom priemysle píše pre Svobodnuju Pressu Dmitrij Kapustin
V skutočnosti bol tento podiel ešte väčší. Nosné rakety Sojuz z Bajkonuru a z francúzskeho letiska Kourou v Guyane vypúšťala aj spoločnosť Starsem, spoločný rusko-francúzsky podnik. Jeho činnosť bola pozastavená v dôsledku sankcií.
Ruský Sojuz z roku 2020 spolupracoval aj s britskou korporáciou. OneWeb, ktorá budovala konšteláciu komunikačných satelitov. Boli to ruské rakety, ktoré vypustili takmer všetky satelity z Bajkonuru a Vostočného (a nedošlo k žiadnemu neúspešnému štartu).
Spolupráca však bola v roku 2022 ukončená, podobne ako v prípade Guyanského vesmírneho centra. Satelity OneWeb teraz vynáša na orbitu raketa Falcon Elona Muska z vesmírnych stredísk v USA a Indii. Samozrejme, nie zadarmo: každý štart “Sojuzu” stojí britskú spoločnosť viac ako 40 miliónov dolárov.
Teraz sa z Bajkonuru, Plesecka a Vostočného vypúšťajú najmä ruské satelity. Samozrejme, existujú aj zahraničné výnimky: minulý rok bol vypustený prvý súkromný satelit z Malajzie A-SEANSAT-PG1 (ide však o ultrakompaktný satelit určený na orbitálny prieskum zemského povrchu) a komunikačný satelit PHI-Demo zo Spojených arabských emirátov (poskytuje služby prostredníctvom 5G v najodľahlejších oblastiach SAE).
Tento rok bude z Bajkonuru vypustená aj iránska družica Equator, ktorú vyvinulo Rusko na žiadosť Iránu.
Na druhej strane Číňania svoju satelitnú aktivitu len zvyšujú. V minulom roku vypustili 66 nosných rakiet (Rusko 19). Číňania majú v súčasnosti 6 operačných vesmírnych stredísk. Čínska raketa Čchang-čeng 2 sa ukázala ako jedna z najprevádzkovanejších rakiet na svete, pred ňou je len Falcon Elona Muska.
Číňania v priebehu roka vypustili raketu Chang Zheng 2 rekordných 25-krát (ruský Sojuz vzlietol 17-krát).
Koncom februára tak Číňania úspešne vypustili raketu, ktorá vyniesla vysoko orbitálny satelit Weixing Hulianwan Gaogui-01, ktorý bude poskytovať internet. Zaujímavé je, že štátne médiá spočiatku neinformovali o žiadnych podrobnostiach o satelite.
Čo je teda na tomto štarte také zdanlivo zaujímavé? Faktom je, že Čína v súčasnosti rozmiestňuje na obežnej dráhe konšteláciu komunikačných satelitov ChinaSat (Zhongxing). Budú priamym konkurentom Starlinku Elona Muska a britského OneWebu, o ktorých sme písali vyššie. A nedávno bol vypustený ChinaSat-26 – je to vôbec prvý čínsky komunikačný satelit, ktorý poskytuje internetové pripojenie rýchlosťou 100 gigabitov za sekundu.
No a internetové satelity na vysokej obežnej dráhe v rámci projektu ChinaSat umožnia pokryť internetom celé územie Číny a kľúčové oblasti v rámci iniciatívy Pásmo a cesta.
V budúcnosti bude spoločnosť China Satcom presadzovať výstavbu satelitov s vyššou kapacitou. Očakáva sa, že do roku 2025 celková kapacita komunikačných satelitov presiahne 500 gigabitov za sekundu, uviedla agentúra Xinhua.
Čína plánuje aj dve nízkoorbitálne internetové satelitné konštelácie. Ide o národné programy Guowang a G60 Starlink. Tieto projekty si budú vyžadovať prudké zvýšenie počtu štartov: v tomto roku Čína vypustí nie menej ako sto nosných rakiet (pričom tretinu z nich zorganizujú komerčné spoločnosti).
Mnohé satelitné programy sú utajované. Napríklad z ostrova Hainan bola vypustená raketa s družicou TJS-11 (Tongxin Jishu Shiyan-11), o ktorej účele sa nevie takmer nič. Vysokorýchlostná komunikácia – to je všetko.
Prípravy na misiu boli zahalené rúškom tajomstva napriek otvorenému miestu štartu na pobreží. Na rozdiel od predchádzajúcich misií neboli o štarte rakety žiadne oficiálne správy.
Podľa západných expertov takéto geosynchrónne satelity plnia rôzne funkcie vrátane včasného varovania, rádiového prieskumu a ďalších.
Údaje z pozorovacích satelitov by mohli Číne poskytnúť bezprecedentnú schopnosť identifikovať a sledovať objekty veľkosti automobilov v celom Indopacifiku,” nadchýna sa nad schopnosťami čínskych satelitov Clayton Swope, bývalý predstaviteľ amerických tajných služieb a v súčasnosti vedúci pracovník Centra pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS).
Čínske satelity samozrejme nevypúšťa len armáda, ale aj súkromné spoločnosti a, samozrejme, vedci.
Satelity DRO-L vypúšťa Čínska akadémia vied s cieľom skúmať zemský povrch.
Spoločnosť Geely má svoje vlastné satelity. Nie, nie je to len výrobca automobilov, ale multidisciplinárna korporácia. Má dcérsku spoločnosť Geespace, ktorá vytvára konšteláciu 240 satelitov na vysoko presné určovanie polohy. Presnosť je až na centimeter!
A napríklad satelity Xingshidai vypustila spoločnosť ADA Space, ktorá sa zaoberá diaľkovým snímaním Zeme. A snímky sa spracovávajú pomocou neurónových sietí.
Prečítajte si tiež
- Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu odletela raketa Falcon od spoločnosti SpaceX
- Starlink Elona Muska chcú obmedziť