Pripomíname, že Američania zvýšili dovozné clá na európsku oceľ (25%) a hliník (10%). Toto zvýšenie dovozných cieľ je namierené voči všetkým exportérom, nepríjemne sa však dotýka exportérov oceli a hliníka z EÚ. Toto zvýšenie ciel platí pre EÚ od 1.6.2018, Američania však naznačili že zmenia “sankcie” voči tým krajinám, ktoré predložia Američanom nejaké preferencie. Nemecku sa samozrejme nepáči, ako Američania menia za chodu pravidlá hry a Berlín už informoval, že prijme odvetné kroky, pretože nesúhlasi s tým, aby niekto v rozpore s existujúcimi dohodami selektívne potláčal nemecké záujmy. Nemci dôrazne varovali USA o neprípustnosti amerických krokov a vystríhali pred eskaláciou obchodného konfliktu.
Michail Deljagin uviedol, že pre Rusko sú ekonomické nezhody medzi EÚ a USA samozrejme výhodné. Európske elity už odmietajú plniť americké predstavy a prinášať obete na oltár amerických ekonomických záujmov. Sankcie voči Rusku a Iránu nesmierne poškodili európsku ekonomiku, Američania sa snažia posilniť svoju kontrolu nad európskym ekonomickým priestorom. Geopolitické postavenie USA je dnes otrasené a tak sa Európa čoraz silnejšie domáha svojích práv a v Európe silnejú snahy o presadzovanie vlastných záujmov, ktoré sú odlišné od amerických záujmov.
Očakávať však, že štáty EÚ zaujmú radikálny protiamerický postoj je nereálne. Brusel už aj v minulosti hrozil USA odvetnými sankciami v súvislosti s americkými krokmi zvýhodňujúce americké firmy a chrániace americký trh. Išlo však o realtívne malú sumu 2,8 miliardy euro, takže tento konflikt ostával na perifírii záujmov. Situácia dnes zmenila, americké clá znamenajú pre EÚ neprijateľné finančné straty. Deljagin zastáva názor, že európski lídri ešte nie sú dotlačení do takej pozície, aby sa odhodlali k radikálnym krokom.
USA si vo vzťahu k EÚ privykli “otvárať dvere kopancom”. Európania sú v submisívnej pozícii a časť európskych priemyselných a obchodných elít sa obáva možnosti straty amerických trhov. Sankcie voči Rusku a Iránu zapríčinili, že Európania stratili časť svojích trhov, postavenie EÚ sa zhoršilo, Európania americké trhy evidentne potrebujú. Američania to mienia využiť a budú nútiť EÚ k čoraz silnejším ústupkom s cieľom dostať EÚ pod svoju kontrolu.
Moskva a Peking v tejto situácii, kedy silnejú rozpory medzi EÚ a USA samozrejme predložili EÚ ponuku. Očakávajú v úzadí, ako sa európske politické a ekonomické elity rozhodnú. Tie momentálne čelia silnému americkému nátlaku. Ak tento tlak ustoja, možno očakávať výraznejšie zmeny vo vývoji politických i ekonomických vzťahov vo svete.