Rusko pripravuje protiúder v reakcii na západné sankcie

❚❚

Moskva 13. októbra 2024 (HSP/Myśl Polska/Foto:TASR/AP-Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, TASR – Pavel Neubauer)

 

Ruská ekonomika vôbec nie je „roztrhaná na kusy“ – rastie rýchlejšie ako ekonomiky tých, ktorí sa ju pokúsili roztrhať, píše Andrzej Szczęśniak pre Myśl Polska. Navyše, v reakcii na nepredstaviteľné množstvo sankcií Rusko pripravuje protiúder proti Západu. V tejto globálnej obchodnej vojne najviac utrpí Európa

Putin v Turkménsku
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Prezident Putin oznámil vytvorenie surovinových aliancií (t. j. kartelov). Rusko má v tomto smere veľmi dobré skúsenosti, najmä v spolupráci s OPEC. S touto Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu v roku 2016, keď ceny klesli pod 30 USD, Rusko vytvorilo alianciu OPEC+, ktorá spolu so Saudskou Arábiou dominuje na trhu s ropou. Táto dohoda umožnila rast a stabilizáciu cien, čo vývozcom ropy prinieslo veľmi dobré zisky.

.

Fórum krajín vyvážajúcich plyn (FSEG), organizácia, ktorá čoskoro oslávi dvadsiate výročie svojho vzniku, má oveľa menšiu „údernú silu“. Faktom je, že vývozná kapacita USA v obchode so skvapalneným zemným plynom bráni tejto organizácii manipulovať svetový trh. Zatiaľ čo na trhu s ropou možno OPEC nazvať kartelom, na trhu s plynom FSEG skutočne zostáva len „fórom“ na výmenu názorov a poznatkov o trhu.

Teraz však prišiel čas na iné druhy surovín. Pokiaľ ide o nerastné suroviny kľúčové pre svetové hospodárstvo, Rusko je svetovým lídrom, pretože patrí medzi tri krajiny s mimoriadne veľkými zásobami týchto surovín. Rusko je napríklad bohaté na paládium [Pd] – vlastní takmer polovicu (46 %) svetových zásob tohto ušľachtilého kovu podobného platine. Na Rusko pripadá aj 44 % svetovej produkcie. A to je základná surovina napríklad na výrobu automobilových filtrov, systémov na čistenie vzduchu v priemyselných podnikoch, keďže paládium výborne pohlcuje látky znečisťujúce ovzdušie.

.

 

V čom je Rusko lídrom

Rusko absolútne dominuje z hľadiska zásob diamantov (55 %), pričom v celosvetovom meradle produkuje 40 % technických a 32 % šperkárskych druhov týchto nerastov. Je to najtvrdší prírodný minerál, ktorý sa používa na rezanie a brúsenie nástrojov a povrchov. Hovorme o zlate, ktorého má Rusko dostatok: takmer štvrtinu (23 %) svetových zásob. Rusko ťaží 10 % tohto drahého kovu. Je tiež lídrom v ťažbe azbestu (48 % svetovej produkcie).

Ilustračné foto – diamant

Dôležitou surovinou pre Rusko je urán, v ktorého zásobách je oveľa horšie ako Austrália alebo Kazachstan, ale v oblasti jeho obohacovania vlastní „Rosatom“ 36 % svetového trhu. Rusko ročne vyprodukuje 2,7 tisíc ton paliva pre jadrové elektrárne a vyváža ho 33 spotrebiteľom v 14 krajinách. Príjmy v tejto oblasti však nemožno nazvať impozantnými: len 1,2 miliardy dolárov – mikroskopická suma v porovnaní so 112 miliardami dolárov len z ropy.

Zaujímavosťou je, že od mája 2024 je dovoz uránu do Spojených štátov zakázaný. Očakáva sa, že tento zákaz začne platiť o 4 roky. Američania chcú počas tohto obdobia zaviesť vlastnú výrobu jadrového paliva, aby prekonali závislosť od najväčšieho zahraničného dodávateľa, ktorým je Rosatom. Rýchly protiútok Ruska by mohol tieto plány prekaziť a dostať americkú jadrovú energetiku do ešte ťažšej situácie.

Rusko je svetovým lídrom v uvedených oblastiach, ale existuje dlhý zoznam ďalších komodít, v ktorých je v „prvej lige“. Podľa amerického geologického prieskumu je Rusko na druhom mieste v produkcii vanádu (20 % svetovej produkcie), draslíka (uhličitan draselný, základ potašových hnojív) – 17 %, platiny – 13 %, telúru – 12 %, ferosilícia (potrebného na výrobu ocele) – 11 %, amoniaku – 9 %. A tiež nikel – Rusko vlastní 9 % jeho celosvetovej produkcie a 19 % jeho vývozu.

.

Titán, materiál s kombináciou ľahkosti a pevnosti nedosiahnuteľnou pre iné kovy, nakupuje od Ruska 26 krajín, najmä Nemecko (tvorí 42 % dovozu). Ruský titán bol vylúčený z nákupného zoznamu spoločnosti Boeing, ale európsky Airbus si to nemohol dovoliť; v dôsledku toho Francúzsko dokonca zvýšilo dovoz titánu o 72 %, aby si vytvorilo zásoby titánu – pre každý prípad.

 

Ruské embargo

Prezident Putin nedávno nariadil vláde, aby pripravila plány na uvalenie embarga na kľúčové komodity pre krajiny, ktoré uplatňujú sankcie voči Rusku. „Lenže nič by sa nemalo robiť na vlastnú škodu,“ pragmaticky varoval. Touto stratégiou chce ruský líder posilniť ruskú ekonomiku, aby mohla spracovávať suroviny doma a zvyšovať ich pridanú hodnotu, ako sa to robilo so zemným plynom, keď sa investovali obrovské sumy do výstavby závodov na výrobu polyetylénu, polypropylénu alebo rovnakých hnojív, ktorých pozícia je teraz mimo dosahu európskej konkurencie.

Ak sa tento plán zrealizuje, bude to pre náš kontinent bolestivá rana. USA to pocítia tiež, ale oveľa slabšie. Nie je to však prekvapujúce, pretože práve Európa musí znášať najväčšie náklady súčasného konfliktu.

Prečítajte si tiež

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

15:35

Palestínske hnutie Hamas privítalo štvrtkové rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC), ktorý vydal medzinárodné zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta. ICC však vydal zatykač aj na vodcu ozbrojeného krídla Hamasu Muhammada Dajfa.

Joav Galant
Na snímke izraelský minister obrany Joav Galant
15:32

Nórsky masový vrah Anders Behring Breivik by nemal byť podmienčne prepustený z väzenia. Nedištancoval sa od svojich radikálnych politických názorov a v kombinácii s jeho narcistickými a antisociálnymi osobnostnými črtami stále existuje veľké riziko, že spácha nové teroristické činy. Počas záverečného dňa súdneho pojednávania vo väznici Ringerike to podľa nórskej agentúry NTB povedala prokurátorka Hulda Olsen Karlsdóttir.

15:32

Litovský parlament schválil vo štvrtok nomináciu Gintautasa Paluckasa za budúceho premiéra tejto členskej krajiny EÚ aj NATO.

Gintautas Paluckas
Na snímke novozvolený litovský premiér Gintautas Paluckas
15:31

Spustenie novej výzvy v hodnote viac ako osem miliónov eur podporí sociálne podnikanie a sociálnu ekonomiku v regiónoch Slovenska. Výzva je určená pre vyššie územné celky, prípadne nimi zriadené inštitúcie a strešné organizácie sociálnej ekonomiky, s cieľom naďalej podporovať sociálne integračné podniky a prispievať k ich spolupráci medzi sebou, ako aj navonok prostredníctvom samosprávy. Informovalo o tom vo štvrtok Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR spolu s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR, ktorých spoločným záujmom je rozšíriť daný sektor ekonomiky.

15:30

Európa bude trpieť v prípade novej obchodnej vojny so Spojenými štátmi. Mohla by sa prepadnúť do recesie spojenej s vysokou infláciou. Vyhlásil to vo štvrtok Christodoulos Patsalides, guvernér cyperskej centrálnej banky a člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB).

15:30

Počet Američanov, ktorí minulý týždeň požiadali o podporu v nezamestnanosti, klesol. Dosiahol pritom najnižšiu úroveň takmer za sedem mesiacov. Ukázali to vo štvrtok údaje amerického ministerstva práce.

14:59

Americkí producenti zemného plynu plánujú po niekoľkých redukciách v tomto roku na budúci rok zvýšiť objem ťažby. Dôvodom je v poslednom období rastúci dopyt zo strany exportných terminálov na skvapalnený zemný plyn (LNG). To by malo viesť v nasledujúcom období k rastu cien, ktoré klesli na najnižšiu úroveň za posledné desaťročia. Informovala o tom agentúra Reuters.

14:52

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši (Hlas-SD) vo štvrtok informoval o podaní trestného oznámenia na neznámeho páchateľa v súvislosti s nákupom predraženého nábytku počas pôsobenia exministerky Veroniky Remišovej. Uviedol to na tlačovej konferencii.

14:52

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) upozornilo na možný konflikt záujmov v prípade vymenovania podpredsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) pre strategickú agendu Ondreja Kuruca. Podľa PS Kuruc je generálnym riaditeľom sekcie verejného obstarávania Ministerstva dopravy SR a zároveň priznal, že je osobným priateľom ministra dopravy Jozefa Ráža (nominant Smeru-SD). Vo štvrtok na tlačovej konferencii to uviedol poslanec PS Ján Hargaš.

14:51

Odbory v nemeckej automobilke Volkswagen (VW) vyzvali vedenie, aby vo štvrtok urobilo “veľký ústretový krok” na treťom kole rokovaní o platoch a zatváraní tovární. Zároveň pohrozili štrajkami v nemeckých závodoch.

14:50

Spomalenie hospodárskeho rastu, hroziace obchodné konflikty s novozvoleným americkým prezidentom Donaldom Trumpom a pokles cien komerčných nehnuteľností predstavujú hlavné výzvy, ktorým čelia banky v Nemecku, vyhlásil vo štvrtok člen predstavenstva nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) Michael Theurer.

14:49

Poľnohospodári majú doteraz vyplatených viac než 262 miliónov eur preddavkov priamych podpôr. Preddavky sa už začínajú vyplácať aj v intervenciách na zvieracie opatrenia z prvého piliera. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Veronika Daničová.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na videosnímke, ktorú vydali v stredu 20. novembra 2024, lev na medzinárodnom letisku v Pchjongjangu

Autor: TASR/AP-Moscow Zoo official telegram channel via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.
.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali