Moskva 25. decembra 2023 (HSP/Foto:X/pampam)
Na Slovensku stále zablokovaný server agentúry RIA Novosti odhalil, akú odpoveď má pripravené Rusko na zmrazenie, neoprávnené využívanie či prípadnú konfiškáciu (krádež) ruských aktív. Ku koncu roka sa EÚ opäť aktivizovala v súvislosti so zmrazenými ruskými finančnými prostriedkami. Nemci navrhli skonfiškovať aktíva Národného depozitára zúčtovania v hodnote 720 miliónov eur v prospech nemeckého štátu. Ministerstvo financií RF už varovalo: reakcia bude tvrdá, Moskva nájde spôsob, ako minúť peniaze zahraničných investorov na špeciálnych účtoch
Symetrická reakcia
Minister financií RF Anton Siluanov v rozhovore pre televízny kanál Rossija 24 pripomenul, že Rusko má dostatok aktív na účtoch označených ako „C“. „Sú to aj naše záväzky z cenných papierov, z dividend… voči zahraničným protistranám z nepriateľských krajín. Všetky sú zmrazené,“ upresnil. Ako zdôraznil prezidentov hovorca Dmitrij Peskov, Moskva nenechá iniciátorov pokusov o konfiškáciu aktív na pokoji.
O aké účty ide?
Ako pre RIA Novosti vysvetlili analytici, na zmrazených účtoch typu „C“ sa nachádzajú a akumulujú finančné prostriedky nerezidentov z nepriateľských krajín. Ide o dividendy z akcií ruských spoločností aj vyplatené kupóny z dlhopisov.
„Na týchto účtoch sa nachádzajú prostriedky z transakcií medzi nerezidentmi a rezidentmi a v prípade depozitných účtov cenné papiere nakúpené za prostriedky, ktoré nerezidenti dostali od rezidentov na účtoch „C“. Na clearingové bankové účty tohto typu sa prevádzajú prostriedky prijaté prostredníctvom clearingu z transakcií rezidentov s nerezidentmi,“ spresňuje Olga Veretennikova, viceprezidentka analytickej spoločnosti Borsell.
Samotní zahraniční investori si z takýchto účtov nemôžu vyberať peniaze pre osobnú potrebu: koncom februára 2022 centrálna banka zakázala maklérom vykonávať platobné príkazy na výber prostriedkov. Zoznam transakcií je obmedzený.
„Peniaze možno použiť len na dane, poplatky, clá a iné povinné platby, nákup dlhopisov federálnej pôžičky. Na zúčtovacie účty nerezidentov je povolené previesť prostriedky v rubľoch, a to len tým, ktorí majú príslušné povolenie od úradov. Tie sa nachádzajú v Národnom depozitári zúčtovania (NDZ),“ dodáva Nikolaj Vavilov, špecialista oddelenia strategického výskumu spoločnosti Total Research. Cieľom účtov typu C je zabrániť obyvateľom znepriatelených krajín vyberať finančné prostriedky a aktíva z Ruska.
Koľko je na týchto účtoch peňazí?
Ako zdôraznil Siluanov, sumy na nich „nie sú zanedbateľné“. A príjem z obratu je značný – ten sa použije, ak Európa zasiahne do ruských aktív.
Podľa výsledkov za prvý štvrťrok 2023 odhadla Ruská banka celkový objem prostriedkov na účtoch „C“ na 0,7 bilióna rubľov (1 RUB = 0,0099 EUR). Patria sem aj aktíva európskych depozitárov Euroclear a Clearstream, ktoré boli v lete zablokované (v čase blokácie 229 mld. rubľov).
Samozrejme, zmrazené aktíva nerezidentov sú oveľa väčšie.
„V nedávno zverejnenej príručke pre emitentov IPO moskovskej burzy sa uvádza, že podiel ruských fyzických osôb na free float (objem akcií vo voľnom obehu) domáceho trhu je 16,9 % a odhaduje sa na 2,1 bilióna rubľov. Blokované aktíva nerezidentov je vo výške 60 %, čo zodpovedá 7,5 bilióna rubľov“, upozorňuje Veretennikovová.
Odvetné opatrenia tak postihnú veľkých inštitucionálnych investorov (investičné fondy) aj retailových investorov. Môžu medzi nimi byť aj spoločnosti s ruskými príjemcami registrovanými v zahraničnej jurisdikcii, ktoré sa neredomicilovali. Bolo by logické použiť prostriedky z týchto účtov na odškodnenie ruských investorov, ktorí utrpeli straty v krajinách EÚ, najmä v dôsledku sankcií voči NDZ.
Obavy zo straty dôveryhodnosti EÚ
Od začiatku špeciálnej vojenskej operácie EÚ a krajiny G7 zmrazili takmer polovicu ruských devízových rezerv v hodnote približne 300 miliárd eur. Približne 200 miliárd sa nachádza v EÚ, väčšinou na účtoch belgickej spoločnosti Euroclear (180 miliárd), ktorá je jedným z najväčších systémov vyrovnania a zúčtovania na svete. Koncom októbra depozitár oznámil, že za prvých deväť mesiacov roku 2023 zarobil na úrokoch z investovania sankcionovaných ruských aktív približne tri miliardy eur.
Podľa zdroja z Bruselu boli po zmrazení všetky investície centrálnej banky sústredené na depozitných účtoch. Tieto aktíva začali generovať veľké zisky, ktoré nie je možné vybrať. Európska komisia sa domnieva, že keďže tieto zisky sú priamym dôsledkom zavedených sankcií, nepatria ani ruskému štátu, ani depozitárom.
Dlho si lámali hlavu nad tým, ako zmrazené aktíva zabaviť. Je to ako keď pes cíti, že v konzerve je chutné sústo, ale nevie, ako ju beztrestne otvoriť. Riziko je aj pre nich príliš veľké – neexistujú právne dôvody a precedens by znamenal odlev kapitálu a útek investorov. Európska centrálna banka je proti: mnohé centrálne banky by sa jednoducho vzdali aktív v eurách, čo by ohrozilo finančnú stabilitu EÚ.
Návrh prokuratúry Spolkovej republiky Nemecko považujú odborníci za ešte arogantnejší nápad. „Je to symbolický a mimoriadne negatívny signál nielen pre ruský biznis,“ upozorňuje Sergej Šejn, expert Centra komplexných európskych a medzinárodných štúdií Národnej výskumnej univerzity VŠE.
Američania medzitým naďalej dráždia svojich spojencov. Podľa denníka The New York Times Bidenova administratíva iniciovala naliehavé rokovania o využití ruských fondov pre Ukrajinu na pozadí zníženia externého financovania kyjevského režimu. Washington sa zároveň nezabúda vyhrážať: vyhlásil, že v prípade porušenia protiruských sankcií odpojí „všetky banky na svete“ od svojho finančného systému.