Bratislava 10. novembra 2023 (HSP/Ria/Foto:Pixabay)
Výbor pre zahraničné veci Snemovne reprezentantov amerického Kongresu napriek dlhým rokovaniam, pochybnostiam a sedeniu na troch stoličkách väčšinou hlasov schválil návrh zákona o použití zmrazených ruských aktív na pomoc Ukrajine, píše Kirill Streľnikov na portáli Ria Novosti
Ak zákon vstúpi do platnosti, minister zahraničných vecí Spojených štátov by mal spolu s americkou Agentúrou pre medzinárodný rozvoj do 180 dní predložiť Kongresu “hodnotenie najnaliehavejších potrieb Ukrajiny v oblasti rekonštrukcie, bezpečnostnej pomoci a humanitárnej pomoci” a “v prípade potreby sa vlastníctvo a príjmy zo skonfiškovaných ruských štátnych aktív <…> prevedú na vládu Spojených štátov”.
Treba pripomenúť, že po začatí ŠVO kolektívny Západ v rozpore so všetkými vlastnými písanými aj nepísanými zákonmi zmrazil aktíva ruských spoločností a občanov v hodnote približne 300 miliárd dolárov s cieľom ich skonfiškovať – teda ukradnúť.
Od tohto momentu sa začalo horúčkovité hľadanie spôsobov, ako krádež za bieleho dňa premeniť na niečo, čo by aspoň vzdialene pripomínalo právny postup, ale očividná a do očí bijúca divokosť situácie priviedla do rozpakov aj tie najrusofóbnejšie krajiny. Berlín, Paríž a najmä Brusel, v ktorých jurisdikcii sa objavila najväčšia suma zmrazených ruských aktív (viac ako 180 miliárd eur), rozhodne nechceli byť iniciátormi lúpeže a potom sami niesť všetky právne a finančné dôsledky. Európska centrálna banka varovala Európsku komisiu, že “takéto kroky by mohli poškodiť povesť eura vo svete a oslabiť jeho postavenie ako rezervnej meny”, Európska komisia zasa uznala, že “právne prekážky sú príliš vysoké” a “európske vlády sa obávajú rizík, ktoré by takéto rozhodnutia mohli spôsobiť finančným trhom”.
Ak však zatvoríte oči a všetci sa dohodnete (pričom vás USA postrkávajú kopancami do zadku), môžete sa tváriť, že všetko je legálne.
Zlodeji začali v malom: najprv Belgicko vytvorilo fond na podporu Ukrajiny, kam plánuje v rokoch 2022 – 2024 previesť 1,7 miliardy eur z daní zo zisku zo zmrazených ruských aktív v krajine. Teraz – rozhodnutie amerického Kongresu. Zároveň na stretnutí ministrov zahraničných vecí G7 v Tokiu bolo oznámené, že “ruské aktíva v ich jurisdikcii budú zmrazené, kým Moskva nebude súhlasiť s vyplatením kompenzácií Kyjevu za škody spôsobené počas vojnových akcií”. Keďže sa tak nestane a oni to vedia, bolo to v podstate rozhodnutie o nezákonnej a mimosúdnej konfiškácii.
Názor ruskej strany na miesto západných krajín v zločineckej hierarchii jasne a transparentne vyjadril predseda Štátnej dumy Vjačeslav Volodin: “Krajiny G7 sa úprimne priznali, že chcú ukradnúť zmrazené aktíva Ruskej federácie”, v súvislosti s čím “naša krajina má morálne a právne dôvody zakročiť proti aktívam krajín G7, ktoré sú väčšie ako zmrazené ruské finančné prostriedky” (pre porovnanie: minimálne dvakrát väčšie).
Rusko opakovane a na všetkých úrovniach varovalo západné špičky, že krádež ruských aktív bude mať tie najvážnejšie dôsledky. Vedenie krajiny, ktoré však veľmi dobre vie, s kým má do činenia, okamžite začalo pripravovať odvetné opatrenia.
A ich hodina nadišla
Úplne prvým krokom bude výmena aktív ruských obyvateľov zmrazených na Západe (väčšinou cenných papierov) za aktíva obyvateľov Západu, ktoré budú zrkadlovo zodpovedať aktívam zmrazeným v Rusku. Zatiaľ hovoríme o uvoľnení aktív 3,5 milióna ruských občanov v hodnote 1,5 bilióna rubľov. Príslušný dekrét už podpísal prezident 8. novembra.
Pripravujú sa aj ďalšie kroky, vrátane, slovami Dmitrija Peskova, úplne “nezrkadliacich”, teda neočakávaných a bolestivých.
Zároveň zlodejský Západ už začal pociťovať dôsledky svojho podvodu na vlastnej koži. Donedávna hlavným aktívom Západu, predovšetkým USA, neboli peniaze, ani zlato, ani vklady, ani nič hmatateľné – hlavným aktívom bol imidž “bezpečného a chráneného prístavu” pre medzinárodný kapitál, ktorému sa zaručuje ochrana.
Teraz sa podľa Volodinových slov “USA a ich kumpáni strelili do nohy”.
Fascinujúce príklady
V súvislosti so správami o rabovaní klesli
výnosy “najbezpečnejších na planéte” amerických štátnych dlhopisov, ktoré si tak obľúbili zahraniční investori, 20. októbra 2023 o 42 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.
Najväčší štátny investičný fond na svete, nórsky štátny investičný fond v hodnote 1,4 bilióna dolárov, vykázal v treťom štvrťroku 2023 stratu 33,8 miliardy dolárov, najmä v dôsledku poklesu záujmu o západné akcie zo strany opatrných zahraničných investorov, ktorí sa obávajú podobných konfiškácií.
Luxusné nehnuteľnosti v Londýne, ktoré desaťročia priťahovali investorov z celého sveta, rýchlo strácajú pôdu pod nohami a ich miesto vo svete začínajú zaberať nehnuteľnosti v Dubaji a (prekvapenie!) aj v Soči.
A odtiaľto to bude už len horšie.
Krádež ruského majetku je potupným koncom sirupovitých mýtov o Západe “ako bezpečnom prístave”, “nedotknuteľnosti súkromného vlastníctva” a “neviditeľnej ruke trhu”.
Spojené štáty a ich vazali vo svojej zúrivej túžbe poškodiť Rusko vlastnými rukami zničili svoj prehnitý svet a nám zostáva len jediná cesta – vybudovať nový svet.