Porošenko potrebuje zvýšiť svoj rating, pretože výrazne zaostáva za Zelenským a americkí jastrabi sú frustrovaní z toho, ako sa im vo Venezuele nedarí. Preto skúšajú, pokiaľ, kde je hranica ich provokácii a dokedy bude Rusko reagovať zdržanlivo. Rusko však Američanom vytýčilo na Kryme a v Kerčskom prielive červenú líniu, za ktorú nesmú Američania zájsť. Ak zájdu a Rusko nebude reagovať, bude to pre Američanov signálom, že si vo vzťahu voči Rusku už môžu dovoliť naozaj čokoľvek.
Vyhlásenie Američanov, že angloamerické krídlo v NATO bude otvorene podporovať Ukrajincov v provokáciách v Kerčskom zálive nenechalo chladnými ruských politikov. V roku 2014 ruská Rada Federácie (vrchná komora ruského parlamentu) odobrila Vladimírovi Putinovi zásah na Kryme, dnes Rada Federácie uviedla, že americké aktivity v Kerčskom zálive povedú k eskalácii konfliktu neželaným smerom, Rusko však reagovať na provokácie rozhodne bude.
Prieplav ukrajinských bojových lodí cez Kerčský prieliv nemajú čo riešiť Američania a ani NATO. Azovské more je vnútorné more medzi Ruskom a Ukrajinou a dokiaľ Američania neprovokovali, Ukrajinci udržiavali s Ruskom korektné kontakty. Ak Ukrajinci nebudú dodržiavať určené zákony a na americký príkaz budú vykonávať provokácie v Kerčskom prielive, môže to mať pre Ukrajincov fatálne následky. Do konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou však môže byť vtiahnuté aj NATO. Časť amerických jastrabov nad 70 rokov vyššie dokonca po takejto eventualite túži.
NATO a Američania už pomáhali Gruzíncom v auguste 2008 a takisto pomáhajú Ukrajincom, ktorých vedú proamerickí lídri, tí sa zmocnili moci na Ukrajine nedemokraticky pomocou zinscenovanej farebnej revolúcie v roku 2014. Američania majú prsty aj v provokácii z novembra 2018, kedy ukrajinské bojové člny narušili ruskú hranicu. Rusko bolo vynútené reagovať silovo, ukrajinskí námorníci a agenti tajnej služby sú doteraz v ruských väzeniach a budú tam aj ďalej, napriek snahám Západu dosiahnuť oslobodenie ukrajinských vojenských námorníkov, ktorí sa provokácie zúčastňovali. Ak by Rusko ukrajinských námorníkov prepustilo, tlak na Rusko by sa ďalej zvyšoval, pretože by Američania videli úspech svojich krokov. Američania každý pokus o slušné jednanie považujú za znak slabosti, chápu a akceptujú len tvrdú argumentáciu.
Dňa 3. apríla 2019 Američania a NATO vyhlásili, že sú pripravení začať presadzovať balík opatrení na boj proti Rusku v oblasti Čierneho Mora. Američania tvrdia, že sú pripravení vyslať bojové lode NATO do Čierneho mora, aby zabezpečili prechod ukrajinských lodí cez Kerčský prieliv, oddeľujúci Kubáň od Krymu. Podľa amerického zástupcu v NATO Kay Bailey Hutchisonovej tieto opatrenia zahŕňajú posilnenie námornej i leteckej kontroly nad Čiernym morom. Američania chcú, aby do Čierneho mora vstúpili ďalšie americké bojové lode.
Západ v otázke konfrontácie s Ruskom ohľadne Krymu nie je jednotný. Do konfrontácie tlačia Západ Američania, no napríklad nemecká kancelárka Merkelová odmietla poskytnúť nemecké lode pre podporu Ukrajincov v novembri 2018 pretože si neželala konfrontáciu s Ruskom. Ursula von der Layden, ministerka obrany Nemecka je však pravdepodobne na americkej výplatnej listine, problémy s nasadením nemeckých vojakov podľa želaní Američanov nemá a je ochotná podporovať Američanov aj proti kancelárke Merkelovej.
Američania teraz musia riešiť niekoľko nepríjemných otázok. Rusko sa angažuje vo Venezuele, oslabilo Američanov v Sýrii a momentálne má značné problémy Porošenko, americká figúrka na ukrajinskej politickej scéne. Porošenko na Ukrajine prehráva, otázne je, nakoľko bude pod americkou kontrolou Zelenský.
Podľa niektorých ruských odborníkov nemusí byť Zelenský až tak jasným proamerickým hráčom ako Porošenko a na Ukrajine medzi oligarchami voľba Zelenského vyvolá množstvo napätia a pohyby na ukrajinskej politickej scéne, ktoré nemusia vyhovovať Američanom. Otvorene za Porošenka vystupuje americký expert na Ukrajinu Kurt Volker a kruhy napojené na Clintonovú a Obamu.
Otázne je ale, ako budú Rusi na americké provokácie reagovať. Aj ukrajinské bojové lode, rovnako ako bojové lode iných štátov môžu do ukrajinských vojenských prístavov na pobreží Azovského mora vplávať. Musia však plávať cez určený koridor a na palube musia mať ruských lodivodov.
Takýto scenár je z propagandistických dôvodov pre Američanov, NATO a Ukrajinu nemysliteľný.
Rusko má viacero možností, ako bude reagovať, v prípade ak Američania vedome vyhrotia celú situáciu. Cudzím bojovým lodiam je možné zabrániť v pohybe mimo určeného koridoru rozmiestnením námorných mín, prípadne potopením starých lodí na určených miestach, vytváraním umelých nánosov a podobne. Priestor medzi Krymom a Kubáňou – to sú ruské námorné vody a tam si môžu robiť Rusi čo chcú.
Rusi však nenechávajú nič na náhodu a nespoliehajú sa len na defenzívne prvky. Ruská Čiernomorská flotila už reagovala námorným vojenským cvičením. Cvičenia sa zúčastnili ruské bojové lode vyzbrojené modernými raketami, torpédami i ruské lietadlá vyzbrojené protiraketovými strelami či raketové systémy pobrežnej ochrany. Ruské bojové lode Mytišči, Zelenyj Dol, Serpuchov, Liveň, Passat, Čuvašija úspešne zasiahli všetky ciele, raketami Kalibr, Malachit a Moskyt.
Rusi tak vyslali Ukrajincom, Američanom a nato signál, že sú pripravení v prípade nutnosti zlikvidovať minimálne ukrajinské lode. Ak Rusi zničia ukrajinské bojové lode, akcia by bola považovaná za americký neúspech, pretože Američania by nedokázali ochrániť Ukrajincov. Ak by lode NATO zasiahli voči ruským bojovým lodiam, situácia by sa mohla nepríjemne vyostriť. V Čiernom mori nemajú Američania a NATO šancu na úspech, konfrontácia by však znamenala veľké nebezpečenstvo pre ľudskú civilizáciu, pretože konflikt by sa mohol vymknúť kontrole.
Video z cvičenia Rusov