Návrh zákona senátorov republikána Lindseyho Grahama a demokrata Boba Menendeza je založený na “presnej, pragmatickej a agresívnej obchodnej politike, ktorá nemá nič spoločné s medzinárodnými obchodnými pravidlami”, uviedol vo štvrtok hovorca Kremeľa Dmitrij Peskov. “Tieto pravidlá už niekedy hraničia s vydieraním,” dodal.
Keďže Washington naďalej vyvíja tlak na Moskvu, ruská vláda zvažuje “množstvo účinných odvetných opatrení” na ochranu “pred americkými útokmi”.
Podľa Peskova, Rusko dokázalo prekonať doterajšie sankcie a dokonca dokázalo udržať ekonomický rast “napriek týmto nespravodlivým obmedzeniam”.
Je pravdepodobné, že americký sankčný nátlak sa čoskoro skončí, pripustil Peskov, keď povedal, že Rusko môže “dúfať v zlepšenie situácie, ale “pripravuje sa aj na horšie časy.” Vzhľadom na súčasné nálady v Kongrese USA teraz nie je nádej na “zlepšenie našich vzťahov, v súvislosti s ukončením rusofóbnej choroby.”
Premiér Dmitrij Medvedev uviedol, že súčasné a budúce sankcie nebudú vláde slúžiť na ospravedlňovanie toho, že sa nezvyšuje hospodársky rast. Aj keď uznáva, že “hospodárstvo Ruska zažíva vážne štrukturálne nerovnováhy”, povedal, že jeho vláda tlačí na modernizáciu ruskej infraštruktúry, vzdelávania a zdravotnej starostlivosti.
Návrh zákona o sankciách, ktorý ešte stále musí podpísať Donald Trump, opäť hovorí aj o údajnom ruskom zásahu vo voľbách v USA a jeho “agresii” voči Ukrajine. Vyžaduje, aby prezident riešil, okrem iného, aj hriechy Moskvy a “hrozbu, ktorú predstavuje vláda Ruskej federácie”.
Mnohé z opatrení zákona sú okopírované z neúspešných právnych predpisov Grahama a Menendeza z minulého roka. Zahŕňajú vyhlásenie o podpore zotrvania v NATO a hovoria o potrebe dvojtretinového hlasovania v Senáte o prípadnom opustení bloku. V návrhu sa hovorí aj o dodávkach zbraní do krajín NATO, ktoré začali využívať ruské vojenské zariadenia.