Moskva 13. októbra 2024 (HSP/Myśl Polska/Foto:TASR/AP-Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, TASR – Pavel Neubauer)
Ruská ekonomika vôbec nie je „roztrhaná na kusy“ – rastie rýchlejšie ako ekonomiky tých, ktorí sa ju pokúsili roztrhať, píše Andrzej Szczęśniak pre Myśl Polska. Navyše, v reakcii na nepredstaviteľné množstvo sankcií Rusko pripravuje protiúder proti Západu. V tejto globálnej obchodnej vojne najviac utrpí Európa
Prezident Putin oznámil vytvorenie surovinových aliancií (t. j. kartelov). Rusko má v tomto smere veľmi dobré skúsenosti, najmä v spolupráci s OPEC. S touto Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu v roku 2016, keď ceny klesli pod 30 USD, Rusko vytvorilo alianciu OPEC+, ktorá spolu so Saudskou Arábiou dominuje na trhu s ropou. Táto dohoda umožnila rast a stabilizáciu cien, čo vývozcom ropy prinieslo veľmi dobré zisky.
Fórum krajín vyvážajúcich plyn (FSEG), organizácia, ktorá čoskoro oslávi dvadsiate výročie svojho vzniku, má oveľa menšiu „údernú silu“. Faktom je, že vývozná kapacita USA v obchode so skvapalneným zemným plynom bráni tejto organizácii manipulovať svetový trh. Zatiaľ čo na trhu s ropou možno OPEC nazvať kartelom, na trhu s plynom FSEG skutočne zostáva len „fórom“ na výmenu názorov a poznatkov o trhu.
Teraz však prišiel čas na iné druhy surovín. Pokiaľ ide o nerastné suroviny kľúčové pre svetové hospodárstvo, Rusko je svetovým lídrom, pretože patrí medzi tri krajiny s mimoriadne veľkými zásobami týchto surovín. Rusko je napríklad bohaté na paládium [Pd] – vlastní takmer polovicu (46 %) svetových zásob tohto ušľachtilého kovu podobného platine. Na Rusko pripadá aj 44 % svetovej produkcie. A to je základná surovina napríklad na výrobu automobilových filtrov, systémov na čistenie vzduchu v priemyselných podnikoch, keďže paládium výborne pohlcuje látky znečisťujúce ovzdušie.
V čom je Rusko lídrom
Rusko absolútne dominuje z hľadiska zásob diamantov (55 %), pričom v celosvetovom meradle produkuje 40 % technických a 32 % šperkárskych druhov týchto nerastov. Je to najtvrdší prírodný minerál, ktorý sa používa na rezanie a brúsenie nástrojov a povrchov. Hovorme o zlate, ktorého má Rusko dostatok: takmer štvrtinu (23 %) svetových zásob. Rusko ťaží 10 % tohto drahého kovu. Je tiež lídrom v ťažbe azbestu (48 % svetovej produkcie).
Dôležitou surovinou pre Rusko je urán, v ktorého zásobách je oveľa horšie ako Austrália alebo Kazachstan, ale v oblasti jeho obohacovania vlastní „Rosatom“ 36 % svetového trhu. Rusko ročne vyprodukuje 2,7 tisíc ton paliva pre jadrové elektrárne a vyváža ho 33 spotrebiteľom v 14 krajinách. Príjmy v tejto oblasti však nemožno nazvať impozantnými: len 1,2 miliardy dolárov – mikroskopická suma v porovnaní so 112 miliardami dolárov len z ropy.
Zaujímavosťou je, že od mája 2024 je dovoz uránu do Spojených štátov zakázaný. Očakáva sa, že tento zákaz začne platiť o 4 roky. Američania chcú počas tohto obdobia zaviesť vlastnú výrobu jadrového paliva, aby prekonali závislosť od najväčšieho zahraničného dodávateľa, ktorým je Rosatom. Rýchly protiútok Ruska by mohol tieto plány prekaziť a dostať americkú jadrovú energetiku do ešte ťažšej situácie.
Rusko je svetovým lídrom v uvedených oblastiach, ale existuje dlhý zoznam ďalších komodít, v ktorých je v „prvej lige“. Podľa amerického geologického prieskumu je Rusko na druhom mieste v produkcii vanádu (20 % svetovej produkcie), draslíka (uhličitan draselný, základ potašových hnojív) – 17 %, platiny – 13 %, telúru – 12 %, ferosilícia (potrebného na výrobu ocele) – 11 %, amoniaku – 9 %. A tiež nikel – Rusko vlastní 9 % jeho celosvetovej produkcie a 19 % jeho vývozu.
Titán, materiál s kombináciou ľahkosti a pevnosti nedosiahnuteľnou pre iné kovy, nakupuje od Ruska 26 krajín, najmä Nemecko (tvorí 42 % dovozu). Ruský titán bol vylúčený z nákupného zoznamu spoločnosti Boeing, ale európsky Airbus si to nemohol dovoliť; v dôsledku toho Francúzsko dokonca zvýšilo dovoz titánu o 72 %, aby si vytvorilo zásoby titánu – pre každý prípad.
Ruské embargo
Prezident Putin nedávno nariadil vláde, aby pripravila plány na uvalenie embarga na kľúčové komodity pre krajiny, ktoré uplatňujú sankcie voči Rusku. „Lenže nič by sa nemalo robiť na vlastnú škodu,“ pragmaticky varoval. Touto stratégiou chce ruský líder posilniť ruskú ekonomiku, aby mohla spracovávať suroviny doma a zvyšovať ich pridanú hodnotu, ako sa to robilo so zemným plynom, keď sa investovali obrovské sumy do výstavby závodov na výrobu polyetylénu, polypropylénu alebo rovnakých hnojív, ktorých pozícia je teraz mimo dosahu európskej konkurencie.
Ak sa tento plán zrealizuje, bude to pre náš kontinent bolestivá rana. USA to pocítia tiež, ale oveľa slabšie. Nie je to však prekvapujúce, pretože práve Európa musí znášať najväčšie náklady súčasného konfliktu.
Prečítajte si tiež
- Putin sa rozhodol potrápiť Západ. Rusko sa pomaly pohlo k vlastným sankciám
- Ako Rusko vyhralo sankčnú vojnu so Západom
- Západ núti Rusko, aby pritlačilo na jeho citlivé miesta