USA pri likvidácii protivníka do 48 hodín stavajú na vysokopresných zbraniach – na hyperzvukové granáty, odpálené z hlavní hladinových plavidiel a tiež na úder atómovou triádou, avšak neatómovou muníciou. Lenže lietadlá je treba najskôr dostať do vzduchu, proti medzikontinentálnym balistickým raketám existuje efektívna PVO a tak sa najmenej zraniteľným javí ponorkové loďstvo. Preto Rusko stavia práve na ňom, vyplýva z analýzy Pentagonu (Nuclear Posture Review) „Prehľad atómového potenciálu“, ktorá bola uverejnená 14. januára 2018.
Prednosť ponoriek
Ponorky môžu likvidovať ciele z blízkosti námorných hraníc protivníka (netreba mať na to drahé lietadlové lode a ani vojenské základne). Navyše na námorné rakety stredného dosahu nespadá účinnosť Zmluvy o raketách stredného a krátkeho dosahu. Efektivitu krídlatých Kalibrov preukázal ich odpal aj z vôd Kaspického mora. Američania a Európania tieto ruské ponorky občas zaregistrujú pri svojom pobreží, no sledovať ich nedokážu.
USA zatiaľ majú kvantitatívnu i kvalitatívnu prevahu nad Ruskom v ponorkovom loďstve, no ak nezačnú čosi robiť, tak tá sa podľa ich vlastných prepočtov stratí na konci 2020-tych rokov.
A naopak, Rusko stavia svoje ponorkové loďstvo do budúcna. Nie príliš dávno začali byť do výzbroje zaraďované atómové ponorky s balistickými raketami štvrtej generácie projektu 955 „Borej“. V bojovej zostave sú už tri – Jurij Dolgorukij, Alexander Nevskij a Vladimír Monomach. Do roku 2020 sa k nim plánuje pridať pätica ďalších.
Ponorka „Borej“ je dokonalejšia ako americká „Ohio“. Celá je pokrytá materiálom pohlcujúcim zvuk, má dokonalejšie hydroakustické a navigačné zariadenie, vyššiu úroveň automatizácie. A spolu s hnacou vrtuľou má aj vodometný pohybový mechanizmus.
Perspektívu má aj taktická ponorka triedy „Jaseň“. Tá je tiež lepšia, ako jej americký analogický náprotivok triedy „Virginia“. Osobitne v hlučnosti a nesenej výzbroji. Veď Kalibre sú omnoho efektívnejšie ako zastarané Tomahavky.
K roku 2020 sa plánuje mať vo výzbroji osem týchto ponoriek. Dnes ich Rusi majú dve – Severodvinsk a Kazaň.
Rusko však má aj 20 dieselových ponoriek triedy „Varšavianka“, ktoré Američania vôbec nemajú. S ich pomocou je eliminované kvantitatívne „zaostávanie“ Rusov. I keď pravdou je, že dieselové ponorky zaostávajú za atómovými, majú však hrozivejšiu výzbroj v podobe rakiet Kaliber.
Amerika sa musí poponáhľať
List Navy Times pred rokom uviedol, že podľa platného plánu nákupu na 30 rokov bude mať americké loďstvo v roku 2022 univerzálnych ponoriek „len“ 48, čo je vraj menej, ako minimálne prípustný počet. A o ďalších šesť rokov, keď USA budú mať len 41 ponorkových krížnikov, klesne im kvantita oproti novému plánu o 25 ponoriek, ktorý sa má dosiahnuť v polovici storočia. Takto to uvádza portál Real clear defense.
Plán hovorí, že aby bola dosiahnutá náhrada za postupne vyraďované ponorky triedy „Los Angeles“ (36 ks) od roku 2027, musia byť každý rok vyrobené dve ponorky, plus k tomu najmenej jedna typu „Columbia“ ako náhrada za triedu „Ohio“.
Prvá ponorka tohto typu dosiahne strop plánovanej životnosti v roku 2027. S výrobou náhrady treba preto začať najneskôr v roku 2021.
Rusko skonštruovalo ponorkový bezpilotnik
Spomenutá správa Pentagonu „Prehľad atómového potenciálu“ hovorí, že Rusko už má mohutný ponorkový bezpilotnik, schopný niesť 100 Mt atómovú hlavicu, píše Huffington Post.
V správe sa hovorí, že „Rusko rozpracúva a rozmiestňuje nové atómové hlavice a odpaľovacie zariadenia“. Čo je „mnohonásobnou obnovou každého článku ruskej atómovej triády“.
Rusko tiež konštruuje najmenej dva nové medzikontinentálne balistické systémy: hyperzvukové delo a nové medzikontinentálne atómové autonómne torpédo, hovorí sa v správe.
Autonómne torpédo Ocean Multipurpose System Status-6, Pentagonom prezývané „Kaňon“, píše Defense News, bolo odskúšané v novembri 2016 a odpálila ho ponorka Sarov. Torpédo sa dá odpaľovať minimálne z dvoch tried atómových ponoriek, vrátane 949A „Antej“.
Tieto prostriedky sa dajú použiť na likvidáciu základných prístavov amerických ponorkových síl, takých ako Kings-Bay (štát Georgia) alebo Puget-Sound (štát Washington), napísali pred dvomi rokmi Washington Free Beacon. Analytici však vtedy americkým obyvateľom hovorili, aby sa nad tým netrápili. Rusko vraj bude na dokončenie tohto projektu a na testy prototypov potrebovať roky.
Ukázalo sa však, že Rusko ich potrebovalo len dva. Jeho vedci tým preukázali, že sú spôsobilí konštruovať vysokotechnologickú a vysokopresnú výzbroj v krátkom čase.
Dodajme k tomu informáciu, že správa o atómovej výzbroji pre ruské loďstvo bola uverejnená v ročnom odpočte konštrukčnej kancelárie „Rubin-Sever“ (Severodvinsk) v júli 2016. Hovorí sa v nej, že „súčasťou systému Status-6 je bezpilotný ponorkový robot, ktorý je gigantickým hlbokovodným vysokopresným torpédom s atómovou hlavicou“. Dosah jeho účinku je 9977 km, maximálna rýchlosť 56 uzlov (iba na porovnanie – rýchlosť americkej univerzálnej ponorky typu Seawolf je do 35 uzlov), hĺbka ponoru do 1 km.
Vladimír Mikunda podľa pravda.ru