Reagoval tým na zámer USA, že odstúpia od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), ktorú v roku 1987 podpísali s Ruskom. Toto rozhodnutia oznámil prezident USA Donald Trump v noci na nedeľu.
Podľa Trumpa Moskva túto zmluvu porušuje. Riabkov však na margo tohto tvrdenia uviedol, že Američania “nemajú dôvod obviňovať Rusko” z porušovania INF. Dodal, že Washington nemá pre svoje obvinenia ani žiadne dôkazy.
Ruský diplomat tiež vyhlásil, že ak Spojené štáty budú pokračovať v jednostrannom vypovedávaní medzinárodných zmlúv, Rusko prijme odvetné opatrenia vrátane tých, ktoré sú vojenského charakteru. “Ale neradi by sme dospeli až tam,” uviedol.
Riabkov tiež poznamenal, že problematika odstúpenia od INF je príliš závažná na to, aby sa riešila prostredníctvom polemiky na verejnosti.
Upozornil rovnako, že “neohrabaná a hrubá americká politika vyvoláva rastúce odmietnutie v mnohých krajinách i v medzinárodnom spoločenstve.” Washington by podľa Riabkova nemal podceňovať tieto zmeny nálad.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že v nedeľu do Ruska zavíta poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť John Bolton. Ruský rezort od neho očakáva vysvetlenie v tejto záležitosti.
Dôležitá bilaterálna dohoda o obmedzení zbrojenia, ktorú 8. decembra 1987 podpísali sovietsky vodca Michail Gorbačov a vtedajší americký prezident Ronald Reagan, zakazuje obom stranám okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú stredný dolet a sú odpaľované z pevniny.
Americký minister obrany Jim Mattis už začiatkom októbra uviedol, že vláda USA zvažuje diplomatické a vojenské možnosti v reakcii na konanie Ruska, ktoré podľa Washingtonu rozmiestňuje rakety schopné niesť jadrovú hlavicu v rozpore s dohodou INF.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu ešte v júli vyjadril presvedčenie, že Washington sa chystá odstúpiť od INF. Podľa jeho slov sú však americké obvinenia voči Rusku nepodložené a predmetnú zmluvu porušujú naopak Spojené štáty tým, že rozmiestňujú v Európe odpaľovacie zariadenia na rakety s plochou dráhou letu, v ktorých dosahu je “takmer celá európska časť Ruska”.
Británia odstúpi od zmluvy po USA
Veľká Británia vystúpi zo Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF), keď to urobia USA. Vyhlásil to britský minister obrany Gavin Williamson pre denník The Financial Times.
Zdôraznil, že USA sú “blízkym a dlhodobým spojencom” Veľkej Británie, a že kráľovstvo bude “absolútne neochvejné” v podpore ich postoja.
“Chceli by sme, samozrejme, aby táto zmluva naďalej platila, ale to vyžaduje úsilie dvoch strán a teraz ju jedna strana ignoruje. Práve Rusko porušuje zmluvu a práve Rusko má urobiť okolo seba poriadok,” vyhlásil Williamson a dodal, že Moskva” si robí zo zmluvy srandu.”